Skocz do zawartości
MixEEr

Skała z frachtu, sucha, ze sklepu czy od ludzi. . .

Rekomendowane odpowiedzi

To jest kolejny przyklad "pedu za moda"

Nie neguje sztucznej skaly, bo sam bym moglbym ja stosowac gdybym trafil na okazje kiedy zakladalem zbiornik. Jednak przez wiele, wiele lat, akwarystyka morska oparta byla na zywej skale - czy to odgazowanej czy z frachtu. Nikt jej nigdy nie traktowal jako zrodla problemow z plagami i tysiace akwarystow osiagalo na niej wspaniale wyniki. Dzisiaj, owszem, dodatkowa filtracja jest na tyle silna ze mozna stosowac minimalne ilosci skaly czy skale sztuczna, ale jest to tylko dodatkowa opcja, a nie remedium na problemy z plagami. Za pare lat wszyscy zapomna o wspanialosciach sztucznej skaly bo powstanie jakies nowe, cudowne rozwiazanie i wtedy moda sie zmieni.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben nie uwierzysz ale waga glonow jest po odsaczeniu wody :yes

Skale kupowalem nie pierwszy raz czy to sobie czy to komus, zawsze u tego samego zrodla, aczkolwiek tym razem w odebralem w innym sklepie.

Bez wody byla tylko na czas transportu.

Robie restart i przechodze na sucha. Po 14 miesiacach dojrzewania czy to wlaki z brypsis doszedlem do finalnej granicy granicy ze albo ja albo akwarium. Robactwa czy innego zooplnktonu w DSB mam tyle ze malo mnie martwi nowy gruz. Co ciekawe w refugium nie idzie znalzec zadnego badziewia. Zadnych klakow, bryopsis, waloni, czy cyjano.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moda to jest na sucha skale obecnie po tym jak lu dz ie zobaczyli ze sie da

Syntetycznej wciaz sie przygladacie a ja juz sobie testuje sam

Mody modami a rozum rozumem

Sorii za bledy w poscie ale cos dzieje mi sie w telefonie nie tak


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz w Anglii masz wilgotny klimat to sprzyja roślinności :smiling:

Pokaz zdjęcie tego całego holendra to może być hit. :clover:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kolejny przyklad "pedu za moda"

Nie neguje sztucznej skaly, bo sam bym moglbym ja stosowac gdybym trafil na okazje kiedy zakladalem zbiornik. Jednak przez wiele, wiele lat, akwarystyka morska oparta byla na zywej skale - czy to odgazowanej czy z frachtu. Nikt jej nigdy nie traktowal jako zrodla problemow z plagami i tysiace akwarystow osiagalo na niej wspaniale wyniki. Dzisiaj, owszem, dodatkowa filtracja jest na tyle silna ze mozna stosowac minimalne ilosci skaly czy skale sztuczna, ale jest to tylko dodatkowa opcja, a nie remedium na problemy z plagami. Za pare lat wszyscy zapomna o wspanialosciach sztucznej skaly bo powstanie jakies nowe, cudowne rozwiazanie i wtedy moda sie zmieni.

Ja rez pamietam kiedy zaczynalem. Za sucha skale i suchy piasek byl lincz. Sam bylem ogromnym zwolennuikiem zywej, czasami mialem jej nawet w sumpie max ile sie dalo.

Ale 5 lat temu skale wkladlo sie do akwa i czekalo na dojrzewanie ktore zawsze bylo. Lincz znowu przychodzil kiedy SPS-a wkladalo sie po miesicu bo 6 mieiscy to bylo najwczesnniej.

Po prosyu bylo inaczej, calkowite inne podejscie.

Batrek pamietasz swioej pierwsze akwa? jak bylo z glonami.

@Ben prawa do zdjec wykupil niemiecki Koral, jak ich przebijesz ......

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to moda czy inny trend. Sucha, syntetyczna lub ceramika ma spelniac zadanie. Nie lepiej nie gorzej i jest ok. Ktos pisze ze kiedys nie bylo i bylo dobrze. Hmmm, ciezko powiedziec, dobrze lub prawie dobrze, dla mnie to jest blizsze stwierdzenie. Osobiscie mysle ze kiedys nie bylo takiej opcji wiec bralo sie to co bylo a z bryopsis i innymi glonami walka jak trwala tak trwa. przynajmniej syntetyczna tego nie serwujedopuki sami sie nie zatroszczymy i nie przytachamy


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze, gdy ktoś mówi o przeszłości to polecam prześledzenia targowiska by sprawdził co kiedyś się hodowało, a co obecnie z powodzeniem trzymacie w akwariach, wydając naddatki z nich. Możliwości są większe i większość morszczaków chce coraz ładniejsze, możliwe w utrzymaniu formy w swych systemach trzymać. 10 lat temu, kto miał podstawowe montipory to był gość, a dzisiaj niemalże każdy akwarysta morski może sobie na nie pozwolić z powodzeniem, bez posiadania większej wiedzy.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę mój kamyczek do tego ogródka: jestem zwolennikiem żywej skały, postawiłem na niej bardzo wiele zbiorników oraz dwa systemy sklepowe. Zawsze funkcjonowało to tak, jak sobie wymarzyłem i zaplanowałem. Dwa akwaria postawiłem na mieszance żywej i suchej skały w proporcjach ok. 3/4 suchej. Nie byłem z nich zadowolony do końca, niby wszystko działało w miarę, ale jednak z suchej skały zawsze wychodziły jakieś paskudne glony. Większość systemów sklepowych w Niemczech działa na żywej skale, są oczywiście wyjątki, jeden system działa wyłącznie na Siporaxie - http://www.korallenzucht-wendel.de/zuchtanlage_neu.html

Zawsze polecam klientom wyłącznie żywą skałę, wiem że da się inaczej, ale pozostanę przy swoim zdaniu :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maxevans

Czego by nie wybrać tak wszystko ma swoje plusy i minusy. Wybór to rzecz gustu i tego czego się oczekuje lub na co zwraca uwagę. Osobiście jestem za żywą skałą najlepiej taka która dość długo leży w sklepie i na której to nie ma żadnych ''plag'' Najgorszą opcją wydaje mi się skała prosto z frachtu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, czy taką najgorszą...? Zależy jaki to "fracht", jeśli skała jest dobrej jakości, dobrze oczyszczona... najprawdopodobniej będzie miała w naszym akwarium lepsze warunki niż u sprzedawcy, jedyna wada jest taka, że dojrzewanie potrwa prawdopodobnie dłużej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odwieczny problem dla wszystkich , którzy zaczynają swoja przygodę z morszczyzną , sam jestem ciągle w tzw. " kropce " , ciągle zastanawiam się czy żywa czy sucha :wallbash: , czytam , czytam , zbieram opinie i dalej nie wiem :shock: , ....... chociaż parę "kostek" suchej już zakupiłem :yes , ale to jeszcze nie przesądza sprawy !!!

Edytowane przez Macc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odkopie trochę temat.

Czy sucha skala z linka ponizej jest dobrej jakości patrzac na te zdjecia?

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

jeśli jest to sucha "żywa skała" (unidentified scleractinian) a nie tuf wapienny lub kamloty to się nada.

Nie używamy linków zewnętrznych.

pozdr,

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę najlepiej kupować w pewnych źródłach bo w niewiadomego pochodzenia często bywają nie miłe niespodzianki najlepiej kupować w sklepach z dziedziną morską i świeżo po dostawie bo zawsze jest duży wybór.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom kupić dobrą skałę nie jest łatwo i czasami trzeba troszkę poczekać. Sam mam tego typu problem. Jest mi obojętnie czy żywa czy sucha ważne jest aby była doskonała ale... nikt nie ma ponieważ wszystko co jest to jest już przebrane. Czyżby morszczaków było aż tak dużo?


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardziej wydaje ,że to jednak wszystko zależne od sklepu bo każdy sklep de faktem stara się zamówić tylko taką ilość którą będzie w stanie sprzedać by im to gdzieś nie zalegało.U nas na Śląsku w sklepach widzę idzie dostać ładne kawałki skały ale jak to u was tam jest to już w stanie nie jestem powiedzieć bo nigdy nie byłem.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepów w Łodzi jak na lekarstwo a skały jeszcze mniej. Czekam na wtorkową dostawę do SW bo już zaczyna mi się tej solniczki odechciewać. Ciągle pod górkę.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajną suchą skałe można kupić od Pol Pawła z pod Wrocławia

kupiłam ostatnio do mojego nowego projektu zakupiłam ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.