Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Panel jest opisany wyraźnie jako połączenie szeregowe 12 diod. Więc nie kolor ma tu znaczenie tylko prąd płynący przez diody. Jest identyczny dla wszystkich bo są w szeregu. Więc niezależnie od koloru wstawić możesz dowolne diody byle miały wspólny identyczny prąd pracy.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel jest opisany wyraźnie jako połączenie szeregowe 12 diod. Więc nie kolor ma tu znaczenie tylko prąd płynący przez diody. Jest identyczny dla wszystkich bo są w szeregu. Więc niezależnie od koloru wstawić możesz dowolne diody byle miały wspólny identyczny prąd pracy.

to jeśli będą tam diody 3 watowe które mają max 1000mA a będą zasilane np.1300mA to wszystko będzie ok?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Załóżmy że będzie tam 9 diód 3W o prądzie pracy 750mA i 3 diody 3W o prądzie pracy 1000mA. Zasilając je prądem 750mA spowodujesz że będą świecić max mocą tylko te 9 diód. 3 pozostałe nie będą właściwie wysterowane. Natomiast podłączając do panela prąd 1000mA uszkodzisz którąś z diód na 750mA.

Ważne aby wszystkie diody miały taki sam prąd przewodzenia.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeśli będą tam diody 3 watowe które mają max 1000mA a będą zasilane np.1300mA to wszystko będzie ok?

To się usmażą. Jeżeli diody mają max 1000mA to taki prąd maksymalny można dać na zasilanie.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się usmażą. Jeżeli diody mają max 1000mA to taki prąd maksymalny można dać na zasilanie.

no wiem dlatego zapytałem bo kolega wyżej napisał że kolor nie ma znaczenia,więc po części ma bo jeśli dioda rb może być max zasilona 1000mA a zasili się ją 1200mA to się spali


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, całą nitkę można zasilić prądem równym najniższemu prądowi pracy z ledów podpiętych w nitce - czyli jeżeli mamy diody o prądzie 750mA, 1000mA i np. 1200mA to zasilacz musi podawać prąd max 750mA. Wiąże się to z tym jak Grzegorz T napisał ze część led'ów będzie świeciła słabiej.

Może kolega się trochę źle wyraził, bo nie barwa ma znaczenie a jej max prąd pracy - który może być różny w zależności od koloru.

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wyjaśnienie. Tak właśnie myślałem, że na natężeniu prądu muszę sie oprzeć, ale ze mnie marny elektryk więc chciałem się upewnić :)

Jeszcze jedno.. Napięcia tych diód podłączonych do jednej podstawy muszę zsumować i dobrać odpowiedni zasilacz, czy źle myślę??

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wyjaśnienie. Tak właśnie myślałem, że na natężeniu prądu muszę sie oprzeć, ale ze mnie marny elektryk więc chciałem się upewnić :)

Jeszcze jedno.. Napięcia tych diód podłączonych do jednej podstawy muszę zsumować i dobrać odpowiedni zasilacz, czy źle myślę??

Dobrze myślisz, suma napięć wszystkich led'ów w nitce musi być mniejsza niż max napięcia zasilacza.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. W takim razie czy załóżmy mając płytkę pcb na 18 sztuk 3w ledów wystarczy mi jeden taki driver?

http://led-byt.pl/pl/p/DRIVER-LED-sterownik-700mA/385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie bo driver ma napięcie 4,5v czyli dla jednej diody :)

każda dioda bierze mniej więcej 3,5v czyli 18x3,5 ... to raz zasilacz dwa driver - więc się nie opłaca

patrz na płytki po 6 sztuk i zasilacz 24V jest wtedy akurat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wtedy nie będzie sterowania

3 podstawki po 6 sztuk i masz 18 leedów - i gotowe 3 kanały do sterowania

3 drivery po 8zł i "obskoczy" to zasilacz 24v 3,5A od laptopa - używany na alledrogo za jakieś 30 - 40 zł

http://nano-reef.pl/...uino-okolo-50w/

Dzięki za podpowiedź, tylko, że ja planowo chcę około 200W ledów zmotnować i myślałem, że podepnę to kilkoma modułami na tych podstawach o których wcześniej pisalem.

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

200W to raczej na chipach - np 20W lub większych

na 3W się nie opłaca bo jak policzysz wszystko z obudową to taniej kupisz nową chinę 160W ze starowaniem z fona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam zrobić sobie niewielką lampkę i liznąwszy co nie co elektroniki z tego wątku mam tylko jedno pytanko. Rozumiem, że do stringów 6 ledowych używamy zasilacza ok 24V bo po podzieleniu przez 6 i różnych spadkach napięć na diodach oraz sprawnościach driverów otrzymujemy pożądane napięcie na każdej diodzie, a prądem się nie przejmujemy, bo driver jest źródłem prądowym i jakie ustawimy natężenie prądu takie będzie i na diodach.

Teraz moje pytanie: a co jeśli do takich istniejących już stringów chcemy dodać string składający się z 3 ledów, a nie chcemy stosować osobnego zasilacza 12 V, a na dotychczasowym mamy zapas mocy? Można podłączyć 3 ledy pod taki driver zasilany 24 V, a on już zrobi za nas swoje i wyrówna napięcie na diodach, kosztem zapewne wydzielania ciepła czy trzeba dokupić jeszcze małą przetwornicę step-down z 24 V na 12 V i dopiero wtedy podłączyć do drivera.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak jest zapas mocy to najłatwiej dać przetwornicę step-down

(i od razu masz 12V dla ewent wiatraków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody połączone w szereg wiec płynie identyczny prąd we wszystkich. Niezależnie czy 3 czy 20. Warunek jest jeden. Suma spadków napięć na diodach przy założonym prądzie musi być mniejsza niż napięcie zasilacza. Resztę robi driver.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody połączone w szereg wiec płynie identyczny prąd we wszystkich. Niezależnie czy 3 czy 20. Warunek jest jeden. Suma spadków napięć na diodach przy założonym prądzie musi być mniejsza niż napięcie zasilacza. Resztę robi driver.

Czyli rozumiem, że mogę normalnie podłączyć 3 LEDy bez przetwornicy step-down i nic się nie stanie, bo skoro suma spadków napięć dla 6 jest mniejsza od wartości napięcia zasilacza czyli 24 V , to tym bardziej dla 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z driverem który ustali właściwy prąd


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z driverem który ustali właściwy prąd

To ma się rozumieć, np. z takim o którym mowa wyżej, ustawianym zworkami co 175mA do wartości 1.4 A. Czyli dla jasności: Zasilanie 24V, 3 x diody o Imax: 1000mA podłączone do drivera wysterowanego na 900mA i to ma hulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za diody z prądem 1A ???

No chyba ze 5W cree


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za diody z prądem 1A ???

No chyba ze 5W cree

No to niech będzie 1,5A wysterowane na 1225mA :) Powyżej teoretyzowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok. Prąd wydawał mi się duuuzy


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam zimnych białych cree, czy poza XPG sa jeszcze jakieś inne nowości cree, które warto montować ? Jeśli tak jakie muszą mieć oznaczenia i gdzie je można dostać ? Chodzi mi o diody od razu na radiatorkach.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.