Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy, zastanawiałem się nad założeniem akwarium morskiego, ale jestem w tym temacie zielony. Chciałem je założyć sprawnie i tanio, co nie znaczy najtaniej. Posiadam akwarium 120 litrów, na razie kombinuje jak zrobić sump, i tu pojawia się pytanie o filtr. Słyszałem, że zakładając akwarium morskie o litrażu przypuśćmy 100 litrów, to trzeba kupić filtr na około 200 litrów, czy to prawda? Jak to jest z tą solą, jak i ile jej używać? Szukałem na necie, i nie znalazłem tego co chciałem, dla tego wolę żeby mi ktoś to wytłumaczył, po to jest forum. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie filtr, tylko odpieniacz

na każdej paczce soli masz podaną wagę i na ile litrów jest ta waga. Odmierzasz swoje litry i proporcjonalnie odważasz sól :)

Tłumaczyć od początku będzie ciężko, ale poczytaj na forum dział dla nowicjuszy - tam jest wszystko od zera do fajnego baniaka

a morskie akwarium założyć - WARTO.... jedynie nastaw się na to że po niedługim czasie akwarium 120l będzie małe :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dziale dla nowicjuszy dowiesz się prawie wszystkiego.

Czytanie nie boli.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli filtr nie jest potrzebny, żaden? I czy RO jest konieczne?

Filtracja w akwarium morskim różni się diametralnie od filtracji w baniakach słodkowodnych. Odsyłam do działu dla nowicjuszy tak jak zielony mintaj.

Potrzebne jest RO/DI.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci poszukać na swoim terenie kogoś kto ma akwarium morskie, ja tak zrobiłem i zostały rozwiane wszystkie moje wątpliwości co do ceny założenia i utrzymania akwarium. Czytając różne posty na tym forum jako laik,można się zniechęcić co do kosztów, które prędzej wymieniłem, nie wiedziałem wtedy jeszcze, że miesięczny koszt utrzymania np. trzysetki może kosztować 100zł albo 300zł hehe ja przeczytałem post z opcją 300zł i mi przeszło, ale na szczęście nie dałem za wygraną i zakładam 300l.Pamiętaj, że to wszystko wygląda tak strasznie na początku sól, testy, plagi egipskie, hydraulika, jakiś sump i.t.d. ale im więcej przeczytasz na tym forum ciekawych tematów, to z biegiem czasu nie jest to już takie straszne . Pozdrawiam i życzę miłego czytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie taki diabeł straszny jak go malują"

Zbieraj sobie powoli sprzęt , obserwuj targowisko,czasami można naprawdę okazyjnie coś w dobrych pieniądzach dostać.

Mnie to zajęło około 3 miesiące ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze Ci sie nie chce palcem kiwnac tylko chcesz gotowych instrukcji, bo przeciez po to jest forum.

Jesli czytanie i dobywanie wiedzy o hobby nie sprawia Ci przyjemnosci to mysle, ze i samo akwarium morskie nie jest dla Ciebie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzęt na start,to nie jest tak straszne ,ale utrzymanie trzeba wkalkulować w całość ,światło,grzałka,pompy,itp.(energia),sól(nie kuchenna)-podstawa,że by później nie było problemów.nie mówiąc o karmieniu ,suplementach itd,wszystko trzeba brać pod uwagę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jak się zastanawiasz czy warto to znaczy nie masz przekonania. Akwaria morskie pięknie wyglądają ale czas jaki trzeba mu poświęcić to tak jak by opiekować się dzieckiem.

Ale wieczorem jak siadasz w fotel to patrzysz jak w tv w którym leci dobry film przygodowy.

Pod warunkiem, że przetrwasz czas dojrzewania baniaka :p


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu masz też fajnie łopisane trocha tego jest do czytanio ale warto

http://www.microaqua.pl/

http://www.sera.de/fileadmin/epapers/marine-biotop-pl/page29.html#/2

Edytowane przez _KRISU_ (wyświetl historię edycji)

Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzęt na start,to nie jest tak straszne ,ale utrzymanie trzeba wkalkulować w całość ,światło,grzałka,pompy,itp.(energia

Tu liczenie kosztów nie wychodzi tak tragicznie.

Przy dyskowcach to była jazda - temp. 29st, 2xeheim 2228,itd

Ogólnie morszczyna na pewno nie jest tania, ale nie jest też tak koszmarnie droga na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja właśnie powiedziałbym że początek jest najdroższy, a później nie jest tak strasznie ;p ale to fakt im dłużej się trzyma morskie tym bardziej się chce większe ;D


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytaj na forum , przemyśl wszystko dokładnie i nie bój się pytać zawsze znajdzie się ktoś życzliwy kto w końcu odpowie ja jak zakładałem pierwsze morskie 50 litrów to nawet nie wiedziałem o istnieniu tego forum co okazało się dość kosztowne ( wymiany sprzętu itd. ) kosztowało mnie to mniej więcej 1/3 tego co wydałem na 350 l ( tylko tu trochę poszperałem na forum i przygotowania trwały 9 miesięcy ). Pieniądze trzeba niestety zainwestować, chyba że chcesz mieć szaro- bury baniak i po kilku tygodniach dać ogłoszenie , że sprzedajesz wszystko.


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo czytaj i malo pisz;-) im mniej bedziesz czytal tym bardziej nie bedziesz wiedzial jak zadac odpowiednie pytanie. Koszty sa zawsze a wiedza uchroni cie przed niepotrzebnymi wydatkami, a o nie nie trudno. Zycze duzo cierpliwosci bo to cnota u morszczaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz akwarium, to pomyśl np. o pudełku przelewowym ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto, nawet jak się nie uda - zawsze to nowe doświadczenie w życiu.

Jednak koszty są znaczne. No ale cóż co kto lubi za jednorazowe wakacje tez się wydaje sporo kasy a poza wspomnieniami i zdjęciami później nic nie zostaje, a akwarium - nawet jak życie padnie to przynajmniej szkło zostanie:P


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.