Skocz do zawartości
mularu

Woda do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich serdecznie

Właśnie przymierzam się do założenia własnego akwarium morskiego. Sprzęt już jest dzięki waszym postom na forum, natomiast pozostaje jedna rzecz, na którą nie potrafię znaleźć fachowej odpowiedzi w jakimkolwiek poscie.

Otóż chodzi mi o to jaką wodę można stosować do akwarium.

Wszyscy piszą o tym, że możliwie najlepszą wodą jest woda po filtrze RO/DI, chociaż czytając te wypowiedzi odnoszę wrażenie, że nikt nawet nie wie co oznacza RO lub DI.

Otóż zacznijmy od początku wyjaśniając wszystkie niezbędne skróty:

1. RO - Reverse Osmosis - odwrócona osmoza - proces membranowy polegający z grubsza na usunięciu z czystego H2O naturalnie rozpuszczalnych soli mineralnych.

2. DI - Dejonization unit (inaczej tzw polisher) - proces ten polega na przepuszczenie wody po membranie RO przez żywicę jonowymienną w celu usunięcia resztek soli mineralnych które nie zostały usunięte na membranie RO.

3. Przewodnictwo właściwe (wyrażone w jednostce (uS/cm) - jednostka ta wyraża przewodnictwo prądu elektrycznego w wodzie. Minimalne przewodnictwo wody to 0,056 uS/cm - ta woda nie przewodzi w ogóle prądu elektrycznego i możemy nazwać taką wodę - czystą wodą (tylko H2O)

Dla zrozumienia wątku przez osoby nie związane z technologią uzdatniania wody postaram się wszystko wytłumaczyć na przykładzie.

Dla potrzeb postu zakładamy, że naszą wodą surową będzie woda kranowa w Warszawie.

Parametry wody:

1. Przewodność około 750 uS/cm

2. Twardość wody - 13 dH (stopni niemieckich)

Taką wodę podajemy obróbce w urządzeniu odwróconej osmozy. Stopień odzysku przy zastosowaniu przemysłowej odwróconej osmozy wynosi 99,8% przy założeniu, że WCF dla membrany wynosi 75% (parametr standardowy).

I tak jeśli chcemy uzyskać przepływ 75 l/h wody osmotycznej, otrzymujemy:

1. 75 l/h wody po RO o przewodności 15 uS/cm - 0,2%*750 (przy standardowym zastosowaniu WCF, czyli urządzenie RO zasilamy wodą w ilości 100 l/h z czego 25 l/h odprowadzamy do kanalizacji razem z usuniętymi zanieczyszczeniami. (Taka woda ma również znikomą twardość - poniżej 1dH).

2. Przy stosowaniu filtrów RO/DI podzlewowych producenci tych urządzeń stosują żywice (DI), które nie usuwają dalej przewodności lecz mogą ją wręcz podnosić. Spowodowane jest to faktem, iż woda osmotyczna nie jest zdrowa dla organizmu ludzkiego, ponieważ po wypiciu szklanki, taka woda mająca bardzo duży potencjał jonowymienny powoduje absorbcję soli mineralnych z organizmu

W związku z tym filtry DI to mineralizatory w 90% przypadków a nie polishery.

Pod kątem czystości wody dla akwariów są gorsze niż samo RO.

Tak więc w zakładam w tym momencie, że najlepszym rozwiązaniem jest woda 15 uS/cm.

Lecz idziemy dalej.

Z mojego doświadczenia tylko osmoza przemysłowa ma taką skuteczność. Z moich ostatnich testów -Osmoza "podkranowa" ma skuteczność:

1. Woda zasilająca w moim przypadku 200 uS/cm

2. Woda RO bez zastosowania filtra DI - 20 uS/cm

3. Skuteczność usuwania - 200 - 20 = 180 uS/C

Zgodnie z powyższymi danymi skuteczność RO wynosi: 180/200 * 100% = 90%

I tak w większości przypadków użytkowników RO w domu mamy: 90% * 750 uS/cm = 675 uS/cm

Czyli nasz produkt to woda o przewodności 750 - 675 uS/cm = 75uS/cm.

Zakładam że większość użytkowników otrzymuje takie parametry wody (może ktoś sprawdzał aby zweryfikować moje obliczenia ???? ).

W tym momencie mamy wodą 75 uS/cm ale twardość takiej wody może być w przedziale 2-3 dH.

Ilość rozpuszczonej soli morskiej na jeden litr wody RO została pewnie policzona dla takiej wartości.

Przy mniejszym przewodnictwie ilość soli będzie większa, więc podowanie konkretnej wartości jest dla mnie trochę niedorzeczne.

Powyżej omówiłem wodę osmotyczną która jest dokładnie tym samym co woda demineralizowana. Różni się tylko proces technologiczny. Woda demineralizowana jest uzyskiwana nie na podstawie RO lecz w procesie wymianie jonowej w kolumnach anionitoych i kationitowych.

Rezultat jest dokładnie ten sam !!!!

WODA DESTYLOWANA !!!

Produkcja takiej wody to całkowicie inny proces niż produkcja wody RO.

Proces ten polega na ewaporacji a następnie skraplania powstałej pary wodnej.

Prawidłowo wyprodukowana woda destylowana jest produkowana z wody RO a nie z wody kranowej.

Parametry takiej wody różnią się z gróbsza zawartością TOC (total organic carbon).

Osobiście uważam, że woda destylowana nadaje się do akwarium morskiego, pod warunkiem, że została wyprodukowana z wody RO.

PYTANIA:

1. JAKĄ WODĄ STOSUJEMY DO AKWARIUM MORSKIEGO (ROZPUSZCZANIE SOLI MORSKIEJ) ?

2. JAKA JEST PRZEWODNOŚĆ WODY (JAKA POWINNA BYĆ) ?

Osobiście mam dostęp do wody po przemysłowej RO( kilka stopni).

1. 30 uS/cm

2. 15 uS/cm

3. 2,0 uS/cm

4 0,15 uS/cm

5. 0,056 uS/cm (RO+elektrodejonizacja)

Oraz wodą destylowaną:

0,3 uS/cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muralu drogi, "wyłącz komplikatory", masz wiedzę o uzdatnianiu wody większą (tak wynika z postu) od większości ludzi na forum. Poczytaj łopatologiczne posty na forum i uprość swoje pytanie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ten post po to aby włączyć dyskusję na temat wody do solinczek.

Mam nadzieje, że na koniec znajdziemy odpowiedź, z której będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy tego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz przyszedł mi nowy pomysł do głowy.

Zrobię w najbliższym czasie testy na różnych "wodach".

Zobaczę co wyjdzie i podam rezultaty i przeliczniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ten post po to aby włączyć dyskusję na temat wody do solinczek.

Mam nadzieje, że na koniec znajdziemy odpowiedź, z której będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy tego forum.

Wynika z tego bynajmniej dla mnie, iż mozna stosować wodę demineralizowaną. Jednak większość osób nie ma możliwości technologicznej użyskać tego w warunkach domowych.

Ja osobiście uzyskuje wodę w następującym procesie:

kran -> filtr 20 mikro -> wkład węglowy -> wkład 1 mikro -> membrana RO -> absorber silikatów -> kolumna z żywicą MB20 -> druga kolumna z żywicą MB 20 -> akwarium lub beczka i sól.

Z tego co napisałeś może się okazać, że niepotrzebnie i zabardzo czyścimy wodę, co jest po części potwierdzone tym, że są osoby na forum, które solankę do akwa robią z kranówki i zbiornik się kręci.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że filtry podkranowe różnią się od akwarystycznych właśnie żywicą. W naszych jest ta 'własciwa', tzn. dająca na wyjściu TDS=0. Co do przewodności pewnie więcej osób może podać wartości podawane przez miernik TDS - to chyba da się jakoś przeliczyć na uS/cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Woda która ma najmniejszą przewodność czyli do 1.56uS/cm choć ja jestem ostrożny i przy 1

uS/cm wymieniam żywicę

pozdrawiam

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje jaki jest poziom Total Organic Carbon z filtra jak tu nazwano podzlewowego.

Jezeli ktos robi podmianke raz na pol roku i chwali sie ze jedzie na kranowie to ja to nazwę suplementacja której system potrzebuje,a nie magia.

Korale miekie z mogą preferowac taka wode, ale nie ma tu mowy o bardziej wymagającym zyciu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno od nośnie punktu trzeciego przewodzi przewodzi bo jak ją mierzysz ? Sondą przewodności chyba

Minimalne przewodnictwo wody to 0,056 uS/cm - ta woda nie przewodzi w ogóle prądu elektrycznego i możemy nazwać taką wodę - czystą wodą (tylko H2O)

U mnie w pracy (energetyka ) ta przewodność to woda zdemineralizowana i zawartość przykładowo krzemionki wacha się 0d 4-10 ug/l

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W filtrach akwarystycznych nie stosujemy filtrów mineralizujących a wyłącznie żywice jonowymienne ostatecznie oczyszczające wodę z resztek substancji i tym samym obniżamy jej przewodność do wymaganego minimum którą mierzymy mirnikiem TDS a ten ma wskazać magiczne trzy zera na wyświetlaczu.

Podawanie nieoczyszczonej wody to proszenie się o problemy i plagi w zbiorniku, jeśli podajemy odpowiednio oczyszczoną wodę RO/DI to w przypadku problemów czynnik złej wody możemy wykluczyć. Nie znalazłem natomiast nigdzie odpowiedzi na temat skuteczności filtrów RO/DI w stosunku do krzemianów Si, które są częstym problemem w zbiornikach.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wezmę w przyszłym tygodniu wodę po RO/DI i sprawdzę ile mam SiO2 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dobrych kilku miesięcy Kupuję wodę, na 3 Maja w Zgierzu tam właśnie jest stacja uzdatniania i nie jest robiona przy pomocy Filtrów RO, Swój filtr też posiadam ale nie chcę mi się czekać aż nakapie te 10 Litrów, a tam jadę i mam od ręki a 30 Groszy za 1 Litr to nie majątek i nie ma odpadu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam czasy bez TDS-a, kiedy to testem na Si badalem, czy juz wymieniac zywice.

Prawdopodobnie po RO mamy ok. 25 uS. RO niestety nie zatrzymuje wszystkiego. To jest powodem, ze za RO stosujemy zywice, po ktorej przewodnosc bedzie jeszcze nizsza..

Przede wszystkim, brak zywicy daje sie zauwazyc w akwarium dzieki wzrostowi okrzemek.

Na Twoim miejscu, chyba uzywalbym "najczystszej" wody jaka moge miec. W soli jest wszystko, czego koralom potrzeba i jakies resztki z kranu moga pomoc lub szkodzic, ale sprawiaja ryzyko.

A tak poza tym to nie robmy z akwarium apteki. Po pierwszym karmieniu ryb, cala ta ukladanka zmienia sie dosyc dynamicznie. :on2long:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Stani ja bym brał najczystrzą i tyle. Wtedy (zakładając ze ufamy producentom soli) mamy roztwór najbardziej zbliżony składem do naturalnej słonej wody. Bo idąc dalej w las z dyskusją musielibysmy znać dokładny skład wody posolonej solą i wody po RO/DI i dopierać związki chemiczne i pierwiastki tak aby wyszedł nam skład wody naturalnie słonej. Co jest arcydrudnym zadaniem.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzemionka z wody nie jest niestety zatrzymywana przez RO, natomiast jest usuwana w procesie wymieny jonowej poprzez anionity silnie zasadowe.

Zywica MB20 jest właśnie takim anionitem (generalnie to jest moksem kationitu i aninitu ale jej główna funkcja to usuwanie krzemionki).

Zatem najlepszym rozwiązaniem jest RO i zastosowanie MB20

Biorąc pod lupę układ Adam_S:

-> kran

-> filtr 20 mikro - usuwamy zaniczyszczenia mechanczne =, aby nie zapchać membrany RO

-> wkład węglowy - usuwamy chlor, który powoduje uszkodzenia membrany RO

-> wkład 1 mikro - aby węgiel nie dostawał sie na membranę RO

-> membrana RO - odsolenie wody obniżenie przewodnosc do około 20 uS/cm

-> absorber silikatów - usuwamy krzemiany

-> kolumna z żywicą MB20 -demineralizacja wody i absorbcja krzemionki

-> druga kolumna z żywicą MB 20 -jak wyżej tylko wyższa skuteczność

Można śmiało powiedzieć, że ten właśnie układ jest możliwie najlepszym układem dla potrzeb naszych solniczek.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jeszcze na zasilaniu lampy UV (usuwanie bakteri z wody) oraz po żywicy MB20 zastosowanie ultrafiltracji (usuwanie endotoksyn).

Taki układ bylby idealny, ale z pewnościa jest to przerost formy nad treścią, a koszt takiego układu nieadekwatnie wysoki do kosztów samego akwarium

Zatem mamy rozwiązanie !!!!

Układ Adama z pewnością powoduje że ma święty spokój z plagami w akwie.

Adam pytanie do Ciebie: Gdzie kupowaleś swój zestaw i jakie koszty ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muralu masz plusa, dobrze opisane. Mam lampę UV 18W, ale jej nie używam (nauczony jestem, że jałowo to niezdrowo). Zestaw montowałem z części które kupowałem w necie, wszystko jest oparte na częściach firmy Aquafilter. Pomysł ustawienia własny. Ceny nie pamiętam.

Oto zdjęcia części górnej i dolnej, gdzie przewód biały to dojście z kranu, czerwony - odciek z membrany, niebieski do akwa i kolumn.

Miernik TDS na wejściu z kranu (pomiar 300-400 w zależności od dnia) i na wyjściu do akwa (pomiar 000).

RO_DI-1.JPG

RO_DI-2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do specjalisty...

Czym sie w takim razie rozni zywica MB20 od MB400 bo podobno takie sa najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb. Slyszalem rozne wersje: ze jedna regenerowana, ze to to samo tylko od roznych producentow, ze rozna wydajnosc. Jaka jest prawda?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojego pierwszego postu:

Napisałem że mam dostęp do wody 0,056 uS/cm oraz wody 0,15 uS.

To układ węgiel aktywny -> zmiękczacz -> RO (15 us/cm) -> lampa UV -> kolejne RO (3uS/cm) -> Elektrodejonizacja (taki sam rezultat jak DI -MB20, tylko inna technologia - 0,056uS/cm ) -> Ultrafiltracja -> zbiornik magazynowy z absorberem CO2 (0,15uS/cm - dostaje się odrobinę CO2 dlatego rośnie przewodnictwo)

Pozostałe parametry: TOC < 10 ppb, czysta mikrobiologicznie ( w końcu jest to woda do produkcji leków)

Jakby kiedyś ktoś miał problem z plagami w akwie na terenie Warszawy lub okolic to zawsza możemy się dogadać odnośnie wody (potrzebny mi tylko baniak)

Taką wodę będę stosował w swoim akwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TESTER:

Żywica MB20 i MB400 to praktycznie to samo tylko inny producent.

Obydwie żywice można regenerować, ale aby to zrobić należy rozdzielić kationit od anionitu i regenerować osobno. Taki proces w warunkach domowych jest niewykonalny. Dlatego należy żywice wymieniać tymbardziej że jej koszt nie jest aż tak strasznie wysoki.

Reasumując: obydwie żywice regenelowalne (ale nie w domu), obydwie mają bardzo przybliżony skład (prawie taki sam), przepły i zdolność jonowymienna porównywalna.

Kupuj tą, do której masz dostęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam :

Super instalacja

Jaki masz przepływ na wyjściu ?

Ile litrów żywicy MB20 ?

Wydaje mi się że masz możliwość zrezygnowania z jednego MB20.

Na 100% mozesz robić tak: wymiana żywicy MB20 w drugim filtrze co drugą wymianę w pierwszym filtrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja na temat MB400 nie mam tak dobrego zdania jak o MB20. Byc moze ze przyczyna bylo inne zrodlo zakupu

Przez pierwsze lata moje przygody z solniczka zawsze kupowalem MB20 od thcSkiby. Bylo cacy. Potem przerzuciem sie sie na MB400 i ta co w UK jest w moze w polowie tak wydajna jak MB20

Czy baktreia jest mniejsza od czastki wody ze przeczhodzi przez membrane ze trzeba stoswac UV?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak.

Mało tego. Podowanie wody z ładunkiem mikrobiologicznym na membrany RO powoduje powstawanie t.zw biofilmu.

Teoretycznie bakterie powinny wędrować zgodnie z ciśnieniem. Ciśnienie na zailaniu jest najwyższe, pożniej koncentrat (czyli to co odprowadzamy do kanalizajci). Najniższe ciśnienie ma produkt z RO.

Bakterie powinny byc usuwane razem z koncentratem lecz teoria wygląda inaczej. Tworzenie się biofilmu powoduje przedostawanie się bakterii do produktu, a w takim momencie to nie pozostaje nam nic innego jak tylko wmiana membrany RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z tego co czytałem to nie ma sensu stosować bogatszych żywic,bo nasze ciśnienie w kranie spkojnie sprawi że nasze filtry się wyrobią w robocie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mam wiedziec ze membvrana puszcza bakterie i nalezalo by ja wymienic.?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie średnio co 5 miesięcy,sprawdzone.

Wrocławskie ciśnienie i dzielnica.

Grzegorz oko mi lata po twoich pytaniach :baby:

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.