Skocz do zawartości
T.TOM.T

CHELMON ROSTRATUS

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi iż od jakiegoś czasu przymierzam się do pozyskania tej ryby analizuje wszystkie argumenty "za" i "przeciw".

Pozostaje mi jeszcze wątpliwość i obawa o niektórych innych mieszkańców mojego akwarium.

Więc czy chelmon rostratus jest bezpieczny dla rafy ? , czy może podskubywać koralowce , a może gustuje tylko w konkretnych gatunkach LPS-ów lub SPS-ów ???

Moje pytanie skierowane jest przedewszystkim do forumowiczów którzy mają dłuższe doświadczenie w hodowli tej pięknej rybki. Dość wnikliwie przeglądałem stare posty gdzie znalazłem przedewszystkim informacje o problemach z żywieniem i przestawieniem na pokarm zastępczy. Znalazłem również opisy upodobań pokarmowych niektórych egzemplarzy do rurówek i małży(tridacna) , natomiast brak jest konkretnych opisów podskubywania koralowców , więc bardzo proszę o jakieś Wasze spostrzeżenia w tej kwesti .

pozdrawiam-tomek


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dla chelmona założyłem pierwsze akwarium, pierwszego miałem prawie 2 lata, niestety straciłem go z reszta obsady gdy po awarii prądu zaatakowały jakieś pierwotniaki. Aktualnego mam już prawie rok. Generalnie z moich obserwacji ryba nie jest aż tak trudna w utrzymaniu jak straszą na forum, warunek jest jeden, musi być z pewnego źródła. Problemem jest właśnie zakup zdrowego, jedzącego osobnika. Kolejna ważna sprawa to aby był pierwsza większa rybą w zbiorniku, ona jak sie zadomowi jest bardzo śmiałą rybą, mój wręcz je z ręki. Pokolce wpuszczone po nim w ogóle się nim nie interesują. Zebrasoma desjardinii traktuje wręcz jak kumpla.

Jeśli chodzi o upodobania żywieniowe, to nie spotkałem się aby jakiś chelmon jadł polipy... u mnie nigdy nie ruszyły ani sps, ani lps... za to rurówki wyczyściły w 100%, co do tridacn też bym nie ryzykował, chociaż nigdy nie miałem. Najbardziej lubi artemię, mniej mysis, ale też zajada. Uwielbia też polować po skałach na kiełże i wieloszczety.

tutaj filmik jak podjada ;)


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Marcin za info. o Twoich doświadczeniach , oraz za pw. od pol

Jeżeli chodzi o sugestje Marcina aby chelmon był w zbiorniku pierwszą dużą rybą to niestetyta opcja odpada bo w akwarium od bardzo dawna mieszkają hepatus,xanthurum i borsuk (wszystkie 12-15cm). Więc jakiego szukać teraz chelmona ?? , dużego aby nie odbiegał wielkością od pokolców i borsuka czy małego którego łatwiej można by przestawić na mrożonki ???


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz jak pokolce rzucaja się na jedzenie, sądze, że dla chelmona może być to problemem na początku. Nie chodzi nawet o agresje pokolców wobec niego, bo masz duże akwarium i możliwe, że nie będzie z tym problemu. Chodzi o to, że na początku chelmon jest niesmiały i może się długo zastanawiać nad złapaniem jakiegoś kąska. Jeśli jesteś zdecydowany na tą rybę, to ja bym to zrobił tak że wstawił bym do zbiornika szybę/sito z plexy i oddzielił pokolce od chelmona do czasu aż będzie się wyrywał do jedzenia, do tego w tym jego kawałku zbiornika wstawił bym tylko mały kawałek skałki zeby mógł cos poszukać, ale zeby nie miał zbyt wiele tej skały, coby go to nie absorbowało od solowca.

Generalnie rozmiar chyba nie wpływa na przyjmowanie pokarmu, bardziej jego kondycja po odłowie i transporcie.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zajada zoanthusy...szczególnie jak wkładam nowe małe szczepki.Dużych koloni raczej nie rusza.Przynajmniej nie zauważyłem.Rybka bardzo towarzyska także polecam


Kupię: Ricordea - kolor pomarańczowy,różowy,czerwony,niebieski , Favia-Favites

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:coffee: może jeszcze ktoś chciałby podzielić się swoimi spostrzeżeniami :whistle: :whistle:

200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój kocha aptazie ,zoasków nie je i cały czas poszukuje żarełka w skałach ,podjada mrożonego solowca bardzo towarzyska rybka a co dalej to się okaże zakupiłem małze tridacne zobaczymy czy się zainteresuje oby nie :realmad:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój kocha aptazie ,zoasków nie je i cały czas poszukuje żarełka w skałach ,podjada mrożonego solowca bardzo towarzyska rybka a co dalej to się okaże zakupiłem małze tridacne zobaczymy czy się zainteresuje oby nie :realmad:

jak długo masz chelmona ???


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest 3 miesiąc kupiłem go z akwa 1,5 roku mieszkał


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:ball::wine:

200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba brac tez pod uwage ze Chelmon jedzacy w sklepie nie jest gwarancja powodzenia. Czesto po wpuszczeniu w domu nie je przez pierwsze kika dni i gdy dochodzi stres ryba schodzi.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dobrze ponad rok, przeżył przeprowadzkę i ma sie dobrze.

Podobnie wyczyścił wszystkie rurówki i skubie tylko skałe, nie da sie rozwinąć żadnej aiptasi.

Je praktycznie tylko artemie, reszta go nie interesuje. LPS i SPS też omija z daleka.

Potwierdzam że powinna to być pierwsza większa ryba w akwarium.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam chelmona od pół roku, w sklepie jadł mrożonki po wpuszczeniu do akwarium zabrał się za skałę ,ani myślał o mrożonkach,i po ok 4 miesiącach po oczyszczeniu skał zabrał się za mrożonki

nadmieniam że w akwarium jest tridacna i narazie odpukać się nią nie interesuje


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem skąd pochodzi info że ROSTRATUS podgryza tricadeny <_<

Z tego co wiem to tylko przedstawiciele rodzaju Forcipiger podgryzały tricadeny :coffee:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem skąd pochodzi info że ROSTRATUS podgryza tricadeny <_<

Z tego co wiem to tylko przedstawiciele rodzaju Forcipiger podgryzały tricadeny :coffee:

Temat chelmon - tridacna z 24 lutego 2012


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy chelmon wcina rurowki?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jeszcze jak :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak grubnie po nich to radość patrzeć :thumbup:


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gustuje we wszystkich, czy tylko te małe?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po trzech sekundach od wpuszczenia moja duża ruróweczka była na wierzch :crybaby: prosto z góry szedł jak strzała nie mam pojęcia jak ją dostrzegł pod półką skalną.

Edytowane przez k_bad (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie chelmon jest od trzech dni i nie widzę żadnej rurówki. zobaczymy co z aiptasią zrobi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zółtka i borsuka i anthiasy przymierzam się do chelmona i białobrodego do wpuszczenia razem czy chelmon może nie przeżyć czy darować sobie tą rybkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce powinny zająć się sobą więc chelmon ma większe szanse z bialobrodym niż w pojedynkę moim zdaniem.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.