Skocz do zawartości
grzegorz.k

Sposób na czyste szyby

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy jest możliwe utrzymanie czystych szyb bez ciągłego skrobania.

Przechodziłem dzisiaj koło akwarii w pewnym hipermarkecie i zadziwiły mnie czyste szyby i klarowna woda.

Stoją tam już kilka lat obsada rybna i troche miękasów, oświetlenie nie zbyt mocne i akwaria na 100cm wysokie.

Pewnie podmiany raz na pół roku..

W związku z tym pytanie czy tylko w taki sposób możliwe jest utrzymanie czystych szyb czy zależy to też od czegoś innego.

Ja u siebie nie moge dojść do ładu bez różnicy jak długo było akwarium czy miesiąc czy pona rok to zawsze muszę czyścić z zielonego nalotu..

Macie jakieś metody? Coś lać, czegoś nie lać? Żadziej podmieniać wodę?

Oczywiście obsada spsowa.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wlasnie dlatego ze slabe swiatlo, szyby byly czyste.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś prowadziłem akwarium bez czytania forum to wyglądało to tak: podmiany robiłem baaaardzo rzadko, woda tak mi szybko parowała że co tydzień dolewałem, zero preparatów, bakterii i innych pierdół. Testy? Paskowe oczywiście... poza dolewkami wody praktycznie było to bezobsługowe akwarium. Obsada bez strat. Magnes do czyszczenia? Używałem go tak często że jak coś pojawiło się na szybie to szedłem do sklepu po nowy, ponieważ starego nie mogłem znaleźć - taka była jego częstotliwość używania.

No ale przyszła pora fora... testy paskowe zamieniłem na profi, zanim woda wyparowała to już zdążyłem ją podmienić. Do tego jakieś preparaciki, sriciki i inne pierdoły. A szyby? Jak odpuszczę na 2-3 dni to widać delikatny nalot, po kolejnym dniu ściany boczne mają grubo nasadzone...

I bądź tu mądry ;)

Edytowane przez Ferguss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko przez te hormony w mięsie.

Robić coś trzeba przy akwarium, co to za pupil który tylko ładnie wygląda.

Dzisiaj godzine męczyłem się z ustawianiem skał bo obsuneły się :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot na szybach zależy między innymi od dojrzałości zbiornika i jego prowadzenia.Jak nie dostosujemy dawki różnych preparatów to potem mamy zielono. .Moje nowe czyszczę codziennie,taki mam nalot a kosteczkę w pracy bardzo rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej wcześniejszej 20stce szalałem z podmianami co tydzień i z osadem na szybach nie mogłem się uporać przez ponad 8 miesięcy. Teraz w 30stce w kaskadzie jest purigen, podmiany co miesiąc około 1,5 litra i świecę standardowo aktyniką i białym przez conajmniej 10godzin na dobę. Osad znikomy z rzadka zeskrobywany :)

Po edycji:

Wkładam ręce tylko w nietalkowanych rękawiczkach gumowych. Nie ma nic gorszego jak dawka potu zmieszanego z wszystkimi tymi substancjami powierzchniowo czynnymi, mydłem, pozostałościami po balsamach, perfumach, kremach, płynach do mycia naczyń i tłuszczu...

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tomaszmed (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń, miałem problem z zielonymi glonami po 7 miesiącach od startu akwa, gdy czyściłem szyby to glony zostawały w wodzie i już na następny dzień szyby były całe zielone. Taki stan rzeczy trwał pare tygodnii... w kółko czyszczenie i czyszczenie :/ przestałem je czyścić bo zobaczyłem, że stopniowo zanikają z dnia na dzień (być może to też sprawka ślimaków, których mam wysyp), glony też jakby zaczęły robić się bardziej brązowe, aż w końcu całkowicie zanikły. Mam włożony tylko węgiel. Teraz szyby i woda są całkowicie czyste.

Dodam też, że podmianki robiłem standardowo co tydzień, a gdy glony zaczęły zanikać to opuściłem jedną podmiankę i po 2 tyg zniknęły.

Teraz 2 tyg już nie czyściłem, podmianka była i mam bardzo bardzo delikatny nalot na szybach, którego na razie niema sensu czyścić

Edytowane przez embraer170 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 126l 2 x optiwhite, 4x24W T5, Deltec MCE600, 15kg LR, 9kg LS, euphyllia paraancora, zoanthusy, discosomy, rhodoactisy, xenia, sinularie, caulastrea, quadricolor, cribrinopsis crassa, brzydal, błazny, kraby, ślimaki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z korzuchem który sie robi na tylniej i bocznej szybie których nie sięgną czyściki, jak zostawie to zejdą same?

Akwarium ma 4 miesiące, robię co tydzień 10% podmiany. Może ograniczyć podmiany i nie skrobać szyb? Mam tylko węgiel, dorzucić jakiś absorber?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa UV max duża i 24 na dobe

To juz lepiej zalac spirytusem - wtedy tez bedzie sterylnie :harhar:

A tak powaznie to sterylne mikrobiologicznie akwarium to brak dzialajacej wodki, pelletow, zeovitu poniewaz "Lampa UV max duża i 24 na dobe" zadba zeby woda byla jalowa. A przeciez nie o to chodzi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz Tester żeby dać baniakowi spokojnie wyciągnąć się samemu? Ograniczyć podmiany nie lać nic zanim się nie wyklaruje i glony z szyb nie zejdą same?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz lepiej zalac spirytusem - wtedy tez bedzie sterylnie :harhar:

A tak powaznie to sterylne mikrobiologicznie akwarium to brak dzialajacej wodki, pelletow, zeovitu poniewaz "Lampa UV max duża i 24 na dobe" zadba zeby woda byla jalowa. A przeciez nie o to chodzi.

Dokladnie jak opisales ale w pytaniu mial byc pomysl na czyste szyby, wiec jest to dobry i skuteczny pomysl do tego mozna by jeszcze podpiac ozon tyle ze w takich warunkach przezyja ryby i proste miekasy.

Ja wlaczylem uv tylko podczas rozruch zbiornika. Ozonator tez przerabialem-kolejny zbedny przedmiot.

Teraz zainwestowalem w reaktor planktonu i Zeovit i jestem zadowolony, a szyby czyszcze codziennie i nie nazekam ;)


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - nie ma metody aby w normalnie funkcjonujacym zbiornku szyby zachowywaly idealna czystosc przez dlugi czas. Zapewne nawet biotopy nokturnalne nie maja na to szansy. Dla nas szyba akwarium to okno do morskiego swiata, ale po tamtej stronie jest to po prostu kolejna powierzchnia do zasiedlenia. Mozna chyba tak dobrac parametry wody i suplementy aby przyrost osadu na szybach byl minimalnyale praktyce oznacza to po prostu dluzsze przerwy pomiedzy czyszczeniami.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia i pewnie nie tylko z mojego wynika że powstawanie nalotu na szybach w dużej mierze uzależnione jest od dostępu światła dziennego, to wyjaśnia dlaczego w galeriach akwaria mają czyste szyby - brak światła słonecznego.

Zwróćcie uwagę że akwaria w ogrodach zoologicznych, oceanariach,zawsze umieszczane są w zupełnie ciemnych pomieszczeniach.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, teza rewolucyjna, ale może w galeriach po prostu pracownik ma obowiązek 2 razy dziennie przetrzeć te szyby ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie ma nikogo do codziennej opieki ( znikome karmienie, mało światła, brak podmian i dodawania suplementów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z doświadczenia wiem, że im czyściej tym zwierzaki się gorzej czują. Trzeba rozgraniczyć czysto dla nas a czysto dla podopiecznych. Zależy czy chcemy mieć basen czy kawałek natury ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałęm ostatnio zielono i zamontowałęm lampe uv 36v . jak długo ma działać? woda w 3 dni zrobiła sie krystaliczna.

boje sie, że sps padna i woda sie wyjałowi. co o tym panstwo mysla???


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.