Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

chłopaki wejdę w słowo.... głupie laickie pytanie .

- ile kosztuje fajne wypasione zbudowanie lampy do oświetlenia ( beda 2 x 150w 20k hqi ) kostki 80x80x70 ... może być bez bajerów typu sterowanie z kompa czy z smartfona. Rozważam kupienie gotowej lampy ( wybór spory ) .... ale może zamiast dawać zarabiać dużym producentom zbuduje coś w domowym zaciszu ......

p.s. dodam ze jestem pi*da bo powinienem sam spokojnie to zrobić ( niestety totalny brak czasu ) .... skończyłem zajączka z tytułem technika elektronika ;)

Edytowane przez rs4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator 65x12x4cm wysoki. Czujnik raczej nie przekłamuje, po półgodziny pracy nie mogłem dotknąć radiatora.

Drivery na 1400mA ( XP-G + XT-E ) i jeden na 700mA, wsadzone między żeberkami, one głównie nagrzewają.

Musze się dowiedzieć wydajność wentylatorów ( mam dwa 80x80x15mm ).

Drivery grzeją Ci się bardziej niż diody??? U mnie przez pół roku drivery chodziły w ogóle bez jakiegokolwiek chłodzenia dopiero potem jak mnie żonka pogoniła żebym poukrywał trochę kabli wokół akwarium to przykleiłem je na wspólny radiator (taki malutki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid jak będziesz miał lampkę gotową to się pochwal i wrzuć fotkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa już była gotowa ale mi się wzieło na jej ulepszanie ;/ kiepsko na tym wyszedłem szczerze mówiąc...

Chyba odkryłem problem grzania się lampy. Zworki driverów dotykając radiatora oddawały mu energie, grzejąc go a nie dostarczając całości diodom. Tak więc pytanie moje brzmi co wsadzić między żebro radiatora aby zlutowane zworki driverka żeby prąd nie przechodził ale żeby nie stopiło się to :)

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku (a może inni wiedzą), pozwolę sobie zapytać, bo nie chcę marudzić przez telefon, czy jeśli mam drivery sterowane potencjometrami, to czy jest jakiś sposób, żeby symulować wschody i zachody ? Poza zapalaniem oddzielnymi sekcjami ? No i ręcznym kręceniem potencjometrami ? Oraz, na jakiej zasadzie dobiera się potencjometry do driverów ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety do wschodów i zachodów musi być sterownik lub przynajmniej sam generator PWM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Marku, a jakie masz drivery? Jeśli z allegro to sterowanie PWM to nie problem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Driverów jeszcze nie mam - mogą być i sterowane PWM i potencjometrem. Lampa będzie wisiała 30 cm od głównej lampy LED - ze sterownikiem. Problem opisałem szczegółowo w temacie "Lampa do glonowiska". Chodzi o to że mogę podpiąć się do sterownika nieko "równolegle" (chyba mogę ?). Tyle że wtedy będę miał sterowanie proporcjonalne do głównej lampy - to znaczy, na obu musze mieć tyle samo % na kanał.

I teraz, nie było by problemu, gdybym wiedział że mogę sobie wrzucić tam diody 1W power led i będę miał OK. Zbiornik dla glonów będzie miał 60x12x20 (20- wysokość) i diody chciałem dać w proporcjach: czerwona na 3 białe i 3 niebieskie(z tym że niebieskie 3W - albo jeszcze lepiej 3:2 na korzyść niebieskich, w 1 W). Dlatego 1W power ledy, że zbiornik raczej niewielki, a długi i potrzeba mi równomiernego pokrycia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w latarkach i lampie w lazience mam cree na silikonowym kleju termo fujik. Oczywiście dodatkowo przykręcone do radiatora.

Na samym kleju raczej bym nie dawał:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście śmiało możesz zamocować ledy tylko na kleju.

@Dale - problem sterowania chyba już rozwiązaliśmy?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, a na jakim kleju polecasz? :-)

Ja mam zawsze obawy ale wykluczenie wiercenia 120 dziur bardzo mnie cieszy :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem swoje diody. Klej stwardniał i diody trzymają się. Przy klejeniu starałem się jak najmocniej docisnąć diody do radiatora. Stosowałem klej kupiony na a..o oznaczony stars-922

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak trzymają za kilka dni. Mam do przytwierdzenia 30 cree i perspektywa wiercenia i gwintowania przynajmniej 60 otworów śśrednio mnie cieszy... :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj przykleiłem 23 diody 10 XT-E RB, 3 XP-E RB i 10 XP-E CW i zajeło mi to ok 30 min

Daj znać jak trzymają za kilka dni. Mam do przytwierdzenia 30 cree i perspektywa wiercenia i gwintowania przynajmniej 60 otworów śśrednio mnie cieszy... :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światełko nadziei wniosłeś w moje życie:-)

A ja zawsze na śruby wszystko.. :-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne Tomaszu :), Na Tobie zawsze można polegać - ale tak namolnego znajomego, chyba dawno nie miałeś :)

ps. nie mogę już się doczekać zobaczyć :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Marek, jak będę wódę bez akcyzy przemycał to mi się zrewanżujesz....

Co do kleju- pojedyńcze ledy zawsze kleję, nigdy nie przykręcam. Użyeam klej AG termoglue.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesne ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam diody 3W niebieskie (chyba powerled) i nie wiem jaki ustawić prąd dla drivera. Czy istnieje jakiś domowy sposób na jego pomiar czy w ciemno ustawić na 650mA?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos napisac gdzie moduly, drivery kupic w UK, bede wdzieczny. Chcialbym sam srobowac cos pokleic prosze o liste z cennikiem najlepiej. Dzieki z Gory.


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos napisac gdzie moduly, drivery kupic w UK, bede wdzieczny. Chcialbym sam srobowac cos pokleic prosze o liste z cennikiem najlepiej. Dzieki z Gory.

jakbyś przeczytał cały ten temat to wiedziałbyś co gdzie kupić

a ty jeszcze chcesz listę by ktoś ci zrobil?powodzenia


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbyś przeczytał cały ten temat to wiedziałbyś co gdzie kupić

a ty jeszcze chcesz listę by ktoś ci zrobil?powodzenia

Kolega pytał o UK. Ja spędziłem temat i nie widziałem podanych miesc w UK.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cuter i Farnell mają oddziały w UK.

( sorki ale mogą być literówki w nazwach firm)

Maritex też chyba wysyła za granicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.