Skocz do zawartości
wolski

wartości tds- dopuszczalne

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. nie mam zamiaru dublować tematu jeżeli był, ale nie mogę znaleźć jeśli on jest.

Chodzi mi o jakąś tabelkę pokazującą ile ppm przypada na jaką jakość wody.

Ciekami mnie mój tds który pokazuje 2 . Czy ta jakość kwalifikuje filtr do wymiany?

Edytowane przez wolski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień tylko żywicę i będzie zero(jeżeli masz zesztaw RO +DI)

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam, ale chciałem zapytać czy mogę na razie używać takiej? do póki nie zamówię żywicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszelkie brudy mogą by konsekwencją plag wymieniam zawsze aby było zero

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, a co robić gdy wymieniłem żywicę, skalibrowałem TDSa i mam odczyt 2?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszelkie brudy mogą by konsekwencją plag wymieniam zawsze aby było zero

pozdr.Jarek

jest to mozliwe?


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie czasami zastanawiam,jaki wplyw na baniak moze miec woda,w ktorej TDS wskazuje 1,2 czy 3 ppm,zdecydowanie moze miescic sie to w granicach bledu pomiaru.A przeciez oprocz czastek,ktore TDS mierzy sa jeszcze te,ktorych nie mierzy.I w roznych wodach ich udzial moze byc rozny w stosunku do tych mierzalnych przez TDS...

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam,że chociaż te mierzalne wartości powinny wynosić 000 . Poza tym mam nadzieje,ze mierzysz po jakimś czasie od włączenia tds u mnie średnio po kilku minutach dopiero jest 000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. nie mam zamiaru dublować tematu jeżeli był, ale nie mogę znaleźć jeśli on jest.

Chodzi mi o jakąś tabelkę pokazującą ile ppm przypada na jaką jakość wody.

Ciekami mnie mój tds który pokazuje 2 . Czy ta jakość kwalifikuje filtr do wymiany?

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twoje pytanie to odczyt TDS nie jest zależny tylko od ilości wody jaką przepuściłeś przez RO DI. Dodaj jeszcze czas eksplatacji złoża w filtrze. A jak ktoś jest jeszcze bardziej dociekliwy to na chemicalforum.eu są wątki dotyczące RO DI i nie jeden morszczak by się zdziwił co chemicy piszą w temacie :smiling:

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

a duzy masz ten filtr DI ? Wiesz o czym mysle, ze moze czas kontaktu wody w filtrze jest krotki ? Ty masz duzy zbiornik, moze kupiles jakas wydajna RO ?

@Wolski

Gdy TDS pokazuje mi 1 to juz wiem, ze znowu spoznilem sie z wymiana zywicy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga będę pisał herezje:

Kolega Wolski poruszył bardzo ciekawy temat. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto nie używa filtra DI w akwarium, a akwarium działa bez zarzutu. Wszyscy wiemy jak cudny baniak ma Kivi, a leci na kranówce. Woj1989 też robił baniak testowy 25l na kranówce, ale z tego co pamiętam jego wyniki nie napawały już takim optymizmem. Tyle słowem wstępu. PPM oznacza mniej parts per milion, ale chodzi o liczbę cząstek, a nie objętość. Jednak iż filtr RO w założeniu przepuszcza tylko cząstki wody i ew. mniejsze, chyba mogę w przybliżeniu przyjąć że 1ppm to 1ml na 1000l wody. Biorąc pierwszy z brzegu nawóz do roślin akwariowych, okazuje się że dawkowanie to 500ml na 1000l wody. W związku z tym wydaje mi się, że wpływ nikłej PPMów na to co się dzieje w akwarium może być przeceniany. Zapewne przez wymianę gazową na powierzchni wody, trafia do niej dużo więcej syfu niż z filtra RO, którego wynik TDS to powiedzmy 30PPM. Oczywiście, sam skłaniam się do wersji bezpiecznej, czyli 0 PPM i dążenia do tego i takie podejście zalecam, ale kto wie, czy za 10 lat nasze współczesne myślenie nie zostanie zrewidowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga będę pisał herezje:

Kolega Wolski poruszył bardzo ciekawy temat. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto nie używa filtra DI w akwarium, a akwarium działa bez zarzutu. Wszyscy wiemy jak cudny baniak ma Kivi, a leci na kranówce. Woj1989 też robił baniak testowy 25l na kranówce, ale z tego co pamiętam jego wyniki nie napawały już takim optymizmem. Tyle słowem wstępu. PPM oznacza mniej parts per milion, ale chodzi o liczbę cząstek, a nie objętość. Jednak iż filtr RO w założeniu przepuszcza tylko cząstki wody i ew. mniejsze, chyba mogę w przybliżeniu przyjąć że 1ppm to 1ml na 1000l wody. Biorąc pierwszy z brzegu nawóz do roślin akwariowych, okazuje się że dawkowanie to 500ml na 1000l wody. W związku z tym wydaje mi się, że wpływ nikłej PPMów na to co się dzieje w akwarium może być przeceniany. Zapewne przez wymianę gazową na powierzchni wody, trafia do niej dużo więcej syfu niż z filtra RO, którego wynik TDS to powiedzmy 30PPM. Oczywiście, sam skłaniam się do wersji bezpiecznej, czyli 0 PPM i dążenia do tego i takie podejście zalecam, ale kto wie, czy za 10 lat nasze współczesne myślenie nie zostanie zrewidowane.

Uruchamiałem w czerwcu baniak i uruchamiałem RODI:

Wyniki po montażu filtra (nowa membrana, filtry i żywica):

- wlot z kranu 384 ppm

- RODI/ściek = 13/392 ppm

- stosunek RO/ściek = 90/1000ml

Po 10 minutach pracy

- RO/ściek = 4/487 ppm

- stosunek RO/ściek = 315/1000ml

Wlejesz Świrku łódzką kranówkę do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na instrukcji mojego tds pisze że możliwość błędu wynosi 2%, a przy zakresie 999-0 2% to prawie 20 . . .

ps, wyniki u mnie:

woda z kranu 260

woda po RO/DI 2

czy wynik 2 jest dopuszczalny ? nie wiem . . .

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlejesz Świrku łódzką kranówkę do akwarium?

Nie Adam_s, nie wleję żadnej kranówy :) Jak już pisałem, sam skłaniam się do wersji "jak najbliżej zera"

a na instrukcji mojego tds pisze że możliwość błędu wynosi 2%, a przy zakresie 999-0 2% to prawie 20 . . .

MixEEr, z tego co pamiętam z metrologii, to są różne rodzaje dokładności miernika. Wydaje mi się, że w wypadku Twojego TDSa może chodzić o 2% wskazanej wartości, czyli jak wskazuje np 100, to może być od 98-102, ale przy wskazaniu 10 wynik powinien się mieścić w przedziale 9,8-10,2.

Swoją drogą, W Krakowie jest lepsza woda niż w Łodzi :) Ciekawe jak jest w innych miastach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI jest głównie stosowane na krzemiany, lecz w innych wątkach ludzie uważają że DI nie usuwa krzemianów. U mnie już dłuuugo leci z wartością 2 i mam okrzemki, a żywicę mam w butelce i dużego lenia w sobie już kilka miesięcy :)

W kranówce płukałem często piasek jak miałem dino, płuczę pompy - w szczególności koralię i glony wapienne porastają ją w zastraszającym tempie czyli nie taki diabeł straszny.

W mojej kranówce nie ma NO3 i PO4, są krzemiany (chyba są, mam okrzemki, nie mam testów), które można zwalczać na wiele sposobów np. Mg(OH)2 co robię do wody z podmiankami. Żelazo szkodliwe? Aluminium szkodliwe? - A z czego są wykonane adsorbenty fosforanów i krzemianów? Rtęć, arsen i cały inny Mendelejew? - Sanepid nie dopuści wody do spożycia.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, W Krakowie jest lepsza woda niż w Łodzi :) Ciekawe jak jest w innych miastach.

Dane z 16.04.2012 z bloga:

Wyniki można spotkać w postaci: mg/L SiO2 lub NTU (nephelometric turbidity unit – nefelometryczna jednostka mętności). Jedna jednostka NTU odpoiwada 1 mg/L SiO2, czyli naszej skali krzemionkowej). Wartość dopuszczalna w wodzie konsumpcyjnej wynosi 1 mg/L SiO2. Poniżej parę wyników z przypadkowo wytypowanych przez Google wodociągów:

  • Wrocław – poniżej 0,5 mg/L SiO2 - (www.mpwik.wroclaw.pl) podano 14 parametrów, pomiary z 3 stacji uzdatniania wody
  • Częstochowa – od 0,44 do 0,79 mg/L SiO2 w zależności od ujęcia - (www.pwik.czest.pl) podano 37 parametrów wody, pomiary z 4 ujęć
  • Warszawa – od 0,14 do 0,48 mg/L SiO2 - (www.mpwik.com.pl) podano 34 parametry wody, pomiary z 3 wodociągów
  • Kraków – od 0,11 do 0,38 mg/L SiO2 - (www.mpwik.krakow.pl) podano 26 parametrów wody
  • Katowice – 0,66 mg/L SiO2 - (www.wodociagi.katowice.pl) podano 17 parametrów wody
  • Kielce – nie podają mętności - (www.wod-kiel.com.pl) podano 14 parametrów, pomiary z 2 wodociągów
  • Białystok – poniżej 0,2 mg/L SiO2 - (www.wobi.pl) podano 11 parametrów, pomiary z 2 ujęć
  • Rybnik – od 0,138 do 0,984 mg/L SiO2 - (www.pwik-rybnik.pl) podano 20 parametrów z 5 punktów poboru
  • Bydgoszcz – od 0,18 do 0,19 mg/L SiO2 – (www.mwik.bydgoszcz.pl) podano 37 parametrów z 2 ujęć wody
  • Łódź – nie podano wartości tylko zapis „Akceptowany przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian” co jest niezgodnie z obowiązującym prawem. Uzyskałem telefoniczną informację o poziomie wynosi on od 0,33 do 0,46 mg/L SiO2.

Wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 marca 2007 r. (Dz. U. Nr 61 poz. 417 z późniejszymi zmianami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granice dopuszczalne co do ppm jak widze ustaliła nam tylko charakterystyka dostępnych tanich mierników i tyle, czemu to jest 1 part per milion a nie 1 part per "inna liczba" w sumie to jest tylko po to by pomóc chemikom w przeliczaniu stężeń i ogólnej orientacji co i jak. W każdym razie dążymy do jak najmniejszej liczby ppm i tyle. IMHO nikt nie udowodni że jest jakaś widoczna róznica w utrzymaniu zbiornika z ppm 2 a ppm 0.4

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas moich ostatnich klopotow z filtrem (tds po ro = 120ppm) czytalem co nieco o produkcji membran i dzialaniu fitra rodi.

Membrana to nie jakas gesta wata tylko material polimerowy ktorego czasteczki lacza sie w siatke o szesciokatnych oczkach. Te oczka sa rzeczywiscie ciut wieksze niz czasteczka wody. Czasteczka wody ma mase czasteczkowa 18. Zasadniczo kazda inna czastka z masa mniejsza niz 18 przeleci przez membrane. Jesli popatrzymy na uklad okresowy to tych substancji jest calkiem sporo. Natomiast tlenek krzemu czy to SiO2 czy SiO4 nie ma szans sie zmiescic w oczku membrany. Teoretycznie... bo jak wiemy za filtrem zdarzaja sie wykrywalne krzemiany.

I jeszcze jedna sprawa ktora wydaje sie warta zastanowienia. Jesli zywica zatrzymuje tylko czastki naladowane to standardowy filtr RODi przepusci wszystkie te czastki stale ktore sa mniejsze od oczek membrany a ktorych nie zatrzyma wegiel. A tych TDS nie wykryje....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka informacji :

Kraków ma 3 miejsca poboru wody + studnie głębinowe,

W Wieliczce tds wskazuje 333 ppm , po RO mam 6 ppm po DI 2 ppm

Cząstek nie będących jonami mniejszych od cząstki wody dużo nie jest....

Pozostaje jeszcze jedna sprawa - wodę RO do podmiany (posolenia) trza ogrzać i pomieszać - złapie wtedy "dużo" syfu, samo akwarium łapie organikę (kurz) z powietrza, tak naprawdę to krzemionka jest problemem ale czy np. 2 ppm u mnie po ro/di to krzemionka to nie wiadomo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że nikt na to nie wpadł że na przykład taki SilicatEx 500g usuwa 5000 mg. Zakładając że mamy maksymalne dopuszczalne stężenie oczyszczamy 5000L wody! Przy tygodniowych podmianach 10L wyjdzie nam 9,5 słownie dziewięć i pół roku jazdy na preparacie za nieco ponad 40 złotych!!. Zakładam że silicatex jest zaraz za RO i nie łapie fosforanów.

Tak więc dlaczego stosuje się DI zamiast adsorbentów do oczyszczania wody? Co tam jeszcze zostaje szkodliwego że musi być "0"


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że nikt na to nie wpadł że na przykład taki SilicatEx 500g usuwa 5000 mg. Zakładając że mamy maksymalne dopuszczalne stężenie oczyszczamy 5000L wody! Przy tygodniowych podmianach 10L wyjdzie nam 9,5 słownie dziewięć i pół roku jazdy na preparacie za nieco ponad 40 złotych!!. Zakładam że silicatex jest zaraz za RO i nie łapie fosforanów.

Tak więc dlaczego stosuje się DI zamiast adsorbentów do oczyszczania wody? Co tam jeszcze zostaje szkodliwego że musi być "0"

Zazdroszczę Tobie podmianki 10 litrów, u mnie minimum to 120 litrów czyli ok. 6% ;-) Małe jest piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę Tobie podmianki 10 litrów, u mnie minimum to 120 litrów czyli ok. 6% ;-) Małe jest piękne.

To teraz spać nie będziesz mógł - podmieniam 5 litrów tygodniowo - akwarium 54 litry :) Tak podałem 10L dla łatwiejszego przeliczenia/wyobrażenia tej kwestii. Dla podmian 120L wyjdzie 9 miesięcy.

Tutaj znalazłem wzmiankę o stosowaniu Silicatexu między RO i DI

http://nano-reef.pl/topic/39495-silicatex-jbl/page__hl__krzemiany


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

a duzy masz ten filtr DI ? Wiesz o czym mysle, ze moze czas kontaktu wody w filtrze jest krotki ? Ty masz duzy zbiornik, moze kupiles jakas wydajna RO ?

@Wolski

Gdy TDS pokazuje mi 1 to juz wiem, ze znowu spoznilem sie z wymiana zywicy.

Stasiu, filtr DI to dwa 10" kubełki w szeregu. Membrana RO to 50GPD, czyli najmniejsza. Rozglądam się za większym filtrem DI takim na 10ltr żywicy.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr mam być u ciebie po lampę to możemy twój przyrząd skontrolować ja osobiście mierzę sondą przewodności WTW i u mnie woda po DI wychodzi 0,09 us/cm

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje i wszystko i nic. Wszystkiego po trochu z calej tablicy Mendelejewa. Najbardziej przeszkadzaja resztki silikatow.

Mysle, ze adsorbent, mimo przeznaczenia do redukcji Si, adsorbowalby wiele innych zwiazkow i szybko jego skutecznosc by zmalala. Mogloby sie okazac, ze tak jak w akwarium, po miesiacu nic wiecej nie przyjmie a jest "troche" drozszy od zywicy.

@Przepol,

Jesli po RO masz 6ppm to te 2 po DI sa olbrzymia wielkoscia. Moze masz za maly filtr lub zuzyta, albo z odzysku zywice ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.