Skocz do zawartości
AMP

Start 560L + fotki, proszę o podpowiedzi i ew. krytykę ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz chciałbym wszystkich serdecznie powitać, krótką historię o mnie i o tym dlaczego będzie solniczka napisałem w powitalni, na samym dole strony: http://nano-reef.pl/.../page__st__1120 :D.

Będzie to mój pierwszy merytoryczny post, więc proszę o wyrozumiałość ;).

W tym poście chciałbym napisać co już mam, na co czekam, co mam w planach, wrzucić kilka fotek i poznać Wasze opinie i sugestje:

Akwarium FullOpti 155x60x60 z kominem wewnętrznym - zamówione, bedzie ok. 15.09.

Stelaż 155x60x100 - zamówiony

Sump 75x50x45, trzy komory - zamówiony

Dolewka 25x50x45 - zamówiona

Hydraulika - spływ i rewizja rura 32mm, powrót rura 25mm - będzie.

Filtr RO/DI Aquarius + mierniki TDS - są

Sól morska RedSea - jest

Hydrometr JBL - jest

Termometr z sondą - jest

Pompa obiegowa NewJet 6000 - jest.

Automatyczna dolewka AM SP3000 - jest używka

Cyrkulacja 2x AquaEl ReefCirculator 10000 - jest, i tu pytanie czy wystarczy, czy dorzucić w perspektywie czasu jakąś Tunze?

Moje maleństwo :)odpieniacz Deltec AP851 = AP850? - jest używka. Już jest, bo była okazja, ale tu mam wątpliwości. Czym różni się model 851 od 850, bo w Polsce 851 ciężko kupić, a 850 są w ofertach sklepów. Czy nie będzie za duży do mojego baniaka? Docelowo będzie sporo życia, w tym też rybek i sądzę, że w perspektywie wielu miesięcy system będzie można zaliczyć do obciążonych. Pytanie najważniejsze, czy dobrze działa... Umyłem go dokładnie, sprawdziłem pompę w sposób jaki podał mi sprzedawca w e-rybce i niby OK. Napełniłem go kranówą, bez dopływu i "bąbelkuje" :) tak jak na fotce i filmiku, wydaje mi się, że tak średnio :dizzy: ? Tu prośba o Waszą ocenę...

Lampa UV 36W, kupiona trochę na wyrost, ale jest, odkupiona nigdy nie używana. Tu również pytanie o przepływ przez lampę, czy jak dam ją przed odpieniacz na pompce NewJet1200 (taką chcę zasilać odpieniacz) to będzie ok? Na początku planuję jej używać w miarę potrzeb, czy będą to się okaże :).

Jeszcze jeden pomysł na UV, obawiam się, że może być zupełnie chybiony :), czy mogę użyć jej do walki z glonami w początkowej fazie dojrzewania zbiornika, czy oprócz glonów wytłukę te jeszcze nieliczne, a pożyteczne żyjątka :question:

Taśma led RGB 1,5m x2 - jest, jedna do szafki, druga ew. jako nocne, albo do drugiej szafki, to się okaże, ale o tym w następnym punkcie.

Oświetlenie i tu jest oczywiście mega problem. Po nocach czytania i dylematów wybór padł na ATI Sunpower 6x80 ściemnialny. Niestety, albo stety zaproponowano mi za dużo mniejsze pieniądze używane ledy SunPacific BlackPython CRP po 120W master i slave. Mocno rozważałem, aż tu nagle na naszym Targowisku (widzę, że już zaczynam integrować się z forum :)) znalazłem ogłoszenie Przemka, że mają jeszcze kilka nówek tych lampek, zestaw Master160W + Slave160W kosztuje ciut więcej niż w/w Sunpower, ale nie muszę już kupować świetlówek. Obawiam się trochę o doświetlenie boków i widmo światła :question: , ale myślę sobie, że kiedyś ew. dokupię belkę 2x80 T5 i będzie OK. Co sądzicie?

Rozwiązanie z ledami ma jak wiadomo dużo plusów, jak dla mnie przede wszystkim te zachody, wschody i noce w jednym ;), oprócz tego wiadomo - "piniendze", które zostaną przy tyłku w perspektywie czasu :devil: .

Żywy piasek (tylko ozdoba) 20-30kg, żywa skała ok 50kg, jakieś testy, chemia itd. – będzie

Uff, naprodukowałem się. Kilka tematów w jednym poście, ale mam nadzieję, że czytelne.

Zapraszam do komentowania i podpowiadania oraz nawołuję do tolerancji :D.

W miarę postępów będę zdawał relacje.

Teraz, jak się uda kilka fotek i filmik:

dnkv.jpgyhcw.jpgb896.jpgjqyo.jpgcvt8.jpg

m6cv.jpgdbvk.jpgc5mg.jpgc7v8.jpg

A teraz filmik:

http://imageshack.us...wphrvjzqze.mp4/

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie wszystko w porządku tylko zamienił bym hydrometr na refraktometr, bardzo pożyteczne urządzonko pokazuje dokładniej zasolenie niż spławik


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wodę posoliłeś ?

Pienisz czy chciałeś powiedzieć że w słodkiej wodzie odpieniacz tak bedzie pienił?

Jak dla mnie wszystko ok tylko powoli myśl o reaktorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienisz czy chciałeś powiedzieć że w słodkiej wodzie odpieniacz tak bedzie pienił?

Jak dla mnie wszystko ok tylko powoli myśl o reaktorze.

A filmik widziałeś ?? Według ciebie jest ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody nie soliłem, na kranówie i bez dopływu rzędu 1000l/h tak działa. Nie wiem, czy na podstawie tego da się coś powiedzieć, bo porównując do burzy która się dzieje w tego typu odpieniaczach w działających systemach, to dobrze to nie wygląda :), no ale warunki testu są takie, jakie są...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burza się dzieje, ale na słonej wodzie. Testowanie odpieniacza na słodkiej mija się z celem, bo nie będzie i tak pienił.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A filmik widziałeś ?? Według ciebie jest ok ?

Kazdy odpieniacz tak sie zachowuje w slodkiej wodzie :)

Skoncz to bicie piany....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę tu nie pienić, bo odpieniacz nie pracuje jeszcze w warunkach odpowiednich i piany może być za dużo, w temacie ;). Teraz proszę o opinie i porady w kwestii oświetlenia, w tym momencie jest to dla mnie bardzo istotne...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz proszę o opinie i porady w kwestii oświetlenia, w tym momencie jest to dla mnie bardzo istotne...

Jesteś w Warszawy to podjedź do 5-6 sklepów w stolicy które mamy i pooglądaj sobie czym świecą i jakie na tym uzyskują efekty i na tej podstawie dokonaj wyboru. Przynajmniej ja po takiej wycieczce miałbym skrystalizowaną opinię co do światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli chodzi o oświetlenie, to najładniejszy zbiornik jaki widziałem w sklepie stał pod...ledami, ale tamten zestaw kosztował coś ok. 7k PLN :dizzy:.

Doszedłem jednak do wniosku, że nie będę kombinował i zacznę tradycyjnie na T5, tym bardziej, że mam za przyzwoite pieniążki ;) lampę Blau 10x80W, co prawda w stanie ciężkim :), ale reanimuję ją całkiem skutecznie. Myślę, że na czas dojrzewania da radę, będę używał pewnie tylko 3 z 5 obwodów, czyli 6x80.

Na baniak cały czas czekam :wallbash: , ale z nowości/postępów jest pompka, która pozwoliła sprawdzić, że pienidło pieni jak szalone oraz stelaż :).

Postępy widac na fotkach:

7zhv.jpg1ubn.jpglop5.jpgqq5f.jpg4jwj.jpg48jp.jpgdpi1.jpg


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą lampą uważaj, to jak operacja na otwartym sercu.

Mam sporo świetlówek po półrocznym przebiegu jeśli

chciał byś pobawić się kolorami i dopasować który ci się

spodoba zapraszam.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przygarnę :wine: , na dojrzewanie będą w sam raz.

PW


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie coś widać :yes , cieszę sie jak dzieciak. Teraz jeszcze zabudowa, korona i powoli można zalewać. Niestety tu jest problem, bo znajomy, który będzie to robił powiedział, że potrzebuje ok. 3 tygodni :rant: , a jak znam życie będzie trzeba cos odunąć, przesunąć i z wodą będzie raczej trudno. No nic cierpliwość jest cnotą podobno :ball: . W poniedziałek, jak żonka pójdzie do pracy :devil: na próbę zaleję kranówą i zobacze czy nic nie cieknie i czy działa tak jak trzeba.

Lampka też ma się już lepiej, ale jeszcze trochę pieszczenia wymaga, grunt że działa.

Jak myślicie to niebieskie tło to dobry pomysł? Ostatni dzwonek żeby zmienić, jak coś.

ge4i.jpgpctd.jpg4xsj.jpgwnu8.jpgwqn0.jpg7z96.jpgsfrh.jpg


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump powinien być odwrócony aby powrót wody odbywał się bez strat, ale tak też przejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten odpieniacz będzie wydajniejszy jak go podłączysz bezpośrednio na spływie


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko to ocenić, ale te rureczki nie masz za cienkie na spływ i rewizje??

co to masz za średnice rur?

co do odpieniacza na spływie, to ciężko wyregulować odpieniacz, jak przez odpieniacz pójdzie zbyt dużo wody to też nie za dobrze będzie pienił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od tego jest zawór żeby wyregulować ,używam takich delteców już kilka dobrych lat i tylko na spływie jest sens je montować


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump powinien być odwrócony aby powrót wody odbywał się bez strat, ale tak też przejdzie

Zastanawiałem się nad tym, ale ostatecznie zostało tak, pompa przewymiarowana, więc myślę, że da radę. Jedna rzecz, którą bym zmienił, to otwór na powrót dałbym z lewej strony komina, byłoby jedno kolano mniej i lepiej by to wyglądało.

ten odpieniacz będzie wydajniejszy jak go podłączysz bezpośrednio na spływie

Chciałem tak zrobić, bo wtedy 100% obiegu idzie przez odpieniacz... Rozmawiałem z wieloma osobami na ten temat i 99% odradzało, aż się zdziwiłem i zrobiłem jak radzili... Zobaczymy, jak coś, to zmienię, nie jest to duży problem. Zastanawia mnie właśnie tylko ten przepływ, producent podaje 800-1000l/h, moja obiegówka ma 6000, jak ją skręcę, to cały obieg będzie miał tylko te 1000L, hmmm

ciężko to ocenić, ale te rureczki nie masz za cienkie na spływ i rewizje??

co to masz za średnice rur?

co do odpieniacza na spływie, to ciężko wyregulować odpieniacz, jak przez odpieniacz pójdzie zbyt dużo wody to też nie za dobrze będzie pienił

32mm, chciałem cienkie rury, ale sam nie wiem, czy nie powinny być jednak 40, zaleję kranówką, to się okaże, najwyżej rewizja będzie pomagała...

ile masz rur na spływ 3??

? Na spływ 1, 2 rewizja, 3 powrót?


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 powinna dać rady, tyle że nie będziesz mógł jednak pod to podpiąć odpieniacza, bo byś musiał rewizja na spływ użyć, a rewizja powinna Cię chronić przed zalaniem, tyle że prawdopodobnie spływ będzie Ci siorpał,zorganizuj sobie coś by go przykryć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 powinna dać rady, tyle że nie będziesz mógł jednak pod to podpiąć odpieniacza, bo byś musiał rewizja na spływ użyć, a rewizja powinna Cię chronić przed zalaniem, tyle że prawdopodobnie spływ będzie Ci siorpał,zorganizuj sobie coś by go przykryć

Od strony komina będzie siorpał :)? Komin będzie do ok. połowy wypełniony wodą, a w sumpie wylot spływu będzie pod lustrem wody, więc nie bardzo ma gdzie siorpać. Jeśli chodzi o podpięcie odpieniacza, to dałbym go pod rurę spływu i całą wodę puszczał przez odpieniacz, rewizja by została.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wyjdzie Ci to, przez odpieniacz nie możesz puścić zbyt dużego przepływu bo nie będzie poprawnie pienił, przepływ musi być odpowiedni do odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.