Skocz do zawartości
dale

Zmienna cyrkulacja, czy fale ?

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy, niestety muszę wybrać w ciągu 2-3 tygodni docelowe rozwiązanie do swojej kostki.

Mianowicie, chodzi mi o problem ruchu wody. Co wybrać, co będzie lepsze pod względem "mieszania wody":

-czy dwie pompy chodzące na przemian, z dłuższym interwałem czasowym, ustawione prawie na przeciw siebie

-czy jeden falownik generujący falę.

Co mi da lepszy ruch wody, bez martwych stref, a jednocześnie nie sprawi że wszystko będzie latało po baniaku.

Akwarium to kostka 60x60x60. Wypełniona 5 cm poniżej krawędzi. Dwa wyloty powrotu, generujące dwa relatywnie silne strumienie.

Jak byście Wy rozwiązali ta sprawę ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał falę + 1 pome do mieszania :D

bo wtedy masz wszędzie ruch wody i to że woda się miesza cały czas.

Edytowane przez Wieczny (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wlasnie zrezygnowalem z trybu wavebox'owego

jedna pompa nie zalatwi cyrkulacji.

Ideal to 2 x pompa chodzaca np. na przemian ( 100% / 30% ) w cyklach co 5-10 sek + Wave box

inaczej lepiej chyba ustawic pompy na przemian ( 100% / 30% ) w cyklach co 5-10 sek

W trybie wavebox, bylo wajnie ( pompy chodzily 100/0 - 0/100 ) w cyklu 0,7sek - ladnie bujalo ale byly miejsca gdzie detrytus osiadal.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 60x60 i powiem Ci, że robienie fali nie jest najlepszym pomysłem. Zbiornik jest poprostu za krótki.

Cały weeknd miałem na testy Vortecha MP40. Pompa rewelacyjna. Ale co z tego jak w takim zbiorniku nie byłem w stanie wykorzystać jej możliwości. Lepsze będą dwie pompy kręcące wodą bez efektu fali. Bo ta fala w takiej kostce to tylko fala z nazwy:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie bys rozbujal ale misisz miec 2 taki pompy chodzace naprzemiennie lub wavebox . Prawa fizyki to dwterminuja


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falę - bujanie - da się uzyskać :

http://nano-reef.pl/topic/48707-poszukuje-filmu-z-prezentacja-fali-w-kostce/page__hl__+kostka%20+fala#entry479747

Mi się podoba "gyre wave" - właśnie na vortechu robiony. Tylko, wydaje mi się że "za dużo mocy" w tym jest i ryby by się źle czuły tak cały czas...

Przy dwu pompach, żeby nie było szarpaniny, musiały by pracować w cyklach kilku-kilkunasto sekundowych. A i tak, z racji szerokości strumienia, mogły by byc martwe strefy :(...Kolego Ragoo, liczę na Twoje doświadczenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka kostkę jako cyrkulacje mam JVP102 i 101 , dwie 102 były za mocne przepychały piach.

Fala w takiej kostce to średni pomysł


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że Michałowi udało się perfekcyjnie ustawić cyrkulację. Nie byłem w stanie znaleźć żadnej martwej strefy, koralom się podobało, xenia pięknie pulsuje i faluje.

Ale ja i tak wolałbym falę - oczywiście dodatkowa pompa do mieszania musi być, jedna w trybie waveboxa to za mało.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką fale jak na tym filmiku uzyskałem bez najmniejszego problemu.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SLYKrI0equQ

W kostce 60x60x55 wystarczyło ok 55-60% mocy pompy i częstotliwośc w okolicach 0,2-0,3 sek.

I osiągasz identyczny efekt jak na filmie.

Ja niestety mam skałę ułożoną zupełnie inaczej, mam sporą konstrukcję na środku zbiornika. I niestety moje korale (euphylie), ustawione nisko nie bujały się w rytm fali, tylko w bliżej nie określony mało skordynowany sposób:)

Jeżeli chodzi o martwe strefy, to powiem tak. Ta pompa pompuje bardzo szerokim strumieniem.

I mimo, że moje ustawienie skały powoduje, ze są trudno dostępne miejsca, głównie między skałą a tylną szybą, to pompa poradziła sobie super i obmywała wszystko do okoła.

Głownie wtedy kiedy pracowała w trybie EcoSmart Nutrient Transport Mode. Czyli przez pewien czas działa w trybie fali, a potem załącza się w tryb ciągły o mocy jaką sobie wcześniej ustaliłem i następnie znowu przechodzi na tryb fali.

A i jeszcze jedna sprawa. Mimo, że ta pompa pracowała z mocą ok 55% czyli pompowała ok 6500 litrów, to nie wymywała piachu z drugiej strony akwa. Mimo, że była zawieszona dosyć głęboko i na wprost.

Dla porównania moja TUNZE 6025, czyli 2800 litrów zamocowana w tym samym miejscu robi mi rozpierduchę po drugiej stronie zbiornika. Sposób pchania wody przez Vortecha jest rewelacyjny.

Edytowane przez ragoo (wyświetl historię edycji)

3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi vortech by pasował, ale mam szybę 10 mm i 3 mm pcv :((( Więc najtańszy odpada :( Miałem brać pompę tunze z kontrolerem, ale chyba też mi przeszła koło nosa :), bo i ja trochę sprawę "zapomniałem"... Będę miał okazję przetestować (może) zestaw hydrora - zobaczymy co on pokaże.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jednen Vortech MP10 to za mało.

Chociaż, może by i dał radę. Co do grubości szyby i tego czy 10 da rade to porozmawiaj z Michałem (Yoka). Ona ma dużą wiedzę na temat tych pomp.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10-tka i dodatkowa pompa. Chociaż 13 mm to dla niej za dużo.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie proponujecie ustawienie cyrkulacji w moin baniaczku 80x60x55h ,dwie pompy tunze 6095 i kontroler 7096

i jak pompy ustawic na siebie czy lekko jedna pod druga ,bede wdzieczny za informacje

aha jak macie ustawiony ten kontroler

sorry za offtop

Edytowane przez gregor.gg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na siebie albo po skosie na siebie

ja uzywalem w trybie 0/100 - 100/0 w cyklu 0,68 ale w akwa 110cm

a teraz mam 100/30 - 30/100 w cuklu 6 sekund i dodatkowa 6045 w poprzek


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawilem teraz 100/30 -30/100 w cyklu 5 sekund pompy mam na przeciw siebie jedna troszke nizej i narazie jest oki ale ustawie dopiero jak piasek juz bedzie w akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.