Skocz do zawartości
Gość Leon

RO/DI - nowa, ale niedobra...

Rekomendowane odpowiedzi

Ma się nie ruszać i ubita na sztywno.Nawet jak się kupuje gotowe filtry DI z żywicą to też już są upchane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Przyszła nowa MB-20. Po naładowaniu filtra do pełna odczyt na TDS był taki sam jak za membraną czyli 6ppm.

Po wyjęciu 1/3 żywicy z filtra i zostawieniu wolnego miejsca, żeby cząsteczki żywicy mogły się ruszać i pracować odczyt z tds już po niecałej minucie = 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon zywica dziala na innej zasadzie niz pelety. Zywica nie potrzebuje "się ruszać" zeby pracowac. I zeby wyjasnic raz na zawsze ta sprawe zadzwonilem do dzialu technicznego firmy Purolite International Ltd potentata w produkcji zywic jonowymiennych.

Oto co uslyszalem:

Zywica MB400, bo o tej rozmawialismy, powinna byc upakowana w kartridzu do pelna. Wtedy ziarna zelowe maja lepszy kontakt z woda. Jednak mozna napelnic kartridz do polowy ale wydajnosc takiej zywicy bedzie mniejsza. Musza byc jednak spelnione dwa warunki:

- Kartridz jest ustawiony pionowo - zywica w ciagu swojego zycia zmniejsza objetosc wiec w przypadku lezacych kartridzy na skutek zmniejszenia objetosci zywicy woda moze zaczac plynac nad zlozem - wtedy zywica nie dziala

- Przeplyw w kartridzu jest na tyle wolny ze ziarna zelowe leza nieruchomo na dnie. Im luzniej jest upakowana zywica i im szybszy jest przeplyw tym latwiej woda moze ominac ziarna zywicy nie reagujac z nimi.

Mam nadzieje ze to wyjasni spory na temat ilosci zywicy w filtrze.

Jak ktos ma jakies watpliwosci to moge podac na PW adres i telefon do Purolite International Ltd w Walii

Pozdro

Edytka:

Minimalna grubosc zloza to 150mm jednak zalecane jest zwiekszenie grubosci w celu zwiekszenia wydajnosci zywicy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprosze bo szukam dokladnie odpowiedzi jaka jest roznica miedzy zywica MB20 a MB400


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mysle ze nie popelnie przestępstwa jesli podam linka do strony producenta. Ta firma i tak nie rozmawia z detalistami :)

www.purolite.com

Przy okazji poczytajcie o tym co zywice moga eliminowac z wody


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie sie udalo wiec czemu ode mnie mieliby telefony nie odebrac?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.

Chyba trza bedzie dosypać.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Leon zywica dziala na innej zasadzie niz pelety. Zywica nie potrzebuje "się ruszać" zeby pracowac. I zeby wyjasnic raz na zawsze ta sprawe zadzwonilem do dzialu technicznego firmy Purolite International Ltd potentata w produkcji zywic jonowymiennych.

Ok, zgadzam się ale u mnie żywica upchana na ciasno po prostu nie działa.

W praktyce wygląda to tak, że pierwsze 10cm złoża u mnie w filtrze leży nieruchomo pozostałe 5cm rusza się z racji przepływu wody. I nie dosypię do pełna bo przekonałem się dzis rano, że to u mnie po prostu nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Podbijam i w pierś się biję. Udało mi się filtr doprowadzić do porządku - problem był w pękniej przykrywce kartridża z żywicą. Po wymianie tej przykrywki, napełnieniu filtra żywicą do pełna wynik 000. Dziękuję za uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma się nie ruszać i ubita na sztywno.Nawet jak się kupuje gotowe filtry DI z żywicą to też już są upchane.

Witam!

Ciekawe co napisałeś. Kupowałem swój w firmie z Czeladzi ;-) i mam w DI żywicę nie nabitą na ścisk, ale jakieś 1/2, może 3/4 wysokości wkładu. Po przejściu przez RO mam ok. 5-6, a po DI po chwili jest ładne 0. Zestaw powieszony pionowo (o czym ktoś dalej napisał). I w zasadzie nie ma żadnych zawirowań żywicy, ot, po otwarciu zaworów lekki ruch, ale potem spokojne złoże.

Pozdrawiam

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu szybciej ci zacznie puszczać nieoczyszczoną wodę

a tak z ciekawości, co by się stało i jaki by to miało skutek gdyby uzupełnić kartridż z mb400 żywicą mb20?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Nic się nie stanie. Zasada działania obu jest taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Czytałem kiedyś, że te żywice to to samo, a nazywają się inaczej bo to znaki zastrzeżone. Każdy producent nazywa je trochę inaczej, mb400, mb20 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na Ebay-u pojawiają sie żywice o innych symbolach miedzy innymi MB-115, co nich sądzice? Miał ktoś jakieś doświadczenia?

http://www.ebay.co.uk/itm/MIXED-BED-DI-RESIN-FOR-WATER-FED-POLE-WINDOW-CLEANING-/250878670953?pt=UK_HomeGarden_CLV_Cleaning_CA&hash=item3a6988b869


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połóż filtr pionowo, wylotem czystej wody w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Wczoraj wymienilem zywice bo pokazywao mi 3 na tdsie, kiedy odpalilem nowa pokazywao 2-3, dzisiaj juz leje okoo 4h i dalej mam 3, dolewki starczy mi do dzisiaj wieczor, we wtorek powinienem podmianke zrobic, nie wiem jak jest teraz, moze zero, ale maloprawdopodobne, bede pisal do goscia gdzie kupiem, fakt ze kupilem okolo miesiaca dwa temu, ale lezala zamknieta... nie wiem co robic, czy wyl dolewke czy moze chociaz pare litrow wziasc takiej... do sklepu nie pojade bo tam sprzedaja sma RO 7ppm, ja mam po membranie 7ppm, wiec lepsza moja 3ppm jak ich... Lac czy czekac na nowa zywice, moze jak dzisiaj zamowie to do wtorku-srody przyjdzie... Masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może rozkalibrował się już miernik...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie raz lalem 7-8 ppm i skutkow ubocznych brak ale to Twoje akwarium Twoja decyzja.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

To moze od poczatku...

Jakis czas temu TDS po di pokazal 2 lub 3 nie pamietam, podmienilem troszke di, bo mialem tylko troche w worku, wynik 000...

Nie spieszylem sie z wymiana bo mialem 0, wiec bylo oki, no ale wczoraj po okol 2 miesiacach pokazalo 3, wywalilem cala zywice, wsypalem nowa 1L i pokazuje obecnie 5, mam tam msce jeszcze na okolo 1L, ale obecnie nie mam, zamowilem i dojdzie w tyg... nie wiem tylko czy wywalic tamta czy dosypac, nie wiem moze 1L to za mao zeby bylo 000... Lac nic nie bede 2-3 dni wytrzymam bez dolewki, tzn zwierzaki wytrzymaja, zasolenie nie spadnie, a jak spadnie to minimalnie, paruje mi okolo 8L na tydzien wiec nie jest zle... Tak wiec cierpliwie czekam...

Bober co do TDSa to cholera wie, chce kupic nowy i zobacyc czy stare sa dobre czy moze jednak sa sle... TDS palec hanka pokazuje mi 27, a TDS przeplywowy tmc v2pure pokazuje obecnie 5, roznica jak cholera, ale hanka stara i moze byc zardzewiala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buczi, do ciula, kolejny raz zaczynasz nowy temat, ktory byl walkowany wiele razy. Nastepnym razem prosze kontynuuj w istniejacym watku.

Tym razem polacze watki ale nastepnym razem zablokuje caly temat.

Pozdrawiam

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.