Skocz do zawartości
adam_s

14 rodzajów węgla kontra fosforany ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

adam_s - super robota (jak pisalem na drugim forum ). Możesz dorobić parę ważnych węgli do testu?

Myślę że obowiązkowo KZ ( stosuje prawie każdy kto ma Zeovit ) lub np. ATI - dobra cena.

Mogę, czytaj dalej moją odpowiedź ;-)

Np. Grotech - Sera - działa szybko i intensywnie na początku a skuteczność spada drastycznie już po kilku dniach.

Nie wiem czy to było brane pod uwagę przy teście...

Masz jakieś dowody na to stwierdzenie odnośnie szybkości działania?

Mi brakuje w tym teście 1 rzeczy. Wspomniałeś podczas analizy że kolejne płukania uwalniają pokłady fosforanów.

A może po 5 płukaniu dany węgiel już przestaje uwalniać??!! Szkoda że nie umieściłeś wyniku testu po 5 płukaniu.

Taki test będzie w lipcu. Będziemy działać trochę dłużej. Mam deklaracje Bartka (Testera), że jak będzie w Łodzi to się właczy czynnie w zabawę. Więc będę zbierał jeszcze węgle na lipiec. Tutaj proszę forumowiczów o wsparcie w postaci węgla. Co mamy jeszcze przebadać? Co mam na stanie to wiecie. Będzie dodane parę płukanek.

Mogło by to zasadniczo zmienić rozkład tabelki ( bo np. kiepski węgiel po 4 płukaniach odda całe PO4 i będzie już tylko aktywnie działał )

Jesteśmy tego świadomi i badanie pociągniemy dalej

Ale podsumowując ... do tej pory u mnie przygotowanie węgla zajmowało mi ..... 2 min :-) Szybkie RO płukanko i w baniak...

Dzięki tobie zmieniam swoje przyzwyczajenia ... :-)

Też po tej zabawie zmieniłem przyzwyczajenia, ku chwale baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak teraz przygotowujecie wegiel? Moczycie w ro przez kilka dni czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak teraz przygotowujecie wegiel? Moczycie w ro przez kilka dni czy jak?

Ja cały czas tak samo.

Zalewam węgiel wrzątkiem RO i zostawiam do ostygnięcia.

Robię tak trzy razy. Potem płukanie zimną RO do czasu usunięcia pylenia i w worek i do sumpa.

Doświadczenia w tej kwestii nie mam żadnego bo przez 2,5 roku węgiel używałem 3-4 razy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używamy ozon :-P


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak teraz przygotowujecie wegiel? Moczycie w ro przez kilka dni czy jak?

Minimum 2 razy. Pierwszy raz wrzątkiem RODI, drugim razem RODI zimne ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używamy ozon :-P

Konrad o co biega?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapytał jak teraz używamy węgiel .

Trochę przekornie odpowiedziałem że ozon nie podaje po4 .

I sam go stosuje w małych dawkach zamiast węgla.

Wiem że znajdą się przeciwnicy że to nie to samo , ale tak jest dużo taniej i wygodniej.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zastanowił się ktoś na wpływ ciągłego stosowania węgla?

Na ile wyjałowi wodę w akwarium?

Czy to jest potrzebne i po co?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Też się nad tym zastanawiałem i co gorsza zastanawiam się nadal. Ja przez rok używałem węgiel dwukrotnie. Pierwszy raz po cyjano i chemicleanie, drugi raz teraz po pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu w wodzie i spadku jej klarowności.

Nie jestem zwolennikiem ciągłego stosowania węgla, prowadzę akwarium tylko na balingu i podmiankach, absorberze PO4. Czasami dodam biodigest. Węgiel posiada duże zdolności pochłaniania i wg. mnie zabiera nie tylko to co złe, ale również zabiera to co dobre (a tego jest mało w akwarium).

Można go bezpiecznie stosować po leczeniu, znacznej mętności, dużej rywalizacji chemicznej korali, przedawkowaniu dodatków itp. Ale jak zbiornik jest OK, to bardzo się dziwię stosowaniu tak po prostu profilaktycznie.

To tak jakby brać profilaktycznie tabletki na przeczyszczenie, aby nie mieć zaparcia... którego bez brania tabletek też nie mamy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Respekt dobra robota ,dziękuje .Aczkolwiek tez wole ozon taniej i wygodniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękna relacja jak zwykle, obejrzałem z zapartym tchem :), pewno daje to do myślenia osobą które używają węgla na okrągło

tak trzymać


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam - czytałem na reefcentral i zeovit.com - niestety nie mam linku :-(

ale np.: Fauna Marin Ultra Carb L Long Active Carbon

"Ultra Carb L from Fauna Marin is made for long-term use - 30 days."

a tu zwykly:

FAUNA MARIN ULTRA CARB ACTIVATED CARBON

Nie wiem czy to ściema marketingowa czy nie ale występują węgle o działaniu szybkim i długotrwałym...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam - czytałem na reefcentral i zeovit.com - niestety nie mam linku :-(

ale np.: Fauna Marin Ultra Carb L Long Active Carbon

"Ultra Carb L from Fauna Marin is made for long-term use - 30 days."

a tu zwykly:

FAUNA MARIN ULTRA CARB ACTIVATED CARBON

Nie wiem czy to ściema marketingowa czy nie ale występują węgle o działaniu szybkim i długotrwałym...

Post #72 obejrzyj zdjęcie węgla FM Long Active. Jest to granulat z domieszką formowanych. Muszę poszperać, ale wychodzi na to, że ziarniste i formowane różnią się szybkością działania. Prawdopodobnie ziarniste działają długoterninowo, a granulaty szybko. Ale zastrzegam są to moje przemyślenia na szybko i jak na razie niepotwierdzone.

Jakiś technolog od uzdatniania wody by się przydał!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KZ ma formowane a przy zeo zalecaja stale stosowanie wiec tez musi byc long term. Dla mnie ziarnisty jest szybki. Ale tez zgaduje :-)

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KZ ma formowane a przy zeo zalecaja stale stosowanie wiec tez musi byc long term. Dla mnie ziarnisty jest szybki. Ale tez zgaduje :-)

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Znalazłem fajnego PDF o węglach: http://foto.solniczk...wody_pitnej.pdf

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe opracowanie.

Można wyciągnąć kilka wniosków.

Np.Lać do wody różne microelementy i wyciągać je węglem?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem katalog z rocznikami pisma o ochronie środowiska i tam jest mnóstwo artykułów o węglu. Po prostu kopalnia wiedzy, 35 roczników czasopisma:

http://www.os.not.pl/docs/czasopismo/

Prościej wpisać w google: węgl site:www.os.not.pl/docs/czasopismo/

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Jak bym przebrnął przez tą lekturę to otworzył bym przewód doktorski pt.Wpływ węgla aktywnego na miesiączkę u pingwinów z Magadaskaru.

Zostańmy przy Twoich badaniach.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman,nie mieszaj do tego pingwinów z Madagaskaru bo uwielbiam ich.

Ja też jak zresztą widać


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Jak bym przebrnął przez tą lekturę to otworzył bym przewód doktorski pt.Wpływ węgla aktywnego na miesiączkę u pingwinów z Magadaskaru.

Zostańmy przy Twoich badaniach.

Roman coś dla Ciebie bezpośrednio: "Ocena biologicznej aktywności filtrów węglowych w uzdatnianiu wód powierzchniowych na przykladzie wodociągu "Sulejów-Łódź". To o Twojej wodzie w kranie.

A tak na poważnie nie przepuszczałem, że węgiel aktywowany jest tak aktywnym złożem biologicznym dla bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam_s: sprawdzilem ze ATI tez na opakowaniu jasno informuje aby ich wegiel plukac w goracej wodzie aby usunac ewentualne zabrudzenia ( mniemam ze tez chodzi o PO4 :-) )

Co mnie martwi jednak to fakt ze producent okresla go jako szybko dzialajacy do krotkiego stosowania. Ja do zeo potrEbuje long term. Albo to sciema i przy zwyklym prowadzeniu nalezy wegiel stosowac krotko ale tresciwie a przy metodach typu zeovit stale :-)

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie martwi jednak to fakt ze producent okresla go jako szybko dzialajacy do krotkiego stosowania. Ja do zeo potrEbuje long term. Albo to sciema i przy zwyklym prowadzeniu nalezy wegiel stosowac krotko ale tresciwie a przy metodach typu zeovit stale :-)

ATI jest w granulacie czy formowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.