Skocz do zawartości
Celi77_PL

[200 L + SUMP 60 l] Kilka pytań - Puławy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak każdy nowy na forum mam kilka pytań, i proszę nie mówić jest opcja ”SZUKAJ” , skoro piszę ten post to znaczy że tego nie znalazłem na forum lub nie umiałem skorzystać z tej opcji :p.

Więc tak kilka podstawowych pytań o sprzęt:

  1. Jaki odpieniacz zastosować do 200 L rzeczywiste wyjdzie 180 L
  2. Czy stosować SUMP ( czy dam radę bez sumpa na zamkniętym obiegu )
  3. Czy filtr kubełkowy do filtracji mechanicznej się nadaje ( czytałem wiele opinii, że nie ale zaczynam wątpić w te opinie)
  4. Jak dojdziemy do wniosku że się nadaje filtr kubełkowy, to wtedy co do niego włożyć.
  5. Czy wystarczy samo RO czy musi być dodatkowo DI (wiem iż DI pomoże mi troszeczkę z okrzekami)
  6. Czy do tego akwarium wystarczy 8 x T5/24W ? (nie mam możliwości zastosowania nic innego poza T5)
  7. Rodzaj T5 dokładnie barwa, symbol lub coś co pomoże w wyborze itp. Dodatkowo jakich ile zastosować biorąc pod uwagę iż jest ich 8 szt.
  8. Jak już ustalimy ile jakich i jakiej barwie, to proszę o informacje które w jakiej kolejności uruchamiać, i po ile godz. Mają się na początek świecić.
  9. O sól się nie będę pytał bo jest tyle opinii że nie dojdziemy do porozumienia.
  10. Proszę o określenie jakich testów stosować
  11. A co za tym idzie proszę o określenie jakich dodatków nawozów stosować i co jest potrzebne.
  12. Czy CO2 do czegoś mi się przyda ??? Mam butle co wystarczała mi do słodkacza na cały rok J
  13. Czy JVP 100 x 3 wystarczą jak nie to ile mam dać i jakich ewentualnie.
  14. Cyrkulacja wody ile litrów na Godz.
  15. Po dodaniu soli czas na dodanie nawozów i bakterii co w jakiej kolejności.
  16. Jaki okres czasu odczekać ile mogę zwlekać z podaniem tego wszystkiego.
  17. Ile czasu może stać samo RO+DI w akwarium, bez dodatków.
  18. Czas dojrzewania akwarium (wiem, że u każdego inaczej to wygląda ale jakaś średnia musi być)

Jakby miał więcej pytań może mniej beznadziejnych to na pewno je zadam.

Najmocniej przepraszam za powtarzanie pytań ale nie miałem wyboru czytam czytam i każdy temat schodzi na inny nic konkretnego.

Edytowane przez Celi77_PL (wyświetl historię edycji)

Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt zależy od tego, co będziesz chciał mieć w swoim akwarium. Jakie koralowce planujesz (ogólnie - miękkie, lps czy sps)? Jaka obsada rybna?

Sama kilka miesięcy czytałam i planowałam. Wybrałam swój sposób - po przeczytaniu wielu wątków z akwariami, przejścia ich właścicieli przez plagi, pewne plusy i minusy, wyciągnęłam wnioski. Myślę, że warto poczytać co inni piszą, i dopasować do swoich potrzeb :)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję - Miękkie a co do obsady ryb nad tym nie myślałem, z czasem mam zamiar być może przejść na LPS lub SPS ale narazie może bo z tego co czytałem to troszeczkę wyższa szkoła ;)


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę czytam już z 2 tyg po 2 do 4 godz dziennie wkońcu poprosiłem o aktywowanie konta bo nie mogłem znaleść konkretnych opowiedzi, mam tak mi się wydaję wmiarę dużą wiedzę na ten temat, no i co za tym idzie mętlik w głowie, dlatego zadaję te pytania by chociaż kilka wątpliwości wyeliminować :) A co do finału to jako odpowiedzialny LUDZ sam podejmę decyzje i poniosę tego konsekwencję (tylko szkoda życia w solnicce na to).


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku przemyśl sprawę z sumpem, w takim litrażu jest naprawdę pomocny, warto go mieć.

1. Jeżeli będzie sump, to np. Deltec SC 1455, lub szukaj używanego Delteca APF600. Jeżeli bez sumpa to np. Deltec MCE 600

2. Stosować sump, jak pisałem na początku w takim litrażu już jest bardzo pomocny.

3. Daj sobie spokój z kubłem

5. Warto kupić DI, żywica daje naprawdę sporo, a filtr nie kosztuje majątku, dobra woda to podstawa

6. Jaka długość akwarium ?? jeżeli 60-80cm to jak najbardziej 8x24W starczy, jeżeli akwa ma więcej niż 80cm długości, wtedy najlepiej już świetlówki i lampa 39W

7. Na początek pół na pół: ATI Blue Plus + ATI Aquablue Special

8. Świetlówki daj na przemian, od przedniej szyby zaczynając od blue plusa. Przez pierwszy miesiąc świeć 3-4h dziennie, później sukcesywnie zwiększaj do 8h dziennie

9. Moim zdaniem na początku Instant Ocean

10. Na początek potrzebujesz NO3, później przydadzą się też Ca,Mg,Kh. Na początek kupuj Saliferta

11. Dodatki sobie na razie daruj, to będzie Ci potrzebne za kilka miesięcy, do tego czasu zdążyć przewertować forum.

12. Nie przyda się

13. Ja bym dał nawet 4 sztuki, znając JVP to te pompy nie mają fabrycznej wydajności.

15. Jak zasolisz to lejesz tylko bakterie, nic więcej.

16. Bakterie od razu, wszelkie mikro elementy ,balling za kilka miesięcy i to zależnie od obsady koralowej.

17. Ja bym nie trzymał dłużej niż kilka dni, ale nie wiem ile taka woda może wytrzymać, dla pewności nie trzymaj jej za długo.

18. Średnio po około miesiącu można już wpuszczać proste zwierzaki, ale to zależy od kilku rzeczy.

Edytowane przez Marcin1982 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na częśc pytań uzyskałem odpowiedz, czekam na resztę opinii :)


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin b. ladnie napisal co i jak.

Moze bym sie nie za bardzo zgodzil w nr. 16 co do Ballinga.

Chodzi o to, ze stosujac dosyc uboga sol (i dobrze) IO, warto podniesc Ca,Mg i kH do nawet lekko podwyzszonych wartosci (Salifert), aby utrudnic zycie glonom. Do mierzenia PO4, poczatkujacemu akwaryscie Salifert tez wystarczy.

Bez sumpa bedziesz tu zadawal setki pytan na temat "gdzie zawiesic to wszystko" itp.

W sumpie spokojnie zmiescisz odpieniacz, grzalke, pompe obiegowa, czujnik dolewki, pozniej tam bedziesz wlewal wode robiac podmiane i tam bedziesz dolewal Ballinga...

Kubelek moze sporadycznie przyda sie, gdy bedzie potrzeba zastosowac jakis adsorber (choc mozna go tez wlozyc do skarpety i zawiesic przy wyjsciu z odpieniacza - tez w sumpie). Trudno mi sobie wyobrazic panel o wiekosci odpowiedniej dla dobrego odpieniacza, no moze Schuran 100 by tam wszedl. Zawieszanie na szybach jest malo atrakcyjne, do wszystkiego dochodza kable, wezyki itd.

Jak Marcin napisal, DI za RO to wazna rzecz. Do tego TDS z dwoma czujnikami. TDS "zmniejsza" pozniejsze koszty.

"Nawozow" zadnych nie stosuj. Przez pierwsze miesiace nawet nie robilbym podmian, zeby te wode wyjalowic.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli musi być sump, OK to jakoś to ogarnę. Co w takim razie w sumpie.

Wiemy już że napewno ma być :

1) Odpieniacz

2) Pompa obiegowa

3) Grzałka

4) ?

5) ?

6) ?

OK RO + DI zamówione + TDS to to mamy z głowy :)

Owietlenie mamy z głowy :)

Pozostaje Sump :)


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawy w sumpie to tak jak pisałeś: odpieniacz + obiegówka + grzałka. Później dodatkowo możesz sobie zamontować jakiś filtr przepływowy na węgiel i coś na fosforany itp.

Obiegówka: jeśli ma być tanio i trochę głośniej to bierz New Jet'a 2300, jeśli ma być cicho i drożej to albo Tunze Silence 1073.020 lub Aquamedic EcoRunner 2700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytawszy propozycję z "New Jet'a 2300" stwierdzam że ma być przepływ coś około 1200 do 2300 l/h TAK ???

Aha pytanie na temat odpieniacza czy na początek może coś tańszego byśmy nie mieli NP. http://allegro.pl/od...3099584162.html co o tym sądzicie :)

Wiem kto oszczędza ten płaci dwa razy :(

Kurcze i zapomniałem być może o bardzo ważnym pytaniu za co mogę zaraz dostać po głowie od was bo pewnie takich pytań było setki.

Proszę o podanie jakie parametry powinna mieć woda

Ca =

Mg =

kH =

PO4 =

NO3 =

Ph =

Sorki za tak głupie pytania ale jedno znaczeni nie znalazłem odpowiedzi L

Edytowane przez Celi77_PL (wyświetl historię edycji)

Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz, czy zamowiony TDS ma 2 czujniki czy tylko jeden...

Obiegowa raczej ok 2000 l/h. 1200 bedzie za slaba.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegówka powinna mieć 2000-3000 l/h przepływu.

Nie widziałem na oczy tego odpieniacza red sea,ale jeśli chcesz coś sprawdzonego to raczej nastawiaj się na te które wcześniej napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podanie jakie parametry powinna mieć woda

Ca =

Mg =

kH =

PO4 =

NO3 =

Ph =

Sorki za tak głupie pytania ale jedno znaczeni nie znalazłem odpowiedzi L

Ca -390-420

Mg -1300-1350

KH -7-9

Ph- 8-8.4

PO4 i NO3 zależą od obsady koralowej. Przy SPS najlepiej jak będą bliskie 0 natomiast LPS i miękkie lubią troszkę brudniejszą wodę

Jak coś nie tak to koledzy pewnie mnie poprawią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sucha skała, o wadach i zaletach zarówno suchej jak i żywej skały jest na forum trochę tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytaniua

1. Wielkość sumpa jaką powinienem mieć do mojego szkiełka.

2. Jakie na początek preparaty zastosować do zasolonej wody. NP. TETRA Bactozym

3. Kiedy najpóźniej mogę skalę umieścić

Edytowane przez Celi77_PL (wyświetl historię edycji)

Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Im większy tym lepszy, tym wygodniejszy, więc akwarium około 150 litrów będzie dobre, oczywiście nie będzie całe zalane :)

2. Preparaty na początek to tylko i wyłącznie bakterie, ja używam Prodibio BioDigest

3. Skałę możesz wrzucić po 24h od zasolenia całego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze ja mam miejsca max na 80 l i to w 2 komorach pod akwarium, najwidoczniej będę zmuszony znowu dorobić szafkę :)

Co do bakterii BioDigest, mam jeszcze jedno pytanie ile ampułek jest potrzebne na start do takiego zbiornika.

Co do skały to kolejne pytanie czy np. jak zasolę akwarium to czy mogę dać skałę dopiero po około 2 tyg :( wcześniej nie dam rady ze względu na finanse ) no chyba że ktoś ma skałę do sprzedania w rozsądnej cenie :) to wtedy z molestuję kochaną małżonkę :) i coś się dołoży do tego biznesu :p


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celi - skałę możesz dać później - tylko w sumie nie jestem przekonany czy dzięki temu zaoszczędzisz na czasie - na czystej solance bez skały raczej nic się nie będzie działo :) Zabawa w glony zacznie się po wsadzeniu skały.

pozdrawiam

Paweł

ps : pogadaj z 'dale' - coś tam przebąkiwał że miał jakiś odpieniacz do oddania a masz do nas w sumie do lublina niedaleko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sie wstrzymaj z zalaniem i zasoleniem do czasu az bedziesz mial kaskę na skałe. Szkoda tracic czas i wystawiać swoją cierpliwość podczas dojrzewania na próbę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.