Skocz do zawartości
lukaszra

Realne dawkowanie Ballinga na 100 litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie pytanie bedzie troche nie sprecyzowane ale potrzebuje Waszej odpowiedzi

powiedzcie mi prosze jaka ilosci lejecie Balinga na 100 litrow?? wiem ze to zalezy od ilosci zycia itp ,,

ale potrzebuje chociarz przyblizone Wasze ilosci zeby porownac u siebie bo zastanawiam sie czy mam cos z tymi roztworami czy moze caly czas dawkuje za malo

dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dawkę wyliczam na podstawie dziennego "zużycia" wapnia.

Na tą chwilę do 200l leje po ok 40 ml roztworów. Z tym, że Magnez leje osobno ok 30 ml.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

ja dawkę wyliczam na podstawie dziennego "zużycia" wapnia.

Na tą chwilę do 200l leje po ok 40 ml roztworów. Z tym, że Magnez leje osobno ok 30 ml.

czyli nie lejesz ballinga tylko dozujesz płyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie lejesz ballinga tylko dozujesz płyny

Bardzo pomogłeś koledze.....


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzależniałbym lanie Ballinga od pomiaru spadku KH.

Dolanie do Twojego zbiornika ok 20-25cm3 roztworu na kH (NaHCO2 82g na litr roztworu), powinno spowodować podniesienie poziomu kH o 0.5 jednostki - przy założeniu zerowego zużycia przez koralowce :).

Obecnie masz kH=7.3, i w sumie można by to jeszcze troszkę podbić. Zatem ja bym lał (bezpiecznie) 10cm3/24h roztworu kH i tyle samo CaCL2 (oba rozrobione wg wyliczeń Ballinga) i za jakies 4 -5 dni sprawdził jak się zmieniło kH zbiornika.

Ze zmian (lub ich braku) wyciągniesz wnioski ile potrzeba - czy dawkę zwiększyć czy zmniejszyć, tak że w ciągu max 2 tygodni będziesz wiedział ile potrzeba tego na twoje akwarium.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa bardzo dobrze odpowiedzial. Z tym ze ja zauwazylem u siebie nieregularna konsumpcje weglanu i wapnia. Nie wiem jeszcze od czego to zalezy ale w zasadzie co kilka dni musze kontrolowac parametry. Widac ze korale maja swoje lepsze i gorsze dni

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa bardzo dobrze odpowiedzial. Z tym ze ja zauwazylem u siebie nieregularna konsumpcje weglanu i wapnia. Nie wiem jeszcze od czego to zalezy ale w zasadzie co kilka dni musze kontrolowac parametry. Widac ze korale maja swoje lepsze i gorsze dni

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk

No to w końcu jak jest? Bo czytałem Twój temat o ballingu w dziale chemia i napisałeś, że dawki dobieramy na podstawie zużycia Ca.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

nie zapominajcie o KH,PH ale co ja tam wiem :harhar:

jak sobie skacze ładnie przy takich zabawach z wapnem i magnezem - nie mowa o morzu czerwonym parametry - ale tam to są kosmiczne

przy KH - 7- magnez około 1700 - mniej więcej + - nie pamiętam dokładnie

Nie wiem jeszcze od czego to zalezy ale w zasadzie co kilka dni musze kontrolowac parametry. Widac ze korale maja swoje lepsze i gorsze dni

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk

bo rosną a ty zamiast delikatnie podnieś ballinga - poczekaj z tydzień i zrob testa

po zatym jak dajesz coś dodatkowo na KH lub PH to sprawdź czy nie powoduje wiekszego poboru wapna i weglanu

korale też rosną i z czasem więcej pobierają ale to wiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ragoo,

niezupelnie wedlug Ca. Popatrz na swoje wyniki. Ca jest w stosunku do Mg o wiele za wysokie.... W tej chwili powinienes zmniejszyc ilosc dozowanego Ca a zwiekszyc Mg. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na 80 l wychodzi 30 ml każdego z roztworów i tyle leje :)

choć znalezienie odpowiednie proporcji dawki trwało ok 1 miesiąca.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ragoo,

niezupelnie wedlug Ca. Popatrz na swoje wyniki. Ca jest w stosunku do Mg o wiele za wysokie.... W tej chwili powinienes zmniejszyc ilosc dozowanego Ca a zwiekszyc Mg. :welcome:

No i dokładnie tak właśnie zrobiłem:)

Zaczynałem lanie Ca od ponad 50ml, a Mg raczej w ilościach śladowych. Ustaliłem te dawki według tego co Tester napisał w temacie o ballingu. Ale faktycznie po 2, 3 tygodniach wyszło na to że Ca jest za wysokie względem Mg. Więc zmieniłem ilości podawanych roztworów.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wlasnie strasznie niskie jest Ca wczoraj bylo 340

i stad moje pytanie wlewam 15 ml ca ale z tego co czytam o 15 za malo hahha i pewnie stad tak niski poziom ,,,

zapewne od tego nie otwiera sie np euphylia...

tyle ze dawkowania tez nie mozna zwiekszyc o 100 & nagle prawda ??

tylko powoli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnym dawkowaniu powinno się wyrównać.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnym dawkowaniu powinno się wyrównać.

duuuupa :) takie dawkowanie trwa juz 3 tyg plus co tydzien podmiany i ciagle jest ok 350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu się nic nie dzieje nagle. Ile dawkujesz dziennie i czy mierzyłeś zmiany kH?

A, co do euphylli to ona może nie otwierać się ze 100 innych powodów.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu się nic nie dzieje nagle. Ile dawkujesz dziennie i czy mierzyłeś zmiany kH?

A, co do euphylli to ona może nie otwierać się ze 100 innych powodów.

no ja wszystko dawkuje w rownych ilosciach kh jest ok 8.3 tez od momentu dawkowania 15 ml

nie dawkuje tylko mg bo jest wysoki

sol bez nacl takze 15 ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki jaki masz odstęp czasu pomiędzy wlaniem roztworu Ca i kH? Jak lejesz prawie równocześnie i w to samo miejsce to najzwyczajniej w wyniku reakcji wytrąca się nierozpuszczalny węglan wapnia. I koral nic z tego nie mają, a testy nadal wykazują niski stan Ca i kH.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mowimy o ksiazkowym ballingu to nie ma znaczenia ktory ubytek mierzymy bo i tak lejemy rowne dawki obu roztworow. W prakryce jednak rownowaga chemiczna w wielu akwariach ma sie tak to rownowagi chemicznej w morzu jak kon do koniaku wiec i tak czesto musimy korygowac dawki plynow wedlug konkretnych wynikow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, mozesz zwiekszyc dawkowanie na np: 50 ml.

Ps: swoja droga, poczytaj ostatnie Twoje posty i zalaczona, pieknie wykolorowana "listwe" z wynikami. Po co ja miec pod kazdym postem i do tego nigdy nie aktualna ? Zauwazylem, ze prawie nikt, kto ma te listwe, jej nie aktualizuje, co zupelnie rozumiem :sleeping: W kazdym razie, juz komus cos tam glupiego doradzilem, patrzac na te nieszczesna... :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, mozesz zwiekszyc dawkowanie na np: 50 ml.

Ps: swoja droga, poczytaj ostatnie Twoje posty i zalaczona, pieknie wykolorowana "listwe" z wynikami. Po co ja miec pod kazdym postem i do tego nigdy nie aktualna ? Zauwazylem, ze prawie nikt, kto ma te listwe, jej nie aktualizuje, co zupelnie rozumiem :sleeping: W kazdym razie, juz komus cos tam glupiego doradzilem, patrzac na te nieszczesna... :welcome:

no tak masz racje zapomnialem wbic wyniki :)

a co do tego wlewania to wlewam dokladnie w krecaca sie pompe i do tego zanim nabiore i odkrece nastepny pojemnik to tez troche mija ,, ale moze masz racje moge poczekac wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja dla porównania 126 litrów - po 80 ml balinga, no ale przy ledach tak jest.

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie akwarium juz jest rozkrecone, to i zuzycie duze. Rosna, co ? :welcome:

Lukasz byc moze tez takie dawki potrzebuje, tylko sie ceregieli :harhar:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

duuuupa :) takie dawkowanie trwa juz 3 tyg plus co tydzien podmiany i ciagle jest ok 350

no co jak tydzień podmiany :)

jakie masz startowe parametry podmianki ?

uboga sól ?

no ja wszystko dawkuje w rownych ilosciach kh jest ok 8.3 tez od momentu dawkowania 15 ml

nie dawkuje tylko mg bo jest wysoki

nacl także 15 ml

jak co tydzień podmiany odpuść sobie nacl

najwyżej raz w tygodniu podaj te 15ml roztworu

np:

podmiana - niedziela

nacl - środa ( ja bym odpuścił na chwile )

przecież minerały podajesz przy podmiance zaraz będziesz pisał że glony inne pierdołki

z tego co wiem 3/4 ludzi podaje pierwsze dwa składniki ca+mg / naco3 -ja też tak robię

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz to tak zrobie ,, czyli jak bede teraz robil podmiane w czwartek to mam podac sol bez nacl dopiero w niedziel pozniej znowu podmiana i znowu w niedziele tak ??

a pozostale regularnie ..dobrze rozumiem ?

aaaa sol reefcrystal

dzisiaj rano lekko podskoczyl ca do 380 co nie zmieia faktu ze jest za niski :)

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.