Skocz do zawartości
Stani

Odpieniacz (tak-nie)...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moze przyda sie nieco wiadomosci o odpieniaczach, zebranych do kubka.

Odpieniacz w akwarium ma w zasadzie dwie funkcje do spelnienia: czyscic wode i zapewnic wymiane gazowa (dwutlenek wegla, tlen, azot). Gdyby ta wymiana gazowa byla 100%-towo zadowalajaca, to nie mielibysmy dobowych wahan pH. Do wymiany gazowej potrzebna jest ruchoma powierzchnia na styku woda-powietrze. Taka powierzchnie zapewniaja nam przede wszystkim silne odpieniacze.

Zwykly Mini Bubble King 200, przy wysokosci rury reakcyjnej 20 cm, daje do dyspozycji ponad 20 m kwadratowych !

Rownie wazna funkcja odpieniacza jest filtracja.

Filtracja mozliwa jest dzieki obecnosci odpowiedniej ilosci organicznych molekolow, odpychajacych lub przyciagajacych czasteczki wody. Te odpychajace wode, odkladaja sie na krawedzi babelkow powietrza i (uwaga): przy powierzchni wody, tworzac “micele” czyli powiedzmy “klumpy”, z ktorych czesc jest w babelku powietrza a czesc wystaje na zewnatrz. Te przyciagajace maja mozliwosc swobodnego dalszego plywania gdzie chca.

W gornej czesci odpieniacza zbiera sie duza ilosc takich zabrudzonych na powierzchni babelkow i tworzy sie piana. Z czasem piana zageszcza sie (w fajnych odpieniaczach wyraznie widac linie rozgraniczajaca piane “mokra” (nizej) od “suchej”(wyzej)), az wreszcie piana zgestnieje tak mocno, ze babelki napierajace z dolu nie maja innego wyjscia, niz wypchnac jej czesc do kubka.

Czesto porywane sa rowniez malutkie, nieorganiczne czastki.

Warto zauwazyc, ze na powierzchni akwarium, na styku z powietrzem, rowniez powstaja takie klumpy, stad b. wazne jest wprowadzenie wlasnie tej powierzchniowej wody do odpieniacza.

Jak to w fizyce, naladowane czasteczki zawsze jedne odpychaja a inne przyciagaja, tak samo dzieje sie w naszym akwarium (molekoly, jony). To oznacza, ze wszystkie naladowane jony moga byc w malej ilosci odpienione. Przede wszystkim patrze tu w strone PO4 i Fe. Nie sa to wielkie ilosci, ale zawsze…

Inne molekoly moga przyciagnac metale lub jod i rowniez bakterie oraz plankton. Tu chcialbym zwrocic uwage na twierdzenie, ze wirnik igielkowy wybija plankton a dysza nie. Ewentualnie odnosi sie to do duzych odmian, bo male, sami juz sie domyslacie, zlapie magnes babelkowy i.. hopla do kubka.

Na bicie piany wplyw ma kilka rzeczy;

-odpowiedni stosunek ilosci podawanego powietrza do ilosci wpompowanej wody

-wielkosc babelkow powietrza

-wysokosc i ksztalt rury reakcyjnej odpieniacza

-strefa “spokoju”, w ktorej piana ma czas sie “uspokoic” i zagescic (im wieksza tym lepsza)

-czas kontaktu babelkow powietrza z woda

Widac, ze sprawa nie jest taka prosta. Niektore odpieniacze sa tak skonstruowane, ze wystarczy kropelka oleju, ba, wystarczy wlozyc reke do wody i zanim popatrzymy na odpieniacz to piany juz nie bedzie. Podobny efekt moze miec duza ilosc zawieszonego w toni „brudu“ na ktorego powierzchni odlozy sie nienaladowana organika. Takie zaniki odpieniania trwaja czasami godzinami, az powoli sytuacja wroci do normy.

Odpienianie „mokre“ jest skuteczniejsze od „suchego“, bo wyprowadza do kubka wieksza ilosc, choc nie tak brudnej piany jak przy suchym. Do tego wyprowadza wiecej zabrudzonej wody – stad „mokre“.

Odpienianie odciaga z „obiegu“ rozne zwiazki, ktore bylyby cegielkami w innych stadiach filtracji, jak nitryfikacja lub denitryfikacja. Dlatego w filtrach, odpieniacz stawiamy zawsze przed innymi „fioltratorami“, czyli w pierwszej komorze sumpa.

Jak wiemy, odpieniacz sprzyja wymianie gazow i wyprowadza organiczne i nieorganiczne „zabrudzenia“ z obiegu. Porywa rowniez plankton i bakterie (stad Wodkamethode moze spelniac takie pozyteczne dla nas zadanie) a w malych ilosciach wyprowadza rowniez PO4, metale i elementy sladowe.

Podstawa funkcjonowania jest obecnosc w wodzie wspomnianych miceli (klumpow) przyciaganych przez babelki powietrza. Ilosc odpienianych elementow sladowych nie zalezy od pompy czy rodzaju odpieniacza, tylko od indywidualnego dla danego zbiornika skladu i budowy organicznych molekolow i przewaznie jest bardzo mala.

Gdy nie zastosuje odpieniacza, to warto sie zastanowic; jak zapewnie wymiane gazowa i filtracje i czy ta alternatywa naprawde jest tego warta.

Gratuluje tym, ktorzy "przebrneli" do konca. :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clap:- ja od dawna uważałem i znowu sie o tym przekonuję ,ze Pan Stani jest jednym z najmilszych i pomocnych użytkowników nano-reef. Dziekujemy bardzo :) Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super opis, ale trochę nieadekwatne porównanie do przyciągania naładowanych cząsteczek - tutaj w przypadku cząsteczek niejonowych rolę odgrywa adhezja (od napięć powierzchniowych) hydrofobowych surfaktantów, co najłatwiej można porównać do zwilżania lub raczej niezwilżania niektórych substancji wodą (tworzenie menisku wypukłego) lub odpychania cząsteczek tłuszczu przez płyn do mycia naczyń. Pewnie większość widziała reklamę płynu Fairy, jak tłuszcz jest odpychany przez kropelkę płynu - tutaj fizyka jest bardzo podobna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejerzyk,

bo ja nie mam z fizyka lub chemia profesjonalnego kontaktu. To dla mnie za trudne. Raczej bralem to wszystko "na chlopski rozum". :spam:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani,swietny temat i "przebrnalem" do konca z przyjemnoscia,napisales iz pienidlo powinno stac w pierwszej komorze sumpa-a jesli stosujemy rownorzednie inna metode filtracji[dsb,refugium itp...] czy wowczas jest to "zelazna regula"?czy pienidlo nie pozbawia np dsb "zarelka" , oraz czesc pozytecznego robactwa ktore powinno zyc w strefie piachu a nie trafic do kubka badz skonczyc zywot na wirniku?pozdrawiam :thumbup:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jak Nikos Dyzma, ejerzyk jak Balcerowicz :thumbup:

Ale, ja jak zwykjle mam ALE i tym razem dwa. I tez bym wolal cos na chlopski rozum.

Jak policzyc powierzchnie "styku" w odpieniaczu??? Ilosc babelkow razy powierchnie kazdego? W takim azie jak policzyc babelki?

Jak oni to policzyli?

Co do wahan Ph spowodowanych dutlenkiem wegla. Mielm odpiniacz pH jezdzilo pomiedzy 7.9 a 8-2. Nie mam pienidla, pH jezdzi pomiedzy 8,0 a 8,1. :baby:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak policzyc powierzchnie "styku" w odpieniaczu??? Ilosc babelkow razy powierchnie kazdego? W takim azie jak policzyc babelki?

Jak oni to policzyli?

powierzchnia bąbelka * (ilość zasysanego powietrza na h / ilość przepływającej wody na h) * (objętość komory reakcyjnej odpieniacza / objętość bąbelka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejerzyk, :thumbup:

@Grzesiu,

rowniez uzywajac innych metod filtracji, odpieniacz ustawilbym na poczatku. Jesli plankton jest na tyle duzy, ze nie przeleci przez wirnik odpieniacza, to ma tez male szanse, ze smiglo poteznych pomp cyrkulacyjnych go oszczedzi.

Nie chodzi nam o to, zeby cos w DSB karmic lub hodowac glony w refugium, tylko zeby w DSB zylo tyle bakterii a glony rosly tak obficie, na ile wystarczy im pokarmu (tak na chlopski :yes ). Te filtry maja zyc na resztkach, chyba ze akcja dzieje sie w Anglii, nie Grzesiu ?

@Dyzma

"Mielm odpiniacz pH jezdzilo pomiedzy 7.9 a 8-2. Nie mam pienidla, pH jezdzi pomiedzy 8,0 a 8,1. "

To ze pH bez "natleniania" jest w Twoim akwarium stabilniejsze wskazuje, ze w pokoju mozesz zawiesic siekiere. Wplyw na pH ma jedynie poziom tlenu i CO2, wiec ...

Moze teraz, bez odpieniacza masz mniej zwierzat a wiecej fosyntezujacych ?

Sam wiesz, ze wymiana gazowa, majaca wplyw na pH, wystepuje glownie w odpieniaczu i na powierzchni wody... Nie masz odpieniacza, to zmniejszyles te powierzchnie znaczaco. Co z tego wyniknie, zobaczymy.

Narazie albo jest bledny test lub odczyt, lub miales w pokoju wiecej CO2 niz normalnie.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że każda metoda jest dobra lub niezbędna jeśli osiągamy zamierzony cel lub bardziej lub mniej zbliżamy się do uzyskania w miarę "idealnych warunków" w akwarium dla naszych zwierzaków. Podejrzewam, że odpieniacz powstał z myślą o stworzeniu w miarę małego i nieskomplikowanego mechanizmu, który (samodzielnie lub z pomocą innych systemów) umożliwiałby trzymanie dużej liczby zwierzaków w "słoikach" szumnie nazywanych przez nas wycinkami rafy. Jeśli wsadzimy do zbiornika 600l ze skałą i piachem jedną szczepkę małej acropory, to po co nam odpieniacz.......jeśli wsadzimy do zbiornika więcej zwierzaków, to przykładowe DSB będzie już raczej konieczne (bez odpieniacza) ale zajmie nam trochę miejsca w zbiorniku.......ale jeśli wsadzimy "wycinek rafy" to ile miejsca zajmie nam stosowanie samych metod naturalnych?!


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw czy Ty mnie sugerujesz ze ja nog nie myje czy pokoju nei wietrze :blushing: jaka siekiera? co na Wyspach? I Ty chcesz do mnei przyjechc? :nuke:

Oczywiscie ze zawartosc Co2 ma kluczowy wplyw na Ph. I dobrze prawisz ze odpieniacz pomaga w wymianie gazowej, ale wlasnie w niewietrzonym pokoju bedzie Ci pogarszal sparwe. Test mam raczej dobry - Hanna (baaardzo droga)

Ph bez wiekszych skokow bo refugium na cyklu nocnym wciaga Co2 z glownego lepiej niz odwrotnie. W dzien mam mniejsze Ph niz w nocy, bo u gory co najwyzej to moga sobie bakterie fotosytezowac, a na dole spory ladunek.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze juz :thumbup:

Czy refugim mieles tez przed likwidacja odpieniacza ? A jesli tak, to jak wytlumaczyc mniejsze ruchy pH ?

Moje wytlumaczenie bylo jedna z mozliwosci, troche z usmiechem, ale bylo. Nie bierz wszystkiego tak serio, prosze i przepraszam.

Podsmiechojki robilem, podobnie jak Ty o powierzchni babelkow. :spam:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpienianie odciaga z „obiegu“ rozne zwiazki, ktore bylyby cegielkami w innych stadiach filtracji, jak nitryfikacja lub denitryfikacja. Dlatego w filtrach, odpieniacz stawiamy zawsze przed innymi „fioltratorami“, czyli w pierwszej komorze sumpa.

dwa pytania...

- a jeśli mam odpieniacz w drugiej, pierwsza to tylko spływ i rewizja to tak ma być czy usunąć niepotrzebną przegrodę?

- w takim razie lepiej jak jest skarpeta na spływie czy lepiej jak odpieniacz prawie wszystko wyłapie, a dopiero przed pompą wata?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-komora ktora opisujesz nie ma znaczenia, bo nie ma w niej nic filtrujacego. To jakby przedluzenie komina, takze przegrody nie musisz usuwac.

-jesli zadaniem filtracji jest zmniejszanie ilosci NO3 to lepiej, gdy przed odpieniaczem nie ma zadnych mechanicznych filtratorow. Niektorzy maja w akwarium niewykrywalne NO3 i chca je podniesc oraz mocniej wyfiltrowac z wody unoszace sie drobiny, stad stosowanie waty lub "skarpet". Lepiej jest, gdy odpieniacz stoi po staremu, na pierwszym miejscu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-jesli zadaniem filtracji jest zmniejszanie ilosci NO3 to lepiej, gdy przed odpieniaczem nie ma zadnych mechanicznych filtratorow. Niektorzy maja w akwarium niewykrywalne NO3 i chca je podniesc oraz mocniej wyfiltrowac z wody unoszace sie drobiny, stad stosowanie waty lub "skarpet". Lepiej jest, gdy odpieniacz stoi po staremu, na pierwszym miejscu.

a czy wtedy nie będzie więcej na dnie sumpa brudu, który tez może podnosić no3?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detrytus w sumpie mozesz co kilka miesiecy odessac przy podmianie, zreszta to przewaznie wyjalowiony popiol, w ktorym swietnie sie czuje plankton. Nie taki diabel straszny. Jesli masz silny odpieniacz, to mozesz wylaczyc obieg i zamieszac wode w sumpie. Piana na jakis czas padnie, ale drobinki w koncu wyladuja w kubku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tylko przyczepił do jednego... Molekuły pisze się prze "u"... :harhar::mooning


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię temat. Mam pytanie odnośnie komory reakcyjnej i jej długości. Czy wydłużenie tej komory poprawi efektywność odpieniania? Np. odpieniacz który posiadam jak komorę długości 30 cm, średnica rury to 20cm. Czy wydłużając ją np. do 70 cm zauważę poprawę w efektywności odpieniania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, im dłużysz kontakt bąbla z wodą tym efektywniejsze odpienianie.

Pamiętaj, że wraz z powiększeniem komory odpieniania musi się zwiększać wydajność pompy a zestawienie tych proporcji jest kluczowe.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z jeszcze innej beczki: czy komora reakcyjna musi być z tworzywa sztucznego? Abstrahując od szyjki kubka, w której piana wspina się do przelewu. Czy można by np. jedną komorę w sumpie zamienić sobie na pianobulgotowisko?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajaąc do tematu głownego, ja od kilku lat nie mam odpieniacza i wszystko działa poprawnie, chociaż uważam, że w początkowym stadium budowania zbiornika jest on niezbędny.

Wystarczy filt glonowy, DSB i silna cyrkulacja, także nie mam problemu z detyrusem. Mam w 400l zbiorniku kilkanascie ryb i około 100kg skały. W obecnym stanie mojego zbiornika dla mnie odpieniacz to niestbilne urządzenie, które cały czas trzeba kontrolować, czyścić i nigdy tak naprawę do konca nie wiadomo jaki wpływ ma na mój mini biotop.

Pozdrawiam morszczaków bez odpieniaczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to bardzo ciekawe co piszesz, jakie parametry wody utrzymujesz? jakas chemie stosujesz? jakie korale masz w zbiorniku? a najlepiej wrzuc mnostwo zdjec zeby kazdy mogl zobaczyc jak kreci sie zbiornik bez odpieniacza :)

i jeszcze pytanie do wszystkich, w jakim systemie dziala u Was odpieniacz? u mnie chodzi 24 godziny na dobe, pytam poniewaz coraz czesciej slysze ze u niektorych chodzi np 12 godzin lub co drugi dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze moderator popelni jakas ankiete na temat pracy odpieniacza (chyba ze juz taka byla), jestem bardzo ciekaw skali tego zjawiska :)

oczywiscie nie jestem zdania aby pozbywac sie odpieniaczy, przy starcie swojego akwa nie wyobrazam sobie nie miec pienidla ale moze po jakims dluzszym czasie, posiadaniu dostatecznie duzego sumpa z wszystkimi jego dobrodziejstwami....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to bardzo ciekawe co piszesz, jakie parametry wody utrzymujesz? jakas chemie stosujesz? jakie korale masz w zbiorniku? a najlepiej wrzuc mnostwo zdjec zeby kazdy mogl zobaczyc jak kreci sie zbiornik bez odpieniacza :)

i jeszcze pytanie do wszystkich, w jakim systemie dziala u Was odpieniacz? u mnie chodzi 24 godziny na dobe, pytam poniewaz coraz czesciej slysze ze u niektorych chodzi np 12 godzin lub co drugi dzien

U mnie odpieniacz jest DIY łazi łon łod 7-00 do 23-00 potem OFF no i pompa obiegowo tyż w dzień 1200 a w nocy ino 600 i wszystko fajnie rośnie :thumbsup:


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.