Skocz do zawartości
Gość

Debora!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dzień dobry, cześć i czołem!

Jakiś czas temu się witałam z wami ale teraz postanowiłam opisać troszkę moją pasję :)

Cały czas czekam na bardziej właściwy moment, żeby pokazać akwarium ale chyba takiego nie ma i nie będzie więc pokaże wam bo chcę się czegoś nauczyć :)

Wszystko zaczęło się w lutym.

Kilka spacerów do miejscowego sklepu.... I tutaj mogę przytoczyć anegdotkę:

Łażę, oglądam, marudzę i stwierdzam, że zadam sprzedawcy pytanie ( uwielbiam takie pytania)

Debora: Niech mi Pani powie: akwarystyka morska jest bardzo trudna?

Sprzedawca: Eeee..noo... tego.. trudna, tam jest ta odwrócona osmoza czy coś...

Ha ha!

No i wyobraźcie sobie, że taki sprzedawca mnie zachęcił :)

Na całe szczęście później odnalazłam eRybkę i Akwa Świat :)

Tak więc dnia 18.02.2012 zakupiliśmy zestaw reefmaxa, filtr RO, sól Instant Ocean i zaczęliśmy POWOOOLNE zalewanie.

Do reefmaxa kupiłam 1x koralia nano 900, 1x koralia nano 1600l/h

Dołożyłam odpieniacz Resun SK-300

Automatyczną dolewkę

20.02.2012

Do akwarium trafiła żywa skała..

Dopiero po jakimś czasie zobaczyłam, że jest fatalnej jakości, że kształt nie taki, że porowatość nie ta...

I zaczęło się bardzo powolne dojrzewanie – jako, że ja jestem cierpliwa – gorzej z mężem – to była lekcja dla naszej dwójki:)Świeciliśmy najpierw 6, potem 7 a w końcu 8h – sama skała nas cieszyła.

Po jakimś czasie dokupiliśmy jedną skałę w eRybce. Razem w akwarium jest już 10-12kg skały.

22.03.2012

Do reefmaxa dorzucam 3ślimaki:)

2x turbo, 1x – Strombus czy nosarius? - w moim super zoologicznym sprzedawczynie się kłóciły jak się nazywają ale same nie wiedziały:) ale wzięłam bo podobno dobry do piachu:)

27.03.2012

Czas na pierwsze korale!

1x briareum, 1x xenia pulsująca, 1x zoanthus,

1x Calcinus elegans

1x Calcinus sp

02.04.2012

Do akwarium zakupuję rybkę testową – Chromis Virdis

Tak mi polecono w sklepie.. jak ona przeżyje to mam kupować inne.. Wersja trochę hardcorowa no ale posłuchałam... (Chromisek do dziś pływa i czeka na takiego jednego, który ma go wziąć- bo samemu mu źle – ileż można wkręcać błazenkom, że wygląda tak jak one:))

06.04.2012

Rybcia miała się dobrze i tak do baniaczka trafiły 2 błazenki – praktycznie ten sam rozmiar.. około 4cm

Od początku ładnie jadły więc byliśmy cali szczęśliwi...

Akwarium się zmieniało – skały poczerniały... kupiłam 1 euphylie... pompowała się jak szalona:)

Teraz taki secik zdjęć akwarium... Systematycznie – co jakiś czas docierały nowe korale...

Uwaga!Uwaga! Mąż mi zrobił szafkę pod akwarium! :)

21.07.2012

Dostałam w prezencie ukwiał … trwa aklimatyzacja, zajęcie wygodnego miejsca – Następnego dnia już siedział na swoim miejscu – do dziś go nie zmienił.. Oczywiście błazenki go nie widzą :(

A karmić trzeba – raz w tygodniu dostaje krewetkę koktajlową.

01.08.2012

Do akwarium zawitał Mandaryn Wspaniały – jedzący mrożonki ze stoickim spokojem pływa sobie przy dnie cały czas..

kilka zdjęć:

Obsada na dzień 27.09.2012 – ponad 7miesięcy akwarium

Ryby:

Amphiprion ocellaris 2x

Pictichromis paccagnellae

Synchiropus splendidus Mandaryn wspaniały

Salarias fasciatus

Chromis viridis - jeszcze:)

Ukwiał:

Entacmaea quadricolor red

Inne:

Calcinus elegans

Calcinus sp.

Lysmata kuekenthali

Nassarius 3x

Turbo 3x

Jeżowiec Diadema setosum

Rozgwiazda piaskowa Archaster angulatus

Korale miękkie:

Briareum spp. 4

Pachyclavularia violacea

Anthelia sp. 02

Lobophytum compactu

Rhodactis spp

Capnella imbricata

Sarcophyton crassicaule

Sinularia brassica

Discosoma – kilka różnych sztuk

Cladiella

Efflatounaria

Paralemnalia

Sinularia sp. 07

Xenia umbellata

Parazoanthus

Protopalythoa

Pseudogorgonia

Zoanthusy – kilka odmian:)

LPS:

Caulastrea furcata

Euphyllia paraglabrescens

Euphyllia paraancora

Euphyllia glabrescens

Galaxea fascicularis

Platygyra daedalea

SPS:

Póki co oddałam do mojego ulubionego szpitala:)

Asternity się nimi zabardzo częstowały... polipowały pięknie więc na chwilę obecną nie są w moim baniaku:) SPS dostałam w prezencie ale bardzo się ich boję póki co:)

TESTY (27.09.2012):

Zasolenie – 1,023

pH- 7,8

KH- 8

NO3 – 10

PO4 – 0,05

Mg - 1350

Ca- 450

- Od sierpnia stosuję VSV

- Do ostatniej komory zamiast 2 patyków z flizeliną udało mi się upchać około 1kg ceramiki

- Karmię codziennie mixem mrożonek.. Jako, że nie lubie rozmrażać i ponownie zamrażać czegokolwiek to robię sobie takie małe paczuszki – to jest kolo 1kostki razem i dla moich grubasków

-Co jakiś czas dolewam fitoplankton Phytoplankton marinium 01-08

-Raz w tygodniu ReefBooster

-Świecę: od 9-10 – aktynika, 10-19- pełne, 19-20 aktynika

-Podmiana: co 10 dni - 5L

-Raz na jakiś czas podaję JBL KorallFluid

Ubolewam nad totalnym brakiem alg wapiennych... 7miesięcy minęło- wszystko żyje – a algi się nie chcą pojawić.. Myślę o stosowaniu czegoś na wzrost – ale to chyba jest jakaś ostateczna ostateczność..

Przez te 7miesięcy dużo się wydarzyło... Oczywiście są rzeczy którymi mogę się chwalić a są rzeczy których się wstydzę – a takich było kupę :) Musiałam się nauczyć że woda w dolewce nie może stać tyle żeby TDS pokazywał 040...

Może tych bardziej kompromitujących przykładów nie będę przytaczać :)

Musiałam się nauczyć WSZYSTKIEGO.. ale było warto i jest dalej:)

Jestem dumna, że oboje z mężem zieloni kupiliśmy filtr RODI i sami zrobiliśmy wodę.. Nie miałam wody z działającego akwarium.. skały...Z tego jestem dumna:)

Jestem też dumna z tego, że płaciłam nawet za xenie:) I teraz ją mogę rozdawać i cieszyć się że mogę coś dać :)

Oczywiście widzę swoje błędy – skała była kiepskiej jakości, nie wiedziałam nic o tym jak się kupuje korale – ile tej skały jeszcze tam wejdzie itp. Akwarium wydaje się być zaciasne – ale tylko ze względu na ułożenie skały.. Przeczytałam mininum 10% - dawaj – kupuje ponad 10kg i upycham:)

Teraz już wiem mniej więcej jak będzie wyglądało kolejne akwarium:)

Absolutnie wszystko co wiem o akwarystyce morskiej wiem z forum. Kilka razy udało mi się porozmawiać ze sprzedawcami w sklepie i to mi dużo pomogło..

Nikt nas nigdy nie odwiedził ( :( ) żeby nam powiedzieć: to źle, to dobrze itp. - a szkoda!

Ale szczerze mogę powiedzieć, że jestem waszym wychowankiem:)

Szczególne podziękowania dla forumowiczów którzy mi pomogli, poradzili, podarowali:)

Nie będę pisać kto za co, bo zostaniecie zasypami wiadomościami:)

No to zaczynamy: Kogo to ja męczyłam/męczę?

dieter25, Danielj, Andretti, zielony mintaj, SkoczekPL, Imperator, Nemezis– DZIĘKI!

Raz, czy dwa razy męczyłam lufta i Testera:)

Czy o kimś zapomniałam? :)

A wszystkim dzięki za miłe czytanie forum:)

To by było na tyle – wiem, że nie jest najpiękniej ale jest moje własne i sprawia mi tyle radości, że no! :)

Eh! To się rozpisałam!

Sory za jakość zdjęć - praktycznie wszystkie robione telefonem... część przy żółtym oświetleniu Aquaela.. Jak tylko dorwę aparat to porobię zdjęcia:)

Obiecuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, ladne to Twoje akwa:)

bede obserwowal:)


112l, 15kg LR, 9kg LS, 4x24W t5 sloneczka, JVP 101, Turboflotor Blue 1000.

Poki co na miekko :) Amphiprion ocellaris, Chrysiptera cyanea, Amblyglyphidon auresus, Pictichromis poryphera, Calcinus elegans, Archaster angulatus, Nassariusy oraz Turbo-sy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zuch dziewczyna. :thumbup::clap::respect:

A co do odwiedzin. Dawajcie z mężem na zlot, to i wy na raz wszystkich odwiedzicie i wszyscy na raz was odwiedzą. I to w jednym czasie i w jednym miejscu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna foto-relacja.

Pozdrawiam.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie. Ja jeszcze nawet nie wystartowałem ze swoją morszczyzną ale przypuszczam, że w życiu nie potrafiłbym opisac tak przecyzyjnie i dokładnie co robiłem/robię/będę robił w akwarium. Bądź co bądź jestem ścisłowcem i zawsze miałem problemy w wypracowaniami.

Gratulacje również za to, że będąc kobieta załapałaś bakcyla, bo z reguły większość kobiet woli oglądać akwarium aniżeli coś przy nim majstrować (oczywiście nie wszystkie).

Także trzymam kciuki, żeby wszystko szło w dobrym kierunku :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Debora bardzo ładny reefmax jestem pod wrażeniem i bardzo fajnie opisany wątek .

Zresztą nie będe Ci śmiecił wątku i daj co jakiś czas fotke baniaka.

Jedno ale

jak to w moim przypadku bywa :). Z tym reef bosterem uważaj

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to sie teraz mówi "szacun"!!! Szczerze, to chyba przykleję ten Twój wątek i bedziemy do niego odsyłać leni śmierdzących którym się nie chce opisu akwarium zrobi, zrobiłaś to bardziej niż wzorowo! Szok po prostu, że Ci się chciało :thumbsup: no i przede wszystkim o Twoim poważnym podejściu do tematu świadczy prawidłowe nazewnictwo zwierzaków, za to wielkie brawa :clap: z takim podejściem i "ręką" do morszczyzny, a to widać od razu, nie wróżę Ci wielkiej przyszłości z tym RM, góra jeszcze rok i powstanie nowy baniak, ja to wiem, a sądząc po mojej długiej siwej brodzie - rzadko sie mylę, tak trzymaj :thumbup:

Pozdrawiam

seb

ps. tak marudzisz że nikt Was nie odwiedził, a zapraszaliście? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie władowałaś ten odpieniek i czy zamyka się pokrywa?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kobitki po prostu lubią dużo gadać, prawda stara jak świat :-)


150x70x60 full OW, 50kg LR, ATI 250i, PS 8x54w T5, NJ4500, cyrkulacja 3x6095 na 7096 + 6500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok-dzięki wszystkim za miłe opinie:)

Gratulacje dla wytrwalych,którzy doczytali do końca!:)

Flyman7-notuj sobie wszystko,rob zdjecia na biezaco to też Ci taki opis walnę:)

Seb- pisanie zajeło mi 7miesiecy:)a chciało się,chciało się:)

Dieter25-Ty przyjezdzaj i nie gadaj:)

Tak myślę..jakbym nie zrobiła takiego opisu dokladnego to potem bylyby pytania "czy jedziesz na oryginalnym odpieniaczu?" Ile swiecisz?jakie parametry wody? Moze wtedy temat bylby bardziej "gorący";)

Baszurek-odpieniacz jest malenki-ma pomoc temu oryginalnemu-zmieci sie do kazdej komory..jedynie przy 3 sie nie domyka..

Przy 1 i 2 delikatnie obniżyłam poziom wody i zamykam pokrywe:)

Obecnie mam w 1 z automatyczna dolewka..wiem ze hardcorowo bo tam spada poziom wody-ale jak dolewka nie szaleje to jest wszystko jak najbardziej ok!:)Ale szczerze-jakbym miala jeszcze raz dukupywac odpieniacz to chyba wybralabym inny i wolalabym miec uchylona pokrywe:)

To co,komu machnąć wypracowanko?:)

Wczoraj sie mnie maz zapytal: Debora,co Ty byś teraz robiła jakbyś nie miala akwarium?

O w mordę!Nie wiem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do garów? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maz lubi jezdzic ?

Na Wdzydze macie 517 km...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam nadzieje ze sie wybierzemy...urlopu jeszcze w tym roku nie mialam niestety..:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plusik za podejście do tematu :clap:


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlot jest w przyszłym roku więc nie kombinujcie!


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Seb-czemu jestes dla mnie ostatnio taki niemily,co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,szczere gratki z udanego i fascunujacego startu,rownierz przeczytalem ten watek jednym tchem-naprawde swietnie wszystko opisalas,kazdy koralowiec odpowiednio nazwany-normalnie szok,akwa prezentuje sie cool,i jak seb ci "przepowiedzial" predzej jak oboje z mezem myslicie powstanie wieksze szkielko czego wam obojgu z serca zycze,trzymam kciuki,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niemiły? Przestań :) to taki podryw na "chama" :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb-czemu jestes dla mnie ostatnio taki niemily,co?

"Kto się czubi ten się lubi".... ja by nie panikował ;)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie , po prostu pięknie :clap:

A Ty się ze mnie nabijasz i chcesz rady , muszę się uczyć od Ciebie :smiling:

A Montiporki czekają , możesz je niedługo odebrać z powrotem:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Obecnie jestem na etapie usuwanie xeni ze skał i przenoszenia jej na tylną szybę :) Nie wiedziałam, że kolor tej szyby może byc taki drażniący:)

I mam pytanie jak wy szczepicie xenie na szybę?Czy tylko przystawiając podstawkę z xenią do szyby?

Pokaże wam jaką sobie zrobiłam konstrukcję jakiś czas temu:)

W pierwszej komorze mam automatyczną dolewkę, która jest na magnesie... magnes troszkę leżał nieużywany więc wpadłam na pomysł :)

To jest mój: Chłopski rozum, Adam Słodowy i Perfekcyjna Pani Domu w Jednym:)

Miejsce na xenie:

Przygotowanie magnesu:

Przytwierdzenie xeni:

Po jakimś czasie...:

Co myślicie?

Ma ktoś jakieś szybsze sposoby..? :) Bo przykładanie podstawek już nie działa bo nie ma gdzie:)Przy jednej xeni się udało i mam już zarośnięte taki kawałek około 7x7cm:) Ale szyby troszkę więcej:)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.