Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem, że też pochwalę się swoją namiastką oceanu, jaką od 01.01.2013 mam przyjemność podziwiać.

Ale od początku.

Jakiś rok temu przy okazji przeprowadzki do nowego lokum postanowiłem, że spełnię swoje marzenie - akwarium morskie. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z akwarystyką morską, jedyne doświadczenie to akwarium słodkie.

Tak się szczęśliwie złożyło, choć szczęściu trzeba było trochę pomóc, że udało się wygospodarować miejsce, gdzie obecnie stoi akwarium oraz zaplecze.

Akwarium ma wymiary 135x70x80 (głębokość) by Seb co daje ok 650l, widoczna jest tylko przednia szyba optiwhite, reszta znajduje się na zapleczu, gdzie stoi również sump i pojemnik na dolewki.

Trochę zajęło mi kompletowanie całego sprzętu, ale w końcu się udało i w Nowy Rok zrobiłem sobie prezent zalewając zbiornik.

Sprzęt jaki posiadam to:

-pompa obiegowa - NJ6000

- pompy cyrkulacyjne Tunze Turbulle stream 6105 x2szt

- Tunze Mutlicontroller 7096

- Tunze Wavebox 6215 bez boxa z Wavecontrollerem

- dolewka Tunze Osmolator universal

- grzałka Hager 300W

- oświetlenie led by Tomasz - super wykonanie polecam

- odpieniacz Franek by Seb na dwóch pompach Tunze - Hydrofoamer Silence - również super wykonanie polecam.

Akwarium wystartowało w 100% na suchej skale, na soli Kent Marine (1023), po ok tygodniu od zalania wlałem wiadro "zacieru" ze zbiornika kolegi Smyk (jeszcze raz wielkie dzięki).

Dziś mija 9 dzień od wlania zacieru, ale w akwarium nic się nie dzieje?

Czy mogę z jakiś sposób pomóc z rozpoczęciu procesu dojrzewania?

Wieczorem wrzucę fotki z budowy i stanu obecnego.

Pozdrawiam

Kuba

-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na zdjęcia :)

Cykl azotowy się rozpoczął?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kuba !

Proces dojrzewania juz sie rozpoczal. W razie nudy, mozesz czasami sobie potestowac wode i podciagnac niektore parametry, ale w zasadzie, najwazniejsze jest zrobione i pozostaje czekac. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w całości suchą skałę tak więc minie sporo czasu zanim coś się zacznie dziać... przypuszczalnie minie z 1-3 miesiące zanim będzie coś widoczne. No chyba że dołożysz coś żywej skały aby wszelakie robaczki z niej mogły zasiedlić suchą skałę.

Cierpliwości ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też akwa na suchej skale, a w sumpie ze 4kg żywej, ładnej odgazowanej sklepowej. Akwa ma 80 litrów + sump 30l. Nie było u mnie żadnych plag, Nie było zielonych nitek, trawników itp. (odpukać :) ) Trochę dino, ale ilości śladowe. Lałem jeszcze bakterie. Po miesiącu parametry miałem (Salifert) PO4-0, NO2 - 0, NO3 - 0.10 i dosypałem żywego piasku. Wszystko, co wsadziłem do akwa - żyje i ma się dobrze.

Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też akwa na suchej skale, a w sumpie ze 4kg żywej, ładnej odgazowanej sklepowej. Akwa ma 80 litrów + sump 30l. Nie było u mnie żadnych plag, Nie było zielonych nitek, trawników itp. (odpukać :) ) Trochę dino, ale ilości śladowe. Lałem jeszcze bakterie. Po miesiącu parametry miałem (Salifert) PO4-0, NO2 - 0, NO3 - 0.10 i dosypałem żywego piasku. Wszystko, co wsadziłem do akwa - żyje i ma się dobrze.

Życzę powodzenia.

A kiedy zbiornik wystartował?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon.

Wszystko prze Tobą. To dopiero miesiąc. Nie już miesiąc.

Spiesz się powoli, bardzo powoli.

Trzymam kciuki i życzę cierpliwości.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek napisał:

No to czekamy na zdjęcia %29.gif

Cykl azotowy się rozpoczął?

Na razie chyba jeszcze nie.

Chyba jednak muszę szybko testy zakupić.

Jakie na początek są niezbędne?

amoniak, azotany, azotyny, fosforany? - coś jeszcze na początek dokupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to obserwacji cyklu azotowego - na azotyny, azotany i amoniak. Jeśli możesz je kupić i chcesz poobserwować zmiany zachodzące w biofiltracji zbiornika to kup - w innym wypadku, gdy zbiornik już dojrzeje - testów na NH3/NH4 czy NO2 już nie wykorzystasz.

Na pewno będziesz musiał mieć:

- test na kH - to jeden z najważniejszych parametrów w akwarium morskim(coś jak obwód rękawu koszuli w książce Przygody Guliwera :)

- test na NO3

- test na PO4

- później gdy do zbiornika zaczną trafiać koralowce twarde będziesz musiał badać poziomy Ca/Mg.

Dopóki nie dopadną Cię żadne plagi - testy na silicaty czy podobne bym sobie odpuścił - grunt to miernik tds(np, przepływowy) dobrej jakości żywica i kontrola tego co się leje do zbiornika(z głową).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia:

Przed ustawieniem zbiornika w docelowym miejscu

DSC06846.JPG

Już prawie na miejscu

DSC06929.JPG

Na miejscu, tylko ramki brak

DSC08442.JPG

Franek by Seb i pierwszy pomocnik

DSC08443.JPG

Ledy by Tomasz z komputerem

Jakie proporcję światła niebieskiego, białego i czerwonego powinienem stosować w ciągu dnia?

Jak długo świecić w okresie dojrzewania?

DSC08449.JPG

DSC08450.JPG

Z góry wraz z kominem

DSC08454.JPG

Sump

DSC08508.JPG

Klejenie skały

DSC08623.JPG

Zalewanie

DSC08636.JPG

Zaplecze

DSC08666.JPG

I stan dzisiejszy (niestety zdjęcie zrobione komórką)

IMG_20130107_215453.jpg

Jak wiem, że moje pytania są banalne i łatwo znaleźć na nie odpowiedź na forum, ale założyłem ten wątek też po to aby uzyskać na nie odpowiedź w kontekście mojego zbiornika.

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się kolejne fajne akwarium w 3mieście.

Zaś co do pytań - jeśli nie będziesz pytał o temat wałkowany setki razy na forum - to z pewnością uzyskasz odpowiedź/podpowiedź.

W innym wypadku otrzymasz zapewne od Moda magiczną podpowiedź - słowo "klucz" - Szukaj(na forum). :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przez przypadek zauważyłem, że mam wyciek z głównego zbiornika.

Wydaje mi się, że wyciek się niestety powiększa.

Kilka dni temu była malutka plama wody na kafelce- myślałem, że to coś mi się wylało w czasie prac porządkowych w akwarium.

Dzisiaj jednak zauważyłem, że ta plama znów sie pojawiła i jest większa. Obejrzałem wszystko bardzo dokładnie i udało mi się zlokalizować wyciek.

W tej chwili wyciek jest takiej wielkości, że bąbelek wody tworzy się w ciągu 15sek. Znajduje się na łączeniu tylnej i bocznej ścianki. Dostęp do tego jest bardzo kłopotliwy, a w zasadzie niemożliwy.

Zastanawiam się, czy wyciek tej wielkości można zakleić z zewnątrz (jest możliwość wsunięcia reki), czy lepiej dla świętego spokoju spuścić wodę i zabezpieczyć dokładnie od wewnątrz.

Proszę doradźcie coś

DSC08676.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.

Myślisz, że zbiornik może zostać, nie trzeba go wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że takie niedoróbki nie powinny się w ogóle zdarzyć tym bardziej w tak sporym zbiorniku ... tu nie ma już żartów. Ja bym nie ufał w tym momencie wykonawcy tego akwarium i je reklamował.

Teraz taki mały wyciek a co będzie nie daj Bóg za pół roku... może źle odtłuszczone szyby , źle położona spoina ... trudno powiedzieć - ja bym spokojnie nie spał.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik już opróżniłem z wody. Jutro wyjmę skalę i piasek.

Przynajmniej trochę pośpię dzisiaj:)

Wymiana zbiornika nie wchodzi w grę, był montowany przed postawieniem ścian, wszystko jest na styk.

Pozostaje jedynie uszczelnienie od wewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech majster co będzie uszczelniał porządnie odtłuści szyby i położy taką grubszą trójkątną spoinę od wewnątrz, ...będzie dobrze, tylko przypilnuj żeby ładnie i równo ja położył od taśmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie wątek bo jestem ciekawy co z akwarium ? ;)

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie zobaczyłbym zdjęcia już prawie półrocznego akwa.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę się leniłem z ta aktualizacją, a nieco się działo z moim baniakiem.

Ale od początku.

Ostatnio pisałem o małym przecieku, w miejscu do którego nie ma za bardzo dostępu.

W związku z nim cala woda została spuszczona, skała i piasek wyjęte,tak że można było od wewnątrz od nowa skleić wszystkie łączenia w akwarium. W zasadzie nie było szans, aby zbiornik dalej przeciekał.

Tak więc od nowa piasek, układanie skały i zalanie.

I co? Znowu cieknie.

W zasadzie już miałem dosyć i chciałem się poddać, ale do cholery za dużo pracy w to włożyłem.

Po długim śledztwie, polegającym za zalewaniu zbiornika cm po cm i sugestiach kolegów doszliśmy co było przyczyną - otwór za zewnętrznego waveboxa. Zrobiła się jakaś mikro szczelina pomiędzy dwoma ścianami tylnej części akwarium. Kleiłem na wszystkie możliwe sposoby, uszczelniałem tą szczelinę, ale cały czas skądś ciekło.

W końcu zapadła decyzja o zaklejeniu otworu na stałe i rezygnacji z waveboxa ( podobno i tak bardzo hałasuje), dodatkowo z boku akwarium, od zewnątrz, w miejscu wycieku na całej długości boku wkleiłem szklana łatkę.

I w końcu się udało. Nie cieknie. można zalewać, więc na początku marca zalałem po raz kolejny.

Baniak dojrzewał, w międzyczasie kupiłem kilka zwierzaków:

Ctenochaetus binotatus - 1szt

Siganus vulpinus - 1szt

Zebrasoma scopas - 1szt

Amphiphrion ocellaris - 3szt

Dolabella - 1 szt

slimaki - ok 40szt

107dba06.jpg

da7bd1ae.jpg

1aa443dc.jpg

1fd207af.jpg

b35d641b.jpg

Baniak zarósł jakimś syfem, nie było to ani dino, ani okrzemki.

Po prostu syf jakiś. Wyrywałem go mechanicznie oraz zacząłem lać 5ml wódeczki.

W międzyczasie zeszły mi ryby (niby ospa, ale sam nie wiem), dolabella oraz z połowa ślimaków.

Nie wiem do tej pory dlaczego tak się stało. Wszystkie parametry miałem wzorowe.

Ostał się jeden borsuk co pływa do dziś. Z glonami też sobie w poradziłem.

Baniak dziś wygląda tak, że pływa jeden borsuk oraz jest kilka korali w zasadzie wprowadzonych jakiś tydzień temu. Na tą chwile włożę jeszcze kilka SPS, może jakiś LPS. Dopiero potem ryby?

Oświećcie mnie czy dobrze kombinuje?

No i pewnie trzeba zacząć lać prochy?

5bb98a05.jpg

f0c0bfa5.jpg

0e9138f8.jpg

86ef5c1d.jpg

ae400073.jpg

84b16a27.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.