Skocz do zawartości
Tester

Reset skaly

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zdobylem kilkanascie kilogramow bardzo fajnej skaly. Niestety pochodzi ona z bardzo zaniedbanego zbiornika i jest porosnieta calym bogactwem tego czego nie chcemy w akwarium. Tydzien temu wrzucilem ja do kontenera i zalalem kranowka do ktorej dodalem chlor. Skala zrobila sie czysta i bielutka. Teraz pytanie : Co dalej??? Wymienic wode na RO i trzymac ja dalej w wodzie? Czy moze wyjac i wysuszyc?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to kilka tygodni w RO. Organika, fosforany.......dalbym nawet cyrkulacje i co kilka dni siup do swiezej wody.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej wpierw ją wysuszyć na słońcu?

Ja bym tak na pewno uczynił :czapki z głów:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mysle co da suszenie?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak miałeś czysty chlor to powinien dawno wyparować. Jeśli był o aromacie cytrusów to bym jeszcze płukał.

Niedawno Mr. Saltwatertank pokazywał ten proces na YT (resetował w chlorze), możesz do niego napisać i zdobyć info z pierwszej ręki, przeważnie odpisuje.

Patrz od 8 minuty. On płukał parę razy, wysuszył i siup do tanku.

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe kiedy zacznie się bardziej powszechny trend na takie sumpy akrylowe w ludzkich pieniądzach (sorki za offtop)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej było wrzucić do pojemnika z wodą z podmianek, cyrkulacja, ale bez oświetlenia? Totalne ograniczenie światła na miesiąc wybije te glony i aiptasie a życie w skale powonno przetrwać.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jeszcze warto zauważyć, że on się tam nie bawił w RO tylko płukał normalną chlorowaną kranówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikiel - mnie sie po ok roku czasu z podstawki korala uaktywnił bryopsis po przegapieniu spadku kh.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Swego czasu miałem problem z Hydractinia - ktoś poradził mi by włożyć skałę na dwa tygodnię do parokrotnie przesolnej wody, toteż tak uczyniłem - pomogło :)

Arek


Początek 01-10-2010

Szkło 120x55x50 optiwhite , cyrkulacja 2x tunze 6045 1 x tuzne 6055, Odpieniacz BK 200 mini VS12, UV JBL 18 W, Tunze Wavebox,Phobos 2x110 Cree + 2x39W T5 .... masa innych rzeczy

dsc02048d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam ze nigdy tego nie robilem bo zawsze mialem czysta odgazowana zywa skale. Zastanawialem sie jednak nad etapami resetu

Etap 1 - zabicie chlorem zycia w skale. Ja uzylem czysty, bezzapachowy wybielacz.

Etap 2 - usuniecie chloru. Skala lezy caly czas w tej samej wodzie ale juz absolutnie nie czuje zapachu chloru, wiec zakladam ze juz sie ulotnil.

Etap 3- pozbycie sie pozostalosci organicznych. Wydaje mi sie ze skala caly czas zawiera sporo martwej organiki wiec chodzi o to zeby po wlozeniu do zbiornika skala nie oddala NO3 i PO4 do wody.

Etap 4- ponowne ozywienie czyli wprowadzenie na skale pozadanych mikroorganizmow. Ten etap w zasadzie mozna juz przeprowadzic w akwarium o ile skala jest juz chemicznie czysta.

Wedlug tego co napisalem nie ma etapu osuszania wiec i nie moze byc mowy o suchej skale. Jednak zastanawiam sie czy etap4 moze juz byc w akwarium czy raczej jak ktos sugerowal trzymac skale w wodzie z podmianki (i jak dlugo)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek po kilku tygodniach plukania w RO zrobienie testow na No3 i Po4 powie ci czy skale mozna dac do glownego.

Masz zajebiaszcze refugium moze tam ja skolonizowac

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikiel - mnie sie po ok roku czasu z podstawki korala uaktywnił bryopsis po przegapieniu spadku kh.

Nigdy nie wiesz czy przypadkiem zarodniki nie przyszły z imną szczepką a po uwolnieniu z powodu parametrów, osiedliły się w najbardziej odpowiednim dla nich miejscu. Myślę że z "różami" i majano na pewno nie nastąpi przetrwanie zarodników w takiej odnowionej skale.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys gdzies wyczytałem ze tzw. suszenie na sloncu to proces odchlorowywania. jesli nie chcesz tego suszyc to moze dodaj do RO uzdatniacz do wody kranowej zeby zwiazał reszte chloru i inne pierwiastki z kranowki. bo rurki tam masz na 100% miedziane....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym teraz moczył w RO i wymieniał raz w tygodniu, oczywiście cyrkulacja, jak PO4 i NO3 będzie niskie to wtedy do solanki, dowalić odpieniacz na mokro, wrzucić glony i dać światełko - niech glony rosną i wyciągają resztki. Potem zrobić podmiankę na wodzie z działającego baniaka dodać kilka kawałków żywej skały i czekać na testy :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle o racji trzymania tej skaly w RO. Chemicznie jest to usprawiedliwione bo czysta woda bedzie wyciagala rozpuszczone zwiazki zgodnie z zasada entropii. Jednak po co tam mierzyc NO3 i PO4? Skad sie niby maja wziasc skoro skala jest wyjalowiona a w wodzie ro nie ma bakterii? Przeciez tam nie bedzie zadnych procesow gnilnych. Rozumiem natomiast koniecznosc powtornego ozywienia takiej skaly wlasnie po to aby cos zjadlo te resztki pozostale po chlorowaniu. Rozumiem tez ze do tego potrzebne by bylo osobne akwaruum z zywym piachem glonami i swiatlem. Gdzie w takim razie istnieje idea suchej skaly? Czy sucha skala jest organicznie czysta?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Myślę, że w tym iż jest wolna od pasożytów. Poza bakteriami, które i tak tą skałę zasiedlą wszystko inne co z niej wychodzi jest w sumie niepożądane, a potrafi wyjść tego sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie kazde stworzenie jest w stanie opuscicic skale po wlozeniu jej do wody slodkiej czy z chlorem. Pomijam tu wszelkiego rodzaju robadztwo, to jest bardziej mobilne, ale sa gabki, oslonice, rurowki, malze, aiptasie, glony. itp. Nie sadze zeby "wyplukanie zwlok" nastapilo w przeciagu jednego tygodnia dlatego po usmiercieniu traktowalbym taka akale nawet Karcher-em a potem czesto zmieniana RO. Bartek jak nie "ulotnisz " organiki po wlozeniu takiej skaly pod HQI beda sie dzialy cuda.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za późno przesyłasz pytanie, skoro już zacząłeś działać. Myślę że reset biologiczny zamiast chemicznego dałby lepsze efekty. Hasło dla Googla: "live rock cooking", np: http://www.reefcentral.com/forums/showpost.php?p=3478937&postcount=11

W skrócie: czyścimy skałę z tego co się da mechanicznie, a następnie umieszczamy ją w ciemności zapewniając tlen i ew. cyrkulację. Brak składników odżywczych zredukuje życie do najprostszej formy, mówiąc inaczej, bakterie zeżrą wszystko co się da, a następnie zwiną interes. Skała będzie czysta, bezpieczna i gotowa do zasiedlenia.

Edytowane przez kaspy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzieją się cuda.

U siebie używam suchej skały jako podstawek pod nowe koralowce.

Przyklejam korala do cudownie białej skałki, następnie ona zaczyna brązowieć i po jakimś czasie staje się ogniskiem zapalnym dino. Powstają długie, ciągnące gluty, ale nie rozprzestrzeniają się po akwarium.

Dopiero po kilku tygodniach skała dojrzewa i zaczyna jakby ciemnieć/czernieć na powierzchni i dopiero potem porastają ją glony wapienne.

Wsadziłem kilka kawałków suchej skały do sumpa, dalej jest bieluśka bo leży w ciemności, ale może dzięki temu osiedlą się na niej bakterie i nie będzie takich "rewelacji" gdy przyjdzie czas wykorzystać ją na kolejne podstawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kaspy, reset biologiczny w przypadku tej skaly bylby zbyt delikatny. Celowo zdecydowalem sie na chemie bo tylu majano i aiptasji na raz nie widziales. Chcialem miec pewnosc...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym być bardzo pijany, aby żywą skałę zabić, po to by ją "ożywiać". Ale jak widać na trzeźwo cuda się też zdarzają.

PS. O właśnie rozwiałeś moje wątpliwości odnośnie zbyt ostrej wypowiedzi. Majano, aiptasie...

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jakby ta skala byla wolna od majano i aiptasii to sam bym tego nie robil. Tam doslownie z kazdej dziury wystawaly polipy. Gdyby to bylo cyjano. Czy dino to luz. U mnie i tak za dlugo nie by nie pozylo. Ale nie chcialem wprowadzac do zbiornika czegos ,czego nigdy nie mialem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z porowatej skały związki chloru mogą się długo uwalniać, nie tak jak z wody. Ja bym się nigdy nie paprał z chlorem tylko kupił konkretna żywą skałę, szkoda ryzykować.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie mi koledzy, ale toche nie rozumie i nietyczy sie to tylko tego watku. no.gif

Bartek zadal proste pytanie, a dyskusja toczy sie o tym kto, w co by sie bawil lub nie. Ze powinien postapic inaczej bla bla bla

eeeeeechhh szkoda to gadac i pisac.wallbash.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.