Skocz do zawartości
Felipe

plany taktyczne 200l solanki

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam w żadnym akwarium TurboFlotor Blue 1000, ale jeżeli można ekstrapolować wydajność TF Blue 500 i przyjąć, że Blue 1000 w przybliżeniu jest 2x bardziej wydajny, to 200L spokojnie uciągnie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam z polecenia szklarza, albo sklepu akwarystycznego który w rozsądnej cenie sklei baniak. Najlepiej woj. Śląskie, opcjonalnie Opolskie, Małopolskie..

Żeby nie było, że tylko pytam, także czytam i powolutku kompletuje sprzęt. Co do odpieniacza, postawiłem na Reef Octopus NW-110-6520B myślę że uciągnie 200l system, grzałkę 300W, auto-dolewkę już też mam, filtr RO-DI posiadłem z aukcji kilka postów wyżej.

Co do reszty niezbędnego sprzętu, zamówię w przyszłym tygodniu. Pompę obiegową NJ 2300, cyrkulacje 2x JVP-101, lampę LED, salimetr jakiś kupię i też się zastanawiam jaki... Niby to skromny wydatek ale jest sens kupować jakiś za np 80zł skoro są za 20zł, więc gdzie tkwi szkopuł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salimetr... no cóż ja sam mam dokładnie taki - innymi słowy "tesco najlepsza cena".

Jednak na własnej skórze przekonałem się że troszkę oszukuje. Trzymałem według niego zasolenie 1,023, poszedłem do znajomego i na refraktometrze sprawdził mi wodę - 1,025. Niby nie dużo ale zawsze ...

moim zdaniem ze spławikami jest tak samo jak z termometrami - każdy oszukuje, pytanie o ile.

Poza tym, musisz uważać żeby nie zarósł Ci jakimś badziewiem ( odkładanie soli na nim itp.) bo będzie coraz bardziej kłamał.

Podsumowując: Na początek starczy najtańszy, jednak jak masz $$, albo trafisz jakąś dobrą promocję to kup refraktometr - pewniejsze i dokładniejsze urządzenie.

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stary baniaczek i postanowiłem wykorzystać go jako sumpa, myślę, że najlepiej byłoby zrobić dwie komory żeby troche miejsca zyskać.

1komora- spływ, odpieniacz

2komora-pompa obiegowa, grzałka, czujnik dolewki i jakaś skała albo inne media filtracyjne.

Jakieś sugestie, czy jest ok?

sumpqy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpie nie ma co oszczędzać szukaj jak największego !! który ci wejdzie może być nawet jakieś stare akwarium :whistle: 3 komory to minimum przekonasz się o tym w późniejszym czasie :wallbash: a jeżeli upierasz sie przy tych dwóch to nie potrzebujesz tam 2 szyb to ma sens przy 3 i więcej komorach :welcome:

PS komora 2 zdecydowanie za duża góra to 15 cm pompy mają góra 10 w porywach 14

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sumpie nie ma co oszczędzać szukaj jak największego !! który ci wejdzie może być nawet jakieś stare akwarium :whistle: 3 komory to minimum przekonasz się o tym w późniejszym czasie :wallbash: a jeżeli upierasz sie przy tych dwóch to nie potrzebujesz tam 2 szyb to ma sens przy 3 i więcej komorach :welcome:

PS komora 2 zdecydowanie za duża góra to 15 cm pompy mają góra 10 w porywach 14

Ten sump jest ze starego akwarium;) a dłuższy pod szafkę nie wejdzie, szafka będzie pod kostkę raczej, a część przestrzeni obok sumpa chcę też przeznaczyć na drugi zbiornik na dolewkę i jak się da to podzielę go na pół dolewka/solanka do podmiany. Myślałem żeby użyć do tego akwarium 60x30x30. W ten sposób praktycznie cała przestrzeń w szafce zajęta..

Co do komór.. Chciałbym zrobić dwie bo po co mam zabierać miejsce na przegrody jak wydaje mi się że kawałek skały równie dobrze mogę wsadzić do dużej komory z pompą... dlatego ona jest taka duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remont skończyłem w końcu, więc nadszedł czas na zamówienie szkiełka.

Baniak będzie miał wymiary 80x60x45 i będzie widoczny z trzech stron. Komin chcę dać zrobić zewnętrzny na krótszej stronie. Ale nie wiem jakie wymiary zaprojektować :( W kominie chce dwa otwory, (jakie średnice??) Powrót będzie obok komina. Nie wiem jak głębokie i szerokie wcięcie w szkle ma być pod grzebień... Dodam, że za baniakiem przewiduje 10cm przestrzeni właśnie na komin, ale czy tyle wystarczy?

Podpowiedzcie, bo w tym tygodniu chciałbym zamówić szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zamówiłem szło tanio przez internet szukaj na allegro sklepu "Plantanica". Zrobili z kominem zewnętrznym i przyjechało pęknięte. Dostałem zwrot bo otwierałem przy kurierze wiec akwarium kosztowało mnie doklejeniem jednej szyby. miałem optiwhite przednią szybę i mieli najbardziej konkurencyjne ceny ze wszystkich ofert a przeszukalem prawie caly internet. przejrzyj móją galerie to zobaczysz.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pamiętam to chcesz pompę obiegową new jet 2300 - to stanowczo za mało bo musisz do tego dodać że im wyżej tym mniejsza wydajność. A powrót planujesz osobno dać czy w kominie, jak w kominie to dodatkowo masz jeszcze kilka niepotrzebnych kolanek które również zmniejszają wydajność pompy. Zwróc na to uwagę ;)


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 cm to który to wymiar ? Jeśli wysokość to mało a jeśli głębokość to jeszcze bardziej mało.

Marek, 80długość 60głębokość 45 wysokość

Czemu mało? Mi się wydaje że będzie OK. Z resztą podobają mi się niższe baniaczki, stwarzają wrażenie takiej przybrzeżnej mielizny :-) i więcej światła przy dnie będzie.

Obieg mam już kupiony NJ 3000 i pisałem że przecież powrót chcę poza kominem.

Otwory zrobię na przelot 25mm albo 32mm. Będzie duża różnica, nie będzie mi tłumić przepływu wody ta 25-ka?

Jak głębokie wcięcie pod grzebień mam zrobić? Doszedłem do wniosku ze grzebień będzie długości 30 cm. (podpatrzyłem komin u ejerzyka;-) )

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zaprojektować wszystko to czego potrzebowałem. Zerknijcie, oceńcie czy dobre są te moje wypociny :) Może coś poprawić muszę? Otwory są pod śrubunki, 32mm spływ, 25mm rewizja.

projektzbiornikajpg.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do średnicy otworów to zależy jakiej firmy śrubunki

Ja pod śrubunek 25mm mam średnice otworu 35mm i jest idealnie

Otwór 45mm pod śrubunek 32mm

Otwór 35mm pod śrubunek 25mm

takie śrubunki mam

http://erybka.pl/pro...unek-25-mm.html

Co do szerokości 30cm komina to chyba moim zdaniem trochę za dużo wystarczy 20cm albo i nawet mniej

Edytowane przez Norbertt 24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do średnicy otworów to zależy jakiej firmy śrubunki

Co do szerokości 30cm komina to chyba moim zdaniem trochę za dużo wystarczy 20cm albo i nawet mniej

Ja otwory dobrałem właśnie pod śrubunki z erybki. Więc powinny pasować.

Im szerszy komin tym mniejszy wodospad a więc mniejszy hałas.Ja mam na całej szerokości.

za komin zapłacę tyle samo niezależnie od szerokości, a skoro im szerzej tym ciszej to także zostanę przy tym rozmiarze, chociaż cisza nie jest moim priorytetem przy zakładaniu akwa.

W takim razie pod koniec tygodnia zamówię zbiornik. :-D i zabieram się za budowę stelaża i szafki:) Relacje zdam jak coś już będzie stało w salonie:)

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.