Skocz do zawartości
rafal19

nowe, większe... 1000L :) ...aktualnie 730L

Rekomendowane odpowiedzi

Współczuję, ale nadal po przeczytaniu tych 4 powodów nie bardzo wiem jak można było zaliczyć taką glebę.

Jak np. taka wielka tumida leci to nie znaczy że nie można jej jeszcze uratować.

Poccillopora widoczna na ostatniej fotce - to koral - chwast, ja u siebie umyślnie nie mogę jaj zabić, a u Ciebie poleciała...dziwne

Korale leciały od dołu czy od góry ?

nagła utrata tkanki czy powolna ?

Czy towarzyszyło temu np, ślinienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczyna lecieć to lawinowo, zazwyczaj trudno sprawę uratować.

Przyny czasem do końca nie znane - po protu gleba.

Teraz Rafał masz dużo miejsca na nowe szczepki, ryby mają więcej przeszczeni - nie ma tego złego...

I szacun za posta, mało starych akwarystów potrafi na forum o tym napisać !

Smyropad


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale po co to dochodzenie ? Kolega nie założył tematu "dlaczego mi spsy poleciały" tylko podzielił się z Wami smutną wiadomością, widocznie nie chce mu sie o tym gadać. A zaraz natłuczecie w wątku o jego akwarium pięć podstron teorii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również wyrazy sympatii dla odwagi kolegi. Szczerzę współczuję. Z drugiej strony relacje z potknięć świetnych projektów podnoszą wartość merytoryczną tego forum.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi bzdura wielka Sps koralowce kilkuletnie.Przecież napisał,że brzydal go obgryzał do tego zaniedbanie.Fajny ten szkielet po prawie :) Ja Ostatnio jak troche zaniedbalem korala I już widziałem,że Leci zaczeło się od curkulacji do tego clavularia fluo od dołu to wpadłem na pomysł aby wrzucic na niego szczepki nowych sps ktore rosły na rack 17 szczepòw :)i sobie dalej rosna wolnooo pod led.

heheheh ,kiedyś sam się o tym przekonasz


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:(

Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB nie chodzi o pastwienie się nad kolegą tylko o dojście do przyczyny dlaczego tyle SPSów poleciało.

Myślę że po to zakładamy swoje tematy żeby dzielić się swoją wiedzą i żeby takich sytuacji było jak najmniej.

Skoro już Rafał o tym napisał to może postarajmy się zrozumieć co było przyczyną tego stanu rzeczy.

Jakoś nie wydaje mi się żeby zmiana świetlówek czy odessanie piasku było przyczyną zgonu tylu korali.

Z tego co widzę to łatwiejsze SPSy typu montipory i stylophory pozostały. Najbardziej ucierpiały akropory które bezwzględnie wymagają stabilnych parametrów wody.

Na moje oko, zmiana świetlówek na nowe spowodowała gwałtowny wzrost spożycia Ca, Mg i mikro i mozliwe że brak (?) skorygowania dozowania tych pierwiastków w tym czasie wywołała stres korali, co za tym idzie, dalej spadek konsumpcji i kolejny skok parametrów.

To są rekacje łańcuchowe jak wiemy i przy tak licznej obsadzie twardzieli i bądź co bądź już sporych koralach i "rozbujanym" systemie te reakcje zachodzą dużo szybciej bo każdy koral ma przecież swoją konsumpcję.

Jakkolwiek współczuje i szacun że o tym napisałeś i że walczysz dalej, to piękne hobby i myślę że szybko się odbijesz z SPSami :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze współczuję problemów, ale moim zdaniem wymienione przez ciebie zmiany z pewnością nie mogły wyrządzić takich szkód:

1. brzydal który obskubywał spsy a którego nie mogłem złapać, na moich oczach odrywał tkankę z zielonej acropory tumida czy montipory danea :/ brzydal został wpuszczony aby wyjadł aiptasie

Tu akurat nie mam doświadczeń bo nigdy nie miałem brzydala

2. wymiana wszystkich świetlówek co też w pewnym stopniu przyczyniło się do stresu korali

Co pół roku wymieniam cały komplet świetlówek i tylko podnoszę na kilka tygodni lampę o ok. 20 cm. Myślę, że robi tak spora ilość morszczaków.

3. i chyba najistotniejsze, odsysanie piasku, które notabene rozłożyłem na raty, odsysałem go przez okres około miesiąca co tydzień przy podmianach wody, najwidoczniej uwolniły się duże ilości po4 i innego syfu do kolumny wody

Z powodu konieczności kolejnego restartu kilka miesięcy temu odessałem 3/4 piachu do tego usunąłem z 20% skały i jedynym problemem było pojawienie się trochę glonów nitkowatych, ale po dwóch miesiącach stabilizacji zaczynają schodzić.

4. przez okres świąteczno/zimowy zaniedbałem tez trochę podmiany wody oraz wymianę adsorbentów i węgla :/

Jeśli zbiornik jest stabilnie prowadzony to takie "zaniedbanie" nie powinno mieć większego znaczenia. Wystarczy tylko kilka większych podmiana wody.

To co pisze Waldi to można wsadzić między bajki. Sporo ostatnio pozbyłem się 4- 5 letnich korali tylko dlatego, że w 500l akwarium ich wielkość wyglądała bardzo dziwacznie.

Proponuję usiąść i raczej zastanowić się co w tym czasie do zbiornika dodałeś a nie zaniedbałeś.

Życzę powodzenia, Andrzej


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam, marudzicie...

Coco-Jambo :animier: i do przodu...

Rafał to twarda sztuka i na pewno nas jeszcze nie raz zadziwi !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co debatować:) hehe. Ja tam się szczególnie nie zmartwiłem, kolejne doświadczenie. Moje zaniedbanie (wszak nie samym akwarium człowiek żyje) + kilka nałożonych na raz "czynników stresogennych" i korale poleciały - wiele nie trzeba - a fotki trupów wstawiłem aby pokazać że nie zawsze jest tak pięknie i kolorowo jakby się chciało. Teraz ryby mają więcej przestrzeni do pływania i zrobiło się miejsce na nowe korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Czesiek - kozak. Bardzo ładny. Tylko żeby na d*pie spokojnie siedział i pompował się tak już zawsze :)

Pozdr


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna wanienka - powodzenia :)


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne i fajne akwarium tylko szkoda trochę SPSów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a foto ? karzesz nam lizać cukierek przez szybkę ? :)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro pstryknę fotkę bo dziś już aktynika sama się świeci ale szczerze powiem że nic ciekawego ;p kilka większych korali, kilkanaście szczepek i rybki te same co były :)

zrobiłem mały upgrade w sprzęcie:

-doszła czwarta tunze 6105, teraz dmuchają dwie z lewej i dwie z prawej strony.

-nowy biopellets reactor z wewnętrzną cyrkulacją na pompie newa jet 2300 i regulowanym odciekiem - puki co przez ostatni miesiąc wsypałem 1L nowych "all in one biopellets", do końca lipca planuję partiami dosypać kolejny litr

- no i zakupiłem w końcu dużą hankę HI 96713 która, mimo obfitego karmienia rybek, non stop pokazuje 0,00. czas zacząć mocniej karmić korale bo widać że lekko przygłodzone :/

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiecane zdjęcie z lekkim opóźnieniem ;))))) jako że korale małe i tak sobie rosną to za cel obrałem dziś pokolce, oto co się udało pstryknąć :)

który pokolec się Wam podoba najbardziej? mój ulubiony to c.hawaiiensis, nazywany w domu "kaczka" :)

gallery_7521_2702_162487.jpg

gallery_7521_2702_127334.jpg

gallery_7521_2702_166047.jpg

gallery_7521_2702_102962.jpg

gallery_7521_2702_54545.jpg

gallery_7521_2702_1098.jpg

gallery_7521_2702_524811.jpg

gallery_7521_2702_116875.jpg

gallery_7521_2702_292945.jpg

gallery_7521_2702_216093.jpg

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybcie jak i akwarium super - gratuluje :)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Achillesa tylko pozazdrościć długo pływa gdzie kupiony. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

achilles pływa dokładnie od 22 kwietnia 2013r, kupiony w Gdańsku w sklepie z akwarystyką morska przy ul. kartuskiej

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że z sps'ów zrezygnowałeś.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.