Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Daro, będzie ciężko. Jeśli chcesz oświetlić metrowe akwarium to powinieneś mieć min 8 modułów 6-cio ledowych. Ja robię lampy 6-cio modułowe i świetnie oświetlają do 60-70cm.

Moduły kup w Maritexie. I nie rób nitek 18 ledowych tylko sześcio, chyba że coś źle zrozumiałem.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem się ochlapać o chłopaki już odpisali ;)

Jeśli pójdę w ten sterownik to poszedł bym również w zasilacz Mean Well serii SP zastanawiam się od razu nad mocniejszym, bo chciałbym żeby cały projekcik akwarium był rozwojowy. Stelaż też będę robił od razu na długość 150 tak na wszelki wypadek ;) z możliwością posadzenia na niego 100 cm na początek.

Dieter czy wezmę tez płytki z 6 cioma ledami i driverami to będzie zależało na i lewatów zdecyduje się na początek , bo jak tylko 0.5W/L czyli jak obstawiałem 24 XPE i 12 XPG z prądami odpowiednio 0.9 i 1.2 to z tego co tomasz pisze ciężko będzie rozmieścić je z małymi radiatorami żeby oświetliło równomiernie 100 cm długości. W takiej sytuacji zastanawiam się czy nie lepiej byłoby robić z pojedynczych diod, wtedy jest możliwość bardziej rozciągnąć to wszystko po długości. Ale to jeszcze jest kwestia do przemyślenia.

Tomasz na każdym z dwóch modułów w założeniu miało być 18 diod w tym 12 XPE RB i 6 XPG, 3 nitki po 6 diod.

Szczerze mówiąc miałem nadzieję że 2 x 20 cm radiatorki dadzą radę na 100 cm hmm będę musiał chyba zmienić koncepcję.

_________ _________ XPE RB

_________ _________ XPG łącznie 126W

_________ _________ XPE RB

Chciałem to zrobić w taki sposób z prostego względu, po dodaniu 2 kolejnych po długości miałbym 1W/L i 4 moduły mieszczą się ładnie z małym zapasem nad zbiornikiem

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da się kupić diody w tym maritexie na sztuki?

chodzi mi o

XP-G 0A

XP-E RB D4

bo jakoś wyskakuje mi tylko po 24-30 sztuk :/ innych nie mogę znaleźć :/


Aquael-30l

4647_4649.png

powolne kompletowanie sprzętu pod większe.

Krzycho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chociaż 0A może nie być.

PS. Sprawdziłem. Są dostępne.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podeślesz mistrzu linka? bo mi wyskakuje tylko na paczki 24/30 sztuk O.o


Aquael-30l

4647_4649.png

powolne kompletowanie sprzętu pod większe.

Krzycho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie przejmuj. Dzwonisz do Krystiana i zamawiasz ile chcesz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Żeby zacytować klasyka "...nadejszła wiekopomna chwiła...". Taki byłem mądry a do tej pory nad zbiornikiem wisiał mi radiator. Pełna prowizorka. Ale żona już nie odpuściła. Właśnie skończyłem i dla siebie lampkę. Są to dwa moduły - zastanawiam się jeszcze nad trzecim. mniejszym w środku. Każdy 200w, sterowanie oczywiście. Połączone belką, gdyż lampa leży u mnie na koronie. Że w zbiorniku raczej pustki, miałem odnowić obsadę w wakacje, ale los nie pozwolił więc zbiornik przedstawię gdy już będzie co pokazać. Teraz natomiast proszę, oto moja Biała Dama:

post-6697-0-61702900-1346264855_thumb.jpg

post-6697-0-76287800-1346264864_thumb.jpg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOOW :oo


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, te pierwsze xp g mają nawet 5w. Moc to iloczyn napięcia i natężenia przepływającego prądu. W karcie katalogowej szukasz jaki max prąd może przez nie przepływać (przy xp g 1500 mA) i szukasz jaki jest spadek napięcia na nich , a jest 3,2-3,5 pisze z pamięci to mogę sięmyligo jedną dziesiątą. Mnożysz przez siebie i wychodzi Ci moc w watach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak trudno mi połapać te cyferki ale studiuję już trochę bo chyba coś sobie zbuduję


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa wykonana według opisu z pierwszej strony moc 200 W skręcona na 50% i białe na 30% działa pierwsza klasa , zwierzeta też ładnie sie porozkładały . działa już miesiąc bez problemu.


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się. :thumbup:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myl꠺eby zastosowa株eden driver ustawiony na 900mA diody cree XP-E 2 biae i 4 royal blue czy bedzie to dobre rozwizanie? Dodam ze bez sterownika tylko wcz i wycz.

Bedzie ok, przy polaczeniu tego w szereg najlepiej jak zastosujesz zasilacz 24v 1A (24W)

Pozdr

Jb

Edytowane przez jobberwalker (wyświetl historię edycji)

-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz powinien mieć min 1,6A. Zasilacze impulsowe w pracy ciągłej powinny pracować max na 60% swojej mocy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy na moje akwarium około 230l zbiornik 120cm długości z obsadą lps i sps głównie montipory takie światło będzie git a mianowicie całość z 72szt diod cree w stosunku 40 niebieskie i 32 białe a może jednak mniej 60szt 36 niebieskich i 24 białe?bez sterowania po prostu włącz wyłącz tak aby białe i niebieskie włączały się osobno.

1.radiator 100cm długi 19cm szeroki czy oświetli cały baniak równomiernie?

2.dioda biała 32szt.czy mogą być bo lepszych nie znalazłem

http://www.maritex.c.../page/1/backurl

3.dioda niebieska 40szt na płytce prostokątnej bo tańsza

http://www.maritex.c.../page/1/backurl

4.nie znam się jakie drivery ale może ktoś poleci coś taniego co będzie dobre bo wiem że potrzebuje aż 12szt.

5.kolejna sprawa to zasilacz jeden czy 2 szt?na niebieskie i białe osobno?jaki?

6.wentylatory czy będą potrzebne na takim radiatorze jeśli tak to jak odbywa się ich załączanie czy wraz z włączeniem lampy czy na zasadzie jakiegoś czujnika

Głównie chodzi mi o jak najmniejsze koszty bez dodatkowych bajerów ale też tak abym nic ręcznie nie robił przy niej

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Do powoli powstającego zbiornika 64l planuję stworzyć sobie lampę led na diodach cree.

Ma to być w sumie 12 diód połączonych w dwóch niciach (6x Cool-White, 6x Royal Blue), a dokładniej:

http://www.maritex.c.../page/1/backurl

http://www.maritex.c.../page/1/backurl

Jeżeli chodzi o drivery.. propozycja jest następująca:

http://allegro.pl/pr...2582832452.html

Zasilacz 24V 60W:

http://allegro.pl/za...2593955921.html

Do tego regulator napięcia LM7812 i reszta drobnej elektroniki.

Kontroler.. niestety sam nie dam rady go sobie zrobić, dlatego prawdopodobnie skorzystam z usług morswina lub (czekam na odpowiedź) lubusika.

Tutaj zamieszczam profesjonalny schemat całego układu stworzony w paincie :D

gallery_8395_2264_91661.jpg

Bardzo proszę o wszelkie sugestie, opinie i rady.

EDIT:

Jest piekny watek Tomasza o budowie lamp - po co zakladasz nowy?

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosunek diód jaki zastosowałeś da wściekle białe światło. Jak bedziesz chciał trochę błękitu to trzeba będzie białe skręcić o połowę i wtedy się okaże że zostało za mało mocy...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam 6 XP-G i 12 XP-E i jeszcze odrobinkę białe skręcam a RB jest idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze driverki mam takie same i jest git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jak kolega 2:1 na korzyść RB.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc w takim wypadku zrobiłbym 3 nici po 6 diod.

Wymagać to będzie zmiany zasilacza. Jeżeli dobrze liczę, to będzie to (1,1A*1 + 0,9A*2)*24V = 69,6. Zasilacz 80W chyba wystarczy ? Byłbym wdzięczny gdybyście coś podrzucili, w miarę niedrogiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie

Zabrałem sie za zrobienie lampy led oczywiście z wielką pomoca Tomasza, na chwile obecną planuje dac 9 pasków po 6 diód, 3 paski na radiatorek, wsomie 3 radiatory z mozliwoscią rozbudowania do 4 radiatoró jak postawie większe akwa, nie jestem szpecem i nie znam sie na tym za dobrze ale jakos to tam polutuje, niestety mam problem z wyborem zasilacza pod to bo nie rozumiem czy zasilacz 24V 4A jak napisał Tomasz ma byc pod jeden moduł z 3 paskami i ja robiąc 3 moduły musze zakupić 3 takie same zasilacze?? , czy bedzie ktoś z was tak miły i poradzi lub poleci ktory zasilacz kupic na 3 a potem 4 moduły po 3 paski każdy

Zapomnialem napisac, mam zamiar dac takie paski

3x Moduł 6xLED XP-G, jasność 6 x R3-122 lm/350 mA , biały zimny

6 x szt Moduł 6xLED XP-E, jasność 6 x 425 mW/350 mA , Royal Blue

czyli po dwa niebieskie i 1 biały na radiatorek

Dzięki serdeczne

JAcek


Akwarium 175x50x50cm okolo 450l

Sump około 150L

Odpieniacz bable magnus NAC 7

Cyrkulacja Jebao WP-40 i Tunze 6045, 6025

Grzałka 2x 250w

60 żywej skały a może więcej

Swiatło LED Cree DIY około 200w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specem jeszcze w temacie nie jestem, ale z tego co wyczytałem (podczas poszukiwań własnego zasilacza), sumuje się zapotrzebowanie mocy wszystkiego, co jest połączone szeregowo, a wszystko co połączone szeregowo można podłączyć pod jeden zasilacz. Licząc, że średnio Cool-White miałbyś przykręcone do 1,3A, a Royal Blue do 0,9A potrzebujesz zasilacza : 3*1,3A + 6*0,9A = 3,9A + 5,4A = 9,3A do tego dodać rezerwę 20 % to daje nam 11A z kawałkiem. Szukamy więc zasilacza 24V o mocy nie mniejszej niż 11A, np. http://elight.com.pl/zasilacz-led-sp-320w-24vdc-p-2142.html

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że powinien być OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.