Skocz do zawartości
t2mek2

Wieloszczet - wywalić czy zostawić ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zrobić noworoczny porządek w akwarium. :)

Chcę wyszorować małe skałki z glonów itp. tylko że w jednej z nich żyje wieloszczet.

Nie jestem w stanie stwierdzić ile ma cm. 6-7 co najmniej.

Mógłbym w prosty sposób się go pozbyć - skałka do RO i wylezie.

Tylko troche mi go szkoda zabijać...

Problem tez w tym, że w tej skałce kiedyś żyła rurówka, budowała sobie ładnie rurkę a któregoś dnia przeniosła się na piasek - pewnie ten robal ją podgryzał. Wydaje mi sie tez ze zeżarł mi 3 łepki zoa.

Były świeżo po transporcie na 1cm skałce, nie otwierały się, może i padły ale wieloszczet obrócił skałkę z zoa i je wyżarł. W przyszłości chciałem właśnie obsadzić tę skałkę w zoa.

Czy nie będzie on stanowił problemu? czy może w żywych zoa tez gustuje? :)

Foto. post-14639-0-57779200-1357226422_thumb.jpg

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw, chyba, że ma z 20 cm. Wieloszczety nie jedzą zoa tylko padlinę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość ja bym eksmitował do sumpa, zwierzak podrośnie, będziesz później grzebał w akwa i powbijasz sobie kolce, albo kupisz sobie tridacne i nakryjesz do stołu, opcji jest wiele, na pewno nie zje Ci zoa, może je jedynie drażnić przechadzając się po kolonii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sumpa nie mam, ale jeśli nie gustuje w zoa to zostawie :) najwyzej bede zakładał rękawiczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego na Twoim miejscu bym się gościa pozbył. Na jego ciele rosną włoski które szybko wbijają się w ryby czy twoją rękę. Przeniesienie takiego włoska przypadkowo do oka i masz kilka dni wycięte z życia. Ryby zresztą też nie są zadowolone gdy napotykają delikwenta.

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ domel , tu się z Tobą nie zgodze. U mnie taki jegomość zamieszkiwał swego czasu jedną norkę z babką, niczym krewetka symbiotyczna i babka nic sobie z jego towarzystwa nie robiła pomimo ,ze niejednokrotnie ocierał się o nią. Babka do dziś śmiga w akwarium tylko po przeprowadzce już się z kolegą nie odnaleźli.....

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może u Ciebie nie było problemów przy ocieraniu, ale np nasz hepatus miał spotkanie z wieloszczetem gdzieś między skałami (prawdopodobnie jak spał w swojej jaskini) i ten jegomość zostawił mu w ciele na pamiątkę sporą ilość włosków i wyraźnie rybie się to nie podobało.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety są fajne jak są małe i w niewielkiej ilości. Od kilku dni kurczył się mój rhodactis, zazwyczaj ma 15 cm średnicy a ostatnio lipa, 4-5 max. Po podniesieniu spod skałki z grzybkiem wyciągnąłem prawie 20 wieloszczetów, najdłuższy miał ponad 10 cm :-/


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sam pamientam jak wyciagałem maluchy za pomocą pensety z koloni zoa.Później załatwiała to za mnie krewetka.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz po porządkach, jak napisaliście ze nie pożre mi zoa to postanowiłem go zostawić bo żyje w skałce oddzielonej od reszty, ładnie czyści wszystko wokół z glonów, syfu i nigdzie dalej nie łazi ;)

Ale wczoraj pierwszy raz zauważyłem małego wieloszczeta 3,5 cm. ten sam gatunek, pełzał po polipach Xeni a ona nie była z tego zadowolona, pozwijała sie jakby ją paliło - nie wiem jak to jest z rybami.

Mam jeszcze jedno pytanko. Jak czyściłem skałke strasznie obrośnieta zielonymi glonami włożyłem ją do wody RO, zeby z niej wszystko wylazło, płukałem delikatnie ale nic nie wyszło, po czym okazało sie ze w glonie było wężowidło. Kiedy wrzuciłem je spowrotem do akwarium, było jakby martwe, skamieniałe, twarde. Po jakims czasie zaczęło sie ledwo ledwo poruszać, ale rano zostały po nim tylko 2 odnóża.

Czy ktoś może wie dlaczego tak się stało?

Ta woda RO mogła być o parę stopni chłodniejsza od akwariowej.

Pozdrawiam.

PS. to chyba nie możliwe żeby zwykła woda RO w pare chwil zabijała bezkręgowce, teraz nie wiem czy z wężowidłem tez by sie tak nie stało...

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe. Kiedys mialem taki sam przypadek co ty. Plukalem skalke w RO na ktorej mialem kolonie zoa, no i gdzies pomiedzy polipami bylo kilka wezowidel ktore przegapilem. martwe zostaly w pojemniku a woda zabarwila sie na czerwono. Poczytaj. http://nano-reef.pl/topic/42605-farbujace-wezowidla/

Edytowane przez Valdi (wyświetl historię edycji)

75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkładając zwierzęta przyzwyczajone do wody słonej do RO, zwierzęta zabija różnica w ciśnieniu osmotycznym.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, mam tego robactwa w akwa, jak widziałem kiedyś to nie było aż tak wielkie, albo może mniejszy okaz zobaczyłem, widać tylko nocą ale rozmiary mnie przerażają jakieś 15cm, na sama myśl ciarki mam, ale do rzeczy, jakiś czas temu znikneła mi krewetka tańcząca i później krab pustelnik czerwony, było wszystko ok, a rano jużtylko muszelka pusta i do tej pory nie ma go, a w miedzy czasie przekładałem skały i nigdzie nawet śladu po nim, czy możliwe że zaatakowały biedne stworzenia po wylince zanim pancerz stwardniał?


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, najprawdopodobniej zjadł padline.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jedyny sposób to odławiać to paskudztwo, może istnieją skuteczni naturalni wrogowie? boje się że nie będę w stanie zapanować nad populacją i naplęgnie się tego multum


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ja mam trochę wieloszczetów i pięknie czyszczą resztki jedzenia. A babki zwłaszcza te zółte to słyszałem, ze nie koegzytstują z wieloszczetami tylko je wcinają. A czy z krewetek tylko bokserki je zjadają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi boksujaca pilnuje populacji. Babka nigdy nie widzialem zeby je jadla ale wiem ze tez w nich gustuja. Nie wyobrazam sobie zbiornika bez wieloszczetow to jest czesc calego systemu. Plaga moze stac sie wszystko nad czym nie mamy kontroli. Ja w nocy jak zobacze juz takiego ponad 10cm to wywalam go szczypcami. Kiedys cos mi wyzarlo dziure w pniu od cladelli i tam zylo i zmarniala i padla. Byc moze to byl jakis mega okaz i dlatego tak sie skonczylo. To tylko przypuszczenia dlatego zapobiegawczo wywalam duze okazy jak sie pojawia w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Właśnie ja się boję trochę tych krewetek kupować bo mam amboinensis i kuekenthali. By tylko się z nimi nie rozprawiła. A jestem z wieloszczetów zadowolony tylko właśnie wydaje mi się ze liczba rośnie i jest poza kontrolą. Czy bokserki są naprawdę tak groźne ? Wiem, że gorsze są pistolety.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam duuużą boksującą, mam też wundermani i czyszczace, czasem boksująca je postraszy ale nic po za tym.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam bo jakis czas temu zniknal mi wargatek,zawsze w nocy spal w szczelinach skal i czy mogl jakis wielki okaz go zalatwic co siedzial w tej szczelinie albo przylazl do niej w nocy


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam boksujaca i czyszczaca w dosc malym zbiorniku. Byly razem wrzucane. Sa juz chyba 5 miesiecy i nie widze zeby cos sie dzialo, ale moze po prostu trafily mi sie takie modele albo jeszcze bedzie na to czas. W razie W pojdzie do innego zbiornika. Jak dotad nie ma ku temu powodow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-10404-1370622999,67_thumb.jpg Raczej sie pozbywć

Sorki za mistake No mog sie Np zagniezdzic w koloniach koralowcow lps co moze doprowadzi栤o strat koloni

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja twierdze ze powinno sie eksmitowac, niebezpieczne dla nas i dla mieszkancow, taki filmik w temacie ;)


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam wieloszczety setki razy dziabneły i ukąszenie komara bardziej boli :p Troszkę spuchnie 2 ,1 dzień i nic nie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.