Skocz do zawartości
luft

Wyliczenia za prąd

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wałkowany był tysiące razy, ale nie od tej strony. Mianowicie, czy ktoś ma wiedzę, a najlepiej od strony dostawcy prądu na jakiej podstawie i na ile rzetelnie zostają wyliczone prognozy rachunków za energię elektryczną? Płacę od "zawsze" 200 zł miesięcznie za prąd. Wydawało mi się to dużo. Od kilku miesięcy są 2 akwaria, a nowe prognozy przyszły znów po 200 zł. Kolega z Krakowa opowiadał mi, że wkurzył sie kiedys i co miesiąc jezdził do punktu obslugi klienta z odpisem licznika dla wyliczeń realnych by to sprawdzić, jakie faktyczne jest zużycie i na ile te prognozy sa ok. Dodam, ze obsługuje mnie tauron. Jakie są Wasze odczucia oraz doświadczenie? Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków prognoza opiera się o to, jaki miałeś rachunek za ten miesiąc w zeszłym roku. Ja też chciałem ostatnio podwyższyć prognozę, bo obecnie płacę 20 zł za miesiąc (niedawno się wprowadziłem), ale babka z PGE robiła tyle problemów, że stwierdziłem, że mam to w nosie i sobie odkładam na koncie na styczniowe wyrównanie, które pewnie sięgnie 1000 PLN :)

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w Tauronie podaje co 2 miesiące stan licznika i płace za to co mam faktycznie.. doliczają kilka zł do każdego rachunku za taka opcje.. ale wiem za co płace i nic mnie nie zaskoczy.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Mi raz rachunek przychodzi co 2 miesiące raz co 4 a raz co 6 i nie mam bladego pojęcia o co chodzi. Prognozy też mam lekko mówiąc z d...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft jak chcesz miec kontrole nad pradem to zaloz sobie licznik przedplatowy.

Doladowujesz jak karte w telefonie. Tylko trzeba pamietac o ladowaniu.

Ps. Sorki ze bez polskich zankow, ale pisze z tel.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć stale kartę w zapasie : ) ale większość nocnych sklepów ma na sprzedaż karty przedpłatowe.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rachunki za energię są prognozowane wg zużyć z poprzedniego okresu, tak jak opisał @ejerzyk (pozdrawiam). Dlatego że nikt nie jest wróżką i nie zna przyszłości zużycia.

Odbiorca może płacić za energię zużytą na bieżąco, wg wskazań licznika. Przynosi stan i płaci.

Jeśli odbiorca ma ochotę może dopłacać do swojego rachunku, tzn wg nr ewidencyjnego odbiorcy w zakładzie energetycznym. Te pieniądze są rozliczane w okresie rozliczeniowym, to jest gdy się kończy książeczka i jest odczyt licznika. Pieniądze są nieopodatkowane.

Ze wszystkimi ww rzeczami nie ma problemów a jeśli ktoś ma proszę na pw, powiem co i jak zrobić.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Hamburgu mialem w zeszlym roku doplate 300 euro. Miesiecznie placilem 120. Poprosilem o sciaganie mi o 30 euro miesiecznie wiecej.

Teraz jest tu akcja z przechodzeniem na prad "ekologiczny" jako powolne odchodzenie od energii nuklearnej. Prognozy sa fatalne. Juz byly glosy, ze cena za prad moze wzrosnac o 100%, poniewaz nie chca podwyzszyc ceny fabrykom i wielkim zakladom, tylko jedynie "publicznosci". Chodzi o ochrone miejsc pracy. Boja sie, ze cale koncerny wyemigruja do Indii czy innej Rumunii.

Podziekowac ekologom. Sami sie tego nie spodziewali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://bip.ure.gov.pl/portal/bip/68/1039/Taryfy_opublikowane_w_2012_r.html tutaj są wszystkie taryfy za energię elektryczną w Polsce i dodatkowo wiele przydatnych informacji pomocnych dla odbiorców.

225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Joshua za wyjaśnienia!

Jeśli możesz prosze publicznie to chciałbym byś obalił wszelkie podejrzenia nt mozliwosci obliczania opłat rachunków ze szkoda dla klienta (chodzi tylko i wyłącznie o cały okres, a nie same prognozy - jednym zdaniem, czy klient ma podstawy obawiać się, że system "oszuka" klienta/że klient zapłaci więcej niż zużył w skali roku?).

Jeśli natomiast jest jakiś słaby punkt - mozliwosc zlego liczenia - np jakis typ zegarów energii to fajnie jakbyś napisał oraz porady do tego, by nie snuć bezpodstawnych teorii spiskowych.

Jestem po technikum i wciąż żywe w pamięci mam opowieści majstra sprzed 15stu laty, ktory to opowiadał jak to było za komuny, najbardziej pamietam ta ~ "obciążone pracą tokarki zużywały więcej energii... włączając kolejne 2, które kręciły się luzem powodowały mniejsze zużycie prądu całego taboru za sprawą..."

- czy ta opowieść ma jakieś przełożenie na nasze codzienne domowe gospodarstwa?

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu, rachunki jakie dostaje mają odczyt z licznika w kW x stawka i wychodzi suma do zapłaty, odczyt raz na 2 miesiące.

Bez akwarium płaciłem średnio 120-140zł na 2m-ce teraz płace 400zł/2mce. Koszt prądu przy moim akwarium wynosi więc jakieś 120zł/m-c. Jak jesteśmy już na tym wątku to za 250L wydaje mi się trochę za dużo.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joshua33 - powiedz mi, bo widzę, żeś spec. Jak się mają zatwierdzenia taryf przez URE (coroczne) i średnie podwyżki o (podobno) 7-9% rocznie do faktu, że np. w Energa S.A. w roku 2005 1kWh (ze wszystkimi opłatami stałymi i zmiennymi, w tym przesyłową) kosztowała 0,12zł (12 groszy), a teraz 0,61zł (61 groszy). Mnie wychodzi, że energia podrożała w tym czasie pięciokrotnie(!), czyli średniorocznie procentem składanym o ca. 27%... Jakoś ni cholery nie przypominam sobie, żeby komukolwiek, kogo znam, pensja wzrosła przez te 7 lat tyle razy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Hamburgu mialem w zeszlym roku doplate 300 euro. Miesiecznie placilem 120. Poprosilem o sciaganie mi o 30 euro miesiecznie wiecej.

Teraz jest tu akcja z przechodzeniem na prad "ekologiczny" jako powolne odchodzenie od energii nuklearnej. Prognozy sa fatalne. Juz byly glosy, ze cena za prad moze wzrosnac o 100%, poniewaz nie chca podwyzszyc ceny fabrykom i wielkim zakladom, tylko jedynie "publicznosci". Chodzi o ochrone miejsc pracy. Boja sie, ze cale koncerny wyemigruja do Indii czy innej Rumunii.

Podziekowac ekologom. Sami sie tego nie spodziewali.

małym offtopem: tak właśnie komentowałem słowa pani Merkel, która krytykuje polskie plany budowy elektrowni jądrowej. Polsce odradza, bo Niemcy niby do 20 lat maja swoje zamknąć. No ale ja w to nie wierzę. Zmieni się rząd bo "publiczność" się zmęczy i elektrowni w Niemczech z pewnością nie ubędzie. Takie moje skromne zdanie. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc, systemy w zakładach nie mają możliwości oszukania klienta. Jest to system, który liczy wg wskazanego wzoru. Jeśli system coś źle policzył, to przez człowieka.

Pomyłki są możliwe ale ze względu na czynnik ludzki, ktoś źle spisze stan, źle wprowadzi, coś pokręci itd.... Zdarzają się pomyłki jak wszędzie (ten się nie myli co nic nie robi), np. liczniki w blokach i zamiana rozliczenia odbiorców i przypisanych liczników. Za licznik i zużycia z licznika z pod mieszkania 1 płaci odbiorca z pod mieszkania 2 i odwrotnie. Ale to ktoś w zakładzie pomylił się przy rejestracji, wymianie licznika.

Tak samo co do liczników, które mierzą i naliczają ile mamy zapłacić. Ogólnie są sprawdzanie i legalizowane ale jak każde inne urządzenia ma prawo się popsuć. Nie są to jakieś zatrważające ilości, chyba że mówimy o licznikach rumuńskich (,,trochę gorsze") ale są wycofywane.

Tak na szybko jak każdy odbiorca może sprawdzić swój licznik. Wykręcić-wyłączyć bezpieczniki obwodowe, to są te przeważnie przy liczniku, którymi zabezpieczamy pomieszczenia, gniazda, oświetlenia. Licznik ma być pod napięciem, ma mieć zasilanie ale bez obciążenia. Tarcza licznika ma stać. Jeśli się kręci, to tylko jeden obrót do czarnej kreski na niej.

Nie sprawdzamy licznika z podłączoną instalacją czyli załączonymi bezpiecznikami. Dlaczego, ano że możemy mieć złą izolację przewodów i mamy upływy prądu w ścianach, itd... A te prądy jeśli są na tyle duże, będą mierzone przez licznik jako zużycie energii i my za to płacimy.

Sorry teraz muszę już skończyć. Później dokończę.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://bip.ure.gov.p...e_w_2012_r.html tutaj są wszystkie taryfy za energię elektryczną w Polsce i dodatkowo wiele przydatnych informacji pomocnych dla odbiorców.

Albo jestem ślepy albo nie ma pge obrót s.a.

Edit.

No nie ma a też chciałem sprawdzić czemu dostałem dopłaty 150zł.. Akwa jeszcze nie ma, sprzęty cały czas te same a opłaty więcej :D

Edytowane przez snajpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam. ja miałem te prognozowane wyliczenia,roczne, rata co 2 miesiące do zaplaty, ale miałem tego dość. Co drugi rok była albo nadpłata albo trzeba było dopłacać. w tym roku 600 zł. zmieniłem to i teraz raz na miesiąc dzwonie i podaję aktualny stan licznika i ile mam tyle płacę. a akwa bierze 2 kilo na dzień, także jest ok. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu, rachunki jakie dostaje mają odczyt z licznika w kW x stawka i wychodzi suma do zapłaty, odczyt raz na 2 miesiące.

Bez akwarium płaciłem średnio 120-140zł na 2m-ce teraz płace 400zł/2mce. Koszt prądu przy moim akwarium wynosi więc jakieś 120zł/m-c. Jak jesteśmy już na tym wątku to za 250L wydaje mi się trochę za dużo.

@grzegorz.k niestety zmartwię Cię ale takie rozliczenie już bardzo dawno poszło w zapomnienie.

Teraz ogólna opłata została podzielona, na zużytą energię wg wskazań licznika, składniki stałe i zmienne przesyły i dystrybucji i opłatę abonamentową. Czyli znowu uogólniają sprzedaż i przesył.

@snajpa proszę bardzo http://pge-obrot.pl/start.aspx ale wątpię byś znalazł. Ty potrzebujesz raczej indywidualnego wyjaśnienia a to tylko BOK (biuro obsługi klienta) z nr ewidencyjnym. Dla mnie tak w ciemno, za niskie rachunki w stosunku do zużycia.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym rachunkiem jest ,,R" rachunek rozliczeniowy.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam fajną śmiechostkę- ciekawostkę :)

Otóż zakładając licznik i przeglądając umowy z TAURON - polska energia S.A.

a) Licznik prognozowany - wyliczają średnie zużycie energii (lub ja podaję ile zużyję przeciętnie energii miesięcznie)

licznik i instalacja - wychodzi taniej im więcej zużyjemy

Za kilowatogodzinę płaci się 2,19zł z VAT i przesyłem

B) Licznik strefowy - czyli co miesiąc podaje ile zużyłem dzwoniąc do nich etc - licznik kupuje sam, instalacja przyłącza od nich droga.

Koszt kilowatogodziny to 2,41zł z VAT i przesyłem ?!

c) Licznik cyfrowy przedpłatowy - założenie licznika bardzo tanie, licznik użyczony (własność tauron)

Koszt kilowatogodziny 1,57zł z VAT (i chyba wliczony przesył)

Obecnie przedpłatówkę mam cyfrową i wychodzi mi daleko taniej, problemem jest jedynie wcześniejszy zakup zapasu energii, by w środku nocy nie brakło :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joshua33 - powiedz mi, bo widzę, żeś spec. Jak się mają zatwierdzenia taryf przez URE (coroczne) i średnie podwyżki o (podobno) 7-9% rocznie do faktu, że np. w Energa S.A. w roku 2005 1kWh (ze wszystkimi opłatami stałymi i zmiennymi, w tym przesyłową) kosztowała 0,12zł (12 groszy), a teraz 0,61zł (61 groszy). Mnie wychodzi, że energia podrożała w tym czasie pięciokrotnie(!), czyli średniorocznie procentem składanym o ca. 27%... Jakoś ni cholery nie przypominam sobie, żeby komukolwiek, kogo znam, pensja wzrosła przez te 7 lat tyle razy...

@Radek Cha to nie do końca tak jest.

Na podwyżkę ceny energii elektrycznej ma wpływ bardzo wiele czynników, spójrz np.tu http://www.cire.pl/rynekenergii/podstawa.php?smid=207.

Musimy wiedzieć jedno, zakłady energetyczne są tylko pośrednikiem w sprzedaży i to nie jedynym. Zapominamy o wytwórcach, o sieciach przesyłowych (najwyższe napięcia).

Zakup, sprzedaż i dystrybucja energii jest też opodatkowany i obarczona wieloma obciążeniami. Sama cena zakupu energii wzrosła prawie 100% od 2005. Zużycie energii spada, odbiorców przybywa, koszty się zwiększają.

Szkoda gadać.

Ale Panowie Nobla temu co wymyśli akwarium na naftę i odwrócimy się :mooning na dostawców prądu.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pirotechnic te ceny jakieś kosmiczne są,gdzie to wyczytałeś ?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu niestety realne z opłat jakie wynikały.

Sama energia jak się popatrzy to kosztuje może 60-80 groszy, większość to jakieś opłaty wyrównujące, przesyłowe, wyrównujące przesyłowe etc. :)

Cennik podałem, jak mieszkałem jeszcze na pomorzu, dokładnie TRZEBIATÓW.

Tu w Kamiennej muszę sprawdzić jak przyjdzie ile kosztuje ;]


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiarygodne ceny !

U mnie kWh kosztuje 47 groszy brutto wraz z dystrybucją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.