Skocz do zawartości
Felipe

Siporax czy refugium?

Rekomendowane odpowiedzi

W sumpie posiadam jedną komorę którą chciałbym jakoś mądrze wykorzystać. Jest pojemności około 24l, więc wychodzi 10% objętości mojego systemu.

Zastanawiam się albo nad siporaxem albo uruchomieniem refugium, możecie poradzić co będzie skuteczniejsze w polepszeniu jakości wody? Nie ukrywam też, że mam nadzieję że pomoże mi to w całkowitym uwolnieniu się od dino, które bardzo nieśmiało znowu mi się pojawiło:/

Na dzień dzisiejszy leży w tej komorze piasek odessany ze zbiornika podczas walki z dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na siporax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komory 24 litrów wejdzie 24 litry siporaxu :)

Obstawiam siporax

Dlaczego siporax a nnie reefagium

Moim zdaniem 24 litry reffagium będzie małe, te sposoby filtracji są mało wydajne a już na pewno nie tak wydajne jak siporax.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy z czym chcesz "walczyć" wprowadzając refugium lub siporax !powiedz lepiej jakie masz problemy , bo jeżeli akwarium chodzi bez problemów to nic nie zmieniaj, wprowadzając zmiany (tzn. refugium lub sipoeax) PROSISZ o problemy.Na dino nie pomoże ani jedno ani drugie.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim problemem jest właśnie dino. Wiem że sam w sobie siporax nie pomoże ale polepszy jakość wody, po za tym mój odpieniacz to też nie jest jakiś super kombajn, a lubię mieć rybki w zbiorniku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim problemem jest właśnie dino. Wiem że sam w sobie siporax nie pomoże ale polepszy jakość wody, po za tym mój odpieniacz to też nie jest jakiś super kombajn, a lubię mieć rybki w zbiorniku :)

Posłuchaj, myślę że sam odpowiedziałeś na swoje problemy , czyli odpieniacz i przerybienie ? popraw jedno lub drugie i wystarczy a do refugium daj siropax bo... jest bezpieczniejszy, nawet dla laików, bo z refugium to... trzeba wiedzieć co i jak.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie mam przerybienia, mam 8 niewielkich rybek, ale coś musi być nie tak, skoro dino nie chce dać za wygraną. Wychodzi na to że dam siporax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko potem nie miej za złe że siporax nie pomógł ! ja pomyślał bym o odpieniaczu , większym bo "a lubię mieć rybki w zbiorniku :)" ...sam to napisałeś.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że lubię ryby to nie znaczy że chce zrobić zupę rybną. Nad odpieniaczem też myślę, pewnie przyjdzie na niego czas. Natomiast teraz pytałem jak mądrze wykorzystać komorę w sumpie, padło na siporax. Tylko ile tego trzeba dać? Coś mi świta, że daje się 1-2l na 100 l wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciągnęłem kiedyś refugium ale krótko, przekarmianie nie pomogło. refugium zgniło z powodu że woda była czyściutka więc zdecydowanie siporax i bakterie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak se czytam i czytam i nie rozumie waszych odpowiedzi - co mu pomoże Siporax ? Nic - tak jak napisał Robi - odpieniacz.

A więc od początku:

- możesz zlikwidować komorę na refugium ( względnie siporax ) i wstawić tam większy - wydajniejszy odpieniacz.

- możesz tam umieścić siporax - ale tu pytanie ile masz skały i czy właściwie jest ci potrzebny siporax ( jeżeli masz dużo skały )

Musisz też pamiętać że o Siporax trzeba dbać - bo inaczej będzie się zatykał i zbierał tam syf i zamiast pomagać będzie szkodził.

- Refugium, najpierw poczytaj sobie o refugium, o glonach wyższych, o gatunkach, jakie mają potrzeby i co dają lub nawet oddają do systemu. O glony też trzeba dbać. Na pewno na Dino Siporax nie pomoże, Natomiast refugium już może, dino może dalej się robić, ale będzie się robić już w refugium, anie w baniaku głównym.

Według mnie najlepszym rozwiązaniem było by DSB+Refugium. Najlepiej jakbyś podał wymiary dna komory jaką dysponujesz, bo litry nie bardzo nam mówią co będzie lepsze.

DSB śmiało zastąpi ci Siporax, a glony na piasku będą ci lepiej rosły


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to trochę to jest wróżenie z fusów...

Jak powiedział Robert i Jarek jak chcesz mieć dużo ryb szykuj kasiore na porządny odpieniacz i nie ma o czym gadać - w tym przypadku to podstawa. Teraz jak kupisz ten odpieniacz może być że Ci się nie zemści do sumpa i potrzebna Ci będzie ta komora na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni wiec nie bardzo jest sens zawalać ją czymkolwiek. Ale jeżeli masz dużo miejsca i zmieścisz porządny odpieniacz bez reorganizacji sumpa to śmiało pakuj siporax po brzegi - a dlaczego - ano dlatego że jest najprostszy w obsłudze. Oczywiście nie traktuj go jak lekarstwo na dino bo to bzdura ale na pewno ustabilizuje Ci zbiornik a co za tym idzie pomoże w walce z tym syfem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat podłączę się do pytania. Czy ilość siporaxu ma znaczenie czy im więcej tym lepiej?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litr Siporaxu na 100L


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 Litry siporaxu na 150L w obiegu. Zastanawiam sie czy nie dokupic jeszcze z 5 Litrow. Ten jeden litr na 100l wody to chyba minimum co?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra , jeśli siporax to wiemy +- ile ale w jakim przepływie ? silny czy może bardzo powolny ?To pytanie "łazi " mi po głowie .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO im silniej tym lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za sugestie. Jeszcze raz podkreślę, że nie traktuję siporaxu, ani refugium jako antidotum na dino. Jak napisał Walker- chcę ustabilizować zbiornik, obrać pewną konkretną metodę, bo narazie filtracja opiera się na 25kg żywej skały i odpieńku. Przy czym wczoraj testy pokazały: PO4-0,05 (duża Hanna) NO3-15-20ppm (salifert) więc źle nie jest biorąc pod uwagę moją obsadę koralową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A może masz po prostu syfiastą żywą skałę,której Twój system Ci nie przerabia?

Ja tak miałam i rewolucje w akwarium zaczęłam od wyrzucenia skały właśnie.

W systemie mam 0kg żywej skały(słownie:zero)

I też zero problemów.

Tak więc po raz któryś na forum:polecam rewolucję:)

A odp na pytanie w tytule tematu: siporax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka myśl też przeszła mi przez głowę, dlatego że pierwsze dino pojawiło się przy dojrzewaniu, chociaż skała pochodzi z erybki, ale co niej siedzi, to oni sami pewnie nie wiedzą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora może mieć racje ,żywa często jest źródłem problemów chodź pięknie wygląda ,jak pare lat temu pisałem o pieknych zbiornikach bez grama żywej skały dostałem niezłego lincza :popo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora może mieć racje ,żywa często jest źródłem problemów chodź pięknie wygląda ,jak pare lat temu pisałem o pieknych zbiornikach bez grama żywej skały dostałem niezłego lincza :popo:

nie Ty jedyny :) Swój pierwszy start na suchej skale ponad 3 lata temu też był zbesztany


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, pytałem o siporax a zaraz podejmę decyzje o wymianie skały, ale muszę powiedzieć, że to się trzyma kupy, przynajmniej w moim wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie posiadam jedną komorę którą chciałbym jakoś mądrze wykorzystać. Jest pojemności około 24l, więc wychodzi 10% objętości mojego systemu.

Zastanawiam się albo nad siporaxem albo uruchomieniem refugium, możecie poradzić co będzie skuteczniejsze w polepszeniu jakości wody? Nie ukrywam też, że mam nadzieję że pomoże mi to w całkowitym uwolnieniu się od dino, które bardzo nieśmiało znowu mi się pojawiło:/

Na dzień dzisiejszy leży w tej komorze piasek odessany ze zbiornika podczas walki z dino.

Moim zdaniem jezli dasz Siporax to przydaloby sie dac i silniejszy odpieniacz i isc w kierunku metody probiotycznej

Bo co z tego ze super porowate medium zasiedla bakterie, jak nie beda dostatecznie uswane z systemu.

Na denitryfikacje w tym medium zbytnio bym nie liczyl. Ilosc bakteri nitryfikacyjnych zwiekszy sie znacznie, co przyspieszy utlenianie amonioaku. Ale czy to poprawi jakosc wody? ciezko powieddziec.

Refugium (filtr glonowy) choc male moze zadzialac pozytywnie w wyniku zlozonego dzialnia w kilku kierunkach. Na pewo bedzie miec wplyw na poprawe jakosci wody nawet jezli zostaniesz przy odpeniaczu ktory masz.

Nasypuajc 4-5cm bardzo mialkiego piasku dodasz medium do zasiedlenia przez bakterie tak samo gdybys dodal siporax.

Z tym ze jest wieksza szansa na stworzeznie sie kieszeni denitryfikacyjnych czyli redukcje NO3 i czesiciowo PO4

Jezeli dodatkowo dasz glony konsumpcja NO3 i PO4 sie zwiekszy. Tu wybralbym tylko slyne Spaghetti. Maja duza mase w stosunku do obietosci.

Idac dalej, dodajac glony stworzysz warunki dla szerokiej grupy resztkozercow, kleze, ispody, wieloszczety, slimaki, rurowki, lasoogi, gabki. Ponownie redukcja jaki produkcja.

W finale finalow moze dozowac alkohol ale nie w iloscich stosowanych w metodzie probiotycznej a TYLKO 0,5 ml dziennie. W refugium nastapi ekspozja zooplanktonu, a gdby doszlo do redukcji NO3 i PO4 przez bakterie probiotyczne z ich niewielka iloscia odpieniacz sobie poradzi.

W refugiach czesto osiedlaja sie roznego rodzju plagi przez co zbiornik staje sie czysty.

Jezli chcesz polepszyc jakoisc wody ustaw odpieniacz no mokro i zwieksz podmiany.

Od czasu do czasu zastosuj wegiel


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.