Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

a jaka jest ta prawidłowa droga?

IMHO pełny tradycyjny balling taki jak kiedyś był na stronie bolesławskiego bez extra dodatków, ozonu itd. Czysta woda + przyzwoite światło. + węgiel dozowany do układu np w postaci VSV/Pellets/Zeo. Oczywiście korale trzeba karmic codziennie bez wyjatku.

O czymś zapomniałem?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sobie juz liste powoli robie


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"węgiel dozowany do układu np w postaci VSV/Pellets/Zeo"

bez extra dodatków, ozonu itd.""

Sie drogi rozchodza, choc nie mam zamiaru sie sprzeczac. Kazdy sobie te droge z uplywem czasu znajdzie. :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie drogi rozchodza, choc nie mam zamiaru sie sprzeczac. Kazdy sobie te droge z uplywem czasu znajdzie. :secret:

Dlaczego sie drogi rozchodzą ?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i jakies tam karmienie....

Co do karmienia to różnie prawie codziennie coś podaje.

ReefBooster, reefpearls, miks mrożonek( sekstet morski+plankton czerwony i zielony...) , Planktomarine z Grotecha, CV, V power Preisa ...to chyba tyle :D

Z dodatków do wody to Tropic Marine K+, a-, aminokwasy z Fauna marin.

pozdrawiam Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dodatków do wody to Tropic Marine K+, a-, aminokwasy z Fauna marin.

O ile mnie Pamięć nie myli to masz reaktor, tak?

Uważam, że dodatki typu ABC ; K+/A- są dedykowane do reaktora nie do ballinga. I przy reaktorze będa tworzyć kompletny system, pod warunkiem że "wyczujemy" dawkę dla konkretnego zbiornika i jego obsady.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bez źródła węgla typu VSV,ZEO, Pellety jakoś żyje i jest dobrze. Janusz też.

Najprostsza działająca droga to bogata sól, podmianki, mocne światło i dobry odpieniacz. U mnie to działało dopóki wszystko nie porosło tak iż nie ma gdzie palca włoży. Jak wszystko zacznie rosnąć to będziesz się martwił. Im więcej dodatków na początku tym gorzej. Mętlik w głowie + kłopoty w zbiorniku.

PS. Też stosuje A i K z TM + Ballinga. Tylko dwa płyny Ca i KH, magnez sporadycznie. Nic więcej.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem Balling, jesli tylko dozowanie Ca, Kh i Mg to jak najbardziej te dodatki można stosować, ale ich ilość i czy w ogóle zależy od obsady, rodzaju soli i ilości/wielkości podmian.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie Pamięć nie myli to masz reaktor, tak?

Uważam, że dodatki typu ABC ; K+/A- są dedykowane do reaktora nie do ballinga. I przy reaktorze będa tworzyć kompletny system, pod warunkiem że "wyczujemy" dawkę dla konkretnego zbiornika i jego obsady.

Tak mam reaktor ... ale nigdzie nie słyszałem/czytałem żeby nie można podawać tych preparatów przy ballingu. Kiedyś dozowałem ballinga ale podstawowe płyny Ca kH i Mg i wtedy dozowałem ABC. Chyba trzeba rozdzielić balling na "zwykły" i pełny :D

pozdrawiam

Edit Seb był szybszy :D

Edytowane przez JanuszD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem Balling, jesli tylko dozowanie Ca, Kh i Mg to jak najbardziej te dodatki można stosować, ale ich ilość i czy w ogóle zależy od obsady, rodzaju soli i ilości/wielkości podmian.

Wg mnie Balling opracował tylko 1 rezepturę (z pierwiastkami śladowymi) do niej dodatki pierwiastków śladowych raczej są juz zbyteczne.

To akwaryści ją podem uprościli do 3 roztworów (z 9). Jestem w błędzie?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bez źródła węgla typu VSV,ZEO, Pellety jakoś żyje i jest dobrze. Janusz też.

Przy dużej obsadzie korali (bogatej rafie) a obaj takie macie to korale skutecznie redukują wam biogeny (NO3/PO4) na drodze fotosyntezy. Dlatego nie potrzebujecie wspomagać się a zasadniczo należało by napisac wspomagać flory bakteryjnej w zbiorniku.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Edit Seb był szybszy
Jaśko, lepiej byc martwym niż drugim :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Balling opracował tylko 1 rezepturę (z pierwiastkami śladowymi) do niej dodatki pierwiastków śladowych raczej są juz zbyteczne.

To akwaryści ją podem uprościli do 3 roztworów (z 9). Jestem w błędzie?

Nie jesteś

Co do reaktora to też zależy jaki wkład używasz. Jeśli stosujesz pokruszony koral plus magnez to odpowiednik ballinga z 3 roztworami, ale są też wkłady np. Caraib Sea ARM gdzie jest od groma "dodatków"

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stosujesz pokruszony koral plus magnez to odpowiednik ballinga z 3 roztworami, ale są też wkłady np. Caraib Sea ARM gdzie jest od groma "dodatków"

Być może, nie wiem jak działają te "bogatsze" wkłady i czy reakcja z CO2 skutecznie uwalnia z nich odpowiednia proporcję pierwiastków śladowych.

Niemiej jednak jeżeli zrobimy tradycyjnego Ballinga tak jak na stronie bolesławskiego, to nie potrzebujemy wtedy A+/K- i ABC. Pozostaje nam karmić korale (w pełnym tego słowa znaczeniu z aminokwasami itd...)


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Pente ale jest problem... piszesz o pełnym bolesławskimtyle że .. na palcach jednej ręki policzysz tych którzy maja pełnego ballinga. Mówię pełnego a nie prawie pełnego.

1. Po pierwsze chemia do pełnego ballinga jest trudno dostępna i ilośc która trzeba kupic sie nie opłaca.

2. Mało osób umie zrobic roztwory :-)

3. Bez sensu walczyć z pełnym ballingiem jak można light i masz gotowe komeplexowe roztwory.

To takie moje zdanie :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy padlo zdanie "SPS-y lubia czysta wode". Co przez to rozumiecie? Czy tylko chodzi Wam o NO3 i PO4 czy mierzycie cos jeszcze?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kilka razy padlo zdanie "SPS-y lubia czysta wode". Co przez to rozumiecie? Czy tylko chodzi Wam o NO3 i PO4 czy mierzycie cos jeszcze?

Ja jeszcze mam alkomat :D A tak na serio to tak jak piszesz te dwa parametry bliskie zeru

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wydaje mi się że Red Sea, ale nie moge znaleźć.

Tak określone parametry są w instrukcji do "Reef Foundation" Red Sea - patrz załącznik.

Był bym wdzięczny, gdyby ktoś zechciał wytłumaczyć dlaczego sugerują takie poziomy. Skąd im się to wzięło (szcególnie KH powyżej 12 z niewielką różnicą pomiędzy SPS i LPS)?

post-14856-0-99446300-1354279264_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na pewno nie tam, w jakims takim firmowym poradniku, wydaje mi się że Red Sea, ale nie moge znaleźć.

post-14856-0-29051600-1354279425_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek nie, nie i jeszcze raz nie :) absolutnie, moim zdaniem jak najbardziej należy pisać co, jak, jaka firma, jaki preparat, jakie dawki, posty ktore wyleciały, wyleciały wyłącznie ze względu na jakies personalne wycieczki, niepotrzebne jazdy i takie tam, absolutnie nie ze względu na to że ktoś coś napisał o jakimś preparacie :) mam identyczne zdanie co do moderacji jak Ty, absolunie nie wolno przeszkadzać ludziom się wykrzyczeć czasem, trochę zejść z tematu bo akurat przykład tego wymaga, ale nie wolno jechać sobie jak burym sukom, bo to nie prowadzi do niczego i kończy się zawsze kwasem, takie zachowania będą siepane i koniec.

Kurczę widze że te moderatory tutaj to tylko ganią a nie pomagają zresztą nie tylko oni tu coś napisać to od razu jest awantura o to że napisałeś coś .

To jest porażka ,myślałem, ze to ja tylko mam taki problem, ale jak to czytam to mi sie niedobrze robi i odpycha od tego forum , ciekawi mnie czy można dać ignorowanie moderatorom i całej reszcie co się wpiernicza nie wiem po co ?

Popieram całkowicie tych co chcą sobie pisać w temacie nie zawsze na temat.

Do tego są tu tacy co miło sie z nimi pisze lecz większość to ..


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę widze że te moderatory tutaj to tylko ganią a nie pomagają zresztą nie tylko oni tu coś napisać to od razu jest awantura o to że napisałeś coś .

To jest porażka ,myślałem, ze to ja tylko mam taki problem, ale jak to czytam to mi sie niedobrze robi i odpycha od tego forum , ciekawi mnie czy można dać ignorowanie moderatorom i całej reszcie co się wpiernicza nie wiem po co ?

Popieram całkowicie tych co chcą sobie pisać w temacie nie zawsze na temat.

Do tego są tu tacy co miło sie z nimi pisze lecz większość to ..

no poprostu mnie zadziwiłeś,Ty już dotarłeś tutaj z czytaniem czyli spsy?a co z tematami dla nowicjuszy?jak założyć akwarium itp :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no poprostu mnie zadziwiłeś,Ty już dotarłeś tutaj z czytaniem czyli spsy?a co z tematami dla nowicjuszy?jak założyć akwarium itp :)

Kolego ta wasza pomoc to się nadaje , .. .Oczywiście napiszzecie coś tam po walce i po ubliżaniu komuś kto nic nie wie lub wie za mało , Powiem wam coś pojechałem do jednej drugiej 10 osoby i co normalni ludzie dzonię pytam i nikt mnie nie odsyła do jakiegoś tam forum , po prostu wytłumaczy z przyjemnością i aż człowiek normalnie nabiera takiego podziwu dla tych zwierząt itp. a tu to się można tylko nerwicy nabawić ale pomnimy nerwicę itp. (blokady straszenie itd. )

Moje akwa jest takie jak oczekiwałem jest ryba 2 x ukwial i trochę korala wszystko żyje cieszy się wspaniałym zdrowim itd . .

Chciałem dać zdjęcia bo jak dla mnie wygląda po porstu bajecznie ale nie odwiedliście mnie od tego .

dlatego czytam i się nie wypowiadam , nie mam pretęsji do Ciebie (już teraz do Ciebie lecz co do innych to bym im trochę powiedzial co myślę na temat ich zdania , ale przecież cenzura , ok no problem . więc pozostanę tylko przy pytaniach co to dlaczego itd. bo luznej rozmowy to juz na pewno tu nie bedzie .

Tak a teraz czytam co piszą mondrzy ludzie jak zrobić to czy to i o co pytają aby zgłębiać wiedzę bez wiekszych fochów .


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz dlaczego tak się stało?ano dlatego że wpadłeś tutaj i zamiast zadawać pytania jak teraz i normalnie pisać to Ty nikogo nie słuchałeś a wręcz przeciwnie że Ty doskonale wiesz lepiej.Nie chciałeś czytać linków które były Ci podsyłane,sam na początku swojego tematu robiłeś sobie jaja więc taki pozostał Twój temat że większość bierze to za żart.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz dlaczego tak się stało?ano dlatego że wpadłeś tutaj i zamiast zadawać pytania jak teraz i normalnie pisać to Ty nikogo nie słuchałeś a wręcz przeciwnie że Ty doskonale wiesz lepiej.Nie chciałeś czytać linków które były Ci podsyłane,sam na początku swojego tematu robiłeś sobie jaja więc taki pozostał Twój temat że większość bierze to za żart.

Ok ja traktowałem go na luzie i nie zamierzam traktować tego hobby , jest to dla mnie przyjemność a nie męczarnia .


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.