Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwa wymiat :)

Mam pytanie odnosnie biogro, a dokladnie o zapach w 3 butelce, 1 i 2 bez zapachu ale 3 pachnie jak plyn do szyb, doslownie, czy ma miec taki zapach, czy moze cos innego znajduje sie w butelce ? Dzieki


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki... Sorka za ot :/

Edytowane przez agus25 (wyświetl historię edycji)

Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylem w stolicy :thumbsup: widzilem , wyszedlem ze spuchnieta glowa, ale i torba :ice:

Akwarium inne niz wszystkie, nie tylko ze wzgledu na kolory ale i na gatunki. Czesc nigdy w zyciu nie widzialem. Sproa ilosc rzadkosci jak i mega trudnych.

Krzysiu mam krotkie pytanie na dluga odpowiedz: :queen:

Jak piasek koliduje z kolorami, ze na razie jestes na nie?

Życzę wszystkim wspaniałych świąt i radości z prowadzenia zbiornika morskiego!

Czy piasek wpływa w jakiś pośredni sposób na kolor spsów? To zależy jak gruba jest warstwa podłoża i jak stara. Ja miałem dsb, ok. 10-15cm grubości. Przez pewien czas było ok, piasek czysty, korale o czystych barwach. Jednak po kilku latach zaczęły się pewne problemy. Coraz trudniej było utrzymać piasek czystym, czasami pojawiały się drobne zalążki cyjano na podłożu lub na skale, tuż po podmianie wody korale miały żywsze barwy, ale po paru dniach kolory były już przytłumione. Myślę, że dsb po paru latach przestaje pracować lub też nie pracuje w 100%, nie jest w stanie przerobić tego, co wchłonie i być może zaczyna się powolny proces oddawania nadmiaru. Chyba trzeba dbać o dsb, od czasu do czasu dodawać jakieś mikrożyjątka, żeby odświeżyć życie, jakie toczy się w piachu. Postanowiłem usunąć piasek. Trwało to bardzo długo, przy każdej podmianie wody usuwałem trochę piasku. Nie wyobrażacie sobie, ile usunąłem czarnego mułu! W chwili obecnej pozostało jeszcze troszkę piachu w miejscach trudniej dostępnych. Usunę go do końca. Czy dam nowy piach? Tego nie wiem. Lubię widok zbiornika z podłożem piaskowym, jest bardziej naturalny. Jedno wiem - nigdy nie zrobię dsb ze względu na długi i niebezpieczny proces usuwania go, a czuję, że po paru latach należy to zrobić. Ktoś może powiedzieć, że są piękne zbiorniki z dsb np. dziesięcioletnim. Tak, ale jest ich naprawdę niewiele i być może są u kresu wytrzymałości. Tego nie wiemy, a ja nie chciałem przekonać się o tym osobiście. Może to intuicja podpowiedziała mi, że to najwyższy czas, aby usunąć piach. W każdym razie, teraz jest super. Żadnego cyjano, żadnych brudów, kolor sps super. Nie razi mnie goła szyba na dnie, gdyż pokryta jest częściowo algą wapienną, częściowo koralem pavoną i łatwo się czyści.

Reasumując - cienka warstwa piasku nie ma, moim zdaniem, wpływu na barwę korali, natomiast dsb na początku jest cudowne, ale po kilku latach nadmiar detrytusu niweluje korzyści płynące z dsb, kolory korali stają się przytłumione..

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - również wszystkiego najlepszego :)

z innej beczki - dużo karmisz dziennie swoje ryby? Jak by nie patrzeć kilka pokolców pływa u Ciebie.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Krzysztofie. Było kilka tematów o podmiankach na wodzie z oceanu ( u mnie Atlantyk, W-y Kanaryjskie). Co Pan o tym sądzi, czy to się mija z celem czy raczej jest zgodne z naturą, zakładając że ta woda ma zasolenie1,025, NO3,PO4 niewykrywalne, Ca 430, Mg 1350,PH 8, KH 8. Testy Salifert. Kuszą mnie podmianki na wodzie z oceanu zwłaszcza że mam 50m do wody, ale tu nie o wygodę chodzi tylko o całą resztę która jest w Oceanie. Pozdrawiam, Pański baniak bajka.

Podstawowe parametry są doskonałe, ale to nie wszystko. Mam znajomego, który prowadzi sklep akwarystyczny w Australii. Używa wody naturalnej. LPS-y nie chciały się rozwijać, były skulone. Zaczął ozonować wodę i wtedy nastąpiła poprawa w wyglądzie korali. Nie wiem, z jakich rejonów pochodziła ta woda. Morze, ocean to wielki odpieniacz. Jeśli wodę bierze się z rejonów przybrzeżnych, na pewno jest bardziej zanieczyszczona niż ta z otwartych mórz. Moim zdaniem woda pobierana blisko brzegu to duże ryzyko, może zawierać różne toksyny i zanieczyszcenia.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trafiłem na YT na filmik z tym akwarium i nigdy bym nie pomyślał, że funkcjonowało ono przez tak długi czas na dsb. Skoro teraz już wiem że tak było, to zastanawiam się czym została zastąpiona ta metoda filtracji. Jeżeli mnie pamięć nie myli to zbiornik przez pewien czas chodził na pelletach i dlatego chciałbym zapytać co było w tym czasie główną metodą prowadzenia zbiornika dsb czy pellets i czy np. w miarę zmniejszania złoża dsb istniała konieczność zwiększania ilości kulek?

Ps. Mój ulubiony zbiornik na tym forum.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe parametry są doskonałe, ale to nie wszystko. Mam znajomego, który prowadzi sklep akwarystyczny w Australii. Używa wody naturalnej. LPS-y nie chciały się rozwijać, były skulone. Zaczął ozonować wodę i wtedy nastąpiła poprawa w wyglądzie korali. Nie wiem, z jakich rejonów pochodziła ta woda. Morze, ocean to wielki odpieniacz. Jeśli wodę bierze się z rejonów przybrzeżnych, na pewno jest bardziej zanieczyszczona niż ta z otwartych mórz. Moim zdaniem woda pobierana blisko brzegu to duże ryzyko, może zawierać różne toksyny i zanieczyszcenia.

Krzysztof

Po jednej podmiance 10 % jakieś 10 dni temu nie zauważyłem negatywnych zmian. LPS-y bujają, SPS-y polipują jak powariowane, Gościu który pracował w LoroParku twierdzi że do wszystkich akwariów morskich pobierają wodę z oceanu pilnując tylko zasolenia (niższa temperatura oceanu) a w moim rejonie woda jest wyjątkowo czysta, pilnuję oczywiście krzemianów. Przyznam że moje pytanie jest czysto retoryczne ale poprawiło mi samopoczucie, proszę wybaczyć. Bedę dalej próbował, zobaczymy. Dzięki.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - również wszystkiego najlepszego :)

z innej beczki - dużo karmisz dziennie swoje ryby? Jak by nie patrzeć kilka pokolców pływa u Ciebie.

pozdrawiam

Paweł

Ryby dostają ok. 8-10 kostek mrożonki (mysis, artemia, krewetka, kryl) dziennie, rozbite na 2 porcje, rano i wieczorem.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trafiłem na YT na filmik z tym akwarium i nigdy bym nie pomyślał, że funkcjonowało ono przez tak długi czas na dsb. Skoro teraz już wiem że tak było, to zastanawiam się czym została zastąpiona ta metoda filtracji. Jeżeli mnie pamięć nie myli to zbiornik przez pewien czas chodził na pelletach i dlatego chciałbym zapytać co było w tym czasie główną metodą prowadzenia zbiornika dsb czy pellets i czy np. w miarę zmniejszania złoża dsb istniała konieczność zwiększania ilości kulek?

Ps. Mój ulubiony zbiornik na tym forum.

Na dsb zbiornik był ok. 7 lat, gdyż w czasie ósmego roku dsb już było stopniowo usuwane. Natomiast od ponad 4 lat, a więc równocześnie z drugą połową czasu funkcjonowania dsb, po rezygnacji z zeovitu zacząłem filtrację przy pomocy NP reducing biopellets. Pelety kręcą się do dzisiaj i póki co, nie zamierzam z nich rezygnować. W moim systemie sprawdzają się znakomicie. Wydaje mi się, że właśnie teraz, gdy nie mam już prawie wcale piachu, ale kontynuuję peletki, kolory są najładniejsze. Niektóre spsy rosną bardzo szybko, inne przyrost mają znikomy, ale myślę, że to bardziej związane jest z gatunkiem spsów niż z metodą prowadzenia zbiornika. Gdybym miał takie korale jak seriatopora hystrix lub acropora tumida, pewnie wychodziłyby już ze zbiornika. W tej chwili stawiam nie na przyrost, ale na rzadsze okazy.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie Color Complex uzależnione jest ( jak z reszta suplementów) od obsady, tempa konsumpcji itd. Dawkę należy ustalić dozując od minimalnej i obowiązkowo pod dość częstą kontrolą za pomocą testu na potas, na początku koniecznie raz w tygodniu.

Optymalny poziom potasu to 400 i raczej nie powinno się przekraczać tej granicy.

Za radą Krzysztofa w zbiorniku 1400l z względnie jeszcze ubogą obsadą ( SPS) podaję raz w tygodniu 2 ml każdego z trzech suplementów.

Te suplementy są dość mocno skoncentrowane więc bardzo wydajne.

Poziom potasu ustabilizował się na poziomie 370

Co dokadnie zawierają suplementy Color Complex od Fauna Marin? oprócz potasu. szukałam tego w opisie w sklepie Erybka i Aqua Mor ale nie ma tam składu wypisanego proszę o odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu całego tematu znalazłem mnóstwo odpowiedzi na pytania które mnie interesowały :)

Zbiornik piękny i oby takich więcej ;)

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dokadnie zawierają suplementy Color Complex od Fauna Marin? oprócz potasu. szukałam tego w opisie w sklepie Erybka i Aqua Mor ale nie ma tam składu wypisanego proszę o odpowiedz.

Kiedy zamieszczałem informacje o produkcie na stronie swojego sklepu, kierowałem się tym, co było na stronie Fauna Marin, tam też brak jest szczegółowych informacji - zestawu pierwiastków w poszczególnych butelkach. Masz rację, takie informacje powinny być, uzupełnię. Ponieważ mam te butelki w domu, spisałem skład z etykiet. Wygląda to tak:

Green/blue complex: 2x żelazo kompleks, mangan, brom, potas, nikiel, kobalt, cynk, aluminium, na podstawie nieorganicznych związków.

Red/purple complex: fluor, 3 x jod kompleks, brom, potas, w oparciu o nieorganiczne związki.

Blue/purple complex: bor, molibden, chrom,lit,selen, wanad, miedź, cyna.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

All in one biopellets – nowe pelety, które troszczą się o niski poziom fosforanów (10-20x) i azotanów (5x) wczoraj wsypane zostały do filtra fluidyzacyjnego. 1L pelet początkowo rozmieścił się sprawiedliwie – połowa u góry filtra, druga na dole. Po kilkunastu godzinach moczenia prawie wszystkie pelety zajęły pozycję dolną. Woda ma odcień lekko brązowy. Dzisiaj filtr został włączony w obieg. Odpieniacz trochę poszalał, musiałem go przytłumić.

Tak wyglądał filtr z peletami w momecie podłączania go do systemu

zdj1190cie.jpg

cdn ....

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak się będą spisywały u Ciebie, u mnie od wczoraj się kręcą. Krzysiek jaką dałeś pompkę bo ja musiałem zastosować NJ4500 by dobrze nimi zakręcić.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawują się nowe biopellets ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wprowadzałem All in one biopellets, na czas rozkręcenia się pelet pozostawiłem jeszcze filterek ze starym adsorberem PO4x4. W tym dniu fosforany były na poziomie 0,04. Po 17 dniach, czyli wczoraj fosforany były na poziomie 0,01. Odłączyłem adsorber na fosforany. Filtr fluidyzacyjny, pokazany we wcześniejszej wiadomości, podłączony był na bypassie do pompy głównej. Po kilku dniach funkcjonowania filtra pelety stawały się coraz cięższe i należało dać większy przepływ. Nie chciałem bardziej ograniczać wydajności pompy głównej, a więc postanowiłem zrobić tak, jak tu:

Mam dokładnie tak samo i mogę regulować wypływ niezależnie od obracania się pelet. Teraz jest idealnie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W jaki sposób zmierzyłeś fosforany??

Przyrząd pomiarowy masz doskonały. Chętnie kupię identyczny - o ile oczywiście pozwala na pomiar stężenia fosforanów z dokładnością do 0,01 mg/l z błędem mniejszym przynajmniej o rząd wielkości od zmierzonej wartości czyli 0,001 mg/l. Bardzo przydał by mi się taki sprzęt.

Wow nie wiedziałem że naprawdę jest taki sprzęt:

http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm?id=037006&ProdCode=HI%20736

Zapewnia pomiar z dokładnością do 1 ppb z błędem +/- 5%.

To nie jest zwykła, popularna "hanka" ale jest dość tania - 50 dolców.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę "dużą hanką" http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm?ProdCode=HI%2096713&id=028012 , która ma powtarzalne wyniki i jest o wiele dokładniejsza niż "mała hanka". Oczywiście to też jest sprzęt dla akwarystów i nie ma mowy o dokładności, o jakiej piszesz. Mnie to wystarcza, nie prowadzę laboratorium. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę błąd odczytu, skoro poprzednio na tym samym sprzęcie było 0,04, a potem 0,01, to jest spadek, nie uważasz?

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje się kręcą już 6 dzień i zauważyłem spadek po4 z 020 na 014 czyli działa lecz pokręcić tym ,masakra 3500 nie da rady klucha się robi pod górnym sitem , zrobię teraz taki filtr jak pokazujesz jaka tam jest pompa która kręci tym


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ok ale jeśli nią mierzysz to popełniasz błąd 0,04 mg/l. Jeżeli wykonasz pomiar i otrzymasz wynik 0,01 to w rzczywistości wynik moze "oscylować" pomiędzy 0 [zero nie ma nigdy bo zero nie istnieje w rzeczywistym świecie] a 0,05 mg/l.

Ta hanka do ktorej dałem link mierzy fosforany z dokładnością nie do 1 ppm ale do 5 ppb. Czyli jest prawie o 1000 razy "bardziej dokładna". Moze warto za jej pomocą wykonać pomiar.

W każdym razie jezeli same biopalety zbijają i PO4 i NO3 i utrzymują te parametry na niskim poziomie to jest super metoda. Praktycznie bez sensu staje się zastosowanie adsorbentów fosforanów, które usuwają z wody nie tylko fosforany ale też inne pierwiastki.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że użyłeś za silnej pompy, która od razu wyrzuciła do góry lżejsze, nienasączone jeszcze pelety. Owszem, pompa powinna być dość mocna, ale nie należy dawać jej na początku na full. Potrzebny jest czas, aby pelety stawały się coraz cięższe i wtedy stopniowo podkręcać pompę. Dlatego podaje się, żeby pompa była 2000-3000L/h, aby miała ten zapas. Myślę też, że otwory w sicie, zwłaszcza dolnym, nie powinny być zbyt małe, gdyż będą blokowały przepływ wody. W pierwszym filterku przewierciłem w sicie trochę dziurek wiertłem 6. W drugim filtrze użyłem NewJet 2400 i nie daję jeszcze pełnej mocy, pracuje ona mniej więcej na 3/4 na zaworze. Jutro postaram się nagrać filmik.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z bakteriami na rozruch ,leje Pan jakieś specjalne?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby przyspieszyć działanie pelet, przez jakiś czas dodaję jedną nakrętkę Biogro 1 w miejscu, z którego pompa zaciąga wodę do filtra, Biogro 2 i 3 daję do głównego zbiornika.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.