Skocz do zawartości
remel

Gdy prąd płynie przez wodę - Co się dzieje?

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja w.pokojach z lat 90 noe przewidywala bolcow z gnoazdkach pytaalem ojca jest inzynierem kupe lat tylko kuchnia i lazienka mialaa zerowania.. dlatego w pokoju jest poprostu bez ... Elektryk mi powiedzial ze poniewaz wchodza 4 kable w gniazdko to jeden ma 0 i jego trzeba dac na boleec w nowym gniazdku .. jedyne wyjacie tak zrobilem i jest gitarrra .. zeruje i nie kopie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiele baniaków ma problem ze przebija prąd na to jest 1 rada aby baniak był bezpieczny , pręt tytanowy lub kwasowy do sumpa włożyć i kabel do bolca lub masy takie coś teraz wymyślił wertex dla mnie od dawna stosowany


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwariun zostalo zlikwidowane . Napewno bylo jakies przebicie bo jak wkladalem rece do baniaka to mnie kopalo ale zyje. Wymienilem wlasciwie caly sprzet i na pompy w 2 klasie ochronnosci w sumpie zamontowalem transformator seperacyjny. Po calej przygodzie liznolem zeovit i to nauczylo mnie ze bable na acroporach jest wynikiem niskiegi potasu i to ze zeo kest upierdliwe ale skuteczne. Ciekaw jestem czy to przebicie powodowalo znikanie potasu bo jak zrobilem pierwszy test przed wlaczeniem zeo to mialem ok 220. Potem zeby utzymac musialem lac ponad 60ml k balance co jest dziwne.

Obecnie koncze remont i stawiam na swierzej skale i w nowym szkle.

Instalacje mam sprawna a mysle ze jak masz sade i poplynie prad ponizej 30 mA to i tak roznicowka nie zadziala a bedzie piekny przeplyw pradu przez akwa.

Zastanawiam sie jeszcze czy tunze ze swoimi zasilaczami sa bezpieczne czy tez kupic dla kazdej inny separacyjny dla pewnosci.

Mam nadzieje ze historia sie nie powtorzy a ja wreszcie bede sie cieszyl baniakiem w domu.

Powiem na koniec ze stalem siem sceptykiem diy i te pare groszy zaoszczedzone wywalilem z nawiazka 30 na zycie i ponowny sprzet.

Teraz przynajmniej bede mial przezroczysty silikon:D

Amen


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli mamy przebicie w akwarium to będą wszystkie korale chorować czy jest możliwość,że tylko acry ? Dziś przy podmianie zauważyłem,że mnie w opuszki palców kopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do zabezpieczenia obwodów akwarium można zainstalować różnicówkę 10mA. A ta wyłapie już prawie wszystkie upływy.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do każdego sprzętu porządne uziemienie i wyłącznik różnicowo-nadprądowy legrand typu A lub B 10A polecam.

Do oświetenia zwykły AS lub BS - 16A

I nie powinno być żadnego prądu w akwarium ;]


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając instalację elektryczną w każdym domu ważne jest umiejętne rozplanowanie instalacji i dobór zabezpieczeń a także typy kabli.

(wiem bo mój ojciec był zawodowym elektrykiem w dużej elektro-siłowni ; ale i instalacje całych domów też wykonywał)

1. Od sieci musi być pociągnięta linia pod licznik z możliwością w liczniku założenia faz czy odprowadzenia uziemienia. (wiele osób zapomina o uziemieniu lub łączy czy mostkuje - błąd)

2. Osobno musi być rozprowadzona linia oświetleniowa w domu i osobna na gniazdka (obecnie kuchnia i łazienka najczęściej jest na różnicówkach - wyjątek to podłączenie piekarnika, mikrofali i lodówki - powód - zawierają żarówki)

3. Prowadzenie kabli trzy żyłowych. Dla miejsc o słabym poborze natężenia 1,5mm2 , do większych 2,5mm2 (zużycie domowe energii)

4. Na rynku pojawiają się już obecnie lampy wymagające uziemienia ! Te są obecnie najlepsze na rynku :)

od takie porady :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż po wnikliwym przeczytaniu tego bełkotu wnoszę o zamknięcie tematu. Wnosi on niewiele, za to stwarza realne zagrożenie porażeniem.

Opisy bo mój ojciec powiedz, ja słyszałem ...coż nawet nie jest śmieszne. Ostatnia wypowiedz to już niestety szczyt ignorancji, oraz bełkotliwy zlepek czegoś za co grozi prokurator.

.....ot taka porada


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zabezpieczenie jest na 30mA,elektryk powiedział,że można je zmienić na mniejsze,ale wtedy będzie wybijać ten bezpiecznik więc lepiej chyba kupić to uziemienie z vertexa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani moi mili, proszę Was bardzo nie kombinujcie.

Z całym szacunkiem nie macie zielonego pojęcia o elektryce i ochronie przeciwporażeniowej.

A to co tu wypisujecie, to może tylko zaszkodzić innym jak Was posłuchają.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt niektórzy "nieźle dowalają", ci którym wydaje się że sie znają są dużo gorsi od tych co wiedza że się nie znają.

Ale jedno rozwiązanie jest naprawde warte rozważenia: transformator separacyjny 230V/230V.

Nic nie kopie, nic nie płynie przez wodę (przynajmniej do ziemi).

P

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kochani moi mili, proszę Was bardzo nie kombinujcie.

Z całym szacunkiem nie macie zielonego pojęcia o elektryce i ochronie przeciwporażeniowej.

A to co tu wypisujecie, to może tylko zaszkodzić innym jak Was posłuchają.

Wiec moze kolego sam napiszesz poprawne rozwiazanie?

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob

Był już ten temat wałkowany i Alek (aka Joshua33) dawał tam instrukcje.

Jak dobrze pamiętam to było coś o uziemianiu zbiornika. Jak dobrze kojarzę to wniosek był taki, że robiąc uziemienie zamykamy obieg i wtedy to dopiero prąd sobie ładnie płynie.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę od największego dla mnie błędu, jaki możemy popełnić a jakby było tego mało, to znane firmy przytoczone w tym temacie to propagują.

A chodzi mi o uziemienie czy uzerowanie akwarium (mówimy oczywiście o środowisku, czyli wodzie).

Co w przypadku, gdy np. w pompie cyrkulacyjnej pogorszyła się izolacja do poziomu 1 kohm?

Mamy wodę uziemioną/uzerowaną.

Oczywiście kwestia wartości uziemienia lub impedancji pętli zwarcia, ale dla bardziej obrazowego przykładu przyjmijmy idealne, czyli 0.

Będzie płynął prąd o wartości 0,23A.

Jak płynął? a od pompy przez wodę do uziemienia/zera.

Czy ta wartość to jakaś duża? krótko 0,024A migotanie serca, śmierć człowieka, czyli wartość 10 krotnie mniejsza.

A nie ,,wyskoczą bezpieczniki" w domu? nie nie wyskoczą, gdyż w instalacja domowych stosujemy przeważnie od 6A wzwyż .

Ktoś zapyta, to po co to uziemienie czy zerowanie skoro nie działa?działa, ale tylko w określonych warunkach (musi popłynąć taka wartość prądu, która spowoduje zadziałanie zabezpieczenia) i jest to ochrona dodatkowa.

Ochroną podstawową jest np. izolacja.

Ale ona jest do d*py, czego mamy ten przykład. Odpowiedzią jest materiał, z czego jest zrobiona izolacja a nie sama izolacja.

Czyli nie uziemiamy/zerujemy wody? w/g mnie NIE.

No dobrze, nie podłączamy, ale pompa dalej jest w wodzie i izolacja się nie poprawiła, czyli dalej jest potencjał? tak jest, ale by popłynął prąd musi być obwód zamknięty, tzn. jak? np. wkładając jedną rękę a drugą opieramy się o ścianę.

I tutaj się kłania wyłącznik różnicowoprądowy, który działa bardzo szybko (w/g norm czas zadziałania nie powinien przekraczać 0,1-0,3 sekundy) i na prądy upływu od 0,006A.

Ale on też nie jest złotym środkiem, np., jeśli człowiek zamknie obwód sobą za wyłącznikiem, to ten prąd nie wyzwoli wyłącznika a człowiek umrze.

Kolejna zasada.

Uziemieni, zerowanie, mostek w gniazdu do bolca, silniku, itd. nie służy do odprowadzenia prądu, który nam się pojawił na obudowie, konstrukcji, czy czym tam. Służy do pobudzenia, zadziałania zabezpieczenia, przepalenie wkładki bezpiecznika, zadziałania wyłącznika różnicoworądowego, wyłącznik nadmiarowoprądowego, itd....

To, że mamy przebicie na obudowę lampy i nas kopie, i po uziemieniu obudowy już nie, to nie znaczy, że usunęliśmy przyczynę, od której było napięcie na obudowie. Krótko przetarty przewód w środku dotyka obudowy i jest przebicie. CZY PO PODŁĄCZENIU UZIEMIENIA PRZEWÓD SIĘ NAPRAWIŁ????!!!!!!

Starałem się napisać jak najbardziej zrozumiale i nikogo nie obrazić ani sprowokować do kłótni.

Przepraszam za pisanie dużymi literami itd...i zerowych porażeń.

Pozdrawiam Alek.

Edytowane przez joshua33 (wyświetl historię edycji)

225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob

Był już ten temat wałkowany i Alek (aka Joshua33) dawał tam instrukcje.

Jak dobrze pamiętam to było coś o uziemianiu zbiornika. Jak dobrze kojarzę to wniosek był taki, że robiąc uziemienie zamykamy obieg i wtedy to dopiero prąd sobie ładnie płynie.

mi nie chodzi czy temat byl walkowany ale o wypowiedzi pseudo-znawcow, ktorzy potrafia jedynie skrytykowac wszystkie wczesniejsze wypowiedzi bez dania poprawnego rozwiazania, ja czytajac ten temat doszedlem do wniosku, ze wszystko co ktos napisal to inna osoba napisala, ze jest zle. dlaczego uwazasz, ze akurat Alek dal poprawne rozwiazanie skoro w tej samej wypowiedzi napisales, ze to nie jest poprawne bo zamyka obieg?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się napisać jak najbardziej zrozumiale i nikogo nie obrazić ani sprowokować do kłótni.

Przepraszam za pisanie dużymi literami itd...i zerowych porażeń.

Pozdrawiam Alek.

wszystko ladnie, pieknie ale z tej wypowiedzi przeczytalem jedynie definicje prady czy jak to tam zwal a nadal nie wiem co powinienem zrobic aby sie przed tym zabezpieczyc? skoro kolega napisal, ze wszystkie podane sposoby to glupota wiec prosze o konkretne rozwiazanie a nie definicje praw fizyki, chemi czy czego tam jeszcze. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zabezpieczysz się przed każdym przypadkiem. Różnicówka pomaga, bo chroni przed porażeniem faza-my-uziemienie, poprawnie uziemiony bolec w gniazdku pomaga, bo jest wymagany przy urządzeniach, gdzie faza może pojawić się na metalowej obudowie-wywala wtedy korki. Ale jak wsadzisz dwa gwoździe do gniazdka i złapiesz łapkami, to ani różnicówka, ani inne cuda nie pomogą.

Uziemienie wody moim zdaniem też w niczym nie pomaga.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Pozwole sobie wkleic temat znaleziony na innym forum ktory bedzie pomocny w zrozumieniu tematu elektryki w aqua

Dlaczego w ogóle może dojść do porażenia przy pracach przy akwarium.

Jak się rozejrzymy, wokół naszego szkiełka, to zauważymy dużą liczbę urządzeń zasilanych napięciem 230V z sieci elektrycznej. Grzałki, filtry, pompy, cyrkulatory, oprawy oświetleniowe (często własnej roboty) i Bóg wie co jeszcze.

Jeżeli przyjrzymy się dokładniej, to okaże się, że w zasadzie 99% tych urządzeń ma płaską wtyczkę. Mówiąc językiem elektryków, oznacza, że są wykonane w II klasie ochronności, a mówiąc "normalnie" mają taką budowę, że w normalnych i nienormalnych warunkach nie może na ich obudowie pojawić się napięcie groźne dla ludzi. No chyba, że naszym argumentem będzie siekiera

Teraz na chwilę rzućmy okiem na naszą instalację elektryczną w domu.

Bez wdawania się w niuanse:

Wersja I - mało optymistyczna

Mamy starą instalację 2-przewodową (faza i zero), gniazdka bez bolca ochronnego, a tam gdzie bolec jest (łazienka, kuchnia) jest on połączony w gniazdku z zerem. Czyli jako ochronę przed porażeniem zastosowano zerowanie. No i bezpieczniki topikowe lub "automaty" w rozdzielni

Wersja II - lepsza, dużo lepsza

Mamy nową instalację 3-przewodową (faza, zero i przewód ochronny PE) wyposażoną w rozdzielni w wyłącznik różnicowo-prądowy. Gniazdka mamy z bolcami ochronnymi połączonymi przez przewód PE z uziemieniem.

Teraz wróćmy do akwarium.

Co się dzieje gdy np. pęknie nam izolacja na przewodzie zasilającym np. grzałkę, która jest zanurzona w akwarium?

Wszyscy spodziewalibyśmy się, że nastąpi np. odłączenie prądu. I tu niestety czeka nas niemiła niespodzianka. Żeby nastąpiło wyłączenie napięcia zasilania grzałki, to jakieś urządzenie musi to zrobić.

Jeżeli mamy instalację w wersji I, to żeby bezpiecznik "wyskoczył" musi nastąpić zwarcie w instalacji. A zwarcie oznacza przepływ naprawdę dużego prądu. Tu nie mamy w zasadzie szans jeżeli staniemy na jego drodze. Jeżeli mamy instalację w wersji II to prąd musi sobie gdzieś "pójść" na lewo. Ale tego prądu, ze względu na zamontowany wyłącznik różnicowo-prądowy jest dużo mniej. Szanse rosną.

A tu kicha. "Prąd" nie ma sobie gdzie pójść. Siedzi sobie w akwarium i czeka. Czeka na nas

A my zadowolenie z życia, z zamiarem wykonania prac akwarystycznych, wkładamy łapy do akwarium. I ten prąd to czuje I może sobie przez nas spróbować przeleźć.

Z tym, że nie ma tak łatwo. Widzieliście pewnie filmy lub na żywo, ptasiory siedzące na liniach wysokiego napięcia. Siedzą i nic im nie jest, chociaż napięcie w tych przewodach względem ziemi jest określane w tysiącach [V].

No i w naszym przypadku jest podobnie. Prąd ma przerąbane. Chce przez nas przeleźć, ale nie może. No chyba, że mu pomożemy i dotkniemy czegoś uziemionego". Np. ściany, kaloryfera, jakiegoś metalowego stelaża, lampy metalowej, itp.

Wtedy zamykamy obwód, prąd się cieszy i zasuwa przez nasze ręce do tego metalowego elementu.

Jeżeli mamy instalację w wersji I, to telepie nas jak jasny pierun. Dlaczego. Ano dlatego, że zastosowany w instalacji bezpiecznik zanim się przepali, to włosy nam wyjdą, a paznokcie zmiękną. Nie mówiąc o serduchu, które raczej nie da rady .

W wersji II jest lepiej. Bo mamy ograniczenie wartości prądu porażenia do 30mA (najczęściej stosowane wyłączniki różnicowo-prądowe). Powyżej tej wartości wyłącznik różnicowo-prądowy odłączy napięcie zasilania. Te 30mA, pewnie poczujemy, ale krzywdy nam nie zrobi.

Jak ktoś jest czuły, to może na obwodzie do akwarium zamontować dodatkowy wyłącznik różnicowo-prądowy o prądzie 10mA.

I jeszcze fajne rozwiązanie podpowiedziane przez jednego z użytkowników forum NR.

Otóż, jak napisał, są specjalne elektrody tytanowe Vertex Ground do uziemiania wody w akwarium. Wrzucamy taką elektrodę do wody i łączymy ją np. z bolcem ochronnym gniazda. To powoduje, że jakiekolwiek pojawienie się napięcia w wodzie spowoduje zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego i wyłączenie zasilania. Z tym, że ten wyłącznik różnicowo-prądowy musi być zamontowany .

Czyli zasada generalna: staramy się mieć zamontowany wyłącznik różnicowo-pradowy w instalacji. To daje dużo większe szanse. Możliwość jego zamontowania i wszystkie aspekty z tym związane należy bezwzględnie zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi.

Śmiem twierdzić, że zastosowanie takiej elektrody wraz z wyłącznikiem różnicowo-prądowym 10/30mA uchroni nas przed porażeniem w 99% przypadków. Ten 1% zostawiam na złośliwe działanie kolegi/koleżanki/żony/męża/teściowej - niepotrzebne skreślić .

A teraz, wiedząc jak dużym zagłębiem elektrycznym jest nasze forum, czekam na opieprz za błędy, które znajdziecie


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ladnie, pieknie ale z tej wypowiedzi przeczytalem jedynie definicje prady czy jak to tam zwal a nadal nie wiem co powinienem zrobic aby sie przed tym zabezpieczyc? skoro kolega napisal, ze wszystkie podane sposoby to glupota wiec prosze o konkretne rozwiazanie a nie definicje praw fizyki, chemi czy czego tam jeszcze. :)

@CNCRob piszesz ,,nadal nie wiem co powinienem zrobic aby sie przed tym zabezpieczyc?".

Krótko, w/g mnie nic.

Dlatego, że urządzenia akwarystyczne masz podłączone pod instalację domową, która już ma zastosowaną ochronę przeciwporażeniową, która jest skuteczna.

Jeśli nie, to proponuję wziąć ,,fachowca" a nie samemu próbować się uczyć ,,fachu".

Ochrona przeciwporażeniowa ma być skuteczna w całym domu a nie tylko w akwarium.

Kamil :thumbup: .

Zacytuję Lufta ,,Odezwał bym się w tylu tematach. Widząc jednak w jaki sposób w nich się pisze, wolę spokojnie wyjść bez komentarza".


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziemy mieć np. uszkodzoną izolację pompy i dotkniemy uziemienia i wody, to różnicówka również zadziała. Pozostaje pytanie jak często zdarzają się przypadkowe zadziałania różnicówki przy uziemieniu wody? Zwłaszcza słonej, która jest świetnym przewodnikiem z zanurzoną całą masą sprzętu, elektrod, czujników dolewek itp. Co potrafi zdziałać brak prądu pod naszą nieobecność np. przez weekend dobrze wiemy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawości wstawię opinię moich klientów,że montując meble powinniśmy podłączać piec gazowy i elektrykę.Taka jest świadomość ludzi o swoim bezpieczeństwie.

Wracając do tematu,dalej mnie woda i lampa kopie przy czym wcześniej aż tak rozrywkowo nie miałem.Mam wszystko uziemione,elektryk to mi robił wszystko pod kontem akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że mamy przebicie na obudowę lampy i nas kopie, i po uziemieniu obudowy już nie, to nie znaczy, że usunęliśmy przyczynę, od której było napięcie na obudowie. Krótko przetarty przewód w środku dotyka obudowy i jest przebicie. CZY PO PODŁĄCZENIU UZIEMIENIA PRZEWÓD SIĘ NAPRAWIŁ????!!!!!!

Pozdrawiam Alek.

a kto mowil ze kabel jest przetarty??? nie byl ,, nie bylo zerowania i dlatego byl prad na obudowie ,, po tym jak elektryk podpial bolec w kontakcie nie ma zadnego pradu na urzadzeniu ,, czyli kabel sie nie naprawil ,,, BO NIE BYL ZEPSUTY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Marku lampka ma bolec w wtyczce czy nie


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.