Skocz do zawartości
Ben_sage

Na który baniak się zdecydować?

  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybra? baniak ?

    • 110x70x50
      23
    • 110x65x55
      9


Rekomendowane odpowiedzi

-----Edycja ankiety ----

W przyszłym miesiącu zamawiam stelaż i mam problem z wyborem szkła.

To nad czym główkuje i priorytety:

- wygodna obsługa

- parowanie, oddychanie a ściany malowane farbą lateksową - nie wyobrażam sobie akrylu i niezmywalnych ścian przy naszym latającym psie i nie tylko.Pokój 16m2(prl salon).

Wielkość kosztem zapachu i wentylacji.

- odrobinę większy baniak dla hepatusa? niewiele mogę zwiększyć o tym na dole.

- baniak to plan wieloletni i nigdy w tym mieszkaniu nie stanie większy, może kiedyś jak postawię dom.

- akwarium stoi przy ścianie w rogu

- zawiśnie giesemann nova 250w ale podkreślam lubię ciemniejsze boki (głównie korale miękkie)

- zanim ruszy minie jeszcze kilka miesięcy ale sprzęt gromadzę między wydatkami.

- biorąc pod uwagę położenie akwarium (ściana i głębokość) myślę czy nie obciąć wysokość stelaża z 80 na 75cm w sumpie będzie schuran 120 mam nadzieje że nieznacznie wpłynie na wygodę obsługi odpieńka.

-waham się między wysokością 50 a 52 bo akwarium ma być trochę głębokie przy tej długości.

Wysokość jednak optycznie powiększa baniak.

W grę wchodzi:

110x68x52 - jeśli miałbym brać hipcia i żółtka

110x65x52 - podobnie jak wyżej ale wygodniejsza obsługa

110x65x50

100x65x52 reszta w dół tylko dla 1 pokolca żółtka

100x65x50

100x70x52

100x70x50

Wszystkie wymiary są moim zdaniem fajne i dlatego zaczynają się schody.

Nie upieram się za wszelką cenę na większe akwarium z w/w i nie upieram się na hepatusa zależy mi na kompromisie ale gdzie go szukać jak nie u doświadczonych forumowiczów?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi dlaczego nie chcesz wyższego akwarium ? np na 60 wysokie ?

Powiem ci że wysokie akwarium wygląda o wiele lepiej i ryby mają gdzie pływać.

Ja bym wybrał pierwszą opcje, a mianowicie 110x68x52 ( swoją drogą ciekawe skąd u ciebie takie dziwne wymiary ).

Ale jak bym zrobił taki ( rozumie że długość 110 to max ? boja bym obstawał przy 120 ) 110x70x60 wysokość lub nawet 70 wysokie ( nawet jak by miało być kosztem wysokości stelaża


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa to b. istotny czynnik, a zatem obstawiam 110x65x52 - też takie chcę :thumbup: . Mniejsze odpadają, bo skoro może być większy to po co się ograniczać? :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokosc stelaza 75-70cm to typowo fotelowa pozycja. Najlepsza do ogladania a wysokosc do serwisowania.

Minus taki ze nie do kazdego wnetrza pasuje. Nie wiem jakie masz dlugie lapki i ile masz wzrostu, ale wydaje mi sie ze bez problemu powinienes dac rade serwisowac kazda opcje.

Ale co do wielksoci to wydaje mi sie ze glwnym czynikiem determinujacym rozmiar jest kat swiecienia i mozliwosci lampy.

Bedziesz ja musial powiesic dosc wysyko by oswietlila akwarium nawet uwzgledniajac ze lubisz niedoswietlone miejsca.

Bedzie dawalo po oczach siedzac we fotelu.

Gdybym nie mial ograniczen oswietleniowych mam tu na mysli zakup lampy, koszt ekspoloatacji, rachunki, wybieralbym opcje jak najwieksza.

Natomiast w obecnej sytuacji 100x60x50. Tyl i tak bedzie niedoswietlony co sprawi wrazenie glebi, a gdybys chial przejsc na T5 to 6x39W tez dla miekasow zrobi robote.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110x65x52

Obsługa to kluczowy element moim zdaniem, niejedno krotnie będziesz w głowie miał myśl "nie chce mi się"

Jesteś pewny tego wymiaru ze względu na wygodę to się nie zastanawiaj, zgadzam się z kolegami co do oświetlenia zbiornika oraz głębi.

Ale komfort obsługi powinien być przede wszystkim priorytetowy, dopiero w dalszej części to co będzie ładne... i odpowiednie dla oka, wszak każdy ma swoje upodobania co do oświetlenia etc.

Ja osobiście wybierał bym w długości zbiornika, ten wymiar miał by u mnie kluczowe znaczenie. Zaś wysokość i szerokość dobierał bym do swoich możliwości "gimnastycznych" przy obsłudze.

Lampę masz/będziesz miał. Pamiętaj że oświetlenie, odpieniacz i obsadę można sobie konfigurować. A akwarium zrobione na zamówienie, jest droższe i nie każdemu będzie potem pasowało gdy przyjdzie chwila w której to stwierdzisz: "będzie większe" i wystawisz akwa na targowisku.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100x70x50

te 5 cm na głębokości ma kolosalne znaczenie

możesz dać wtedy 2 pokolce np

żółtek i mniejsze strigosus, binotatus

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi dlaczego nie chcesz wyższego akwarium ? np na 60 wysokie ?

Powiem ci że wysokie akwarium wygląda o wiele lepiej i ryby mają gdzie pływać.

Ja bym wybrał pierwszą opcje, a mianowicie 110x68x52 ( swoją drogą ciekawe skąd u ciebie takie dziwne wymiary ).

Ale jak bym zrobił taki ( rozumie że długość 110 to max ? boja bym obstawał przy 120 ) 110x70x60 wysokość lub nawet 70 wysokie ( nawet jak by miało być kosztem wysokości stelaża

Boje się że nie dosięgnę ręką do akwarium a czyszczenie i wsadzanie łap bywa troszkę upierdliwe - zależy mi na komforcie ale nie mam w takim zbiorniku praktyki, więc to tylko takie odczucie nieudokumentowane.

Miałem różne litraże 54/98/112/160/250 bez sumpa.

Wysokie akwarium może i fajne ale ostatnio jest moda w niskich zbiornikach albo mi się wydaje,ale nie ujmuje wysokim.

Za oświetlenie robi 250w i boje się że mało światła dojdzie a parę lps będzie.

Co do wymiarów 110dł lubię niedoświetlone boki ale obawiam się ze 120cm to może być już bardzo niedoświetlone ale nie jestem pewien.Mam nove 2jkę i 80cm dł akwarium ze skała w całości prawie doświetla z bardzo lekko spadającym światłem po bokach ale to pikus doszło by po 15cm na bok więcej do 110 i myślę że będzie ok.120 nie było by głupie ale trochę ryzykowne?

Myślę że do komfortu obsługi schurana wysokość stelaża to 75-80cm będzie optymalna niższego raczej nie zrobię właśnie wczoraj sprawdzałem to już przy 52cm nie dosięgnę do końca akwarium od strony ściany,

Nie wyobrażam sobie korzystać z drabiny lub krzesła, wiem że nie grzebie się codziennie w baniaku ale jednak akwarium ma być proste i nie wymagające a są tu przykłady takich zbiorników pięknych.

Chce się oddać pasji ale nie chce się podejmować ogromu prac mam jeszcze psa który zmusza mnie do 4 spacerów w bloku...

Chętnie bym zrobił 600-700l ale nie w tym ciasnym pokoju....i nie w tym bloku... może kiedyś jak postawie domek z bajki w lesie.

Jeśli jestem pomylony to napisz bo może jestem w błędzie.

Wysokosc stelaza 75-70cm to typowo fotelowa pozycja. Najlepsza do ogladania a wysokosc do serwisowania.

Minus taki ze nie do kazdego wnetrza pasuje. Nie wiem jakie masz dlugie lapki i ile masz wzrostu, ale wydaje mi sie ze bez problemu powinienes dac rade serwisowac kazda opcje.

Ale co do wielksoci to wydaje mi sie ze glwnym czynikiem determinujacym rozmiar jest kat swiecienia i mozliwosci lampy.

Bedziesz ja musial powiesic dosc wysyko by oswietlila akwarium nawet uwzgledniajac ze lubisz niedoswietlone miejsca.

Bedzie dawalo po oczach siedzac we fotelu.

Gdybym nie mial ograniczen oswietleniowych mam tu na mysli zakup lampy, koszt ekspoloatacji, rachunki, wybieralbym opcje jak najwieksza.

Natomiast w obecnej sytuacji 100x60x50. Tyl i tak bedzie niedoswietlony co sprawi wrazenie glebi, a gdybys chial przejsc na T5 to 6x39W tez dla miekasow zrobi robote.

Fotelowa zgadza się akurat lubię fotelowe pozycje i planuje do saloniku dać niski stół i niską kanapę, ale przed akwarium mam ochotę posadzić krzesło/fotel uginający się, odpalić muzę i degustować się miodami królewskimi domowej roboty i innymi....

Wzrost 183.

Nie wykluczone że będę musiał dać koronę ale szkoda było by zakrywać taką minimalistyczną lampkę to wyjdzie w praktyce.

Co do wysokości to myślę 30-40cm ale zobaczymy jak będzie się kształtować temperatura i czy będzie na głębokości uciekać światło na pysk.Przy 80cm tak ją podniosłem i dobrze doświetliła baniak więc na boki dojdzie po 15cm do 110 i jest szansa że będzie ok.

T5 fajnie wybarwia spsy.

Jednak jestem zauroczony hqi i nie prędko wrócę do t5.Refleksy to dla mnie fundament.

Lampę kupiłem nową z myślą o dłuższym użytkowaniu.

Koszty jednak są ograniczeniem, nie jestem przyzwyczajony do skromnego życia a mam wiele innych zainteresowań na pewno nie dodam drugiego żarnika.

Koszty by się znacząco nie zwiększyły przy miekasowym baniaku mam odpieniacz do 600 ale lampę i pokój dostosowany do akwarium raczej max 400 a i tak wyjdzie ciupkę powyżej 0,5W na 1l więc bez szału.

Sugerujesz 100x60x50 ? ale byś dodał chyba te 5cm do głębokości ? :) podoba mi się głębokość bez naginania ale miałem już 50 a 60 znam głównie ze sklepu, 65 nie pogardzę.

Skała będzie przy ścianie ale nie na szybie piasek też lepiej odbija światło niż skała więc wydaje mi się że aż tak bardzo nie będzie tej różnicy widać.

Właśnie sobie przypomniałem że przed likwidacją 160l już miałem novę i świeciła moim zdaniem przynajmniej bardzo dobrze na tej długości 100cm, 10cm więcej na pewno nie straci.

Wrażenia były jednak takie że T5 mimo sporo mniejszej ilości W dawały optycznie podobną ilość światła ale to nie wszystko.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po upływie czasu i tak wybrałbyś największy jaki jest możliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z doświadczenia wiem, że za rok-dwa będziesz upychał każdy centymetr gdzie się da :) i w końcu stanie np. 134x72x55 :) i będzie "pińcet" jak talala


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jakbym zrezygnował z innych rzeczy i się uparł mógłbym i 800l zrobić ale wole mniejsze i czyścić jednak szyby regularnie.

Są pewne granice dla mnie i jestem ich świadom.Często powstają wątki jak ktoś wymiękł, ja jednak się chce trzymać a wiem że kiedyś emocje opadną.

Interesuje się turystyką głównie górską i to na nią wydam ostatnie grosze.Akwarium mi wystarczy i tak będę spełniony i we własnej chacie w wybranym przeze mnie miejscu spełni się moje jedno marzenie akwarystyczne.

Ja widzę różnicę w obsłudze 100l i 250l bo miałem różne maleństwa.

Pierwszy wniosek już wyciągnąłem będzie miało 110 zamiast 100.

Wypowiedz Kolegi Jarecki do analizy.

W ankiecie brakuje odpowiedzi z 50cm wysokością przy 110.

Widzę jednak że chyba większość 52 wolało by?

i mniejsze strigosus,

No trochę szkoda żeby się hepatus męczył, ta rybka strigosus ma w sobie coś.Pokaże połówce jak wróci :)

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak zawsze robi się najdłuższy i najgłębszy jaki wejdzie i na jaki sobie możesz pozwolić, jedynie nie należy przesadzać z wysokością, bo to utrudnia czyszczenie.

Tylnej szyby się zazwyczaj nie czyści, możesz dostać z drabinki.

Pamiętaj, że nawet największy baniak po pewnym czasie robi się za mały, ale wybór należy do Ciebie.

Baniak ma 3 wymiary

- długość= komfort dla ryb

- głębokość = efekt wizualny 2D i płaskie 3D do 70, 3D 70-90, 3DHD powyżej 90

- wysokość tylko pozornie ważna, dobiera się w zależności od długości rączek i długości baniak, wymagań korali na światło (najczęściej 50-55 cm najwygodniej)

Wybór jest tylko Twój, bo baniak Twój i pieniądze Twoje.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości to mam stelaż wysoki na 80 cm, a akwarium wysokie 60 cm + korona. Razem wysokie jest na 150 cm, a wzrostu mam 179 i powiem ci że jest takie na styk wysokie. Pomyśl o tym - to zawsze 10 cm więcej do pływania dla rybci :) A przy miękkich i LPSach spokojnie światełko dojdzie. Jeszcze jak będziesz miał biały piach to będzie dodatkowo odbijał światło.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość jest niezależna od reszty?

Niektórzy mają 2 metry zbiorniki i wysokość taką jakiej nie mają inni przy krótszych baniakach.

Np przy 100cm/50wys przy 150cm/60wys a przy 200cm i 70/80 Czy nie idąc tym tokiem myślenia nie stracimy na wyglądzie robiąc np 100x65x70h?

I wysokie są ładne i niskie takie totalnie spłaszczone z głębokością jak często na ekspozycji w sklepie no i którą iść drogą bo totalnie spłaszczonego nie będę robić bo 50 czy 55 to już nie 30 czy 40.

W sumie nie robi mi to większej różnicy sprzęt się nie zmieni.

Mogę wziąć pod uwagę 55 bo takie jeszcze Ja mogę zaakceptować - miałem kiedyś 90x40x55h Malawi wydawało się większe niż faktycznie tam wody było.

Ostatecznie mogę dwie drogi wybrać:

110 zalecane x 65 x 55h lub 110x70x50 i tak poniosłem sobie litraż a z góry było zakładane max 100/90x65x50 ale co tam...raz się żyje... na tle salonu i tak będzie duże je..ęcie.

Ankieta przeszła edycję gdyż resztę uznaję za nieważną.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 175 cm i miałem baniak 18x70x70 czyszczenie to była mordęka

długość i głębokość na maksa tj wyżej Ci pisałem

wysokość 50 będzie bardzo ok, chyba że dasz waveboxa wtedy 55-60

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ankieta jest ostateczna i decyzja zapadnie na jej podstawie, proszę o przemyślane głosy :)

Pompy cyrkulacyjne tylko :(

Bez jaj mam wrażenie że wszyscy klikają zawsze w 1 odpowiedź nie sugerujcie się kolejnością ale nie zmieniajcie myślenia :animier:

Dziękuje za pomoc wszystkim.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałbym 110X65X55H lub 110X65X60H względnie 110X70X65. Moim zdaniem dobry efekt uzyskuje się budując długi zbiornik, który jest niewiele niższy niż szerszy. Nie wiem dlaczego większość osób na tym forum jest przekonana, że wszyscy marzą jedynie o najbardziej wymagających koralowcach. Jeśli ważne są dla ciebie również ryby i nie chcesz ponosić dużych kosztów utrzymania zbiornika przy zachowaniu optymalnej ilości czasu na obsługę, to proponuje akwarium funkcjonalne i efektownie prezentujące zawartość. Oczywiście wszystko zależy również od konstrukcji we wnętrzu akwarium, ale zbiornik w salonie ma przecież spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a ta jest potęgowana wysokością. Jeśli mam być szczery, to mam podobny wymiar pokoju i jeśli bym stawiał zbiornik ponownie, to rozmiary kształtowałyby się następująco: 150x80x75. Pozdrawiam.

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt miło jest usłyszeć o akwarium od gościa, lubię jak znajomi nie mogę się odkleić od szkła :) wtedy wiem że mam dobry gust :thumbsup:

Akwarium będzie pełniło w dużej mierze 2 funkcje: dekoracyjną i moje zaspokojenie potrzeb-hobby zapewniając warunki nie gorzej niż większość czyli najwyżej godne.

Obsadę będą stanowić wszelakiej maści korale miękkie lubię ich ruch i dziki wielki zarost z 3-4 lpsy i może z 2 montiporki.

Spsy już miałem i to mnie nie kręci - pewnie nie były takie wybarwione jak u innych i to by nie zmieniło wiele.

Z obsady rybnej rozważę propozycję kolegi wyżej strigosus, żółtek,stado chromisów,parka nemo,midas czyli prawie to wszystko co już miałem i znam.

Ustawienie skały to przewiduję 2 lub 3 kolumny (skała na skale) na tyłach ale nie na szybie, z lekkim wejściem od frontu tak aby korale miękkie mogły porosnąć ale zobaczy się w praktyce.

Skały mam co najmniej 25kg fakt że u kolegi przeleżała na cyrkulacji bez światła i grzałki w mieszkaniu :((sam mu wybierałem więc nie narzekam na porowatość) chyba jakieś bakterie tam zostały bo jest łysa niestety, jeszcze dokupię parę kg.

Każdy dzień przybliża mnie do startu jeszcze tyle dni miesięcy a już mam wizję...

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanko, nie obraź sie na marginesie, 1708 szt postów i nie wiesz jakie akwa?

ankieta? Ty będziesz patrzył na swój baniak czy ankieterzy?

bez obrazy,

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie, to mogę jeszcze powiedzieć, że na chwilę obecną mordengą dla mnie byłoby utrzymywanie akwarium z SPS-ami. Jeśli dla niektórych przetarcie szyb może być mordengą, to ja śmiało mogę powiedzieć, że dla mnie nie stanowi problemu. W przypadku bardzo wysokiego zbiornika o wiele chętniej dopracowałbym sposób obsługi i cieszył oko wspaniałym widokiem niż stał codziennie z pipetą mierząc parametry wody i wymieniając świetlówki, obalać liczne inne plagi by następnie po roku, jak większość, zrezygnować ze zbiornika. Piszę to dlatego aby uzmysłowić Ci, że nie wszyscy to maniacy koralowców SPS i jednocześnie osoby, którym niewyobrażalną trudność sprawia wkładanie rąk do zbiornika (ja wkładam je trzy razy w tygodniu i tylko dlatego, że mam uszkodzony czyścik magnetyczny i czyszczę szybę tradycyjnym czyścikiem z żyletką). Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1708 szt postów i nie wiesz jakie akwa

Nie mogę się zdecydować, niektórzy mają 2000postów i zmieniają baniaki lub rezygnują.

Jeszcze rok temu chciałem kostkę... nie mam zdania w tej kwestii w innych sobie raczej poradzę jak widzisz nie zakładałem od paru miesięcy lub też roku żadnego wątku technicznego.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co do wielksoci to wydaje mi sie ze glwnym czynikiem determinujacym rozmiar jest kat swiecienia i mozliwosci lampy.

Bedziesz ja musial powiesic dosc wysyko by oswietlila akwarium nawet uwzgledniajac ze lubisz niedoswietlone miejsca.

Bedzie dawalo po oczach siedzac we fotelu.

Gdybym nie mial ograniczen oswietleniowych mam tu na mysli zakup lampy, koszt ekspoloatacji, rachunki, wybieralbym opcje jak najwieksza.

Natomiast w obecnej sytuacji 100x60x50. Tyl i tak bedzie niedoswietlony co sprawi wrazenie glebi, a gdybys chial przejsc na T5 to 6x39W tez dla miekasow zrobi robote.

Właśnie ją dokładnie obadałem i jest jednak inaczej.

Przy wysokości ok.30cm oświetla (bokiem lampa) akwarium o długości 80cm ani na żywo ani na filmiku specjalnie nie zaobserwowałem aby boki były w jakiś sposób niedoświetlone - przynajmniej wzrokowo.

Widać też kąt padania światła odbijający się od ściany i faktycznie na te 80cm wskazuje.Jednak nova 1 i 2jka sporo się różnią z opisu kolegi co miał 1dynkę.

W sumie nie dopisałem w styczniu zamawiam baniak.

Poszedłem w głębie 70 i jednak wysokość 55 a dł 105, gdyby nie ograniczony budżet i wielkość saloniku zaryzykowałbym jeszcze większy baniak na tej lampie o 60-70l, ale nie bije się z tym.

Widziałem ostatnio baniaczek u kolegi z forum miał wysokość większą niż 55cm jednak litraż obłędny, ale wysokość stawiam powolutku jako równie ważna co szerokość.

Docelowo 404l + obieg.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110 szerokie

70 głębokie - no chyba że masz jeszcze z 5cm zapasu to jeszcze lepiej

60 wysokie bo faktycznie wody będzie 50 -53cm pod korek nie zalejesz,

a koroną ładnie wymaskujesz.

Ze swojego doświadczenia wiem że głębokość ma znaczenie a jak

będziesz raz w tygodniu chciał poskrobać tylną szybkę to mała drabinka

wiele miejsca nie zajmie.

Sprzęt ten sam dajesz podmiany w sumie też jednakowe a efekt o wiele lepszy będzie


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze 60 wysokie lub szersze to musiałbym już lecieć na 12mm szybie, w końcu to 404l, chcę tego uniknąć bo zniekształcenia będą większe pod kątem jakby nie patrzeć , dla mnie to mocniejszy argument niż opti dla niektórych.

U mnie 55 to jest granica wygody, drabiny nie przewiduje, chociaż nie planuje chyba tła to pewnie za jakiś czas z tyłu porośnie wapiennymi nie wiem czy będzie chciało mi się czyścić.

Podmiany to nie problem bo głównie jestem fanem korali miękkich.Co do korony nie wiem , chyba mi się bardziej podoba baniak bez niej, wygląda tak lżej i jeszcze ta leciutka lampa...ale to wyjdzie w praniu

Tutaj w sumie nieoficjalnie przymierzałem lampkę do akwarium ze skałą.

W 0:46 sekundy widać że przy wysokości ok.30cm kąt światła pokrywa cała długość tego akwarium 80cm.

W rzeczywistości jest bardzo jasno , tylko przysłona reguluje światło w aparacie.

http://youtu.be/N6hy2f3AkuY

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.