Skocz do zawartości
krzlew

problem z Montiporami

Rekomendowane odpowiedzi

witam ,,,lecą montipory, pomimo wybarwienia i polipowania tracą tkane ,schodzi jak skóra po oparzeniu słonecznym u człowieka .Parametry nie zmienne od dwóch lat :

*Ca 460 wiem wysoko, może stresować korale ale chyba przywykły bo jest tak od początku (salifert)

*Kh 6,5 (salifert,TM)

*Po4 0,06 (hanna)

Nic nie dozowałem do zbiornika ,NIGDY żadnych bakterii,pożywek ,ulepszaczy ,suplementów ,podmiany co dwa tygodnie niecałe 10% na soli AF ,kończę drugie 25 kg. wiadro. Żadnych zmian, jedynie światło ale nie sądzę żeby to był problem świeci 3 dzień na programie aklimatyzacyjnym Hyperion 2x150 ,wcześniej było 2x150 hqi,4x54 t5

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo poproszę żebyś zmienił temat.

A po drugie, napisz jednak co zmieniłeś że światłem bo to może być przyczyna.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH trochę słabe, przy takim KH może być słabe przyswajanie przez korale MG i CA - to tylko taki komentarz do KH, co do lecących monti się nie wypowiadam bo jeszcze jestem w tym za słaby :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz ustawienia "barwowe" lampy?

Pytam poniewaz wydaje sie byc bardzo biao.

Wysyane z mojego GT-I9100 za pomoc Tapatalk 2

Edytowane przez Lizard (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa jest na programie klima do sps,lps ,ustawienia barwne nie mam pojęcia, ale przez większość czasu świeci bardzo słabo 50% ,wydaje mi się ze z zieloną monti problem zaczął się zanim zawiesiłem nową lampę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zakupiłem trzy ryby ,(bezpieczne dla rafy) ,może z nimi przywlokłem jakąś infekcje bakteryjną ? chociaż wody z worów nie wlewałem do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze poszukaj czy coś ich nie podgryza tak jak to miało miejsce u mnie i co by nie było znalazłem takie coś :

http://pl.reeflex.net/tiere/1132_Embletonia_spehemalsPhyllodesmiumsp04.htm


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślimaki ,to pierwsze podejrzenie ,one zerują w większości na talerzówkach ,obserwowałem w nocy z latarką ,koral dobrze widoczny przy szybie a jednak nie dostrzegłem żadnego ,kawałek korala był tez moczony w środku na pasożyty , i nic nie znalazłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie znalazłem je na paru gatunkach montipor i one na prawde umieja sie dobrze maskować ale moze faktycznie u Ciebie co innego jest powodem tych plam. Masz inne korale np. acropory?


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poście są zdjęcia, jest kilka acropor niektóre dosyć spore ,z nimi wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na której soli jedziesz z AF ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poście są zdjęcia, jest kilka acropor niektóre dosyć spore ,z nimi wszystko ok

To jak dla mnie masz coś co Ci monti podgryza bo na złe parametry wody lub świato acry pierwsze by zareagowały.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzlew

Jakiś czas temu również z czerwonej monti zaczęła mi w ten sposób odchodzić tkanka - co się okazało, sprawcami tego były ślimaki.

Po moczeniu i pocięciu koralowca - palce "przyjeły" się i proces zatrzymał się..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolega nie wprowadzał żadnych nowych korali ostatnio... a najbardziej nowych montipor.... to ślimaki raczej odpadają. Jakie jest prawdopodobieństwo przyniesienia tych ślimaków na nowych rybach???? U mnie tak tkanka leciała jak miałem wysokie KH .... 11-12 i jak miałem niskie KH.... 4 :smiling: ale leciała rownież i na acrach....Twoje KH jest OK...... jeśli to się dzieje nagle to chyba jednak infekcja bakteryjna typu RTN (rapid tissue necrosis...czy jakoś tak). Najbezpiecziej chyba wyjąć umierające osobniki, pociąć i profilaktycznie wymoczyć w jakimś ''dipie''.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzelew a jakie masz no3 to jest ważne przy probiotykach jak jest zerowe to może się tak podziać z koralami ,piszesz że nie stosujesz pożywek to tez moze byc przyczyną .Choć przy ślimakach na pierwsze danie idą czerone monti .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład. Zmień sól.

Poczytaj wątek testera i jego problemów z spsami.

Mam to samo. Okazuje się że sole z probiotykami mają tendencje konsumowania tkanki korali...

U mnie już po pierwszej podmianie na IO jest poprawa. Za miesiąc będę pewien że to wina soli..


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz z całym szacunkiem ale gdzie wyczytałes że Red Sea zawiera probiotyki ,bo w tej chwili piszesz trochę herezje


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...podmiany co dwa tygodnie niecałe 10% na soli AF ,kończę drugie 25 kg. wiadro...

Nie wypowiem się - tej soli nigdy nie używałem i nie jestem pewien czy może odpowiadać za tak syzbki ubytek tkanki.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej zwalac na producenta przykrywajac swoje niedociagniecia. Ten koral ewidentnie jest zjadany. Poza tym Panowie, jaka sol jak leci jedna monti i to tak drastycznie, ze szok. Rosnie w osobnym baniaku czy jak? Ja bym wylamal calosc i dobrze obejrzal. Zdrowe trzeba szczepic i robic kapiel a reszte wywalic i miec miec nadzieje, ze cholerstwo wytepione.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład. Zmień sól.

Poczytaj wątek testera i jego problemów z spsami.

Mam to samo. Okazuje się że sole z probiotykami mają tendencje konsumowania tkanki korali...

U mnie już po pierwszej podmianie na IO jest poprawa. Za miesiąc będę pewien że to wina soli..

dokładnie ja tez stawiam na sól zmieniłem ją jakieś 2 tygodnie temu i już widzę poprawę a spsy którym coś jeszcze zostało tkanki to polipuje maksymalnie i zaczyna mieć białe tipy na czubkach czyli zaczynają rosnąć i lpsy też napompowane więc u mnie na 99 to sól


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz z całym szacunkiem ale gdzie wyczytałes że Red Sea zawiera probiotyki ,bo w tej chwili piszesz trochę herezje

a kto pisze że używa soli red sea i ze ma probiotyki


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, a co powiesz, ze reszta korali w świetnej kondycji, polipują, rosną, etc.? Tylko czerwona monti szlag trafia, jest najbardziej wrażliwym koralowcem? Nie chce mi się wierzyć, prędzej stawiam na jakiegoś pasożyta, coś w tym stylu jak na sól jakąkolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też zaczęło się od jednego korala i tez kombinowałem że jakiś ślimak itp.potem za tydzień calusterea zaczęła schodzić tkanka i i po jakimś czasie kolejne turbinaria,i wszystkie montipoty,talerzówka czerwona była tak jasna że prawie biała a teraz znowu nabiera koloru natomiast Montipora peltiformis straciła kompletnie tkankę i tylko polipowała a koral zarósł glonem i teraz tak mocno polipuje ze glon ustępuje a tkanki zero a szkielet zarośnięty glonem i tyko polipy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety jest coraz gorzej, jeszcze podgląd na zbiornik z drugiej strony, zrobiło się ciasno i nie chciał bym tego stracić

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.