Skocz do zawartości
Jarek GRZESZCZAK

Babka Valenciennea puellaris

Rekomendowane odpowiedzi

Temat oświetlenia nocnego pamiętam nawet z słodkiego,tu są zdania podzielone,ale ja też tak myślę,że jego brak może powodować wyskakiwanie ryb.Jedną już wyciągałem z komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również po zamontowaniu nocnego babki przestały u mnie wyskakiwać, choć jeszcze jakieś 2 tyg. temu pamiętam w innym temacie rozmawialiśmy o tym z innym forumowiczem który miał odmienne zdanie... Ja jestem osobiście za nocnym bo spowodowało poprawę, a babki właśnie znane są z wyskoków częstszych od innych gat.

Ps. oto temat poświęcony oświetleniu nocnemu: http://nano-reef.pl/topic/61931-najzdrowsze-oswietlenie-nocne/

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie chce mi się wierzyć że to jest spowodowane oświetleniem nocnym.

Inne ryby mi nie wyskakują, tylko te cholerne babki...

Wiec jak wytlumaczysz to, ze kiedys wyskakiwaly mi prawie wszystkie ryby a od momentu, gdy mam oswietlenie nocne nie wyskoczyla zadna ryba? I wszystkie wyskoki o dziwo zawsze sa w nocy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety lub stety mi właśnie wczoraj wyskoczyła. Miałam ją od maleńkiej rybki ( sama głowa i ogon jak się do mnie wprowadziła) przez coś około roku może 1,5. Max jej wcześniejszych skoków kończył się w kominie. Żal mi rybki ale niestety po tym jak wyskoczył mi pół roku temu salarias to babka, która notabene była w nim zakochana z wzajemnością, zrobiła się bardzo agresywna. Potrafiła nawet żółtka zaatakować. Tak mi zestresowała dekore, że ta nawet na jedzenie nie chce wychodzić ze skały więc muszę podawać jej jedzenie zaraz przy jej kryjówce bo padła by z głodu.

Wczoraj tak mi goniła wargatka, że chyba nie wyhamowała nad powierzchnią i wyskoczyła za akwarium. Dziś znalazłam sucharka :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam oświetlenia nocnego i znalazłem wspaniałego sucharka za akwarium ale nie zrażony tym muszę poczekać aż w do sklepu przyjdzie dostawa zwierząt i prawdopodobnie kupię 1 albo postaram się zdobyć parę bo lubię mieć bialutki piasek a ,że usypuje górę koło norki to mi nie przeszkadza (taka natura zwierza) ważne ,że od razu pobiera mrożonki :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 babki w 120l to raczej nie bardzo


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie 2 to chociaż 1 bo ładnie przekopuje piasek :thumbup: ale to i tak na razie na początek będę musiał się pozbyć z akwarium Salarias fasciatus bo on niestety mi ganiał babkę i prawdopodobnie w jakieś części mogła przez to wyskoczyć.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dużo masz tego piachu bo moja pierwsza babka kopiąca v. puellearis mimo że jadła mrożonki i cały czas kopała to chudła w oczach i po ok miesiącu padła... a z tego co czytałem na forum to nie tylko moja tak skończyła...doszedłem do wniosku że babki kopiące raczej nie nadają się do małych akwariów moim zdaniem to już lepiej jakąś symbiotyczną kupić bądź jakiegoś ślizga jeśli już chce się mieć babke w małym akwa

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy wpływ na skoczność tych babek niż oświetlenie nocne mają:

- życie w parze - to nie są typy samotników - w parze są mniej płochliwe i nerwowe

- miałki piasek i możliwość wykopania sobie norki pod skałą, i to najlepiej z możliwością kilku wyjść.

Miałem parkę w poprzednim baniaku, nie miałem nocnego oświetlenia i nie skakały. Wykopały sobie norkę, a na noc zakopywały się w niej całkowicie zasypując wejście i wyjścia zapasowe. Rano się odkopywały, otwierały wszystkie wyjścia, sprzątały, a wieczorem od nowa to samo.

Inaczej nie czują się bezpieczne i są płochliwe.

Jak tak swoje straciłem. Jak zeszła jedna, druga zrobiła się nerwowa, później zmieniałem aranż w baniaku i odessałem większość piasku. Po ostatnim etapie odessania, kiedy zabrałem resztę piasku z okolicy norki, babka tej samej nocy wyskoczyła, mimo że wtedy miałem już nocne oświetlenie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to jest dno 60x45 i jest około 9kg piasku wysokość piasku około 2-2,5cm (brak pod skałami) ale z tego co widziałem jak ją miałem pierwsza przed Salarias fasciatus potem on zaczął się nią bardzo interesować i nie dawał jej spokoju co ona wypłynęła z jamy to on zaraz ją gonił i tak niestety non stop.... i kilka dni temu niestety natrafiłem na suchara ale byłem zdziwiony bo aż około 1,5m od akwarium..

Po wyskoku tej babki zakupiłem Signigobius biocellatus ale salaras i jej nie daje spokoju bo niestety biedna rybka cały czas się chowa i na dniach planuję szkodnika wyłowić i prawdopodobnie oddać.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powód zachowania Salariasa jest oczywisty i szkodnikiem był go w takim przypadku nie nazwał.

Akwarium jest po prostu za małe. Salarias będzie ganiał każdą rybę podobną w kształcie do ślizgów jako potencjalnego konkurenta do pożywienia i miejsca na kryjówkę w skale której w takim litrażu po prostu dużo być nie może. Podobną sytuację można zaobserwować kiedy w jednym zbiorniku jest Salarias i pokolec z rodziny Ctenochaetus. Obie ryby żywią się w naturze glonami jednokomórkowymi pobierając je przy pomocy aparatu grzebieniowego i pokolec zawsze będzie przeganiał ślizga. Tylko że jeśli baniak jest duży, z dużą ilością skały to nic mu nie zrobi, bo ślizg będzie miał gdzie ustąpić z drogi pokolcowi, lub się schować (a jest szybki wbrew pozorom). Tutaj to samo, gdyby akwarium było większe to ślizg nie ganiałby tak bardzo babek. Jak miałem te dwa gatunki w 540-stu litrach to Salarias całkowicie ignorował babki.

Ja tam zostawiłbym ślizga kosztem babki. Piasek można przegrzebać, a z glonami gorzej.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tak myślałem to ślizga zastąpić krabem Mithraculus sculptus Mitrax crab który zjada glony bo ślizg to niestety robi ogromne kupy i na moje nie szczęście zawsze przy przedniej szybie, a od kąt babka nie przekopuje piasku to się zaczyna robić niestety zielony i to pomału zaczyna wyglądać nie przyjemnie. :crybaby:

Bym wiedział ,że ślizg będzie tak przeganiać babki to bym go nie kupił.Ale niestety tak to bywa jak się jest początkującym i się nie dużo wie.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa duzy ten salarias? bo mozw bym go wziol do siebie jak go nie chcesz


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa - u mnie Fasciatus i Puellaris żyją w super zgodzie w akwarium 144l, ale za to tak samo jak u Ciebie Robteos - salarias traktuje okolice przedniej szyby jako swoją toaletę :)

Jak widać ile ryb, tyle przypadków :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa - u mnie Fasciatus i Puellaris żyją w super zgodzie w akwarium 144l, ale za to tak samo jak u Ciebie Robteos - salarias traktuje okolice przedniej szyby jako swoją toaletę :)

Jak widać ile ryb, tyle przypadków :)

Oj salariasa już bardzo długo nie ma został oddany bo znęcał się na babkach kopiących.natomiast hepatus ma takie samo zachowanie przednia szyba jako toaleta. :blushing: Co do samych babek nie mam ostatnio szczęścia miałem 5xpullaris wyparowały ostatnio kupiłem sexguatte też wyparowała 3 dni po wpuszczeniu niestety u mnie w akwarium szybko się utleniają :crybaby:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pullaris zamiast przekopywać piach i żywić się tym co tam znajdzie to czeka na mrożonki i suchy pokarm Już brzuszek ma okrągły od tego.. Ktoś wie jak zmusić ją do intensywniejszego kopania?? przegłodzić?? Ale jak będę głodzić ją to muszę wszystkie ryby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babki mają to do siebie że jedzą cały czas. Moja wcina i piach i mrożonki. Długo ja masz w zbiorniku? Może się jeszcze nie zadomowiła?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem suchy piasek/żwirek od seba i babka kopała tylko syf fruwał w wodzie, ale po to była kupiona.

Tapniete z talka notem2

Edytowane przez BSOD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem jedną i wyskoczyła na 3 dzień pobytu w baniaku. Ale teraz zrobiłem kołnierz oraz zamknąłem baniak więc już raczej mi żadna ryba nie powinna wyskoczyć. :)

A czy ktoś miał problem z tym że ta babka wyskakuje z akwarium.

Miałem już dwie i obydwie niestety wyschły na podłodze. Czy to normalne żeby tak wyskakiwały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem koronę. Wyszły z tego same plusy.

- ryby nie wyskakują

- akwarium z koroną wgląda duże lepiej i estetyczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są dwie pulearis i sexugatta jedna kopie norki zawsze w tym samym miejscu i przesypywanie piachu nic nie da ona ma sój dom i nawet po kompletnym wyburzeniu zawsze go odbudowuje więc lepiej przestawić korale druga tylko przesiewa piasek ale żadna nie rozrzuca piachu po zbiorniku.Zadyma minie jak wyczyszczą piach .Są bardzo pracowite a piasek mam czyściutki.Tylko czasami trochę się pogonią jak wejdzie jedna drugiej w teren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.