Skocz do zawartości
adam_s

14 rodzajów węgla kontra fosforany ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

Widze ze nie tylko ja jeszcze ogladam :)

Dobry material. Adam- super ze poswiecasz swoj czas nie tylko dla siebie,ale myslisz rowniez o nas.

Ogolnie jestem zadowolony z wynikow "mojego" wegla.

Ps. to jak to sie ma do np wegla i rowa phos w akwa?


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze :)

Nie pisz nic na forum. Kto chce, niech obejrzy Twoje "wypociny" , a nie na latwizne ;)

Ps.Jak znam zycie to inmar juz dostales odp na priv :D

Powiem szczerze kolego , że słowo "wypociny" trochę źle mi się kojarzą , a Adam naprawdę w każdy projekt wkłada mnóstwo pracy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze kolego , że słowo "wypociny" trochę źle mi się kojarzą , a Adam naprawdę w każdy projekt wkłada mnóstwo pracy..

Sławek, Marcin wyjaśnił wszystko. Ja nie mam mu tego za złe :thumbsup:

@Adam Może się czepiam ale chyba warto to poprawić. 10 sekunda >>>"osobistę opinie" warto przerobić na osobistą opinię a bierze to się chyba pisze bierze a nie "bieże".

A wyniki są bardzo ciekawe. :clap:

Konrad - dzięki za wnikliwość, mogę poprawić, ale znowu pchać film 11 godzin na serwer, to mi sie nie uśmiecha. Sam jestem zdziwiony tymi bykami - wybacz proszę te błędy :baby:

Adam świetny materiał ale... Licząc ile jest tych fosforanów na 100ml wody a ile odda w akwarium 500 czy 1000l jest to mało istotne. Już kiedyś zaczynałem temat ile i jak długo i czy czesto strosować , co wybiera z wody i czy jest to potrzebne i do tej pory nie znam odpowiedzi. W jakim akwarium najlepiej stopsować itp.? Przydało by się badanie ile związków i jakich absorbuje bo to chyba o to chodzi w węglu. Wiem ze to nie wykonalne dla jednej osoby bez laboratorium, dlatego dziękuje ze ruszasz temat istotny a traktowany jak błachy i pomijany w poważnych rozważaniach nad filtracją. Znam akwaria gdzie wogóle się nie stosuje węgla i wyglądają pięknie a znam opinie ze węgiel to podstawa filtracji ale dlaczego to nikt nie chce sprecyzować.

pozdrawiam i jeszcze vraz dzięki

No właśnie Grzeniu to "ale" mnie też niepokoi. Za bardzo wg. mnie traktujemy węgiel marginalnie. Tak naprawdę brakuje mi rozważnej listy za i przeciw stosowaniu węgla.

Adam jak oglądam Twoje filmy, to czuje się jak na wykładzie na uniwerku;)

dobra robota, dzięki.

Zboczenie zawodowe, ale studenci z zajęć mi raczej nie uciekają.

Ha, jestem celebrytą :p

Tak, ale za to chyba mnie nie zlinczujesz na forum ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietnie Adamie. Dziekuje.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jednym z wygranych może być Aquael ? Cenowo wychodzi bardzo dobrze.

Marek ja ze względu na skalę w zbiorniku będę stosował właśnie AquaEl'a. Chociaż niczym to nastąpi to te węgle co mam po testach wystarczą mi na rok. Tylko je będę wnikliwie płukał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesor Adam ,na początku jak zakładałeś grunwald ,pomyślałem sobie no następny stawia molocha i serwis będzie robił robotę,a tu pełen szacun, za drugi juz wykład na temat związany z akwarystka morską ,podziwiam i czekma z niecirpliwością na następne wykłady ,wiadomo czas poświecony ,na badaniach i finanse nie zawsze idą w parze ,pozdrawiam i życze więcej wykładów z morszczyzną :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko dodać, że stosuje węgiel aktywny do oczek wodnych :) , którego nie było w teście . Adamie super robota, następnym razem jak będziesz coś takiego robił to pisz na forum, pewnie znajdzie się dużo osób "zaangażowanych".


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba węgla Aquaela nie ma w swojej ofercie żaden z sklepów RS,eRybka,Skrzydlica....,może na razie,hehe.

Ktoś widział większe opakowania niż 1L ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"szary, stalowy... jak chiński mundurek" :thumbup: Fajny test, brawo :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesor Adam ,na początku jak zakładałeś grunwald ,pomyślałem sobie no następny stawia molocha i serwis będzie robił robotę,a tu pełen szacun, za drugi juz wykład na temat związany z akwarystka morską ,podziwiam i czekma z niecirpliwością na następne wykłady ,wiadomo czas poświecony ,na badaniach i finanse nie zawsze idą w parze ,pozdrawiam i życze więcej wykładów z morszczyzną :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Marek, jak bym stawiał akwa pod serwis, to na forum bym nie siedział, bo po co? A ponieważ wszystko sam robię (poza przeniesieniem baniaka przez Reef Commando), to siedzę na forach i filtruję wiedzę, aby w akwarium działo się lepiej. Jak coś mogę zrobić dla forum, to robię to z przyjemnością. Warto dzielić się tym co sami zaobserwujemy. Akwarystyka morska jest dość specyficznym hobby, bo tu odpowiada się za życie. Jest trochę pomysłów na ciekawe projekty "badawcze" czekam na nowe fotometry i 250 szaszetek do hanki, bo mam jakieś plany na przyszłość - by wszystkim żyło się lepiej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to tak.

Każdy (prawie) z przebadanych węgli jest dobry.

Tylko my nie wiemy (wiedzieliśmy) ile staranności w przygotowanie gotowego produktu wkłada producent żeby pozbyć resztek kwasu fosforowego.

Na podstawie materiału zrobionego przez Adama możemy pokombinować jak przygotować węgiel przed użyciem.

Mnie nasuwa się jeszcze pytanie. jaka jest zależność zawartości fosforu w stosunku do Ph badanych próbek?

Adam. Dzięki za kolejną dobrą robotę.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale nie wiemy jak dany węgiel był produkowany. Chodzi tak naprawdę o proces aktywacji, bo karbonizacja jest bardziej przewidywalna. W procesie produkcji są używane różne związki chemiczne, a to wg. mnie potem mocno rzutuje na produkt finalny pod względem akwarystycznym. Węgiel aktywowany ma setki zastosowań (np. pochłanianie zapachów), a akwarystyka to promil zastosowań (albo mniej).

Wartość pH roztworu popłuczyn to zagadka. Za mało mamy danych wejściowych, aby rozwikłać pewne niewiadome. Więc jak zauważyłeś, na dzień dzisiejszy musimy się nauczyć prawidłowo go płukać przed włożeniem do akwarium i to musi nam wystarczyć.

Jest jeszcze druga opcja. Tak prowadzić zbiornik, aby nie było konieczności stosowania węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W dalszym ciągu nie wiemy tak naprawdę prawie nic o węglach. Od wielkości porów i ich kształtu zależy to co dokładnie węgla aktywne usuwają z wody. Teoretycznie więc różne rodzaje węgla aktywnego mogą mieć zupełnie inne działanie. W praktyce trzeba by było zrobić badania i sprawdzić co tak naprawdę usuwają z wody morskiej. Ale jest to bardzo trudne, żmudne i drogie zadanie. Temat z którego można by zrobić habilitacje na wydziale chemii bo ilość mikroelementów jest ogromna, stężenia tych mikroelementów są bardzo małe a węgiel pracuje w środowisku biologicznym co jeszcze bardziej komplikuje sytuację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota.

Widzę że to nie koniec : Jest trochę pomysłów na ciekawe projekty "badawcze" czekam na nowe fotometry i 250 szaszetek do hanki, bo mam jakieś plany na przyszłość - by wszystkim żyło się lepiej ;-)


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając np. dokładne dane pewnej soli . To znaczy jej składu i odpowiednie testy do rzeczywistego pomiaru tych mikro i makro, można by podłączać kolejno w malutkim systemie na np. tydzień i sprawdzić co zniknęło w jakich ilosciach. Zeby to zrobic z wodą z akwarium to juz by trezba było wiecej identycznych małych systemików zeby je jednoczesnie zalać tą samą wodą i w identycznych warunkach je badać. Trudne ale wykonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArT , a jaki to węgiel? firmy happet ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma nazywa się Lazur jest to węgiel do sadzawek ogrodowych nazywa się "filtrex". Stosowałem jeszcze H2O ale jak mi cena skoczyła z 6zł do 15zł to przestałem go używać :( . Węgiel najpierw przepłukuje zimną wodą RODI, potem moczę kilkukrotnie we wrzątku RODI.


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja węgiel Deltec Special Carbon 15 sekund płukania i do sumpa .Pomiar Po4 po 24 godz w akwarium -mała Hanka - przed węglem było Po4-zero i jest zero, więc chyba dobry ??? ! bo gdyby coś oddawał do wody ... to wiadomo...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi ale tu dochodzi jeszcze ilosc wegla do ilosci wody. Tak mi sie wydaje...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem maxymalną dawke zalecaną przez producenta węgla ,więc...-fosforanów brak i nic mnie nie obchodzi ile on odda Po4 na np. na litr wody ! ważne że do akwarium nic nie oddał.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żałuję, że nie wszystkie popularne węgle dało się wymoczyć. Był jeden który był "hybrydą" węgla ziarnistego i formowanego, to Fauna Marin. Jego zdjęcie poniżej.

fauna_net.jpg

Dla "wielbicieli" testów Hanką widok bezcenny:

fiolki_net.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od dzisiaj profesor Adam { jak się nie obrazisz ] :thumbup:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s - super robota (jak pisalem na drugim forum ). Możesz dorobić parę ważnych węgli do testu?

Myślę że obowiązkowo KZ ( stosuje prawie każdy kto ma Zeovit ) lub np. ATI - dobra cena.

No i pamiętajmy iż są 2 cele w metodzie pracy węgla. Szybkie oczyszczanie i długotrwałe oczyszczanie.

Tak samo jak preparaty na Rowę.

Np. Metoda Zeovit wymaga aby węgiel działał słabiej ale... liniowo przez miesiąc.

Np. Grotech - Sera - działa szybko i intensywnie na początku a skuteczność spada drastycznie już po kilku dniach.

Nie wiem czy to było brane pod uwagę przy teście...

Mi brakuje w tym teście 1 rzeczy. Wspomniałeś podczas analizy że kolejne płukania uwalniają pokłady fosforanów.

A może po 5 płukaniu dany węgiel już przestaje uwalniać??!! Szkoda że nie umieściłeś wyniku testu po 5 płukaniu.

Mogło by to zasadniczo zmienić rozkład tabelki ( bo np. kiepski węgiel po 4 płukaniach odda całe PO4 i będzie już tylko aktywnie działał )

Ale podsumowując ... do tej pory u mnie przygotowanie węgla zajmowało mi ..... 2 min :-) Szybkie RO płukanko i w baniak...

Dzięki tobie zmieniam swoje przyzwyczajenia ... :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.