Skocz do zawartości
Kaktus

Hanna reagenty na fosforany czy tylko orginalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś próbował używać jakiejś innej chemii do małej Hanki?

Opowiem dziś wam moją historie :) oczywiście wszystko z tego, że straszne nudy w domu :)

Jako, że ostatnio walczę z jakością wody strasznie dużo zużyłem reagentów na fosforany. Został mi się ostatni więc wyjąłem test na PO4 Salifert-a. Pomyślałem, że troszkę poeksperymentuje.

Mianowicie wziąłem wodę z akwarium i dodałem 4 krople do fiolki płynu PO4-1 z testu salifert-a pomieszałem i wsadziłem do hanki i zacząłem testować jak wyskoczyło aby wsadzić fiolkę drugą to dodałem miarkę z testów Po4-2 & Si3 pomieszałem i na 3min do hanki, wynik 0.03. Powtórzyłem to 3 krotnie i za każdym razem wynik był 0.03~0.04. Potem po testowałem tak, że najpierw samą wodę a potem dopiero te dwa czynniki dawałem do fiolki ale wtedy wynik wychodził 0.06~0.07 ( moim zdaniem był zawyżony o jakieś 0.03), czemu tak sądzę? ano dla tego iż na sam koniec pobawiłem się z wodą RO i jak robiłem próby pierwszym sposobem, że do wody 4 krople czynnika nr1 ho Hanki na test i potem czynnik nr2 to zawsze miałem 0.00 a jak robiłem drugim sposobem to zawsze miałem 0.03

Dodam, że dziś ten ostatni test orginalny pokazał mi 0.03.

Czy to jest zbieg okoliczności czy szczęście tego nie wiem.

A Wy co o tym myślicie?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, ciekawe... myślę że każdy rodzaj reagenów można by zastosować oby tylko dobrze wykalibrować sprzęt.

Trzeba by eksperymentalnie sprawdzić ile lać odczynników aby pomiar się zgadzał z wzorcowym pomiarem... zrobić kilka testów przy różnych wartościach PO i już robimy testy za kilka groszy a nie kilka złotych ... bardzo ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, to nie jest zbieg okolicznosci. Odkrylismy to z Grzegorzem Dyzma kilka miesiecy temu. Sprawdzalismy na plynie referencyjnym i wynik nie odbiega od prawidlowego. Jesdyna sprawa to taka ze reakcja (wybarwianie) zachodzi wolniej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge potwierdzic co Bartek pisze, badalismy moja wode, dwa pomiary regentem Hanki i dw pomiary przy uzyciu odczynnikow saliferta. w 4ch przypadkach odczyt byl taki sam. Fiolka przed uzyciem ceremonialnie przez Grzeska byla czyszczona dobre 10 minut wrecz do labolatoryjnej czystosci:)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś wie jakie proporcje testów saliferta użyć do pomiaru na Milwaukee PO4 MW-12. Jakoś nie mogę uzyskać prawidłowego odczytu lejąc chemie saliferta.

Jak w instrukcji salifert tylko poczekaj przed pomiarem, aż cały pyłek we fiolce opadnie na dno.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert-reef - w teorii powinno być to samo, ktoś tutaj na forum bardzo ładnie to opisał że reagentów w "tytkach" czy w butelkach jest aż tyle ok. 10 razy więcej niż potrzeba do badania. Po prostu większa dawka odczynnika da ten sam odczyt.

Jeżeli nie możesz trafić z saszetkami milwaukee i salifertem to zobacz czy te saszetki nie są trefne, ponieważ ja kupując swój miernik dostałem z trefnymi saszetkami - proszek beżowy - znany problem użytkowników Hanek. Na beżowym, który się nie rozpuścił i dał rudy odcień to miałem odczyt z kosmosu 1 czy 2 ppm i farfocle w próbce.

Z kolei salifert przeważnie u mnie pokazywał 0,00 w porywach do 0,06 więc być może za nisko, aczkolwiek pewnie dobrze :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie salifert nie sprawdza się w hance są rozbieżności też próbowaliśmy i lipa


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości przy okazji niedzielnych pomiarów zrobiłem pomiar salifertem w hance i dwa razy wyszło 0,12 a proszkiem od hanki 0,00 i 0,01. Co o tym sądzić nie wiem, za tydzień powtórzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też testy z odczynnikami saliferta pokazują co innego.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykonalem testy na PO4 za pomoca oryginalnych odczynnikow i zaraz potem za pomoca salifertowych. W obu wypadkach wynik 0,04mg/L.

Dodam, ze co kilka tygodni robie podwojne testy i nigdy wynik nie odbiegal o wiecej niz 0,01mg/L


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości przy okazji niedzielnych pomiarów zrobiłem pomiar salifertem w hance i dwa razy wyszło 0,12 a proszkiem od hanki 0,00 i 0,01. Co o tym sądzić nie wiem, za tydzień powtórzę.

Też to zauważyłem. Nie wiem czy salifert nie zmienił nie co składu. Jak zawsze mi się pokrywało plus minus 0,01 jak pisze Tester to na najnowszych testach na wodzie RO 0.12


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam rozbieżności rzędu 0,1 i zawsze o tyle więcej pokazuje salifert


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester bo ty na wyspach masz inną hanke ,u nas zawsze badziew ,Polakowi wszystko wcisną :blushing: nie wiem czemu takie różnice ,może my coś nie tak robimy


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cos Ty...

Moja rada jest taka zeby odczekac dluzej niz te przepisowe 3 minuty. Po wkropleniu i wsypaniu mieszamy przez dobra minute i dopiero potem odpalamy licznik w Hance na 3 minuty. Wedlug mnie mimo ze reagenty Saliferta raja szybko klarowny roztwor to reakcja zachodzi wolniej niz przy reagentach Hankowych.

Jestem tago tak pewien ze to dziala, ze jestem gotow nagrac filmik jako dowod. Na poczatku kupilem plyn kontrolny na PO4 o stezeniu 0,2 mg/L PO4. Na forum sa gdzies nawet fotki, ktore robilismy z Prezesem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, przecież to mój temat :p ale tak jak mówię wszystko było oki ale jak kupiłem nowe opakowanie testów bo stare się skończyło to niestety wyniki mam zawyżone na wodzie ro o 0.12 więc się zastanawiam czy w ostatnim czasie nie zmienili coś odczynników ?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hanka. Zawsze jak nie byłem pewien testu to robiłem sobie taki sprawdzian na wodzie ro i wynik zawsze był 0.01 a po kupnie nowego testu Saliferta po próbnych pomiarach na RO jest 0.12 oczywiście hanką


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jestes pewien ze woda RODi nie zawiera PO4? W zeszlym roku w okresie zimy mialem 0,15mg/L. Pozniej wyczytalem, ze na zime dodaja cos do wody aby zmniejszyc korozje, ktora moze powodowac sol sypana na drogach. Wiem, wiem woda sciekowa, a woda kranowa to dwie rozne wody, ale tak bylo napisane w jakims artykule.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały trick polega na tym, że niczego nie jestem pewien.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo kupisz plyn referencyjny, albo w najgorszym razie zrob pomiar na plynie kontrolnym KH. Tam powinno wyjsc zero fosforanow.

I jeszcze jedna sprawa. W iem z doswiadczenia, ze z pozoru czysta fiolka moze zawierac resztki zabarwienia. Wez patyczki do uszu i dobrze przetrzyj ja od srodka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zrobiłem dziś testy, na orginalnych odczynnikach pokazało 0.00 a na saliferdzie 0.14. Oczywiście mowa o ro+di


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie test tak:

Nabieram wode 10ml z akwarium wycieram (poleruje fiolke) i kalibruje Hanke

Daje 4 krople odczunika Salifert mieszam 10 sekund

Dodaje lyzeczke proszku mieszam 30 sekund

Opdpalam 3:00 odliczanie na Hance

Czas leci ja upewniam sie ze fiolka jest sucha i bez odcikskow. Jezeli sa babelki powietrza ktore powstaly na skutek mieszania klade fiolke na bok i pilnuje czasu na hance. uwazam ze pecherzyki powietzra maja wplyw na odczyt wyniku.

Na kilkanascie sekund przed uplywam odliczania a rozpoczeciem pomiaru wkladam fiolke i zamykam Hanke.

Wynik zawsze ten sam co na orginalnych regentach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem. Może trefne testy mi się teraz trafiły.

Pozdrawiam z fona...

Bartek


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.