Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!!

Czytając wasze prawie wszystkie posty głowa mi pęka. Poddałem się gdzieś na 30 stronie i dalej nie dam rady bo już nie ogarniam. Być możne gdzieś już o tym było ale ja nie doczytałem dlatego z góry przepraszam. Chciał bym zadać Wam jedno drobne pytanie. Postanowiłem zbudować sobie lampę na PowerLed 1W i moje pytanie brzmi: Ile Led i jakie barwy wybrać żeby całość była zadowalająca. Na pewno ktoś z was świeci swoimi własnoręcznie zrobionymi lampami więc bardzo proszę o pomoc. Moje akwarium to 200l 50cm głębokie, w późniejszych planach lps i sps.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

do 200l taniej wyjdzie kupić chinkę na ebayu niż budować całą lampę (zwłaszcza na ledach 1W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewiem czy chinki mają mozliwosc programowania dnia i nocy. Ja do czesci mam dostep wiec raczej zrobienie lampy wyjdzie taniej.

Nie jestem pewiem czy chinki mają mozliwosc programowania dnia i nocy. Ja do czesci mam dostep wiec raczej zrobienie lampy wyjdzie taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opis, dzięki :)

Teraz ostatnie myślę pytanie: Czy 120W LED wystarczy do mojego baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

do 200l celuj raczej w 165W albo wyżej - najwyżej przykręcisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opis, dzięki :)

Teraz ostatnie myślę pytanie: Czy 120W LED wystarczy do mojego baniaka?

Ok, dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy stosujac ledy o barwie 10000-12000K powinienem dolozyc jeszcze niebieskie?

Czy stosujac ledy o barwie 10000-12000K powinienem dolozyc jeszcze niebieskie?

Czy stosujac ledy o barwie 10000-12000K powinienem dolozyc jeszcze niebieskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam takie pytanie.... czy warto podnoscic napiecie? chcialbym zrobic spora lampke tj. 30 diod rb 12bialych i 3x6 kolorowych.

wiec zasilacz 24V pociągnałby drivery kolorowych (3drivery po 6 diod) plus jeden driver diod rb (6 sztuk)

pozniej kupilbym zasilacz 48V i 3 drivery i na kazdym po 12 diod szeregowo? czy to juz za duzo diod w szeregu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wlasnie zauwazylem ze wiekszosc driverow jest do 38V...

czyli wypadaloby zebym kupil az 10 driverów? :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tam pod koniec opisu jest do pobrania PDF z opisem i schematami - możesz spróbować pomieszczać szereg z równoległym

ps. ten PDF www.dareltek.pl/pliki/PI14V2.pdf

albo dobrać odpowiedni - inny driver/y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przy połączeniu szeregowym jak najbardziej. Przy równoległym prąd się rozłoży"

potwierdzam ........ każdy kto liznął trochę elektroniki (tej teoretycznej) to potwierdzi. W ogóle uważam, że dyskusja w tym temacie idzie w złą stronę. Zamiast pomóc to wasze głosy tylko robią zamęt i początkujący już sam nie wie co ma zrobić. Nie prościej narysować schemat z diodami w szeregu i równolegle i opisać rozpływ prądów ......... tak łopatologicznie ?


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do tych co maja w swoich lampach ledy uv. Czy warto stosowac, co wlasciwie daje takie swiatlo? Chodzi tu o wyglad czy pomaga w rozroscie korali? Jesli bym zdecydowal sie na takie ledy to jakie proporcje dobrac w lampie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma udokumentowanego - pozytywnego działania ledów UV na korale. Jedynym plusem jest wielokrotnie bardziej widoczne fluo.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przymierzam sie do kostki 80x80x80 i myśle nad światłem, jak sądzicie 18x XT-E cool white + 42x XT-E RB wystarczy pod LPS i montipory? ewentualnie dopaliłbym 4xt5 24W, byłoby to przy 1400mA około 270W z LED i 100W z T5, skała będzie ustawiona do połowy wysokości akwarium. Kiedyś miałem 70x70x65 po światłem Pacific sun Black Python 160W białe i RB były 50/50 korale tez rosły...

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem morską przygodę od LED-ów. Dlaczego ? Bo ładniej, bardziej kolorowo, taniej i w ogóle best. Dziś swoją lampę led mimo zastosowania najlepszych technologii i nowinek dopalam świetlówkami T5 w stosunku mocowym 1:1 (ledy 200W i T5 190W). Dlaczego ? Trzeba było czasu żeby na własnej skórze przekonać się, że nie zawsze to co się podoba nam podoba się naszym zwierzakom. Więc jak masz taką możliwość od razu załóż w planach hybrydę.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dopytam bardziej znających się w temacie zanim rozbiorę lampę a mianowicie prawdopodobnie spaliła mi się jedna dioda z wiązki 6 sztuk ale nie jestem do końca pewny ponieważ w oświetleniu nocnym na 1% dioda świeci natomiast w dzień już 2 dzień z rzędu nie świeci.Te pozostałe 5 sztuk świeci wtedy wizualnie słabiej a chyba nie powinny świecić słabiej.Są to diody royal blue xp-e wysterowane na 900mA.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dopytam bardziej znających się w temacie zanim rozbiorę lampę a mianowicie prawdopodobnie spaliła mi się jedna dioda z wiązki 6 sztuk ale nie jestem do końca pewny ponieważ w oświetleniu nocnym na 1% dioda świeci natomiast w dzień już 2 dzień z rzędu nie świeci.Te pozostałe 5 sztuk świeci wtedy wizualnie słabiej a chyba nie powinny świecić słabiej.Są to diody royal blue xp-e wysterowane na 900mA.

Wydaje mi się, że gdyby się spaliła jedna z LED, reszta także by nie świeciła. Wszak, jak piszesz, cała szóstka jest połączona szeregowo. Przerwa galwaniczna w układzie szeregowym powoduje brak działania wszystkich urządzeń w szeregu.

Powyższe nie tłumaczy jednak Twojej sytuacji. Wydaje się, że LED może jeszcze się nie spalił, ale przypuszczalnie jest temu bliski.

Może niech wypowiedzą się jeszcze użytkownicy, którzy mieli podobne przypadki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że gdyby się spaliła jedna z LED, reszta także by nie świeciła. Wszak, jak piszesz, cała szóstka jest połączona szeregowo. Przerwa galwaniczna w układzie szeregowym powoduje brak działania wszystkich urządzeń w szeregu.

Powyższe nie tłumaczy jednak Twojej sytuacji. Wydaje się, że LED może jeszcze się nie spalił, ale przypuszczalnie jest temu bliski.

Może niech wypowiedzą się jeszcze użytkownicy, którzy mieli podobne przypadki.

Pozdrawiam.

no niby tak ale mam od początku lampy spaloną jedną białą która mi nie przeszkadza bo świeci na środku na wprost wzmocnienia poprzecznego akwarium i pozostałe 5 diod z obwodu świeci tak samo jasno jak pozostałe białe


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy równolegle do diody świecącej dołożyć diodę zenera w o napięciu wyższym niż napięcie pracy diody. W momencie uszkodzenia diody świecącej zenerka ją zastępuje. Oczywiście spadek napięcia na niej jest równy napięciu przebicia, więc cała sekcja świeci delikatnie słabiej. Rozwiązanie stosowane dosyć powszechnie.

Żeby nie było nieporozumień - dioda zenera wpięta zaporowo :)

Edytowane przez Grzegorz T (wyświetl historię edycji)

600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanko :) Czy do takiej jednej podstawy jak z linka mogę podłączyć białe i niebieskie ledy czy trzeba podpinać tylko jeden rodzaj led?

http://led-byt.pl/pl/p/Podstawa-PCB-12W/584

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie można tylko nie można potraktować np.diody 3 w royal blue prądem większym niż potrzebują


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.