Skocz do zawartości
AMP

Start 560L + fotki, proszę o podpowiedzi i ew. krytykę ;)

Rekomendowane odpowiedzi

montujesz trójnik na spływie w bok do odpienaicza a w dół zawór i regulujesz jak chcesz Panowie nie komplikujcie nie potrzebnie rzeczy prostych jak drut .Po za tym pompa która podaje 6000l/h w powrocie ma nie więcej niż 2500l/h ,no chyba że sump jest na wysokości lustra wody w akwarium .No ale ja mogę się mylić co prawda miałem co najmniej 12 odpieniaczy tej konstrukcji


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy płyty którymi obłożyłeś szafkę od środka zabezpieczyłeś jakimś lakierem ? Jeśli nie to radzę Ci to zrobić jak najprędzej! Płyta chłonie wodę (nawet z powietrza) jak gąbka. Nie mówiąc już o tym że na nie zabezpieczonej może wyjść grzyb. Ja u siebie pomalowałem płytę folią w płynie.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy płyty którymi obłożyłeś szafkę od środka zabezpieczyłeś jakimś lakierem ? Jeśli nie to radzę Ci to zrobić jak najprędzej! Płyta chłonie wodę (nawet z powietrza) jak gąbka. Nie mówiąc już o tym że na nie zabezpieczonej może wyjść grzyb. Ja u siebie pomalowałem płytę folią w płynie.

O tym też myślałem, ale podobno płyty OSB nie biorą wody... Mówił mi to gość ze sklepu akwarystycznego, Specjalista :) z Leroy'a i ten znajomek, który meblami się zajmuje, a On jest perfekcjonistą i lubi komplikować proste rzeczy, więc gdyby chociaż przyszło mu do głowy, że coś ma szansę się dziać, to na bank kazałby mi coś z tym zrobić. Sam nie wiem co o tym myśleć...

Edit:

To mam problem :/, cytat ze strony Kronopolu:

"Płyty Kronopol OSB należy jak najprędzej bezwzględnie zabezpieczyć przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych, aby wilgotność płyty nie przekroczyła 15%"

Lipa, jutro tym się zajmę.

Dzięki Felek99

montujesz trójnik na spływie w bok do odpienaicza a w dół zawór i regulujesz jak chcesz Panowie nie komplikujcie nie potrzebnie rzeczy prostych jak drut .Po za tym pompa która podaje 6000l/h w powrocie ma nie więcej niż 2500l/h ,no chyba że sump jest na wysokości lustra wody w akwarium .No ale ja mogę się mylić co prawda miałem co najmniej 12 odpieniaczy tej konstrukcji

W takim wypadku jaka to różnica, czy podam część wody grawitacyjnie, czy pompką?

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę wat energii i 40% więcej wydajności i skuteczności odpieniacza .Przy zasileniu pompą masz wydajnośc powiedzmy 1000l/h wody z sumpa która stanowi nie więcej niz 70% wody bezpośrednio ze zbiornika ,a na spływie masz 1000l/h wody 100% ze zbiornika .Masz ciszej z uwagi na brak jednej pompy, ,jedno urządzenie mniej które może wodę grzać,mniej do czyszczenia ,mniej energii zużywasz ,masz więcej miejsca w sumpie. Więc kolego PawelL to nie jest tylko parę wat energii ,ale powiedziałem ja się mogę mylić i nie znać stosowałem takie odpieniacze nie dłużej niż 10lat więc to są tylko takie moje wnioski .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak ,,te skimmery lepiej pracują na spływie tak jak H&S,Ratz,czy 5000 schorty nie ma co dyskutować podłącz jak kolego radzi i będzie ok

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem delteca ap 702 zasilonego na spływie ,patent z trójnikiem i zaworem i pracował idealnie regulacja bezproblemowa.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, postanowione, odpieniacz pójdzie na spływ.

AMP zauważyłem że akwariu stoi obok telewizora i tak już zostanie ??

Taki jest plan, a to bardzo przeszkadza??? Niby mam jeszcze jedno miejsce na telewizor, ale ciężko do tego przekonać moją Panią :), a poza tym musiałbym kupić większy :no;)


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i ta zrobisz po swojemu ale dla mnie stawianie zbiornika parę cm od telewizora nie ma sensu po pierwsze wystarczy kropla wody żeby spalić tv a po drugie jak będzie leciał ciekawy film w tv na co będziesz patrzył tv czy akw


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, może stać koło baniaka. Ja też tak mam i siedzimy z żona na kanapie i patrzymy na film razem, a jak jest nudny to ja zerkam na baniak - idealne rozwiązanie. W sumie to przestałem patrzeć na telewizor.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do malowania płyty to podczas budowy terrarium dla mojego legwana , OSB zaimpregnowałem jedynie lakierem okrętowym, po 6 miesiącach w wilgotności około 80% płyta była już w kilku miejscach napuchnięta . Sama płyta od dołu zaczęła pleśnieć. Później wszystko po osuszeniu pomalowałem folią w płynie ( 3 warstwy ) i dopiero wtedy płyta przestała chłonąć wodę . Z tym że w terrarium woda czasem lała się po ściankach , czego raczej w akwarium nie będzie . Niemniej jednak radziłbym zabezpieczyć płytę na prawdę starannie bo po niedługim okresie czasu będzie nadawała się do śmieci. Pamiętaj też o pomalowaniu krawędzi płyty bo kiedy wilgoć się tam dostanie płyta w bardzo łatwy sposób się rozwarstwi.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postępów nie widać, czekam cały czas na zabudowę :whistle: , zrobiłem próbę na kranówce i...okazało się, że mam zwalonego sumpa... przegrody oddzielające komorę spływu od komory odpieniacza zrobili niższe, niż te oddzielające komorę powrotu od komory odpieniacza :wallbash:, niby doświadczona firma..., ale zachowali się, bo dokleili listewki i dostałem po taaaniości grzałkę Jager 250W. P.S. Dziurka w loc-line też jest ;).

awaria prądu cd...

awaria prądu

Mam pytanko do bardziej ode mnie doświadczonych użytkowników...jako że chyba nie wytrzymam z zalewaniem do zrobienia tej nieszczęsnej zabudowy i chyba będę zalewał baniaczek :question: . Zastanawiam się jak zrobić to logistycznie, w sensie plan jest taki, żywy piasek ok. 30kg, żywa skała jak wyjdzie, ale pewnie 40-50kg, żywa woda jakieś 150-200l, albo 400l... Pytanie jest głównie o wodę. Czy woda się "starzeje", traci na wartości jak np. stoi w baniaku przez kilka dni? Jak najlepiej to zrobić? Nasypać piasek?, pokleić skałę?, zalewać?, czy od razu musi śmigać odpieniacz po zalaniu piasku i skały? Powiem szczerze, że trochę mnie to przerasta. W sumpie i dolewce mam ok 220l do przechowania wody, mam 6 baniaków po 30l, czyli razem 400l. Teraz tak, sypie piasek do suchego baniaka, kleję skałę, zalewam 400l i co dalej?, za mało na odpieniacz, a produkcja świeżej solanki w sumpie/dolewce trochę potrwa:/. Druga wersja taka, że robię w baniaku solankę, "chodzi" dwa dni wrzucam piasek (pewnie mętnie się zrobi), układam skałę na mokro, do sumpa te~150l żywej wody i ogień...Sam już nie wiem... :help1

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 woda się nie zepsuje jeśli będzie w ruchu więc wsadź jakąś pompkę i niech ją kręci

2 jeśli chcesz kleić skałę to ja klej , wsadzaj i zalewaj ale już rozrobiona solanką ale piach to jest wsypywany na końcu jeśli postawisz skałę na piachu i coś ja podkopie możesz mieć kuku piach bym wsypał po 2 tygodniach niech sie pokręci na odpieniaczu i cyrkulacji wyjdzie troche syfu to go odciągniesz wężem i dopiero zasyp piach


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Paweł mówi.

Woda jak sie kręci to nic jej nie będzie.

Najpierw skałę i niech się kręci - cała cyrkulacja na skałę żeby jak najwięcej syfu z niej wyleciało i potem wężykiem ściągnąć ten syf i wsypać piach.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie bój. Klej , wkładaj , zalewaj , cyrkulacja, piach na samym końcu - niech cały syf ze skały wyjdzie,.. Szczerze mówiąc teraz zasypałbym za 3 miesiące. Tak mam brudny piach. Piach raczej grubszy jak masz możliwość. Ten drobniutki , pompy cyrkulacyjne porywają wirkami i na skale się osadz - później pędzelek, dmuchnie wodą.... No ale tak jest u mnie. U mnie zaczęłłłoooooo dojrzewać po ok roku. ale każdy baniak jest inny

A tam na spływie widzę skarpetę- ja mam rajstomy ze sklepu jasne. Te skarpety się zapychają cholernie szybko i trudno je później wypłukać - po miesiącu do kosza- ew schowaj ją na dojrzały zbiornik. Kup grubsze podkolanówki czy rajstopy i obetnij. Łatwo się płuczą. a ha co 2 dni je i tak będziesz musiał płukać - pokombinuj teraz z dojściem żeby jak najmniej zachodu było z e zdjęciem i założeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, będę walczył z tematem... Powiedzcie jeszcze co myślicie o moczeniu skały ze sklepu przez 2-3 minuty w czystej RO, przed ułożeniem i zalaniem solanką??? W jakimś poradniku wyczytałem, że dobrze to nam robi, bo ucieka wszystko to, czego nie chcemy, a pożyteczne bakterie siedzą sobie w środku i maja się dobrze...? Podobno nawet jak wyjdzie jakiś krabik, którego chcemy, to spoko można go odłowić z RO i uratować, a np. Modliszkę zostawić i odesłać kanalizacją do Bałtyku???


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skarpety, to wystarczy przełożyć na drugą stronę, spłukać największe zabrudzenia i wrzucić do pralki na program "płukanie", u mnie 15 min.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, będę walczył z tematem... Powiedzcie jeszcze co myślicie o moczeniu skały ze sklepu przez 2-3 minuty w czystej RO, przed ułożeniem i zalaniem solanką??? W jakimś poradniku wyczytałem, że dobrze to nam robi, bo ucieka wszystko to, czego nie chcemy, a pożyteczne bakterie siedzą sobie w środku i maja się dobrze...? Podobno nawet jak wyjdzie jakiś krabik, którego chcemy, to spoko można go odłowić z RO i uratować, a np. Modliszkę zostawić i odesłać kanalizacją do Bałtyku???

można pomoczyć ją chwilę ale i tak w 100% nie ma pewności na pewno nie zaszkodzi


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym namoczył choć chwilę - to co ze skałą przyjdzie nie jest zbyt pożyteczne- krabika sobie odłowisz , ale wieloszczety? - z dziwisz się ile syfu tam siedzi. Bakterii nie zabijesz ot tak nagle sobie -do autoklawu byś musiałbyś włożyć. I tak po zalaniu będziesz bakterie dawkował do wody , zasiedlą, uzupełnią i będzie OK. Skała odrośnie - po paru miesiącach będzie piękna. A wyskakują paskudy - oj wam mówię ...... Lepiej w baniaku mieś to o czym się wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka jest jak nowa, nowa jest szyba z poliwęglanu, odbłyśniki i dodana taśma led jako nocne, reszta odratowana. Mam jeszcze pytanie o "mieszanie" wody, otóż plan jest taki, ze ok. 200l wezmę od jednego z forumowiczów i nie wiem co dalej, czy jak kolejne 200 wezmę ze sklepu, skałę jeszcze od kogoś innego i dodam ze 250l świeżej solanki to taki mix będzie ok? Czy może lepiej wziąć te 200l z jednego źródła, skałę kupić normalnie w sklepie, a resztę uzupełnić nową solanką???

lampa jak nowa


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie nadszedł dzień 0 :thumbsup: , baniak zalany w niedzielę. Ładnie się klarował, ale wczoraj jeszcze pomieszałem trochę w piasku i znowu mleko. Dzisiaj jest już lepiej. Niestety, żeby nie było tak kolorowo już coś rośnie na skałce i obawiam się, że to aiptasia, wieczorem wrzucę fotkę. Generalnie postępy będę dokumentował w dziale Nasze Akwaria. Aha i powiedzcie jeszcze parę słów na temat ustawienia skały...mnie osobiście się nie podoba, ale po trzech godzinach walki nic mi się nie podobało i zostawiłem tak, jak podobno (też już chyba mieli dosyć) podobało się, zonie, sąsiadom i znajomym, którzy byli świadkami mojej walki ;). P.S. Foty z telefonu, więc sorka za jakość, w realu nie jest aż tak niebiesko, wieczorem fotka tego stwora będzie lepszej jakości. P.S.2 450l wody z działającego systemu, reszta świeża solanka.

Skałka

Już ułożona

Jak dla mnie, to słabo :)

CD

Z góry

CD

Piaseczek

Zalewanie

Dzień 0, godzinę po zalaniu

Pienidło pieni coś od początku

Dzień 1


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Raz. Kratka rastrowa pod skałami to niezbyt dobry pomysł bo żaden zwierzak tam nie przekopie tego piasku i bedzie się tam kumulował syf i za jakiś będzie to powodem twoich problemów.

Dwa. Odsuń skałę od szyby tak żeby dojechać czyścikiem za skały - głeboko. Jak się szyba zagloni to będzie problem, bo nie będziesz umiał doczyścić szyby do końca. Uwierz mi - widać to później i będzie cie to denerwowało.

A tak poza tym to OK.

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yarcio, skałka jest odsunięta od szyby, na fotkach może tego nie widać, ale jest dostęp, a co do kratki to sam już nie wiem..., ile ludzi tyle zdań..., też wolałbym jej nie mieć, ale czytając/słuchając więcej jednak było zdań, żeby mieć pod skałą...?


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.