Skocz do zawartości
ninepm

MG , KH , Ca - testy RedSea a testy Saliferta

Rekomendowane odpowiedzi

Testowałem cały czas powyższe parametry testami Saliferta, w zwiazku z niskim poziomem magnezu (poniżej 1100) dolewałem magnez.

Zakupiłem testy Red Sea i dziś zrobiłem pomiary oboma , oto wyniki

Red Sea vs Salifert

MG: 1600 - 1300

KH : 10.5 - 7.5

CA: 390 - 420

W związku z tym zgłupiałem i nie mam pojęcia czemu mam wierzyć i jak zareagować :-) Testy Salifertem mniej więcej sie zgadzają z wyniki jakie na nim miałem od dłuższego czasu, (biorąc poprawkę na dolewanie magnezu)

Pomijąc fakt ze nie wiem który test jest dobry to nie wiem czy jeśli MG wynosi naprawde 1600 albo i więcej bo tak się kończy test Red Sea to powinnem ten magnez jakoś zbijać czy czekać aż sam spadnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem testy(wszystkie)kropelkowe można o kant d..y pobić.Szukaj poprawnego pomiaru ,może fotometr ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg sam spadnie.

Moze testy Saliferta Ci sie zestarzaly ?

Trudno powiedziec ktore sa dobre.

Mierze Salifertem i nie zmieniam, skoro korale wygladaja ok. i ostatni pomiar starym testem nie odbiega zbytnio od pierwszego pomiaru nowym.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle bywa , jazda z testami...

I tak w gruncie rzeczy to tylko na własnej obserwacji można polegać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a red sea zrobiłeś prawidłowo, ?? je robi się w troche inny sposób i troche inaczej wynik odczytuje


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik odczytuje sie odwrotnie, tzn nie ile zostało płynu w strzykawce tylko ile się zużyło

Wydaje mi się że wszystko zrobiłem poprawnie, ale jeszcze przeczytam instrukcje zaraz dla pewności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja porównywałem. W dolnym granicach Red Sea jest sporo dokładniejsze , tzn Saliffer od 2-3 miesięcy pokazuje mi 0 a z Red Sea zawsze mogę jakieś wartości odczytać

Mam dwa zestawy od red Sea . jeden z testami NO3 i PO4 , drugi z CA , MG i KH.

Moje wrażenie jest takie, że opłaca się kupić NO3 i PO4 od Red Sea bo są chyba sporo dokładniejsze i wygodniejsze w użyciu.

Natomiast CA, MG i KH następnym razem zakupie Saliferta , bo nie widzę specialnych przewag RedSea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą porównałem pół roczny Sali z 2 miesięcznym RS na mg i pokazał podobnie : SAL - 1440, RS- 1460


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Red Sea Mg i Ca

Ca - rozbieżność w stosunku do Salirerta 50ppm

Mg pokazuje tak samo jak Salirert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że mając testy RS lepiej trzymać Ca na poziomie ok 480-500.

Od nadmiaru głowa nie boli - o ile nie zacznie się podnosić nagle KH powinno być ok, mnie się ostatnio wytrąciło Ca jak dodałem bufor DKh Kenta - wg zaleceń producenta. Miałem 430 a po jakimś czasie zaczęły mi farfocle białe pływać i po zmierzeniu Ca - WOW 180.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A udaje Wam sie poprawnie odczytac kH na testach RS ??

To jakis koszmar, kolor zmienia sie tak delikatnie ze nigdy nie wiadomo kiedy jest to ten moment.

Co do Ca i Mg to jeszcze lepiej, kropelkujesz, kolor zmienia sie na docelowy i.... po 2-3 sek znow cofa sie do posredniego.

Przy Ca mozna tak plynac od wyniku 400 do 460 :-)

Ja wracam do Saliferta...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że mając testy RS lepiej trzymać Ca na poziomie ok 480-500.

Od nadmiaru głowa nie boli - o ile nie zacznie się podnosić nagle KH powinno być ok, mnie się ostatnio wytrąciło Ca jak dodałem bufor DKh Kenta - wg zaleceń producenta. Miałem 430 a po jakimś czasie zaczęły mi farfocle białe pływać i po zmierzeniu Ca - WOW 180.

Wg Saliferta mam KH ponad 10 :blushing: A nic nie leje do zbiornika...

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mie się udaje KH odczytac, chyba jest najłatwiejszy z nich wszystkich., najpierw kolor zmienia się w filetowy,a pózniej w różowawy, dodaje jeszcze jedną kroplę dla pewności i odczytuje

Popatrz sobie na filmik chociaż na nim ten kolor jest jakiś taki bury a nie różowy.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macko, widzialem ten filmik kilka razy , nie mam takiego zabarwienia ( tak intensywnego ) jak na tym filmie

Jak dla mnie do d*py te testy


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgrzeje temat

pod jakim światłem odczytujecie testy RS ,bo przy dziennym to nie do odczytania przynajmniej ja nie daje rady ale jak pod lampką 6500 K wszystko spoko


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy dziennim i to raczej jest na oko określam.

KH kolor nie wychodzi mi jak na filmiku tylko mam kolor żółty.

CA / Mg też raczej na oko, ponieważ odczynnik wraca z niebieskiego w fioletowy.

Nigdy więcej tych testów - zostaje przy Salifercie jak się skończą.

Pozdr,


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieski przy Mg jest tylko przez moment,później zmienia się w fiolet. Ale to nie problem:rolleyes:

Problem w kropelkowych dla mnie to subiektywne postrzeganie odcieni przy różnym oświetleniu. Dlatego robię przy świetle dziennym,najbardziej powtarzalnym. A kolorki odczytuje kobieta :rolleyes:

Zresztą kh i NO3 z salirerta wkurza mnie bardziej niż Ca i Mg z RS. Ot tak to już jest....

klik z Xperia S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz, kH z saliferta uważam za bardzo przyjemny w użyciu, jak dla mnie ostatnie kropelki dają wyraźny bardzo skok koloru z różowo-pomarańczowego do niebieskiego i tu jest ok, natomiast NO3 - zgoda tu trzeba kobitki. Ale uwaga - raz zwołane eksperymentalnie konsylium w postaci niewiast sztuk 3 w żaden sposób nie dało rady uchwalić jednoznacznego werdyktu w przedziale 5-15ppm - miałem ubaw po pachy.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zgadzam,że Kh jest łatwo odczytać,dla mnie gorzej jest z NO3 więc mam ten precyzyjny z RS.Ogólnie miałem z RS wszystkie testy i oprócz NO3 wróciłem do Salifierta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach te testy, tylko jak to roznica czy mamy azotanow jest 5- czy 15 jak korale maja sie dobrze, lub mozemy miec zera a glony moga rosnac w najlpesze.

Posiadajc testy obu firm dawalo mi poczucie wiekszej pewnosci, ale skoro pokazuja to samo lub podobnie niepotrzebnie dalem sie naciagnac na Red Sea. Samo opakowanie z zawartoscia moze wzbudzac zachwyt i poczuciaze profesionalizmu, ale to tylko marketing.

Skala porownawcza dla NO3 i PO4 jest tak samo bezsensowna jak Saliferta na PO4

Jaka w praktyce dla akwarium jest roznica w wyniku 0,25 a 0,50 lub 2 a 4, lub skad mamy wiedziec jak bardzo jestesmy w lesie z filtracja jezeli jest ponad 4. Kolor moze wskazywac ze byc moze jest to dalej bezpieczne 10-15 lub kosmiczne 100.

Po jakiego grzyba Red Sea wypuscilo test na KH ze skla 1,2,3....8,9,10 jak nam potrzebne sa dziesietne. Skok o 1 stopie to o dwa razy za duzo.

Salifert

Skala testu na PO4. Mogliby sobie odpuscic poziom 3 na rzecz czegos pomiedzy 0,03 a 0,1 lub 0,1 a 25.

Ale pomijajac skale test sie sprawdza tylko w momecie kiedy plyn jest bez jakiejkolwiek poswiaty. Kiedy pokaze 0,03 Hanna pokazuje ponad 0,1. Czyli albo mamy dobrze albo zle :baby:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... natomiast NO3 - zgoda tu trzeba kobitki. Ale uwaga - raz zwołane eksperymentalnie konsylium w postaci niewiast sztuk 3 w żaden sposób nie dało rady uchwalić jednoznacznego werdyktu w przedziale 5-15ppm - miałem ubaw po pachy.

bo tu lepsze od konsylium kobitek będzie użycie odpowiedniej barwy LED i fotorezystora ;-)

PS. Prace trwają, na razie powstał prototyp, obecnie bawię się w przygotowanie kolorowych fioleczek z płynami wzorcowymi.

Pierwsze efekty są obiecujące...

c.d.n.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.