Skocz do zawartości
Aleksander

Jak do zasilacza stałoprądowego podłączyć wentylator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do dyspozycji taki zasilacz stałoprądowy Mean Weel LPHC-18-350 (http://www.meanwell....PHC-18-spec.pdf ) jego napięcie jest od 6-48V i chciałbym podłączyć pod niego (poza diodami) wentylator komputerowy 12V. Czym w prosty i tani sposób ustabilizować napięcie dla wentylatora?

Chyba poszukuję czegoś takiego tylko przystosowanego do większej różnicy napięć

http://allegro.pl/st...3295604336.html

Niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu jeśli się mylę ale na elektryce się nie znam :whistle:

Edit 1:

Z dostępnych gratów majstruje lampkę do nanorafki. 30W w LEDach CREE, 2 obwody pod dwa zasilacze stałoprądowe, sterowanie przewidziane 2 programatorami czasowymi. i do jednego obwodu LED chciałbym wpiąć wentylator oczywiście poprzez stabilizator/reduktor napięcia.

Przy 5 diodach napięcie powinno wynieść ok 42,9V

Wentylator jest 12V 0,06A

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się łatwo z takiego zakresu napięć uzyskać 12V. Ten stabilizator co dałeś link do aukcji pracuje od 12v do 16v więc się nie nadaje.

To jet to czego szukasz http://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-led-cctv-12v-dc-1a-i3342022194.html - taniej nie znajdziesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może stabilizator ... L7812CV ... ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może stabilizator ... L7812CV ... ?

A może szeregowo? o ile ilość Ledów w gałęzi na to pozwoli - i wentylator 12V minimum 0,35A

Chyba jednak lepiej zasilić go oddzielnie małym zasilaczem 12V (lepiej regulowanym- wtedy można go skręcić, gdyby był za głośny)


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stabilizator LM7812cv może pracować do 35V. I tak będzie się grzał niemiłosiernie. Już lepiej LM317 lub lepiej LM350 zastosować - są to stabilizatory regulowane.

Gorzej że do poprawnej pracy każdy stabilizator potrzebuje napięcia o kilka woltów wyższego niż ma dawać na wyjściu czyli zacznie pracować dopiero jak na zasilaczu ustawisz jakieś 15V, przy niższym napięciu może nie działać co w efekcie spowoduje brak obrotów wentylatora.

Najlepiej kup zasilacz za 5zł i nie kombinuj :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że stabilizator LM. Na zasilaczu pewnie i tak będziesz miał ustawione 24v. Stabilizayor kręcisz do radiatora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że stabilizator LM. Na zasilaczu pewnie i tak będziesz miał ustawione 24v. Stabilizayor kręcisz do radiatora.

ale kolega chce podłączyć do zasilacza stałoprądowego wentylator i diody - jak wyczytałem w pierwszym poście - trochę mało miliamper zostanie dla LED...


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie spojrzałem na parametry zasilacza bo mi przez myśl nie przeszło że ktoś taką kichę klei... Przy takim prądzie to wentylator ci raczej nie będzie potrzebny. Chyba że masz plastykowy radiator... bo już chyba wszystko jest mozliwe.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały Edit w pierwszym poście, tak żeby doprecyzować

@Robert-reef zastosowanie oddzielnego zasilacza na 12v jest najprostszą i oczywistą drogą ale ze względu na kompaktowość lampki i chcę jej uniknąć, stąd powyższy temat. Napięcie powinno być stałe bo ilość podpiętych LEDów jest stałą a w układnie nie będzie zastosowane PWM, Napięcie wychodzi mi na poziomie 42,9V

@HetmanPL skręcać wentylatora nie ma potrzeby i tak jest cichutki. Proszę wytłumacz mi o co Ci chodziło że mało miliamper na diody zostanie bo przy zasilaczu stąłoprądowym to natężenie jest stałe (no chyba że się myle) zmianę napięcia chciałbym zastosować tylko dla wentylatora nie dla całego obwodu w który wentylator będzie wpięty.

@tomasz mam trochę części z demontażu innej lampki którą za grosze kupiłem dla radiatora który mam zamiar wykorzystać do zbudowania porządnej lampki 150-200W ze sterownikiem ściemnianiem no i wtedy na jednym zasilaczu i driverach. To co mi zostało to 5 zasilaczy, jakąś obudowę przypadkiem dorwałem, parę diód też się ostało więc się bawię i to sklejam w mini lampkę, jak również dla zdobywania wiedzy w zakresie w którym nie mam doświadczenia, ot tak nowe wyzwanie.

To co doradzicie? Zastosowanie scalaka LM317 przed wentylatorem i dobranie odpowiedniego rezystora (do wysterowania) załatwi sprawę?


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ten zasilacz, wypruj flaki, to pewnie będzie płytka 1cm x 3cm i zamontuj w lampce. Żaden prosty stabilizator przy takim napięciu nie będzie chodził.

Sam wentylator może pociągnąć z 400mA, zależy ile chcesz diód tym zasilać.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz stałoprądowy, jak nazwa wskazuje, będzie Ci tak dobierał napięcie, aby (oczywiście w pewnych granicach) zawsze płynął taki sam prąd - w twoim przypadku 350 mA, niezależnie, czy dasz 3, czy 5 LED szeregowo. Jeżeli dołożysz drugą gałąź z jakimś stabilizatorem, np. ten 7812, to zgodnie z prawem Kirchoffa twoje 350 mA podzieli się na dwie gałęzie i przez diody będzie płynął mniejszy prąd.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ten zasilacz, wypruj flaki, to pewnie będzie płytka 1cm x 3cm i zamontuj w lampce. Żaden prosty stabilizator przy takim napięciu nie będzie chodził.

Podoba mi się ten pomysł, wtedy zamiast wtyczki podepnę go do wejścia na zasilacz i puszczę dodatkowe dwie żyły dla wentylatora. Zasilacze są poza lampką

@HetmanPL wreszcie mówisz jak człowiek :smiling: dzięki za zrozumiałą wypowiedź :thumbup: Co do parcy zasilacza stałoprądowego to się wszystko zgadza tylko nie wiedziałem że założyłeś (co teraz wydaje mi się logiczne i oczywiste) podłączenie wentylatora równolegle.

Po szybkiej powtórce wiedzy z podstawówki wnioskuje że te 350mA z zasilacza zostałoby podzielone na diody i 0,06mA wiatraka (plus koszt "obsługi" scalaka)

Racja, nie spojrzałem na parametry zasilacza bo mi przez myśl nie przeszło że ktoś taką kichę klei... Przy takim prądzie to wentylator ci raczej nie będzie potrzebny. Chyba że masz plastykowy radiator... bo już chyba wszystko jest mozliwe.

Tomku, nie planowałem robić z tego wątku kolejnej opowieści o budowie lampy DIY ale mnie sprowokowałeś, więc zamieszczam zdjęcia kichy w trakcie klecenia:

Tak to na razie wygląda

IMG_0865.JPG

Jako mocowanie wyciołem z plexi wieszaczki i wykorzystałem pręty aluminiowe

IMG_0866.JPG

Obudowę znalazłem w rzeczach przeznaczonych do wyrzucenia po porządkach domowych i to mnie ruszyło żeby sięzacząć bawić

IMG_0867.JPG

Do zrobienia poza polutowaniem elektryki pozostało dopasowanie radiatorów do obudowy (wpuszczenie ich głębiej i podfrezowanie pod wentylatorem) bo na razie są wsadzone prowizorycznie i wystają

IMG_0869.JPG

Więc Tomku liczę na to że jako LEDowy wyga pomożesz od strony elektronicznej wyciągnąć jak najwięcej z dostępnych elementów tak żeby ta pierwsza w moim życiu własnoręcznie budowana lampka świeciła jak najlepiej.

Co do tego że lampka nie ma dużej mocy to wiem i że diody są na prądach znamionowych, nie podkręcane do granic możliwości to też wiem. Jak coś to można rozważyć dorzucenie kolejnego paska, bo zasilacz już jest a diody i tak niedługo będę zamawiał do głównej lampy. Tak żeby upakować tyle ile się da na tych 200cm2 powierzchni radiatorków. :smoke:

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Ile chcesz tych diód i jakie będzie napięcie zasilania? Przy 48v możesz dać max13-14szt, a te przy takim prądzie nie będą wymagały chłodzenia aktywnego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadź mnie bo chyba błądzę. Przyjąłem że zasilacz ma 0,35A i max 48V co daje 16,8W. Przyjmując że dioda pobiera 3W wyszło mi że mogę podłączyć max 5 szt na zasilacz. Czy niewłaściwie przyjąłem te 3W, skoro piszesz o 13-14szt? Jeśli możesz to wytłumacz mi gdzie robię błąd.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 350mA zwykle pobiera w okolicy 1W. Moc to spadek napięcia razy prąd. Czyli okolice 3V razy ok. 0,35 = ok. 1W.

Są jeszcze diody o wysokich napięciach i niskich prądach ( HV) tutaj pewnie trzeba by kilka połączyć równolegle.

Z kolorowych CREE to chyba najlepiej myśleć o XP-C.

Edytowane przez Mateusz89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek z tymi diodami się pomyliłeś.

Diody 3Watowe są zazwyczaj od 700 mA.

Ty masz zasilacz 350mA czyli wykorzystujesz diody na 350mA czyli 1Watowe.

Tych możesz max podłączyć 16 szt. choć ja tak w przybliżeniu zawsze max napięcie dzielę przez 4.

Czyli 48:4=12. Zazwyczaj na zasilaczu pisze ile diod można podłączyć

Kieruj się wskazówkami Tomasza on wie co prawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dzięki za wskazówki obecnie mam urwanie głowy w pracy ale jak będę miał chwilkę to postaram się wszystko polutować i dokończyć lampkę.

@Mateusz89 dzieki za wyjaśnienie bo nie wiedziałem jak sprawdzić te diody które mam jaki prąd pobierają, jak zmierzę spadek napięcia to powinno być już wszystko jasne i nie powinienem przeciążyć tych nanozasilaczy :cat:

Pozdro

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu.

Robię właśnie szafkę w której chciałbym zamontować 2 wentylatory zephyr 120x120x25.

Mam taki mały problem, odciąłem końcówkę z wentylatora (3pin) i mam 3 kable czarne, w zasilaczu 2 kable czerwony+czarny.

Wiecie może jak to połączyć ? nie chodzi mi to o lutowanie itp, tylko który kabel do którego żeby nie spalić nic.


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedyną opcją jeśli wszystkie są w jednym kolorze to dojąć do tego gdzie są przylutowane (pod naklejką?) .

Ogólnie to zazwyczaj są one kolorami podzielone:

czarny -

czerwony +

żółty - odczyt prędkości RPM

ten ostatni cię nie interesuje tylko musisz zidentyfikować pierwsze dwa i właściwie podłączyć.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedyną opcją jeśli wszystkie są w jednym kolorze to dojąć do tego gdzie są przylutowane (pod naklejką?) .

Ogólnie to zazwyczaj są one kolorami podzielone:

czarny -

czerwony +

żółty - odczyt prędkości RPM

ten ostatni cię nie interesuje tylko musisz zidentyfikować pierwsze dwa i właściwie podłączyć.

Super. dzięki. jest dokładnie tak jak mówisz.

pierwszy minus, środkowy plus

Wszystko działa poprawnie. dzięki za pomoc !


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.