Skocz do zawartości
_Robert_

usytuowanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie czytam to forum od jakiegoś czasu ale jakoś nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie wątpliwości więc postanowiłem załozyc ten temat.

Z jednej strony mówi się o tym żeby akwarium nie stawiać przy oknie bo bedą problemy z glonami ponadto akwarium wygląda najatrakcyjniej w ciemnym miejscu pokoju, gdzie nie odbija się światło.

Z drugiej strony jak ogładam akwaria forumowiczów to akwaria stoją nie koniecznie zgodnie z tą regułą i wyglądają dobrze. Więc jak to w końcu jest?

Niedługo przeprowadzam się do nowego mieszkania gdzie planuję założyć moje pierwsze morskie akwarium w odległości 3 metrów od okna południowego. Dodam że mieszkanie jest na ostatnim piętrze. Czy to dobry pomysł czy poszukać innego miejsca?

Drugie pytanie jakie mnie nurtuje to na jakiej wysokości stawiacie zbiorniki? Tak żeby było i wygodnie w obsłudze sumpa i efektownie wyglądało.

Dziękuje za wszelkie sugestie.

Swoją drogą tak czytając forum zastanawialem się jak ludzie zakładali akwaria 15 lat temu jak nie bylo internetu... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie akwarium wygląda tak:

post-12051-0-89373400-1349527975_thumb.jpg

brudne szyby i ogólnie syfek, bo pewnie jutro dopiero wezmę się za czyszczenie, więc na to nie patrz, ale zobacz ile jest światła słonecznego i jak się z tego zwierzaki cieszą. Teraz mam tak przez kilka godzin dziennie, a pewnie zimą jeszcze więcej, bo Słońce będzie niżej. Żadna lampa tego nie zastąpi.

Poczytaj sobie też to: http://reefbuilders....-reef-sunlight/

A wysokość szafki dobierz tak, żeby się wszystkie sprzęty do sumpa zmieściły i żeby Tobie się podobało/było wygodnie.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ejerzyk po Twojej odpowiedzi przestałem się przejmowac odległością od okna.

Swoją drogą gratuluję ładnego akwarium. Przez dłuższą chwilę zastanawiałem się nawet dzięki Twojemu akwarium nad postawieniem kostki;)

Co do wysokości szafki to nigdy nie miałem sumpa i odpieniacza więc nie wiem jak to w praktyce wygląda. Czy dobrze myśle żeby wysokość miała tylko lekki zapas w stosunku do wysokości planowanego odpieniacza i aby było około 30cm nad sumpem tak żeby można było w nim manewrować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacze mają wysokości w granicach 60 cm i obecnie można zauważyć tendencję w dół, tzn. producenci robią coraz niższe odpieńki na coraz szerszych rurach, więc szafka 70-80 cm będzie akurat, a wysokość sumpa np. 35-40 cm. Ale najlepiej kup najpierw odpieniacz albo dowiedz się, jaki jest dla niego optymalny poziom wody w jego komorze i dopiero później zamów sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie zdążę napisać dłuższego posta ale podpisuję się dwiema rękami za słońcem a w akwarium. Mam to samo i pomimo tego że większość odwodziła mnie od tego pomysłu nie żałuję. Szczególnie teraz gdy słońce jest nisko widzę jaką frajdę mają ryby i korale a szczególnie quadricolor z tych chwil (no, paru godzin) gdy słońce świeci bezpośrednio do baniaka. Wrzucę później jakieś fotki.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do pytania _Robert_'a, aczkolwiek z innej strony.

W większości mieszkań pod oknami są kaloryfery. Jak się ma sprawa wobec tego zimą, kiedy grzejniki są włączone? Wiadomo, że całkowicie się nie da przykręcić grzejnika, a czasami wręcz gorzej - w starych budownictwach można jeszcze spotkać stare żeliwne grzejniki bez termoregulatorow.

Jak wtedy wygląda sprawa usytuowania akwarium i samej temperatury w akwarium ??

Pytam, ponieważ się przygotowuję do usytuowania akwarium w pokoju gościnnym i niestety miejsce mam tylko niedaleko okna ... ale 1,5-2,0m od kaloryfera. A grzać muszę, bo to najzimniejszy pokój.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzej ile wlezie. No przecież jak to mówią "wyżej d*py nie podskoczy". Jeśli temperatura w pokoju będzie dajmy na to 23 stopnie, to ile ma być w baniaku - 30? Skąd to ma się wziąć?

Mój baniak stoi 1m od grzejnika, odkręcony na temp 22 stopnia, świecę T5 i jeszcze się grzałka załącza.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się wtrącę kiedyś czytałem artykuł na temat ustawienia akwarium i był wątek o padającym świetle,napisali tam że nie powinno się stawiać zbiorników akwarystycznych przy oknie na przeciwko okna tylko gdzieś gdzie najmniej słońca wpada i akwa jest jak najbardziej zaciemnione,a dlaczego napisali tam że światło sztuczne ma inne właściwości niż to naturalne to rzecz oczywista i może powodować odbarwianie się ryb korali itp itd...drugim punktem był zły wpływ wpadającego światło z dworu pod nie naturalnym kątem i ryby głupiały ponoć...światło powinno padać z góry nie z boku tak tam pisali.gdybym to znalazł to wrzucę pzdr.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że całkowicie się nie da przykręcić grzejnika

Większość głowic w termostatach pozwala na całkowite zakręcenie dopływu wody.

Poza tym grzejnik nie jest wielkim problemem, wystarczy częściej mieszkanie wietrzyć, ew. przykleić od strony baniaka aluminiową folię izolacyjną.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to uspokoiliście mnie :baby:

Ok, już nie zaśmiecam tematu dalej ....

Dziękuję :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam przez kilka ładnych godzin w zależności od pory roku słońce w akwarium i wszystko jest ok a jak już słońce pada na korale to nawet lepiej się pompują


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie ciekawe kiedy zacznie sie stosować specjalne układy luster dostarczące promieni słonecznych do zaciemnionych pomieszczeń z aquariami , albo specjalne wiązki światłowodów z dachu do pomieszczenia nad aquarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się stosuje takie rozwiązania. Poszukaj solar tube na reefcentral. To takie rury z dachu którymi transportuje się światło :-)

Qlfon mobilnie z Tapatalk

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy postawienie akwarium tuż przy lodówce może stanowić problem? Agregat potrafi się sporo nagrzać nie będzie to miało wpływu na temperature wody w baniaku?

Ma ktoś z tym doswiadczenia i może doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do pytania _Roberta_, chce postawić akwarium na zamrażalce, ale nie wiem czy nie będzie dla ryb za ciepło. Wiem że temat jest dość stary ale jeśli ktoś zna odpowiedź to chętnie ją przyjmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.