Skocz do zawartości
Qlfon

Wątek na ulitmatereef.net warty śledzenia...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

Dlatego wypowiedziałem się krytycznie (ale nie skreśliłem) o akrylu iż łatwo się rysuje. A polerowanie od strony wody, w działającym zbiorniku, może być trudne:) Szkło jest ciężkie - fakt. Ale z tego co czytałem, zbiornik stoi na parterze. A różnica w przepuszczalności (dla widma słonecznego - innych danych nie znalazłem) wynosi tylko 3-4 % maksymalnie. A to jest pomijalne, biorąc pod uwagę nasze możliwości (zwłaszcza że część tych strat leży w pasmach skrajnych). UV nie powoduje zmiany barwy akrylu. Jest on łatwy w obróbce, ale jednak, jak Mu jakaś skałka spadnie, będzie problem.

możesz mi wieżyć na słowo, akryl wcale nie jest tak łatwo porysować :welcome:

mam w domu dwa akwaria z akrylu i jedno pod opieką

tak jak przy szkle trzeba się naprawdę postarać albo być bez wyobraźni :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK akryl może nie jest idealny, ale nadal twierdzę, że gość bardzo dokładnie przemyślał co i z czego zbuduje, a już na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że akryl rysuje się bardziej niż szkło. Wybrał akryl, bo z pary akryl-szkło do jego projektu rozsądnym wyborem jest akryl. Jeśli piszecie, wybralibyście szkło do budowy tego zbiornika, to najwyraźniej swojej wypowiedzi nie przemyśleliście. Największa tafla z tego zbiornika (ta w kształcie litery L) zrobiona ze szkła powinna mieć zakładając margines bezpieczeństwa 25-30mm grubości (powiedzmy 2x15mm lub 3x8mm). Zadzwońcie w poniedziałek do dowolnego szklarza i spytajcie o możliwość wykonania takiej tafli. Już samo wycięcie kształtu L to kłopot. Najpierw wiercenie otworu, później wycinanie boków, musi być równo, otwór musi być bardzo starannie wywiercony, żeby przy dużym naprężeniu nie strzelił. Jak to zażywicować? Nawet jeśli ktoś się tego podejmie, to nie da żadnej gwarancji na efekt końcowy. Zaryzykowalibyście, że marzenia o tym jedynym akwarium skończą się na "pajączku" z niedokładnie rozprowadzonej żywicy? Kiedy ostatnio widzieliście szybę ~30mm grubości OW? 3-4% różnicy? Zapraszam do Gdyni, z chęcią pokażę różnicę w wyglądzie szyby OW 3x15mm i akrylu o grubości 200mm (20cm).


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu że robił bym dokładnie taki sam projekt... A to błędne założenie. :)

Co do różnic pomiędzy 3x15 mm - rozumiem że mówisz o szybie klejonej ? Więc nie czystm opti. Jeśli robił bym taki zbiornik, postawił bym raczej na długość i szerokość. A nie wysokość.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jakieś forum onetu. Albo dyskutujemy o konkretnym zbiorniku, albo szkoda klepać w klawiaturę. Krytykujesz rozwiązania, jakich użył gość z wysp, a rzeczowych argumentów brak. Zostaje "ja bym to zrobił inaczej". Tylko jeszcze niedawno pytałeś czy da się zrobić cyrkulację na pompie tłoczącej, a on pokazuje w praktyce jak takie coś powinno wyglądać. Przemyśl więc, czy Twoje "ja bym" można w jakikolwiek sposób zestawić z jego "zrobiłem".

Co do różnic pomiędzy 3x15 mm - rozumiem że mówisz o szybie klejonej ?

Nie, nie, połączonej na ślinę. Duże zbiorniki szklane z pewnością nie są Ci obce...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem watek i gosc raczej wie co robi. Przemyslany jest kazdy szczegol. Fantastycznie bedzie jak sprawdza sie jego oczekiwania. Pietrowosc gatunkowa rafy. Cos pieknego. Awaria czy zapchanie rur? Nie sugerujcie tego na tym forum tylko tam gdzie jest watek otwarty. Koles sprowadzi na ziemie kazdego sceptyka. Poza tym nie robi tego sam w planowaniu. Inaczej nie bylo by dziennika na forum. Szklany zbiornik? O czym wy mowicie do licha. Jak i czym to wsadzic do chaty? Przeciez do tego trzeba by dzwigu uzyc i ze stu ludzi z wyburzaniem sciany. Nie mowiac o tym ze gotowe ramy musialy byc spreparowane wczesniej. A jak to w srodku ustawic? No macie wyobraznie....hehe. Do takich projektow tylko akryl! Ja trzymam kciuki za ten projekt. Ma czas na budowe to bedzie czas na utrzymanie. Karmienie i takie tam. Matko, przeciez to bedzie taki ecosystem ze polowa obsady nie padnie z glodu bez karmienia..........padnie? ;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem. Najlepszy był jeden z komentarzy na uf:

"This is going to be epic"


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projek rewelacyjny.Ktoś kto zakłada tak wielki baniak nie jest idiotą i umie liczyć ile to wszystko kosztuje.Oświetlenie ma ledowe.Krytykują ci co ich stać na max 200l.Co to kogo obchodzi,że jak go stać to może sobie fortepian na suficie powiesić.Gość ma zaj... pawer i duże jaja.A Kidult to tylko wszystkich krytykuje a jeszcze nigdy swojego słoika nie pokazał.Bo korale są zestresowane i sr**ą w pampersa. :thumbdown: Projekt obserwuje na bieżąco :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jakieś forum onetu. Albo dyskutujemy o konkretnym zbiorniku, albo szkoda klepać w klawiaturę. Krytykujesz rozwiązania, jakich użył gość z wysp, a rzeczowych argumentów brak.

Rzeczowe argumenty były parę postów wyżej.

Zostaje "ja bym to zrobił inaczej". Tylko jeszcze niedawno pytałeś czy da się zrobić cyrkulację na pompie tłoczącej, a on pokazuje w praktyce jak takie coś powinno wyglądać.

"Ja bym zrobił to inaczej" - bo skoro coś mi nie pasuje, nie powtarzam tego u siebie. Proste ? A o cyrkulację pytałem, bo widziałem parę demonstracji w sieci, ale bez komentarzy były. Poza tym, w kostce obecnej też mam tak zrobione. Chodziło mi o przeskalowanie. I o problemy, które z braku doświadczenia pominąłem (być może). Po to forum jest, do wymiany doświadczeń. Prawda ?

Przemyśl więc, czy Twoje "ja bym" można w jakikolwiek sposób zestawić z jego "zrobiłem".

Nie, nie, połączonej na ślinę. Duże zbiorniki szklane z pewnością nie są Ci obce...

Mogę Ci zaprezentować pół garażu różnych "zrobiłem" - w różnym stopniu udanych lub nie. A o do połączeń szkła i właściwości optycznych, to temat przerabiałem przy okazji różnych obiektywów. Zarówno foto, jak i astro. Łącznie z czyszczeniem pleśni, rozklejaniem, czy ponownym składaniem obiektywów. Więc temat strat światła i wad, na powierzchniach, czy w różnych ośrodkach, też jest mi znany.

Poza tym, nie krytykuję całości pomysłu, tylko nie podchodzę do niego tak bezkrytycznie, jak by był jedynym i niepowtarzalnym cudem świata.

Ale masz rację, zrobił się onet z tego, pozostaje posypać głowę popiołem, założyć włosiennicę, obiecać poprawę i czekać na ewentualną "pokutę". :)

ps. mam nadzieję że "bez urazy" ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla osob, ktore twierdza ze akryl nie byl dobrym wyborem proponuje odpalic kalkulator i sie zastanowic...

Dane szkła: Gestosc = 2400 kg/m3

Najwiekszy panel 3,2x2,2x1,4 w ksztalcie litery L ma powierzchnie 5,6 m2. Wiec przy proponowanej przez kolegow wyzej grubosci 30mm daje nam to 0,168 m3 szkla.

Masa = Objetosc * gestosc

A wiec slucham pomyslow logistycznych podczas uzycia szkla zamiast akrylu ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczyłem jego rysunki / plany / realizację i widzę że koleś ma głowę na karku i wie co robi...

czytam wypowiedzi i trochę mam odczucie jakby co niektórzy chcieli uczyć ojca dzieci robić !

oczywiście że komuś może nie podobać się geometria baniaka (sam wolę prostokątne)

czy detale (np. srebrne narożniki) ale ciężko odmówić kolesiowi fantazji, konsekwencji i smykałki do Majsterkowania .

Większość z nas ze sklejeniem sumpa leci do szklarza a tu ogrom wykonanej pracy, jej zaplanowanie i realizacja powala.

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że każdy zrobiłby po swojemu, a i tak byłoby dobrze. No chyba, że wsadziłby swój plan na forum to wtedy się przekona że mimo iż mu pięknie rośnie to ma wszystko źle :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał kolega --boogiee-- ....świetne podsumowanie :thumbup:

Nie róbmy 'onetu'..projekt jest oryginalny...z rozmachem...każdy robi tak jak lubi i na ile go stać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typ 25 lat i stawia projekt który kosztuje... (treść zbędna)

W wieku 25 lat nie ma się marzeń... ma się zachcianki...

1. nie patrzmy innym do portfela,

2. co do marzeń to większej bzdury jeszcze nie słyszałem...


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te srebrne narożniki to wg. mnie jest system Kanya lub coś podobnego - super sprawa na budowę stelaży, ram do maszyn itp. Niby aluminiowe ale te profile mają spora wytrzymałość. U niego oprócz funkcji "estetycznej" głownie robią jako rama do tego baniaka. O systemie poczytać (i pobrać katalog) można tutaj: http://www.kanya.pl/system-kanya,93.html Jak zaczynałem swój baniak to myślałem o tym jako konstrukcji do szafki ale ceny tego są konkretne;)

Nie bardzo rozumiem też zarzut o dotyczący pudła ze sklejki i żywicy? Przecież to nic innego jak np. kadłub jachtu:) Z tym ze w jachtach już sklejek używa się coraz rzadziej. na mosterfishkeepers.com jest sporo wątków o dużych, naprawdę dużych zbiornikach robionych w tej technologii - stosunkowo tanie i generalnie pozwala na dowolne kształty. Problemem zwykle jest połączenie wanny ze szkłem ale to też można opanować. Niestety na polskich forach akwarystycznych jak dotąd nie spotkałem takiego zbiornika. Ale to inna skala:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie spie po nocach :welcome:

Male czy duze sky is the limit :thumbsup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podsumowaniem całej dyskusji w tym wątku może być dowcip, o tym jak bogu zasięgał opinii o sprawowaniu różnych nacji w piekle.

Diabeł opowiadał jak to sp***rzają wszyscy za wyjątkiem polaków, wszyscy sobie na wzajem pomagali w ucieczce z kotła, tylko Polacy jak który łeb wychylił ponad poziom smoły trzech go od-razu ciągnie za nogi do dołu i z nami problemu nie ma :crybaby:

Tak jak ktoś wyżej napisał najwięcej mają do powiedzenia ci co mają baniak troszkę większy od słoika do ogórków małosolnych, lub doświadczenie zerowe. :rofl:

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie intryguje jedna sprawa - odpieniacz. Tworca zamiescil zdjecie (strona 21) szafki z sumpem. Jestem ciekaw, czy kubełek odpieniacza ma podpiety do kanalizacji. Czemu mnie to ciekawi? Bo moj odpieniacz czasem wariuje i zapelnia kubek woda, ktora sie potem przelewa na zewnatrz. mi to nie szkodzi, ale on ma odpieniacz poza sumpem. strach pomyslec co by bylo, jakby jemu zwariowal :(


Zbiornik: 300L + 112L sump; Obieg: NJ-3000; Cyrkulacja: 3x JVP-102 + obieg; Odpieniacz: Reef Octopus 1000 + Aquabee; Oświetlenie: 4xT5 24W (2x actinic, 2x white 15000K); 35 kg LR; 20 kg LS; 12 kg grys koralowy; 5L Siphorax; Purigen; Phosguard;

Pozdrawiam, Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wyżej napisał najwięcej mają do powiedzenia ci co mają baniak troszkę większy od słoika do ogórków małosolnych, lub doświadczenie zerowe. :rofl:

... jasne, a jak nie mamy argumentów rzeczowych, najlepiej przejśc ad personam - to zawsze zniechęca :)

Bo przecież kto ma inne zdanie, nie zna się :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie zastanawia dlaczego mając "rzekomo" rozmach i kasę, głowę na karku itd... zaklepił otwory okienne dyktą i pozostawił grzejniki z całą dotychczasową hydrauliką...

grzejniki - możecie napisać, że to będzie dodatkowy element ogrzewający itd. ja mam tylko jedną wątpliwość... to są grzejniki stalowe, które potrafią przerdzewieć lub złapać nieszczelność co wtedy?

a okna zastawione dyktą to jakoś nie potrafię sobie wytłumaczyć jakie one mają spełniać zadanie??? światła nie dostarczają, w zimę przenikanie ciepła/zimna jest gorsze niż dla ścian w lato będą powodować jeżeli są od strony nasłonecznionej dodatkowe problemy.

nie wspominając już o np dowcipnisiu który postanowi wytłuc szyby w tych oknach... no i przeważnie okno otwiera się do środka... ;)

nie oceniam tu tego "prywatnego oceanarium" ale rozpisujecie ochy i achy dot. techniki w zbiorniku nie dostrzegając jego otoczenia...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, rozpisują się Ci, dla których technika kończy się na zastosowaniu gotowych systemów.

Co do okien, nie zwróciłem uwagi, ale jeśli zaślepił je od środka, wtedy za jakiś czas będzie na szybie miał skorupę brudu. Będzie t z zewnatrz wyglądało fatalnie. Chyba że okleił to czymś nieprzeźroczystym.

Poza tym, od strony praktycznej, chciałbym zobaczyć jak bedzie prowadził prace konserwacyjne w baniaku. czy choćby układał skałę. Nie widziałem tam nigdzie drabinki :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprosił za przekłamane kolory, bo zrobił foty i film kamerą termowizyjną...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.