Skocz do zawartości
Jesion273

Jak wymienić piasek

Rekomendowane odpowiedzi

chciał bym wymienić podłoże w zbiorniku mam go juz ponad 2 lata i zaczyna mi sie nie podobac, macie jakis sposób żeby go wymienic bez rozwalania skał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura i spuszczasz do wiadra odsysając przy podmiance. Rób to partiami przy każdej podmiance żeby nie zachwiać za bardzo systemem. Możesz w miejsca oczyszczone dać nowy piach, niech dojrzewa. Wody zlanej z piachem nie wlewaj do akwarium bo narobisz sobie problemów i zaszkodzisz.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiego piachu użyć ? najlepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie nadaje się grys koralowy bo będzie Ci się w nim gromadził detrytus. Koledzy na forum stosują gradację od 2-3 mm do nawet 1-0,5 mm jednolitego piasku koralowego. Sam mam ten drobny ale może lepiej niech się koledzy bardziej doświadczeni wypowiedzą.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale napewno suchy musi byc bo żywym moge znów dojrzewanie uruchomić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dojrzewania nie unikniesz. Dwa lata w zbiorniku to już niezłe "gniazdo bakterii jak to teraz usuniesz to na 100% rozbujasz sobie parametry i dojrzewanie gotowe. Chyba że masz tego piasku jakąś cieniutka warstwę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wa1ker dobrze prawi, jeśli musisz wymienić ten piach to rób to bardzo wolno, z każdą podmianką trochę, możesz nawet doprowadzić do całkowitego oczyszczenia dna z piasku, byleby nie za szybko -6-7 podmian. A potem powolutku dajesz nowy piach, ale tak żeby sypać partiami i uniknąć zasypywania wcześniej nasypanego piasku świeżym.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,ja też mam problem z piachem, bo wywala mi dino, zastanawiam się czy dać nowy czy wymyć , wygotować, wypłukać w RO i z powrotem do akwa. Piach był odkupiony z forum i miałem go 2 lata. Obecnie w całości go usunąłem i zastanawiam się co dalej.


szkło: 120*60*60, sump: 90*30*30, 2*120 W LED+2x54w t5, cyrkulacja: 2 x jebao rw15 + obieg jebao 3500, odpieniek: White Skim 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie problem z piaskiem to go usuńcie i nie dawajcie nowego,no bo po co ? żeby znów mieć problem???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Podepnę się do tematu. Czy dodanie piasku, żywego piasku do dojrzewającego od 2 tygodni zbiornika mocno ten proces zakłóci? O ile go ewentualnie wydłuży? Jeśli to już gdzieś jest to proszę o link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie to jest akurat dobry czas, bo syfek ze skały cyrkulacja wydmuchała co dało się wydmuchać, więc teraz to odessać i można sypać piach. Dojrzewanie to się dopiero rozpocznie, teraz to takie pitu pitu tylko jest.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ok wielkie dzięki tak mi ktoś radził ale wolę potwierdzenia z innego źródła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tego piachu (grubość warstwy)?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Czy dodanie piasku, żywego piasku do dojrzewającego od 2 tygodni zbiornika mocno ten proces zakłóci? O ile go ewentualnie wydłuży? Jeśli to już gdzieś jest to proszę o link.

Śmiało możesz dodać piasek. O ile ci wydłuży dojrzewanie? - Nie wiem, z resztą to nie jest proces liczony szczegółowo na dni. Ogólnie nie zaszkodzi, tylko pomoże. W końcu w prowadzisz do zbiornika dodatkową, potrzebną florę bakteryjną. Tak jak pisali koledzy, najwyższy czas dodać piasek, jeśli tylko go planujesz mieć w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Śmiało możesz dodać piasek. O ile ci wydłuży dojrzewanie? - Nie wiem, z resztą to nie jest proces liczony szczegółowo na dni. Ogólnie nie zaszkodzi, tylko pomoże. W końcu w prowadzisz do zbiornika dodatkową, potrzebną florę bakteryjną. Tak jak pisali koledzy, najwyższy czas dodać piasek, jeśli tylko go planujesz mieć w zbiorniku.

Początkowo nie byłem pewien ale jednak i wygląd bardziej naturalny będzie i jednak pożyteczne funkcje spełnia. Chcę zresztą pokryć nim tylko cześć akwarium, choć jak znam życie rozniesie z czasem się po całym. Ale raczej cienką warstwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z was ma może jako podłoże grys koralowy.......???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grys sie nie nadaje bo zbiera się w nim syf,a odmulić go nie sposób.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A czy jako piasek może byc tylko żywy piasek czy coś innego tez? Już widzę, że gryz koralowy nie może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.