Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz mieć oddzielne sterowanie to musisz kupić zasilacz bez drivera i dokupić osobne sterowalne drivery do każdego koloru.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak w taki sposób nie da się tego rozwiązać. Szkoda, bo wysokosprawny ten zasilacz. Zostaje wiec model SP, lub wydaje się być lepszy GS220 (szkoda, że nie ma mocniejszych wersji) ze sprawnością 93%, do ok 200W obskoczy + oddzielne sterowanie, czyli powrót do pierwotnych planów.

Dzięki za odpowiedż.

Pozdrawiam.


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, iż potrzebuje wyłącznie prostą „lampe” złożoną z trzech niebieskich diod; mam małą wątpliwość, mianowicie w karcie technicznej diody, którą nabyłem maksymalne napięcie określone jest jako 3.8V ,a typowe jako 3.5V – zatem czy zasilając wspomniane 3 diody bezpośrednio zasilaczem stałoprądowym dobranym analogicznie na podstawie pierwszego postu w niniejszym temacie dla 3 diod, a więc o napięciu wyj. 12V nie przekroczę dopuszczalnego poziomu napięcia zasilania dla moich diod ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dziś sprzęt w konfiguracji dokładnie takiej samej jak w pierwszym poście - 3 paski po 6 diod.

Zastanawiam się nad rozmieszczeniem tego wszystkiego nad powierzchnią wody. Macie może doświadczenia jaka konfiguracja jest najbardziej optymalna żeby kolory się dobrze mieszały?

Same paski są dość krótkie a przy akwarium 60x35 cm światło możne być centralnie silne a boki mogą być mocno niedoświetlone.

1.

RB CW RB

****** ****** ******

2.

****** RB

****** CW

****** RB

3.

CW

******

****** ******

RB RB

A może po prostu za bardzo kombinuje i nie ma to większego znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1 bedzie ok.


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił 2 i wyżej powiesił lampę


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę jeden klej, to nie wiem który jest lepszy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

wa1ker - opcja 2 z paskami ,tak jak radzi tomasz .Przerabiałem to już , w 1 wersji środek będzie bardziej biały a boki niebieskie. :yes W drugiej wersji kolory ładnie się wymieszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaa mój błąd chciałem zapytać o pastę nie o klej. Więc która pasta będzie najlepsza do naszego zastosowania?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem arctic silver v, ale każda inna ze strony też będzie dobra.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa dla białych ?

Takie 3W Cree proponowane ...

Moduł 1x LED Cree XP-G, jasność R5- 130 lm/350 mA , biały zimny- barwa 0D (ok.7100-7600K), czarna soldermaska, prostokąt 25 x 30 mm, RoHS

A takie znalazłem :

http://www.sellneo.pl/dioda-mocy-power-led-5w-700ma-z-plytka-mcpcb-typu-star-biala-zimna.html

Patrząc na lm to 5 watówka bije na głowę Cree.

Przydałaby się opinia "szpeca".


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to bije? Ma 270-320lm z pięciu watów czyli ok 60lm/w. Cree ma 140 lm/w czyli 2,5 raza więcej.

Moim zdaniem nieporozumienie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to bije? Ma 270-320lm z pięciu watów czyli ok 60lm/w. Cree ma 140 lm/w czyli 2,5 raza więcej.

Moim zdaniem nieporozumienie.

skąd te wyliczenia ?

- 130 lm/350 mA

270 - 320/ 700mA

Czyli przy przy maksymalnym wysterowaniu 80 lm wiecej.

gdzie wyczytałeś, że jedna jest lm/W a w drugiej całość lm/5W ?

Patrząc zgodnie z opisami to w Cree masz 3x130lm a w tej masz 5x320lm !?

Nie czepiam się - staram się to zrozumieć.


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia. XP-G

139lm przy 350mA, prąd max 1500mA czyli 4,2x139=583,8 lm

Diody które znalazłeś

320lm przy 700mA, prąd max 700mA czyli 1x320=320 lm (lub 280)

Nie czepiam się - tłumaczę. :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia. XP-G

139lm przy 350mA, prąd max 1500mA czyli 4,2x139=583,8 lm

Diody które znalazłeś

320lm przy 700mA, prąd max 700mA czyli 1x320=320 lm (lub 280)

Nie czepiam się - tłumaczę. :welcome:

Porównuje białe - XP-E czyli masz 1000mA ( co średnio się zgadza z ich specyfikacją bo wtedy przy napięciu 6V musiałby mieć 6W ? nie znalazłem danych o prądach granicznych )

Analogicznie do Twoich wyliczeń:

Cree : 2,8 * 130 = 370

Te drugie ( podnoszę prąd max do 1000mA) : 1,42 * 320 = 448

zresztą - jeżeli wartość dla tych drugich "zjedziemy" do 350mA to mamy 160lm z W - czyli więcej ..

z drugiej strony moc Cree - 350mA * 7V = 2,45W .. o to do 3 brakuje

Moc tych drugich 700mA * 7V =4,9W

Ewentualnie z napięciem mogłem pochrzanić ale nie mam pojęcia pod jakim pracują Cree a w spec nie znalazłem :)

Biore pod uwagę w Cree bin 0D - 0A nieosiągalne.

Chyba, ze prądy dotyczą całości mocy diód. Czyli w przypadku Cree podane jest to 350mA x3W i mamy 1050mA jako graniczny no ale wtedy dla tych drugich byłby już kosmos 700mAx5W ? z wyjątkiem sytuacji gdyby trzeba było 700mA podzielic na 5W ... tylko to nielogiczne.


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś w ostatnim zdaniu. To nielogiczne i masakryczne. One mają prąd graniczny 700mA czyli dioda na pełnej mocy daje 280-320lm. Czyli nawet mniej niż biała XP-E a ta żre tylko 3W a nie 5.

Poza tym w pierwszym poscie o tych diodach napisałeś że porównujesz z XP-G.

To co napisałeś o napięciach dla Cree jest błędne. Ale to nie ma znaczenia. Licząc lm musimy znać ilość lm/przy danym prądzie i prad max. diody


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xp cos tam - białe :)

Problemem jest to, że przeglądając hurtownie i opisy diód to one nijak się mają do tego co jest w ich opisie.

Opis taki sam ale oznacza calkiem coś innego !?


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis jes o dziwo dokładny. Powinno być podane

1. Prąd maxymalny- jest

2.ilość lm przy określonym prądzie

Prąd max od określonego w wypadku cree różni się - jest 350mA i 1000 dla xp-e, 1500 dla xp-g.

W tym wypadku prąd określony jest prądem maxymalnym. Gdy one są równe to się ich po prostu nie rozgranicza w opisie. Rozumiesz?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zatem szukam dalej alternatywy dla Cree bo monopolistom mówię NIE.

Wiem przynajmniej jak sprawdzać i porównywać :)

Fakt - w opisie lini diod Cree prąd maksymalny jest podany. Nie ma ich w opisie szczegółowym co jak widać myli :)

Z drugiej strony pozostali producenci podają tylko prąd max + światełko w lm z całości. Cholera nie ma na to standardów ?

Wciąż łudzę się na znalezienie 14kk z wykresem widma ...


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoszczędze Ci roboty. Są tylko jedne diody o lepszych parametrach. Stosuje je samsung przy matrycach - 179lm/w ale niestety tylko 5200K.

A po co Ci 14k? I w chińskie opisy nie wierz. Jeśli podsją że białe w lampach mają 14k tzn że wypadkowa barwa lampy jest taka. Białe u nich rzadko dochodzą do 7k.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że jadąc na T5 ( zgodnie z kolejnością : ATI Actinic, Ati Blue plus, 10kk, 15kk, Narva blue2, AM Actinic ) Mam w sumie dużo niebieskiego i mało "żółtego" światła. No i qrde właśnie tak mi się podoba :) Nie mam niestety możliwości powiesić dla testu ledów więc męczę tą temperaturę barw . Nie chcę w ciemno pakować ledów. Za to kusi mnie HQI dopalane T5'kami. Z uwagi na zmianę zbiornika ( litraż prawie ten sam wymiarowo bardziej kostka ) 1 lampa HQI 150W może mi tego nie pokryć ( świetlówki 39W 85cm są o 5 dłuższe od nowego baniaka ) a ledy mógłbym rozrzucić w miarę równomiernie a dzięki lekkiemu przewymiarowaniu łatwiej je "dopalić" :)

Ale schodzę z tematu więc przeniosę marudzenie w odpowiedni dział.


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego miesza się białe z RB i czasem niebieskimi, jak kto lubi. Poza tym masz możliwość ustawienia barwy jak Ci odpowiada regulując mocą świecenia poszczególnych kanałów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zatem szukam dalej alternatywy dla Cree bo monopolistom mówię NIE.

Po pierwsze - ekonomicznie i funkcjonalnie uzasadnionej alternatywy NIE MA. Po drugie primo ;) nie są monopolistami - są "tylko" najlepsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje pytanie może być dziwne....no ale po to jest forum.

Czy moduły led muszą być lutowane jakąś specjalną lutownicą czy jakąs techniką.

Pytam się bo zaniosłem ledy przytwierdzone do radiatora do sklepu elekronicznego i zapytałem się ile zlutowanie do kupy ledów + driverów+ wysterowanie drierów by kosztowało.Na co Pan w sklepie rzucił we mnie kwotą 150 zł.....

Drivery są moje


Boyu 36x49x50 80 litrów

Lampa DIY 12 led royal blue i 6 xp-g

Odpieniacz boyu wg-310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.