Skocz do zawartości
natalia83

Jak zrobić zdjęcie z oświetleniem diodowym?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam aparat Nikon D40. Wiem, że jaj nie urywa, ale i ze mnie taki fotograf, że nawet tym nie potrafię się porządnie obsłużyć. Problem polega na tym, że dopóki miałam oświetlenie na T5 jakoś udawało mi się ustawić go do zrobienia zdjęć. Balans ustawiałam na światło jarzeniowe -2 i było w miarę dobrze. W tej chwili na jakimkolwiek programie bym nie robiła, kombinowała z balansem i innymi duperelami. wszystko wychodzi niebieskie, sine i bez kolorów. Wiem, że są tu mózgi znające się na fotografowaniu. Więc może akurat ma ktoś Nikona D40 i wie na jakich ustawieniach najlepiej próbować, albo jak kierować ustawieniami żeby zmierzały w dobrym kierunku?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w aparacie ustawiam tylko priorytet przysłony i robię zdjęcia w RAW, później balans bieli ustawiam na kompie

EDIT: aha i jeszcze też ustawiam sobie EV na -1.33 / -1.66, bo przy samym niebieskim świetle aparat ma problem, żeby dobrze światło zmierzyć

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia najlepiej ustawić balans na wzorcu szarości (20%), najlepsze efekty są jak ustawiasz balans jak masz plastikowy wzorzec i umieszczasz go w wodzie. Ustaw sobie nasycenie kolorów w nikosiu na VI+ i dopiero ustawiaj balans.

Focenie morszczyzny jeżeli chodzi o balans ma 2 wady po drodze:

- matryce mają zakres górny do 9999K

- ludzkie oko nie jest doskonałe i niestety też przekłamuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, a próbowałeś kiedyś ustawić balans na podstawie wzorca pod LEDami?

Poza tym druga kwestia, to nie wiem, czy w D40 można cyknąć wzorzec...

Jednak przede wszystkim matryca zawsze rejestruje takie same kolory (bez względu na to, jaki wzorzec, czy temp. w aparacie ustawimy), więc nie ma sensu się bawić takim rzeczami w aparacie, bo to jest tak jak kadrowanie, czy redukcja czerwonych oczu w body, a lecz natomiast elegancko zrobić ładne zdjęcie i je wywołać w odpowiednim programie graficznym. Do Nikona idealny jest Nikon Capture NX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, a próbowałeś kiedyś ustawić balans na podstawie wzorca pod LEDami?

Poza tym druga kwestia, to nie wiem, czy w D40 można cyknąć wzorzec...

Jednak przede wszystkim matryca zawsze rejestruje takie same kolory (bez względu na to, jaki wzorzec, czy temp. w aparacie ustawimy), więc nie ma sensu się bawić takim rzeczami w aparacie, bo to jest tak jak kadrowanie, czy redukcja czerwonych oczu w body, a lecz natomiast elegancko zrobić ładne zdjęcie i je wywołać w odpowiednim programie graficznym. Do Nikona idealny jest Nikon Capture NX.

Próbowałem pod mieszanym z ledami. Jestem zwolennikiem robienia wstępnego ustawienia w trybie prE. Co do rejestracji takich samych kolorów to bym się spierał (bynajmniej tego się dowiedziałem na warsztatach Akademii Nikona ;-)

Najprościej i wg. niektórych najlepiej opracować sobie korektę do swojego baniaka w jakimś programie i zapisać to jako swój "preset". Nikon Capture NX jako wywoływaczka jest bardzo dobry. Pod warunkiem, że focimy w RAW'ach a nie w JPG'ach. Ja osobiście w Capture NX robię selekcję z karty, a potem obrabiam w Lightroom'ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem pod mieszanym z ledami. Jestem zwolennikiem robienia wstępnego ustawienia w trybie prE. Co do rejestracji takich samych kolorów to bym się spierał (bynajmniej tego się dowiedziałem na warsztatach Akademii Nikona ;-)

Niestety, ale tym co zarejestruje matryca możemy sterować tylko poprzez skierowanie obiektywu w odpowiednią stronę, ustawienie ostrości, przesłony i czasu. Balans bieli nie ma wpływu na rejestrowanie światła, które pada na matrycę, a jedynie później na cyfrowe przetwarzanie. Informacja o tym, jaki balans był ustawiony do focenia jest dopisana do RAWa i otwierając takie zdjęcie do wywołania jest wykorzystywana do przygotowania podglądu. Później i tak ten balans możesz sobie przestawić i wtedy już w ogóle informacja o temp. barwowej ustawionej w aparacie jest tracona.

Najprościej i wg. niektórych najlepiej opracować sobie korektę do swojego baniaka w jakimś programie i zapisać to jako swój "preset". Nikon Capture NX jako wywoływaczka jest bardzo dobry. Pod warunkiem, że focimy w RAW'ach a nie w JPG'ach. Ja osobiście w Capture NX robię selekcję z karty, a potem obrabiam w Lightroom'ie.

A to nie rozumiem dlaczego najpierw w Capture NX, a później jeszcze w Lightroomie albo w ogóle po co w Capture. Capture jest dużo wolniejszy od Lightrooma. Jedyna zaleta CapNX jest taka, że jest dużo tańszy i ma ciekawe narzędzia do korekcji wybranych odcieni/barw...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia - takie ladne zdjecia wrzucilas w swoj dziennik, ze az mialem Cie pytac jaki masz prosty sposob na fotki pod ledami :)

Generalnie mozna skręcic na czas zdjęc swiatlo niebieskie i aparat juz nie wariuje

sa jednak jak ktorys kolega robie zdjecia w formacie raw *negatyw do wywolania na komputerze

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale tym co zarejestruje matryca możemy sterować tylko poprzez skierowanie obiektywu w odpowiednią stronę, ustawienie ostrości, przesłony i czasu. Balans bieli nie ma wpływu na rejestrowanie światła, które pada na matrycę, a jedynie później na cyfrowe przetwarzanie. Informacja o tym, jaki balans był ustawiony do focenia jest dopisana do RAWa i otwierając takie zdjęcie do wywołania jest wykorzystywana do przygotowania podglądu. Później i tak ten balans możesz sobie przestawić i wtedy już w ogóle informacja o temp. barwowej ustawionej w aparacie jest tracona.

Jerzy nie jest to prawda. Obraz z matrycy trafia w Nikonie do pamięci podręcznej, a potem do procesora Expeed CPU, po analizie i obróbce, na podstawie ustawień aparatu jest zapisywany dopiero jako RAW lub jpg.

A to nie rozumiem dlaczego najpierw w Capture NX, a później jeszcze w Lightroomie albo w ogóle po co w Capture. Capture jest dużo wolniejszy od Lightrooma. Jedyna zaleta CapNX jest taka, że jest dużo tańszy i ma ciekawe narzędzia do korekcji wybranych odcieni/barw...

Odpalam CaptureNX, a od niedawna tylko NX View, robię wstępną selekcję, kasuje zbędne foty z karty. Właściwe fotki odpalam w LightRoom'ie, aby go nie zaśmiecać, bo zaczyna mulić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej użyć filtrów kompensacyjnych?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie kolorowe, używa się je do uwydatniania kolorów i własnie również do obniżania temperatury barwowej.

Stosowało się je w starej fotografii kiedy nie można było sobie ustawić poprostu temperatury w aparacie ze zwykłą błoną.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z kolorami robiąc zdjęcia małpką Panasonica i telefonem. Wszystko wychodzi na niebiesko. Generalnie lipa na całego.

Do dzisiaj....

Dzisiaj idąc na spacer z mlodym założyłem okulary słoneczne jeszcze w domu i przypadkowo spojrzałem na baniak. Ukazał mi się niewiarygodnie piękny widok :-) kolory jak z bajki. Pomyślałem zrobię zdjęcie telefonem przez okulary. Tak na szybko, bo szkoda pogody :rolleyes:

Wyniki oceńcie sami

Ps. Okulary z filtrem polaryzacyjnym

Pozdr

Wysłane z Tapatalk'a

post-15524-1370784723,39_thumb.jpg

post-15524-1370784738,55_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie muszę wypróbować ten sposób. Mam lustrzankę więc jak pomysł się sprawdzi to zainwestuję w odpowiednie filtry na obiektywy.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jeszcze później aparat z filtrem polaryzacyjnym i napisze co wyszło.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

SzymonH -a dlaczego ja nigdzie wczesniej nie widzialam Twojego akwarium?!

Do dzialu "Nasze akwaria" maszerowac!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora, proszę nie karać, ale zrobię wyjątkowo offtop i odpowiem Pani moderator ;),

Mam tam iść, bo że niby fajne to moje akwarium czy jak :rolleyes: Nie ma go tam, bo mam trochę okrzemek i lampa mi piszczy przy waschodach i zachodach :rolleyes: Może w najbliższej przyszłości je tam wrzucę.

Wracając do tematu. Sprawdziłem filtr polaryzacyjny z aparatu i d.. pa. Nie działa tak, jak okulary. Filtr z aparatu mam z polaryzatorem (chyba tak to można nazwać) kołowym. Podejrzewam, że okulary są z liniowym. Jak ktoś ma taki, to może sprawdzi i napisze wynik doświadczenia.

Pozdr

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.