Skocz do zawartości
lukiblack

SPSy dziwne rozjaśnienie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacznijmy od początku. We wtorek tydzień temu wstawiłem na targowisko zdjęcia mojego zbiornika, te zdjęcia będą punktem odniesienia jeżeli chodzi o zmianę barwy SPSów. Wczoraj późnym wieczorem przywiozłem skałę którą bezpośrednio włożyłem do sumpa, było jej około 2kg. Skała z pewnego źródła, doglądana przeze mnie dość często. Zbiornik z którego pochodziła to regał sklepowy o łącznej pojemności ok 1000l w jednym obiegu z 2m odpieniaczem AquaMedica. od Ponad roku w regale pływał tylko jeden błazenek więc obciążenia zero. Skała moim zdaniem jałowa ze względu na brak alg wapiennych co jest efektem ciągłego zaciemnienia regału. Tyle o skale.

Po włożeniu skały do akwarium poszedłem się wyspać. Dziś po powrocie z pracy zauważyłem dziwne wybarwienie koralowców SPS (montipory digitaty, talerzowe, acropory, seriatopory). Sprawdziłem ustawienia lampy LED, ten punkt wyeliminowałem. Uznałem że to mnie się w głowie poprzestawiało i nie ma się czym martwić. kilka godzin temu zadzwonił do mnie kolega który w tym samym czasie włożył dokładnie tą samą skałę do swojego zbiornika i opisał identyczne objawy. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją ?? Zbiornik dzisiaj wygląda jakby dłuugo jechał na Zeovicie, dodam że wszystkie koralowce są wypolipowane i wyglądają dobrze jak zwykle.

Teraz fotki podobnych ujęć na identycznych ustawieniach aparatu.

25.09.2012

gallery_9586_1551_153399.jpg

Obecnie

gallery_9586_1551_141165.jpg

25.09.2012

gallery_9586_1551_30366.jpg

Obecnie

gallery_9586_1551_4742.jpg

25.09.2012

gallery_9586_1551_184524.jpg

Obecnie

gallery_9586_1551_148014.jpg

25.09.2012

gallery_9586_1551_105726.jpg

Obecnie

gallery_9586_1551_141590.jpg

Najmniej widać różnice na S. Hystrix a najwięcej na Montiporze talerzowej z fiolteowym rantem (ostatnia para zdjęć). Pozostałe koralowce (miękkie, LPS) mają się dobrze tj. bez zmian.

Pozdrawiam

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie podobny problem z jedną talerzówką czerwoną a najdziwniejsze jest to że mam dwa osobniki w akwarium i jeden jest bez zmian a drugi mega jasny żyje i polipuje nie wiem czym to jest spowodowane dlatego chętnie posłucham co macie do powiedzenia w tym temacie

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Bielenie już kilkukrotnie przetrwałem i to nie to. Nie utraty tkanki u koralowców. Bardzo interesuje mnie opinia Zeovitowców jaki pierwiastek mógłby wywołać powyższe wybarwienie ?? Może skała przyniosła ze sobą jakiś pierwiastek którego u mnie brakowało ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedz w zeospurze dziala w podobny sposob.

A nie miales jakiegos spiecia czy zwarcia pod woda? Chodi ma na ten temat pewna teorie...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ze względu na swoją jałowośc coś pochłonęła i to spowodowało rozjaśnienie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tester - pomysł świetny, tylko nie pasuje to że u kolegi 20km dalej po włożeniu tej samej skały pojawił się ten sam problem. Też miał przebicie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie a czasem w baniaku w sklepie nie stosowano leków z miedzią.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mowilem powaznie z tym pradem.

Jesli wierzyc zdjeciom (a wierze) to musial sie pojawic czynnik po ktorym korale zrzucily zooxantelle. Miedz, jak pisalem moze powodowac ich eksmisje.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ta skale wyciagnol bo jak jest nasiaknieta miedzia to moze jeszcze dlugo puszczac a wtedy bedzie katastrofa.

pozdrawiam

Remek

Edytowane przez remel (wyświetl historię edycji)

960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do jutra i zobacz czy nadal jaśnieją, jeżeli tak to lepiej wyciąg tą skałę. Jeżeli skała coś oddaje, nie sądzę iż zatrzyma się to na jednodniowej reakcji. Ciekawe.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tester - nie brałem Twojej wypowiedzi jako żart, teoria świetna tylko zapomniałeś że mamy do czynienia z dwoma różnymi zbiornikami. Co do leczenia w sklepie - odpada. Wątpię żeby skała była przesiąknięta miedzią.

Korale zmieniły barwę z dnia na dzień, w całości, bez przebarwień czy plam. Zrobić test na miedź ?? Nie widziałem dzisiaj krewetek Palaemon elegans - jeżeli ich jutro nie zobaczę to teoria z miedzią prawdopodobna. Pytanie tylko jak miedź mogła dostać się do wody/skały ??

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegiel pewnie nie zaszkodzi. Ta sprawa z miedzia to taka luzna hipoteza. Jesli byl stosowany siarczan miedzi CuSO4 to skala mialaby niebieskawy odcien no chyba ze jakis bezbarwny zwiazek miedzi a o taki wcale nie tak latwo. Nie trzymalbym sie wiec tego tak kurczowo

pomijajac juz powod rozjasnienia, to wez pod uwage ze korale dostaja mniej pokarmu z fotosyntezy dlatego:

a- podkrecilbym swiatlo (dluzej/jasniej)

b- zapewnilbym dodatkowe karmienie (no chyba ze regularnie karmisz)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy z czym walczysz? jak dla mnie bierz pod uwagę zmiany w oświetleniu, miedź, substancje które mogłeś dodać do wody ze skałą,na rękach czy te które mogłeś dodać niechcący stosując w mieszkaniu aerozole, wkłądy kontaktowe czy substancje którymi leczysz np swoje zwierzaki psa i kota, środki przeciw owadom i inne potencjalnie mogące rozpuszczać się w wodzie.

Nie wykluczaj patogenów które mogłeś przynieść ze skałą do zbiornika.

Oczywiście najbardziej prawdopodobne wydaje się to że po wrzuceniu skały coś zaczęło się uwalniać do wody co zakłóca endosymbioze:

zmniejszając chociażby dostępność biologiczną wapniam wtedy proces trwałby dłużej więc. Miedź, Prąd, amoniak i siarkowodór mogłyby działać w ciągu 48 godzin prowadząc nawet do zaniku tkanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, karmię regularnie ale mogę przejść na tryb codzienny. W sklepie nie było stosowane nic z miedzią, ewentualnie jakieś przebicie albo coś takiego, chemia na bazie miedzi odpada.

Boogie, wszystkie opcje które wymieniłeś nie trafiają w moim przypadku. Nie mam psa ani kota, nie stosuję środków przeciw owadom ani nikt w moim domu bo wiadomo że to szkodzi akwarium, nie zmieniałem oświetlenia (wczoraj wkładałem skałę jak świeciło się już tylko niebieskie). Rano jak wychodziłem do pracy przed 8 to widziałem na oświetleniu nocnym że talerzówki są jaśniejsze. Więc zmiana nastąpiła po 10-11h od włożenia skały do akwarium.

Pytanie jak zapobiedz wymarciu korali ?? Czy wyjęcie skały wsadzenie jej do RO na parę dni z cyrkulacją pomorze ?? Chciałbym odzyskać skałę, liczyłem się z tym że będzie na niej przebiegać dojrzewanie więc mogę wsadzić ją do RO.

Pozdrawiam

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym tak: mała podmianka, skała do wody z podmianki a do sumpa węgiel. Do akwarium witamina C

oczywiście za Testerem:

pomijajac juz powod rozjasnienia, to wez pod uwage ze korale dostaja mniej pokarmu z fotosyntezy dlatego:

a- podkrecilbym swiatlo (dluzej/jasniej)

b- zapewnilbym dodatkowe karmienie (no chyba ze regularnie karmisz)

Edytowane przez boogiee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku, baniaku stancora i snejka takze identyczna sytuacja miala miejsce przy przebiciu wlasnie wiec jest to potwierdzona przyczyby jasnienia korali :) sprawdz miernikiem potencjal wody.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na objawy przypominam sobie sytuacje kiedy przenosiłem się do większego akwarium, miałem troche skały dodatkowej od kolegi z sumpa plus oczywiście część świeżej solanki. Objawy po przeniesieniu korali były takie same, zielona talerzówka i czerwona digitata pojaśniały tak samo jak masz u siebie na zdjęciu. Reszta korali nie odczuła tego. Tylko u siebie raczej stawiałęm na wodę ( niską zawartość NO3 i PO4) ale przeglądając twój post myśle że ta skała może (u mnie też mogła) działać jak jakiś absorber.

Korale po kilku tyg wróciły do swoich kolorów.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za wielkość zdjęć ale w pracy nie mogę sobie z nimi poradzić :-)

Tka mniej więcej wyglądało u mnie :-)

Jeden kabelek , jedna noc , ale całe szczęście po 4 dniach wróciło wszystko do normy :-)

IMG_4275.JPGIMG_4310.jpg

Edytowane przez Snakecharner (wyświetl historię edycji)

430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukiblack,

tak czytam, i nasuwają mi się proste wnioski,

- jeśli to przez skałę (jesteś o tym przekonany) - to ją wyjmij, i obserwuj akwa powiedzmy przez 2 tyg co się będzie działo, czy kolory korali zaczną wracać. Skała jaką kupiłeś jest warta powiedzmy 70zł, szkoda ryzykować całkiem sporymi koralami które fajnie rosną, wyglądają bdb, i są u Ciebie długo :)

- Jesteś także bardzo ale to bardzo pewien, że skała nie ma w sobie miedzi. Sorry, ale skąd ta pewność ? Bo sprzedawca o tym zapewnił ? No jakby to troszkę dla mnie mało ...

Na Twoim miejscu - wyjąłbym skałę czym prędzej, i już spokojniej zrobił bym ze dwie większe podmianki, jeśli korale doszłyby do siebie, to skałę bym wywalił w cholerę, i zapomniał o całym wydarzeniu.

_

inna sprawa, że to dość ciekawy przypadek z tą skałą.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Snakecharner - objawy podobne i powiem szczerze sprawdzę czy u mnie nie ma przebicia ale to nie tłumaczy dlaczego w 2 różnych systemach po 12h od włożenia skały wystąpiły identyczne objawy.

spirou - jestem pewien bo sam jestem swoim sprzedawcą :) skałę mam ze sklepu w którym pracuję od kilku lat. Skałę mogę wyjąć i wymoczyć w RO, tak jak wspominałem brałem pod uwagę że skała będzie dojrzewać. Pytanie tylko jak się z nią obchodzić by po podpięciu jej do obiegu sytuacja się nie powtórzyła ??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukiblack - u mnie mogła to być winna również to że przewód był miedziany :-)

Wiec brał bym również u Ciebie pod uwagę że jednak w skale może być "miedź"


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.