Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Adam,

Jestem pod wrażeniem tego sprawozdania :) Brawo!

W takiej formie ogląda się to doskonale. :clap:

Co do poziomu fosfatów w piasku - to faktycznie to nie on wydaje się być ich źródłem w Twoim akwarium(stężenie fosforanów w tej próbce jest za niskie aby w znaczący sposób podnosić ich poziom w całym akwarium). Czy wszędzie masz tak samo grubą warstwę piasku? Czy kontrolnie robiłeś jeszcze w innym, może mniej "zruszanym" obszarze akwarium? Na filmiku wydaje się być wartswa piasku ok 3-4cm.

Pozostaje więc test ze skałką i pomiarem uwalnianych po4. Ważne aby cyrkulacja była dosyć silna a skałka nie była mocno obrośnięta glonami, gdyż w trakcie obumierania glonów część po4 i no3 z powrotem trafi do wody, przekłamując wynik pomiaru.

Jeszcze raz brawo!


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Jestem pod wrażeniem tego sprawozdania :) Brawo!

W takiej formie ogląda się to doskonale. :clap:

Co do poziomu fosfatów w piasku - to faktycznie to nie on wydaje się być ich źródłem w Twoim akwarium(stężenie fosforanów w tej próbce jest za niskie aby w znaczący sposób podnosić ich poziom w całym akwarium). Czy wszędzie masz tak samo grubą warstwę piasku? Czy kontrolnie robiłeś jeszcze w innym, może mniej "zruszanym" obsarze akwarium? Na filmiku wydaje się być wartswa piasku ok 3-4cm.

Pozostaje więc test ze skałką i pomiarem uwalnianych po4. Ważne aby cyrkulacja była dosyć silna a skałka nie była mocno obrośnięta glonami(gdyż w trakcie obumierania glonów część po4 i no3 z powrotem trafi do wody, przekłamując wynik pomiaru).

Jeszcze raz brawo!

Co do piasku, 5 rozgwiadz piaskowych, około 20 ślimaków buszujących w piasku, 3 babki budujące co chwila kupki z piachu. Są miejsca gdzie jest kupka piachu nawet do 10 cm, ale to na dzień czy dwa bo babka ma taki pomysł.

Eksperyment ze skałą: skałę wyczyszczę szczotą z glonów, aby w ciemnościach obumierające glony nie zafałszowały wyniku. Pompkę wsadzę tunze 6095 ma 9000L/h przebiegu więc w 25 litrach to tornado.

Wolałem zrobić krótki film, wolę pokazać niż pisać. Dzięki, staram się więcej pokazywać poprzez video.

PS. Poza tym zauważyłem jedną dość ciekawą rzecz, niejednokrotnie oglądałem akwarium w podczerwieni w nocy i nigdy nie namierzyłem wieloszczetów w akwarium. Nawet jak na początku miałem gołą skałe w sumpie nieoświetlonym, to tam też ich nie było. A wiele osób na forum więc pisze o plagach, szczególnie jak ciągną na świeżej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no na filmiku piasek wygląda super - na pewno nie może być problemem

co do wieloszczetów to u siebie też nie mam (no widziałem jednego) a w piasku jakieś kanaliki się tworzą więc coś tam łazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam. BRAWO !

Co do wieloszczetów to u siebie kiedyś je widziałem ale teraz chyba dobrze się ukrywają bi nie mogę ich zlokalizować.

Może trzeba wywołać regionalne łódzkie polowanie na wieloszczety i cała zdobycz do Ciebie. :smiling:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam. BRAWO !

Co do wieloszczetów to u siebie kiedyś je widziałem ale teraz chyba dobrze się ukrywają bi nie mogę ich zlokalizować.

Może trzeba wywołać regionalne łódzkie polowanie na wieloszczety i cała zdobycz do Ciebie. :smiling:

Jak będziesz miał nadmiar, to przygarnę. Jakieś ubogie to moje akwarium bez wieloszczetów - nie ma komu udrażniać kanałów w skale :lol: . Warunek jeden musi być spełniony - muszą mieścić się w akwarium.

@MiQ - bo to taki zaginiony w akcji ten wieloszczet

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zgaszeniu światła wieloszczety to mi po szybach łażą jak jakaś wielka sztuka się pojawi to ci ją podrzucę :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy starczy im odwagi, by wypowiedzieć się na forum lub na PW.

uderz w stół , a nożyce się odezwą .

nie mam z tym problemów , wystarczyło zapytać ,odczytałem wątek i przekazuję co wiem na ten temat .

nie jestem specjalistą od życia morskiego itd. ale prowadząc nawet przez niecałe pół roku duży baniak coś się tam doświadczyło i nawet zżyło ze zwierzakami , ani razu nie zadzwoniłeś do mnie z jakimś pytaniem dotyczącym akwarium czy zwierzaków , więc jak zobaczyłem co się dzieje w Twoim zbiorniku - te plagi glonów - rozmawiałem z Piotrkiem z Pabianic zastanawiając się co tam poszło nie tak .

u mnie wszystko działało niestety w akwarium tylko 4 miesiące , od końca lutego do połowy czerwca 2012.

ekipa z którą przyjechałeś po całe życie z aquarium zapewne potwierdzi że u mnie takich plag nie było widać , chyba że ja nieświadomy nie widziałem tego, a bynajmniej ze szczoteczką do zebów nie latałem po zbiorniku przed sprzedażą , raczej mnie skręcało z podjęciem decyzji o likwidacji tego zbiornika , no ale sytuacja życiowa wymusiła bieg spraw - nie każdy ma szczęście a ja nie lubię się przyznawać do porażek bo nie ma się czym chwalić - zresztą widać po forumowym bazarku ilu z nas musi kiedyś podjąć decyzję że nie jest w stanie udźwignąć prowadzenia zbiornika , szczególnie dużego - kosztownego , napewno było mi go bardzo żal. Masz szczęście że jest Cię stać na takie hobby więc się ciesz i walcz z tymi wrednymi plagami ,

historia którą ja znam :

* piasek 15 worków Nature White 9,07 kg "Żywy piasek Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite " kupowany w styczniu 2012 w rybarium.pl więc jest " prawie nowy " .

* około 150 kg żywej skały ( takie ładne kawałki - widoczne struktury skamieniałych koralowców )

kupiłem używaną , rzekomo z jakiegoś likwidowanego 4000 litrowego baniaka od koleżki który jak się niedawno dowiedziałem jest zbanowany na forum , ale to nie ma znaczenia , był również u mnie przy wybieraniu życia z akwarium - bynajmniej ja go nie zapraszałem - Ty kompletowałes ekipę ( notabene dzięki temu miałem przyjemność poznania naprawdę bardzo miłych posolonych gości i fachowych ) .

* kolejne około 50 kg " świeżej "żywej skały pochodziło z zakupu w sklepie erybki w zabrzu ( tu pozdrawiam przemiłą panią właścicielkę mówiącą śląską gwarą , tam też o ile mnie oczy nie myliły pierwsze testy wody z mojego zbiornika wykonał "zielony mintaj" ;-) zakup był wykonany w tydzień po uruchomieni baniaka , w celu uzupełnienia , tam też była kupiona rybka Calloplesiops altivelis Kometka która teraz Ciebie czaruje swoimi przepięknymi postawionymi w słup oczyma .

* kolejne okolo 30 kg żywej skały trafiło po kolejnym tygodniu tym razem z erybki warszawskiej tzn. z Marek .

* i jeszcze ponad 20 kg żywej skały takie większe płaskie placki z łódzkiej giełdy ze sklepiku Botii od Michała .

i to wszystko z profesjonalna ekipą pewnego cieplutkiego czerwcowego ranka wybrałeś i wywiozłes do swojego jamnika , teraz masz się czym zajmować i przeżywać swoje blaski i cienie w prowadzonym przez Ciebie - jak to określił mój syn gdy mu wyjaśniłem funkcjonowanie akwarium morskiego - RESPIRATORZE morskim , czyli zagmatwanej konstrukcji próbującej wszelkimi sposobami utrzymać jakoś to życie morskie w takiej kropelce w stosunku do bezmiaru oceanów .

tak cieniutko wyglądało moje 3 miesięczne akwarium , miesiac przed eksmisją do Twojego jamnika :

załozyłem go jako totalnie zielony akwarysta , ale wiem jedno - czas który mu poświęciłem wyciągnoł się niesamowicie , mam odczucie jak by to było kilka lat a bylo to tylko kilka miesięcy i na pewno będę to długo pamiętał że porwałem się na taki niesamowity projekt - dający tyle przyjemności i satysfakcji jak i również goryczy porażek gdy np. odchodzi na wieczną rafę któraś z pięknych ryb "jedząca z ręki " .

starczy już tego ekshibicjonizmu . pozdrawiam wszystkich nałogowych morszczaków , powinniśmy sie leczyć a nie wszyscy maja tego świadomość .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uderz w stół , a nożyce się odezwą .

nie mam z tym problemów , wystarczyło zapytać ,odczytałem wątek i przekazuję co wiem na ten temat .

nie jestem specjalistą od życia morskiego itd. ale prowadząc nawet przez niecałe pół roku duży baniak coś się tam doświadczyło i nawet zżyło ze zwierzakami , ani razu nie zadzwoniłeś do mnie z jakimś pytaniem dotyczącym akwarium czy zwierzaków , więc jak zobaczyłem co się dzieje w Twoim zbiorniku - te plagi glonów - rozmawiałem z Piotrkiem z Pabianic zastanawiając się co tam poszło nie tak .

Kazik do Ciebie nie dzwoniłem, bo to co tu napisałeś to wiem od Ciebie bezpośrednio. Są jeszcze inne osoby, które znamy, a wiedzą coś więcej o tej skale. Z Tomkiem nie mam kontaktu już ponad miesiąc, a to jego bardziej chciałbym się zapytać o ten poprzednie miejsca pobytu tej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedno pytanie ,

Pewny jesteś dobrej cyrkulacji ?

Dobrze skała jest obmywana ?

Nie ma stref pomiędzy skałami gdzie przepływu nie ma ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedno pytanie ,

Pewny jesteś dobrej cyrkulacji ?

Dobrze skała jest obmywana ?

Nie ma stref pomiędzy skałami gdzie przepływu nie ma ?

Dobrze mi to przewiewa, przez około dwa miesiące na początku ustawiałem cyrkulację. Na dole wieje na górze lekki korzuszek, ale tylko od czasu do czasu. W weekend podczas podmianki, biorę wolna pompkę i przedmuchuje zakamarki i dziury w skalach. wielkiego syfku nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy zszedłem do poziomu 0,16-0,32 mg/L z poziomu świątecznego powyżej 3,0 mg/L, a tak na prawdę patrząc na skalę barwną testu RedSea to pewnie około 5,0 mg/L.

Wymiana skały w baniaku nie wchodzi w rachubę. Bo od jakiegoś tygodnia widać, że akwarium odżywa, a glony zamierają bardzo powoli.

odkurzyłem dzienniczek zapisów wykonanych testów w moim zbiorniku przed emigracją życia do Twojego jamnika , nie były to jakieś profesjonalne testy jakich Ty używasz tylko zwykły popularny " JBL neseser all in one " :

wyniki pomiaru PO4 :

15.03 - < 0,1

14.04 - 0,05

24.05 - 0,2

więc u mnie pięknie tez nie było o ile wierzyć precyzji testów , ale plagi się raczej nie panoszyły .

lałem tylko MICROBE-LIFT Special Blend , w woreczkach w sumpie był węgiel , purigen . woda z komina spływała do sumpa przez skarpetę zatrzymującą większy syf . odpieniacz Ati 250 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkurzyłem dzienniczek zapisów wykonanych testów w moim zbiorniku przed emigracją życia do Twojego jamnika , nie były to jakieś profesjonalne testy jakich Ty używasz tylko zwykły popularny " JBL neseser all in one " :

wyniki pomiaru PO4 :

15.03 - < 0,1

14.04 - 0,05

24.05 - 0,2

więc u mnie pięknie tez nie było o ile wierzyć precyzji testów , ale plagi się raczej nie panoszyły .

lałem tylko MICROBE-LIFT Special Blend , w woreczkach w sumpie był węgiel , purigen . woda z komina spływała do sumpa przez skarpetę zatrzymującą większy syf . odpieniacz Ati 250 .

Węgla nie używam (ale mam awaryjne wiaderko). Czyli u ciebie zaczynało też już rosnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgla nie używam (ale mam awaryjne wiaderko).

jest potoczne powiedzenie " omijaj rafy " , a my sami na własne życzenie je sobie urządzamy przed nosem .

jeszcze odnośnie przeprowadzanego przez Ciebie testu ze skałą wyciągniętą do osobnego pojemnika w celu zbadania oddawanych fosforanów - powinieneś dla porównania kupić w renomowanym sklepie z morszczyzną podobny wagowo kawał "swieżej" żywej skały i również ją przebadać , by sie nie okazało że kierowanie winy na "nieświeżą" skałe jest po prostu lansowaniem "urban legend" przez sprzedawców aby nastraszyć i zmniejszyć ilościowo drugi obieg żywej skały z likwidowanych zbiorników powodujący uszczuplenie dochodów powyższych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest potoczne powiedzenie " omijaj rafy " , a my sami na własne życzenie je sobie urządzamy przed nosem .

jeszcze odnośnie przeprowadzanego przez Ciebie testu ze skałą wyciągniętą do osobnego pojemnika w celu zbadania oddawanych fosforanów - powinieneś dla porównania kupić w renomowanym sklepie z morszczyzną podobny wagowo kawał "swieżej" żywej skały i również ją przebadać , by sie nie okazało że kierowanie winy na "nieświeżą" skałe jest po prostu lansowaniem "urban legend" przez sprzedawców aby nastraszyć i zmniejszyć ilościowo drugi obieg żywej skały z likwidowanych zbiorników powodujący uszczuplenie dochodów powyższych .

A to dobry pomysł, Kazik skąd ja teraz wezmę kawałek żywej skały. W Łodzi sam n-ty obieg po naszych "sklepach". Taki eksperyment może być ciekawy. Tylko czy z żywej nie wylecą fosforany z obumarlego życia w transporcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj kogoś kto ma 3 miesięczne akwa :-P

A skałe kupił nowke nie śmiganą .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj kogoś kto ma 3 miesięczne akwa :-P

A skałe kupił nowke nie śmiganą .

W Łodzi nie wiem kto ostatnio stawiał baniak na nowej skale. Oby się nie okazało, że a nówka nie śmigana to second hand po recyklingu ;-)

PS. Jest ktoś chętny w Łodzi na eksperyment?

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam jak chcesz kawałek skały, świeży, odgazowany to daj znać. W przyszłym tygodniu coś świeżego uda się załatwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam jak chcesz kawałek skały, świeży, odgazowany to daj znać. W przyszłym tygodniu coś świeżego uda się załatwić.

Ave Cezar !!! To poproszę o FV na jeszcze jedną pompeczkę co mi ją na spotkaniu łodziaków podrzuciłeś. To warunki testu będą jednakowe:

Dwa czarne wiadra po soli ze świeżą solanką, dwie takie same pompki. Tyle samo wody i dwa kawałki skały ten scięższy obskubie dla równej masy. Włożę to kanciapki w ciemności i niech hula przez 3 tygodnie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pewno znajdą się osoby na forum zaciekawione doświadczeniem.

PS. Marcin dzięki za reakcję. Tylko nie głazy duże bo to wiadro po 25kg soli. Jak ktoś ma uwagi metodologiczne do doświadczenia to proszę pisać, podyskutujemy.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chetnie dowiem sie o wyniku testu bo sam mam dwa rodzaje skaly, jedna odkupiona/uzywana a druga ze sklepu swieza, co dziwne od roku z tej uzywanej nie moge pozbyc sie glonow, na ta druga tez przechodza ale w duzo mniejszej ilosci i nie lapia sie tak dobrze, mozna je bez problemu wyrywac. ale na tej uzywanej to istne pastwisko.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.