Skocz do zawartości
lukaszra

co z tym robic ???? glony !! trudna walka :(

Rekomendowane odpowiedzi

Chwileczke,

jak sobie wyobrazacie przechowywanie korali z takiego zbiornika ? To jest infekcja i trudno bedzie kogos znalezc, kto sobie ja sciagnie do systemu. Podobnie sprawa by sie miala z restartem. Kamoli i korali sie nie doczysci i po kilku dniach moze byc znowu tak, jak bylo przed.

Mysle, ze przede wszystkim trzeba zadbac o wode RO, DI z tym, ze podmianek bym nie robil, ale do dolewek bedzie jej duzo potrzeba.

Jesli test na Si cos pokazuje w akwarium, to tego Si musi byc sporo, bo normalnie to jest z miejsca wbudowywane i testy go nie wykrywaja.

Adsorber Si bylby, jak koledzy wspomnieli, wskazany.

Gdybys "zaciemnial" akwarium to nie zapomnij nakryc jakas czarna folia zbiornika. Swiatlo z pokoju tez moze "zaszkodzic".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie bede nikomu dawal bo dam tez odrazu to cos razem z zyciem

SI WYSZLO OK 1 wiec to chyba sporo ,, wczesniej bylo odrazu z miejsca 0

wlalem chemiclean od wczoraj od 24 nie za duzo sie zmnienilo w akwa ,,,, wiec nie wiem czy to jeszcze za szybko czy nie dziala

wsadzilem dodatkowa pompe aquaszut 750 ktora kreci woda i natlenia ale bdzo mocno tak powinno byc ?? bo czytalem na instrukcji ze powinno byc dodatkowe natlenianie

absorber krzemu kupie jutro bo dzisiaj wszystko zamkniete i tak samo wegiel

co robic dalej ??

teraz pytanie z tym zakryciem ,,, czy jesli to przez Si to tez powinno sie nie wlaczac swiatla i tez powinno byc zakryte totalnie ?

prosilbym Was zebyscie teraz podali mi jakies konkretne kroki ktore mam jeszcze podjac

lowic te gluty czy zostawic i czekac na dzialanie chemi ?

,,,,,bede walczyl ,,,:)

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z dino przez żywicę. Wymiana na nową pomogła. Jak TDS po włączeniu pokazuje na wylocie 001 i zaraz znika do 000 to już jest czas na wymianę.

Pozdrawiam i powodzenia

Edytowane przez wiewiUr (wyświetl historię edycji)

Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to juz efekt placebo i ja tak bdzo chce ,,,ale teraz lowilem te wlosy to przy probie lowienia czesc sie rozplynela w wodzie ,,,

wiec albo to juz moja podswiadomosc albo ta chemia dziala ,,,:)

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaciemnialbym, zanim nie wlozysz adsorbera Si. Tak, jak zaciemniac to "na calego" a nie tylko wylaczyc swiatlo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Dobrze sie przygotuj i atakuj z kilku frontów.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz zwolnij, bo kilka zabiegow na raz nie przyniesie szybkiej poprawy. No i co wazne nigdy sie nie dowiemy co tak faktycznie bylo przyczyna i czym wygrales

Patrzac na fotki masz sinice niefotosyntezujace ktore stanowaia polowe z ponad 2000 tysiecy wszystkich gatunkow. Swiatelko jest im obojetne a do zycia potrzebuja okrzemek. Mysl o zredukowaniu SI bedzie wiec chyba dobrym tropem . Oprocz wegla i adsorberow pomyslalem moze by jeszce pozyczyc od kogos lampe UV.

Owszem RO +DI moze byc zrodlem plagi ale psow az tak bym na niej nie wieszal. To ze TDS przez chwile pokazuje 001 a potem 000 jest norma bo to filtr i woda nie powinna stawac bo sie "kisi" Plaga zazwyczaj korzysta z organiki , humusu jaki zbiera sie w akwarium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz zwolnij, bo kilka zabiegow na raz nie przyniesie szybkiej poprawy. No i co wazne nigdy sie nie dowiemy co tak faktycznie bylo przyczyna i czym wygrales

Patrzac na fotki masz sinice niefotosyntezujace ktore stanowaia polowe z ponad 2000 tysiecy wszystkich gatunkow. Swiatelko jest im obojetne a do zycia potrzebuja okrzemek. Mysl o zredukowaniu SI bedzie wiec chyba dobrym tropem . Oprocz wegla i adsorberow pomyslalem moze by jeszce pozyczyc od kogos lampe UV.

Owszem RO +DI moze byc zrodlem plagi ale psow az tak bym na niej nie wieszal. To ze TDS przez chwile pokazuje 001 a potem 000 jest norma bo to filtr i woda nie powinna stawac bo sie "kisi" Plaga zazwyczaj korzysta z organiki , humusu jaki zbiera sie w akwarium

cos by bylo z tym ze to nie foto ,,, bo po nocy jest ich wiecej niz podczas dnia :)

mam lampe uv co prawda tylko 3 waty ale mam :) tylko musze cos skombinowac zeby ja dopasowac zeby przeplyw miala :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 waty na 100L to straszni malo. Pozycz od kogos 11W.

Ja wogole wyglad taka lampa?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok odpalilem ja ,,napewno nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie mialo na celu nie zniszczenie tych dino, tylko okrzemek, bedacych m.innymi ich pokarmem. Adsorber i zaciemnienie zakloci zycie okrzemkom a dalej...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował życie do kogoś na przechowanie lub mały zbiornik z wodą z działającego zbiornika skałę wyjąć wyszorować wszystko i zalać wodą z działającego. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie bo teraz nie dość ,że faszerujesz baniak chemią to jeszcze koszty


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przygotuj zbiornik bez skały z samą wodą morską, na przechowanie korali... nie wkładaj tam czasem tej skały, ale musisz też mieć światło i odpieniacz do tego oraz jakąś cyrkulację. Powodzenia. W.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz na jednym koralu widac strate tkanki ,,, no niestety ,,, mam nadzieje ze chociarz cos pomoze ,,

czy ja mam dzisiaj wlac balinga normlanie ??

ca kh vodke ??

bo to tez co chwila ktos inaczej pisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie mialo na celu nie zniszczenie tych dino, tylko okrzemek, bedacych m.innymi ich pokarmem. Adsorber i zaciemnienie zakloci zycie okrzemkom a dalej...

tyle ze caly czas nie wiadomo czy to DINO !!

Stani znajdz mi zdjecie na necie gdzie kolwiek ktore przedstawia takie cos w akwa i ze jest to dino ,,, nigdzie nie ma szukalem :) wszedzie dino to brazowy nalot z bombelkami powietrza a u mnie ot jest jakbys wlosy bialem rozrzucil po akwa ,,,

ktos wyzej pisal ze to sinice niefoto i cos moze z tym byc bo bez swiatla po nocy jest ich wiecej niz w ciagu dnia ,,,

ZALATWILI MI MICROSKOP WIEC JUTRO WRZUCE TO NA SZKIELKO I BEDZIE WIADOMO CZY SIE RUSZA I CZY TO DINO :)

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dokładnie zwolnij tak jak Ci napisał Grzegorz Dyzma.

Jeden mówi że masz okrzemki, drugi że dino, trzeci że to cyjano.

Czyli powinieneś zaciemnić, wlać algaex+chemiclean i nie wiadomo co jeszcze :harhar:

Ja wiem jedno, mi to wygląda od początku na zakwit sinic, można znaleźć podobny syf w sadzawkach i zasyfionych słodkowodnych baniakach. Do tego ten kolor.

Dokończ kurację chemicleanem którą zacząłeś i obserwuj.

Dino to fotosyntezujące glony, znikają trochę w ciemności, poczym w świetle szybko się mnożą tworząc coraz dłuższe, ciągnące gluty z pęcherzykiem powietrza na końcu.

U Ciebie jest wprost przeciwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zwolnij tak jak Ci napisał Grzegorz Dyzma.

Jeden mówi że masz okrzemki, drugi że dino, trzeci że to cyjano.

Czyli powinieneś zaciemnić, wlać algaex+chemiclean i nie wiadomo co jeszcze :harhar:

Ja wiem jedno, mi to wygląda od początku na zakwit sinic, można znaleźć podobny syf w sadzawkach i zasyfionych słodkowodnych baniakach. Do tego ten kolor.

Dokończ kurację chemicleanem którą zacząłeś i obserwuj.

Dino to fotosyntezujące glony, znikają trochę w ciemności, poczym w świetle szybko się mnożą tworząc coraz dłuższe, ciągnące gluty z pęcherzykiem powietrza na końcu.

U Ciebie jest wprost przeciwnie.

dokladnie oto chodzi ,, nie wyglada jak dino ale jujtro bede mial microskop x 400 to sprawdze

tez to skojarzylem ze slodkim akwa bo mialem w slodkim bdzo dobobne jeszcze za dzieciaka ,, biale wlosy ,,, zniknely same ,, ale tutaj ni bede tyle czekal

chemiclena jest w widzie poczekam chwile narazie jest wylaczone swiatlo i jutro wsadze absorber krzemu

i chyba na tyle narazie co ?

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MC CUBE a nie wydaje Ci sie ze bardziej nalezalo by powalczyc z przyczyna a nie skutkami. Adsorbery to wlasnie pozbywanie sie chemi na ktorej jedzie ta plaga.

Napisze cos jesze raz co napisalem kiedys. Dawniej owszem o plagach nie bylo tyle watkow bo morszcakow bylo mniej. Ale ilosc i tak byla znikoma. Z racji wielkiego rozrzutu nie mieszalo sie wody ze zbiornikow od kolegow. Rynek byl ubogi w preparaty bakteryjne.

Kazde akwarium bylo jak rasowy pies a nie jakis mieszaniec. Czlowiek kupowal siweza skale i czekal. Plagi jedne po drugich nazywal dojrzewaniem. Cierpliwosc i brak ingerencji powodowal samodestrukcje z powodu dominacji jednego gatunku i wyjalowienie wody.

Naturalne szczepy bakterii mialy czas, a akwaria nabielary wlasnego rytmu. Byly pieknne dzikie zbiorniki bez zalamiek

Lukasz na pociesznie w calej tej walce masz okazje podgladac organizmy ktore przezyly miliardy lat, kataklizmy i uksztaltowaly atmosfere. Bez dino czy cyjano nie mielibysmy czym odychac


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda juz nie ma takiego zapachu czyli umycie tych oglucialych workow z absorbentami pomoglo

jedno mnie tylko caly czas dziwi ,i nurtuje

skad to SI takie duze sie zrobilo ,,,??

no bo to napewno od tego wszystko sie stalo

mozliwe zeby od praktycznie codziennego robienia dolewek ??

zeby przez to ze przepuszczala cos ta zywica ?

bo wynik 2 to juz praktycznie koniec skali byl na tym tescie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapaszek powstaje ze szkodliwych neurotoksyn jakie wydzielaja sinice. Wegiel spelnil swoje zadanie. Co do zrodla krzemianow to albo RO albo sol. Uzywalem jej i niskie Ca nie jest cecha tej soli. Jezli test nie jest trefny i jestes w stanie wykluczyc winowajce zywice to masz zrodlo.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapaszek powstaje ze szkodliwych neurotoksyn jakie wydzielaja sinice. Wegiel spelnil swoje zadanie. Co do zrodla krzemianow to albo RO albo sol. Uzywalem jej i niskie Ca nie jest cecha tej soli. Jezli test nie jest trefny i jestes w stanie wykluczyc winowajce zywice to masz zrodlo.

to co zrobic swieza solanke i zrobic test na si ??

puscic wode z ro i zrobic test na si ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak msz wiarygodny test to dwa badania. Najpierw samo RO a potem po rozpuszceniu soli. Jezli wzrosnie to masz krzemiany z dwoch zrodel.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok tak zrobie mam test SERa ponoc jesli chodzi o SI to dosc wiarygodny

jesli sie okarze ze jest w soli ,, to pewnie sol do wywalenia :) ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.