Skocz do zawartości
seb

seb -325l - reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopie, ile sie namęczylem to nie pytaj! Masakra, wiesz że zmiana kąta ułozenia kamlota o trzy stopnie zmienia koncepcję obsadzenia koralami o 360 stopni? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, ile sie namęczylem to nie pytaj! Masakra, wiesz że zmiana kąta ułozenia kamlota o trzy stopnie zmienia koncepcję obsadzenia koralami o 360 stopni? :)

I tutaj się zgadzam w stu procentach, a najważniejsza jest koncepcja.


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajny minimalizm. Witaj w klubie heretyków :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie ze sie cieszysz. Mimo ze "ciezko" napracowales sie w ukladnaiu tego gruzu, nie nacieszysz sie dlugo jego widokiem. Wszytsko za jakis czas zarosnie koralami i caly wysilek na marne :D

DSB zadziala na pewno, syp wiecej, choc ja jestem nie tyle zwolennikiem grubosci warstwy co granulacji.

Im drobniejszy tym lepiej. Sucha skala suchy piasek przyniesie wiecej pozytku niz lanie bakterii. Te przniesie Ci Baltycka Bryza jaki przewody pokarme zwierzakow.

Fajnie ze robisz to De eS be mimo ze moje bedzie moze z miesiac starsze za pol roku roznica sie zatrze.

Bedzie ciekawie bo Ty swoje w baniaku glowym, ja w sumpie. Ja bez pienidla, Ty z frankiem. Ty SPS ja NP.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ja swój system też stawiać będę sucha / żywa skała (żywa w sumpie) + ścianka z ceramiki, a ceramika od.... - to dopiero będą herezje :whistle:

Seb, a co to za bagno z tyłu baniaka ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

A to Cię kurna zadziwię :) Dziś jak sie poskładałem do kupy, to poskładałem do kupy skałę, a żeby Cie uspokoić, to piasku jeszcze trochę dojdzie :)

img8612800x600.jpg

Kto zgadnie jakie gatunki gdzie będą rosły? :police:

img8602800x600.jpg

Póki co to 100% piasku suchego/martwego i 100% suchej/martwej skały :) Herezja nie? :thumbsup:

nie za mało tej skały ? :)

ciekawie to wygląda :thumbup:

pewnie przewaga sps będzie w akwa :D

Witaj w klubie heretyków :D

@Luft - to mamy klub heretyków ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ, właśnie dlatego jakoś się nie siliłem z układaniem skały bo ukladałem ją pod kątem korali które tam wylądują, mam jakąś tam mniej więcej koncepcją, zobaczymy co wyjdzie. Co do piasku to fajny jest, trzy różne rodzaje w tym pyłek "0" od Natures Ocean, mocno to wszystko przemieszałem, ta mąka wylądowała na dnie w zasadzie, resztę zalatwią zwierzaki :) Co do prowadzenia, szczepienia bakteriami itp. to chodzi mi jeden jeszcze temat po głowie, oprócz tego o którym rozmawialiśmy, ale muszę to przemyśleć dziś jeszcze, tak czy inaczej -też będzie herezja :thumbsup:

Kiflu, to nie za akwarium, tylko odbite w tylnej szybie ruiny starego bagienka :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co to 100% piasku suchego/martwego i 100% suchej/martwej skały :) Herezja nie? :thumbsup:

Kilka baniaków na takiej metodzie powstało na tym forum, myślę, że jeszcze trochę i będzie to normalne, a żywa skała w sklepach będzie dostępna tylko na podstawkach korali ;)

Lgnie to do nas jak fastfood'y z USA.

Btw. skała mało ciekawa, proste kształty, mało-porowata, szczególnie ten ciężki klocek po lewej, ja bym chyba tym grzmotnął o ziemię, może wtedy powstałyby jakieś ciekawsze kształty i pokleił w coś ciekawego :D

Edytowane przez LiZaRd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard, a to ma być akwarium ze skałą czy z koralami? :) Skała ciekawa być nie musi, a już na pewno nie porowata z wierzchu, celawo wybierałem jak najbardziej głądką, a ten kamulec właśnie taki miał być - stabilny :)

A co do tego że sucha wyprze żywą to tak mi się własnie wydaje, o dobrą żywą coraz trudniej, jest i będzie coraz droższa, a biorąc pod uwagę klejenie konstrukcji z suchej a z żywej to dzień do nocy :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że być może zaśmiecę trochę Twój wątek, ale mam pytanie związane z suchą skałą.

Jak sam piszesz klejenie, układanie suchej skały to bajka, do tego cena, więc sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Jest jedno ale, zbiornik, do którego się powoli przygotowuję to mój pierwszy zbiornik słonowodny i zastanawiam się jak to jest ze startem na takiej skale. Czy nowicjusz poradzi sobie z takim startem?? Myślałem o suchej skale w akwarium i żywej w sumpie, ale wiadomo, że w sumpie nie zmieści mi się tyle skały ile weszłoby do akwarium. Może masz jakieś wskazówki dla kogoś, kto startowałby z suchą skałą. Wiem, że dopiero uruchamiasz zbiornik, ale jakiś plan pewnie masz.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard, a to ma być akwarium ze skałą czy z koralami? :) Skała ciekawa być nie musi, a już na pewno nie porowata z wierzchu, celawo wybierałem jak najbardziej głądką, a ten kamulec właśnie taki miał być - stabilny :)

A co do tego że sucha wyprze żywą to tak mi się własnie wydaje, o dobrą żywą coraz trudniej, jest i będzie coraz droższa, a biorąc pod uwagę klejenie konstrukcji z suchej a z żywej to dzień do nocy :)

Ja to obserwowałem na firmach w US i A które stawiają baniaki, wszyscy od lat jadą na suchej, tam nikt nawet nie myśli o live rock, po co?

Co do gładkiej są + i - z mojego pkt.'u widzenia, na gładką strasznie ciężko przykleic szczepkę, klej po prostu odpada, albo mam jakiś kijowy, zamówiłem ostatnio z Grotecha, ten szary szybko-schnący, przykleić szczepkę do pionowej skałki - masakra, ale schnie szybciej jak 5 minut, to fakt, a im więcej porów tym łatwiej jakąś szczepkę wsadzić bez kleju etc. no i IMO zdecydowanie ładniej to wygląda (ale sa gusta i guściki ;) mnie mój baniak też się nie podoba i do tego jeszcze reefMAX, cóż.. :D) A po 2-gie primo stara szkoła mówi, że skała jest jedną z głównych metod filtracyjnych, im więcej porów etc. tym lepsze właściwości, nie jest ciężka itd. itd.. Prędzej wypłuczesz porowate kawałki o finezyjnych kształtach jak zwartą kulę, w której wnętrzu Bóg wie co zalega. Nie czytałem dokładnie, znasz dokładnie pochodzenie tych kawałków?

Podsumowując, czekam z niecierpliwością na pierwsze zasiedlanie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

A co do tego że sucha wyprze żywą to tak mi się własnie wydaje, o dobrą żywą coraz trudniej, jest i będzie coraz droższa, a biorąc pod uwagę klejenie konstrukcji z suchej a z żywej to dzień do nocy :)

i tak zajdzie glonami

potem porosną na niej korale i będzie pełno życia w niej po pewnym czasie

tak samo z piaskiem

użyłem do tego suchego aragoniowego od kolegi @Godeusz

jeszcze dziś dosypałem u siebie chyba 10 kg :)

p.s

już drugie szkiełko mam ma suchej (wyparzonej skale ,wysuszoną i poklejoną CX5 )

i tak pokazują się glonki i życie w skale śmiga i w piachu

plus taki że nie ma żadnych plag chyba że sam coś przyniesiesz ;)

oprócz cjano,dino itp

ameryki to nie odkryłeś ;)

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas, pierwszy baniak zdecydowanie na żywej, bez dwóch zdań, musisz sobie pooglądać stworki :) Lizard, oczywiście że wiem skąd mam skałę, sam ją wybierałem, a co do porowatości to się rozminęliśmy, porowatość to jest wewnątrz skały :) Tak czy inaczej wiem o czym piszesz, ale nie jest tak jak myślisz, musiałbyś na żywo zobaczyć, wziąć w rękę :)

Ant, a myślaleś że ja dążę do tego żeby życia nie było w baniaku? A co do tego że Ameryki nie odkryłem, to dzięki za stwierdzenie - myślałem że właśnie odkryłem :ninja:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, dzięki za odpowiedź, te stworki właśnie mnie trochę z jednej strony przerażają (aiptazje i inne dzikie kraby) a z drugiej fascynują. Więc zrobię jak mówisz :).


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bryza Baltycka zrobi swoje. Wszedobylskie bakterie gdy maja mozliwosc skolonizownia pustej powierzchni robia to blyskawicznie, a jeszcze jak dolozymy do tego karmienie i temperature na efekty dlugo nie trzeba czekac. Reszta bakterii dostanie sie ze zwierzatmi, z ich porzewodow pokarmowych. Bakterie osiedlaja sie tam gdzie maja warunki odpowiednie dla siebie. Nie trzeba ich zachecac dolewac dokarmiac z butelki

O porowatosc skaly tez bym sie nie martwil, bo sytuacji kiedy ma sie piasek to sluzy ona nic innego jak rusztownaie pod korale i ewentualna kryjwke dla ryb. Sprobojce policzyc ziarna w takim zlozu potem pomnozcie przez powierzchnie. Najlepsza skalna porowaosc tego nie pobije.

Jak dla mnie ameryki jest duzo do odkrcia. Jedni poprostu chca miec akwarium a inni chca byc akwarystami.

Seb zdrdz co to za ostatnia "herezja" chcoc nawet jak napiszsz ze bedziesz sikal do akwarium to mnie juz nie zaskoczysz :secret:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Herezja nr 5 wzuci ryby i korale dzien po zalaniu akwarium :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera Seb, namieszałeś mi w głowie tą suchą skałą i dałeś do myślenia. Jednocześnie też zainspirowałeś bo dałeś możliwość stworzenia czegoś niepowtarzalnego. Jedno tylko pytanie do Ciebie. Czym przykleić jej kawałki do ściany akwarium? Silikon?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Herezja nr 5 wzuci ryby i korale dzien po zalaniu akwarium :-)

w dzień to nie wiem - nie próbowałem ,ale

w nie całałe 2 tygodnie po zalaniu ,da sie ryby zapodac i to nawet pokolce bez strat

@seb sory za off

daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel - ja to pisalem na powaznie :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu (frodo), nie chce wątku zaśmiecać ale uważam że do końca tak nie jest jak piszesz - nie można zakładać ze cały piasek aktywnie bierze udział w procesie denitryfikacji tj. że cały jest oplepiony aktywnymi bakteriami. Na pewno jest tak, że niezbędna jest jego ilość. Trudno jest oszacować ile ma być piasku (DSB) która pokryje zapotrzebowanie do żywej skały. Wydaje mi się że oszacowanie ilości piachu jest to rzecz zupełnie nie namierzalna i częściej jest to przypadek lub kopia czyjegoś udanego projektu niż własna kalkulacja. Oczywiście nie uważam, ze twój oraz Seba projekt - pomysł, się nie uda, będę je z ciekawością śledził :) sam miałem 10-15 cm warstwę DSB w baniaku i uważam ze to jest mocny "filtrator" ale nie na lata.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywisce ze caly piach nie bierze udzialu w denitryfikacji, ale dalej obstaje przy tym ze mozna pociagnac baniak na samym piasku bez skaly. W niektorych zapiskach sa wzmianki o 25kg piasku na 400 litrow akwarium. Troszke to troche zbyt odwazne.

Wlasnie Seb, tak sciekawosci Ile tam Ci tego sie wsypalo?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ, póki co, to w baniaku jest jakieś 50 kilo około, baniak 325 plus sump, powierzchnia dna 130x50, ale chyba jeszcze dosypię. A co do herezji, to sobie postanowiłem, że sam spróbuję potestować w miarę obiektywnie sól Aquaforest, plus bakterie na początek, nie będą jedynymi, do baniaka trafi też "zaczyn" z fajnego zbiornika w sklepie, co będzie zobaczymy, tak czy inaczej sprawa jest prosta, "dopalacze" KZ już sprawdziłem, wiem jakie niosą ze sobą dobrodziejstwa i jakie zagrożenia, AF ma w swojej ofercie podobne preparaty, jak mam wybierać polskie vs germańskie to wolę polskie, pytanie tylko czy poprzeczka postawiona przez KZ nie jest za wysoka dla AF, ale, ja to sobie sprawdzę, wszystko rzetelnie opiszę, mam nadzieję że zrobię to obiektywnie :) Szczególnie interesuje mnie czy da sie tak szybko wprowadzić korale jakie się opinie slyszy, pożyjemy - zobaczymy :)

edit. Salamander, ja kleiłem skałę na CX5, a czym ją przykleić do szyby? Ja bym chyba silikonem próbował.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz pierwsza osoba ktora znam osobiscie, a postanowila polaczyc probiotyke z DSB. Ktoras z method bedzie tu miala malo roboty

Jak to wyjdzie mam tu na mysli ze sie nie pogryza, to ja w minimalnej ilosci zaczne podawac wodke. Nie z powodu parametrow a ze wzgledu na gabki

Jak masz piachu z 8cm to starczy, a moze trzeba bedzie dosypac troche grubszego na gore i wujdzie w sam raz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.