Skocz do zawartości
inmar

Budowa szafki pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinno być problemu,dla pewności czy spokojnego sumienia można dać podwójną płytę lub blat kuchenny,ale jedna na pewno starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blat raczej odpada bo one wszystkie chyba mają 60cm głębokości i jest zaoblona krawędź , chyba trzeba będzie udać się do któregoś z marketów gdzie nie sprzedają tylko całych płyt i dokupić pojedynczą lub podwójną płytę na wymiar.


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko są o wymiarach 60cm głębokości :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blat raczej odpada bo one wszystkie chyba mają 60cm głębokości i jest zaoblona krawędź , chyba trzeba będzie udać się do któregoś z marketów gdzie nie sprzedają tylko całych płyt i dokupić pojedynczą lub podwójną płytę na wymiar.

Zamiast do marketów, gdzie mają tylko standardowe płyty i poza tym wielkie g..., lepiej poodwiedzaj sklepy i firmy zajmujące się sprzedażą płyt meblowych, robiących meble, stolarnie itp.

Ja blacisko o wymiarach 200x70x40 kupiłem za cenę dobrej flaszki, bo dla nich był tylko kłopotliwym odpadem (miał lekko przerysowany fornir), a dla mnie jak znalazł.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam pytanko... w sumie w programie pro100 sam coś porzeźbiłem i nie wiem w sumie czy dobrze. Mam do zabudowania stelaż aluminiowy o wym zew. 100x50x80cm H. Chciałbym to zrobić jak najbardziej schludnie się da i tutaj pojawia się problem bo pierwszy raz odpaliłem ten program i w sumie nie jestem pewien czy mi wszystko będzie pasować jak podocinam formatki;/

można jakoś zweryfikować czy aby dobrze wszystko "zaprojektowałem" ?:D

post-16790-0-06843000-1422801913_thumb.jpg

post-16790-0-35600300-1422801914_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie przód docięty,środek będzie wycinany wyrzynarką ?

Nie... przód tzw. rama będzie zrobiona z 5 formatek w kształcie desek. Właśnie nie wiedziałem czy robić z jednej płyty i wyrzynać otwory czy kombinować z kilku formatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie za wiele widzę :D nijak znam się na meblach i nie wiem na co patrzeć:p Chodzi o to że drzwi są na całym przodzie?:p

poniżej poczyniłem coś takiego. Teraz na pewno jest dobrze spasowane jeśli chodzi o wymiary:)

post-16790-0-38370000-1422812847_thumb.jpg

post-16790-0-53808700-1422812848_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz stelaż o wymiarach takich jak podstawa akwarium i dołożysz na bokach i przodzie płytę, to ta płyta będzie odstawała od obrysu akwarium. Inaczej mówiąc, u mnie widać blat a u Ciebie nie będzie.

Zwróć uwagę na licowanie krawędzi akwarium do ścianek bocznych i drzwi. Szafka z akwarium tworzy jakby jedną powierzchnię:)

Jeśli zrobisz stelaż o wymiarach takich jak podstawa akwarium i dołożysz na bokach i przodzie płytę, to ta płyta będzie odstawała od obrysu akwarium. Inaczej mówiąc, u mnie widać blat a u Ciebie nie będzie.

Zwróć uwagę na licowanie krawędzi akwarium do ścianek bocznych i drzwi. Szafka z akwarium tworzy jakby jedną powierzchnię:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,nie chcę Cię martwić,ale blat chyba puchnie,ta biała kreska na krawędzi o tym świadczy.Lepiej,jak blat wystaje a fronty są pod spodem.Krople wody wtedy można wytrzeć z blatu a tak wpijają się do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem lub nie problem:D ale stelaż już jest zrobiony i raczej nie uda mi się tak wszystkiego dobrać na równo bo stelaż jest równy podstawie akwarium :p więc nawet jak będę chciał wyrównać do jednej bryły to muszę to zrobić minimalnie 18mm od krawędzi bocznych i przedniej.

18mm minimum bo taką grubość ma płyta MDF.

A skoro dodatkowo będzie lepsze zabezpieczenie przed puchnięciem to jakoś to przeżyję;)

PS.

Nie wiedziałem, że projektowanie mebli w tym programie jest takie przyjemne ;) jakbym wiedział to zaprojektowałbym całe mieszkanie ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta biała kreska jak to nazwałeś to jest góra blatu. Zrobiłem taki myk, że zamówiłem biały blat (cena) oklejony czarnym wykończeniem z połyskiem.

Jeśli chodzi o jakiekolwiek puchnięcie to nie ma miejsca. Blat jest grubości 36 mm w jednym kawałku, nie jest sklejany z dwóch płyt. Krawędzie oklejone ponad 1mm okleiną bardzo solidnie. Wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Podałem taki przykład ze względów estetycznych. To rozwiązanie bardziej mi się podobało i tak też zrobiłem. Rzecz gustu.

Koronę też zrobiłem prawie zlicowaną a Akwa.

Edytowane przez Jacek_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby moja szafka miała tylko 2 skrzydła drzwiczek jako front. czy jest możliwe aby jakoś przymocować zawiasy beż tzw. listew po bokach, a bezpośrednio na boku lub stelażu aluminiowym bez jakiegoś specjalistycznego wiercenia? może jakieś magnesy albo coś?

Kawałek płyty jaki by wystawał zza profilu jest długości 18mm tak aby wyrównać "wylicować" drzwiczki z resztą bryły

Nowy Obraz - mapa bitowa (5).bmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być magnesy lub zatrzaski rolkowe,ale upierdliwa obsługa.

Czytałem właśnie, że różnie ;) ale czy to będzie aż taki problem? w sumie zawsze można dodać te dwie listwy po bokach i do nich przymocować drzwiczki jeśli to okaże się aż takie upierdliwe ;)

coś poszukam i popatrzę :) bo jedyne rzeczy jakie kiedykolwiek robiłem to ludziki z kasztanów:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

Kawałek płyty jaki by wystawał zza profilu jest długości 18mm tak aby wyrównać "wylicować" drzwiczki z resztą bryły

Przy takim układzie można zastosować zawiasy taśmowe.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mogę przymocować płyty do stelaża? Rozumiem, że zacznę od blatu i spodu, a następnie do nich będę przytwierdzać resztę formatek? Czy może mogę przykręcać płyty bezpośrednio do stelaża aluminiowego przy pomocy jakiś blachowkrętów wielozadaniowych czy może jest jeszcze jakiś inny sposób?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ślusarz wspawał wąsy do montażu płyt, zgodnie z zamówieniem. Jak nie masz, to może da się zamontować jakieś płaskownczki do których przykręcisz płytę, albo nawierć otwory w stelażu pod wkręty.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie po bokach dałbym estetyczne kratki wentylacyjne a w jednej wentylatorek komputerowy na zasilaczu z ładowarki od komórki ustawiony koniecznie jako wyciągający powietrze.

Dlaczego koniecznie wyciagający? Ja mam od dwóch lat jako nawiew (nadcisnienie). Tak to sobie wymysliłem, żeby przepływ powietrza był w kierunku od elektryki do sumpa a nie odwrotnie. Proszę rozwiń czemu akurat szafka powinna pracować w podciśnieniu. Ilość wymian powietrza na godzinę wydaję się być taka sama w obu przypadkach przy takim samym wiatraku.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mogę przymocować płyty do stelaża? Rozumiem, że zacznę od blatu i spodu, a następnie do nich będę przytwierdzać resztę formatek? Czy może mogę przykręcać płyty bezpośrednio do stelaża aluminiowego przy pomocy jakiś blachowkrętów wielozadaniowych czy może jest jeszcze jakiś inny sposób?

Pozdrawiam

Można na magnesy lub na zatrzaski rolkowe,mamy wtedy łatwy dostęp do całej szafki.Na poprzednich stronach są opisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego koniecznie wyciagający? Ja mam od dwóch lat jako nawiew (nadcisnienie).

Odnośnie tej wypowiedzi. W Straży Pożarnej stosujemy wentylatory nadciśnieniowe, a nie podciśnieniowe gdyż te pierwsze są w stanie przewietrzyć (przemieścić) masę powietrza do nawet 11 kondygnacji, gdzie te drugie nie mają takich możliwości- przemieszczanie najbliższego powietrza nawet w obrębie samego pomieszczenia np. łazienka i odparowanie. Dodatkowe zalety dla PSP to już oddymianie, usuwanie gazów pożarowych, dostarczanie powietrza etc.

Wentylator nisko i po przeciwnej stronie otwór wysoko. Najwyższa wydajność bo pomaga naturalna grawitacja unoszenia ciepłego powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym się upewnić ze taka konstrukcja wytrzyma akwarium 100x50x45. Płyta 18mm, blat 28mm.

szafka2.png

szafka1.png


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć ;) nie otwierają mi się zdjęcia:P

Poniżej w końcu udało mi się obudowań mój stelaż i jestem bardo zadowolony:D estetycznie ok, ale najważniejsze, że to moje dzieło:d

Jakby ktoś chciał zaoszczędzić to ja zapłaciłem 240 PLN = 140 materiał + 100 oklejanie ;) można okleić samemu, ale tak dobrze oklejone nie będzie jakby to zrobić maszynowo plastikiem

Poniżej 2 fotki :D

post-16790-0-82056100-1432633687_thumb.jpg

post-16790-0-53435400-1432633689_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.