Skocz do zawartości
ciacho

Okrzemki czy dino ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po uplywie nie calych 2 tyg od zalania akwa, zaczal pojawiac sie brazowy nalot na skale. Z dnia na dzien bylo go coraz wiecej i coraz bardziej brazowy. Gdy zaczal przechodzic na piasek, i czesciowo od dolu na szyby, wsadzilem sera silicate, odczekalem z 3-4 dni ale nadal nie znikalo. Postanowilem zaciemnic akwa na 72h. W miedzyczasie jeszcze wyczyscilem skale pedzelkiem(odchodzilo bez problemu, sypalo sie jak bym czyscil skale z piasku) a piasek przemieszalem(moglem odessac, ale nie mialem odmulacza). i... Pomoglo! Wszystko bylo czyste. Do czasu...

Minelo 3-4 dni i spowrotem zaczelo sie pojawiac ale tym razem juz nie tak mocno brazowe ale w tych samych miejscach( czyli wszedzie tam gdzie swieci lampa). Dodam ze po zapaleniu lampy a przed powtornym powrotem tego cholerstwa, wpuscilem juz kilka rybek. Narazie od 2 dni swiatlo jest zgaszone, swieci tylko 6h dziennie i skrecone na 15%, aby rybek zbytnio nie stresowac..

Kilka dni tez chodzila UV36w, ale to chyba nic nie daje wiec wylaczylem..

Do akwa od startu lalem 3tyg bakterie a po 2 tyg zaczalem lac wodke w ilosci 0.5ml/100l, od tyg zwiekszylem na 1ml/100ml poniewaz jak wsadzilem rybki skoczylo mi PO4 na 0,04.

Ogolnie parametry mam wszystkie wpozadku... jedynie czego nie moge przetestowac to SiO2, bo nie mam testu.. (czy test sery bedzie ok?bo moge jak cos zakupic)

Moglby ktos doradzic co to moze byc i jak z tym walczyc?

Czy kupic jakis magiczny srodek ktory to wszystko usunie? Sera silicate, nie zauwazylem efektow, mozliwe ze mam go zbyt malo? na opakowaniu pisze ze jet na 200-400l akwa, ja mam ponad 400.. i warunek ze sa to okrzemki...

Tutaj zamieszcze kilka fotek jak to wyglada na dzien dzisiejszy, moze komuc uda sie cos zobaczyc:

DSC04096

Tu widac ze wszystkie kamyczki w piasku sa jeszcze mocniej brazowe niz sam piasek..

DSC04097

DSC04099

DSC04101

To zdjecie 3-4 dni po zapaleniu

IMG 20131014 224210

Tutaj od gory widac, ze w miejscu gdzie przejechalem pedzelkiem skala jest wyraznie biala...

DSC04100

Przez ten badziew niechce narazie dawac korali do akwa, bo nie wiem co sie z tego rozwinie.

Bede bardzo wdzieczny za wszelka pomoc.

Edytowane przez ciacho (wyświetl historię edycji)

Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze to normalne w czasie dojrzewania okrzemki. Test w akwarium zapewne nic nie pokaze (uzywasz DI?).

Wlozenie adsorbera z pewnoscia pomoglo (bez byloby "bogaciej"). Jesli mozesz, to nadal przeszkadzaj wiekszym plamom szczoteczka do zebow, a do kopania piachu warto miec jakas babke.

Z czasem okrzemki ustapia same.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani uzywam DI, jak tds zaczal pokazywac 1 po Di to dolozylem drugie DI i teraz mam dwa i pokazuje ciagle 0. Jak zacznie pokazywac znow 1 to drugie dam na pierwsze a na drugie zaloze nowe. Po membranie mam 004.

Zamowilem rozgwiazde piaskowa, bedzie dzis, da rade pokopac troche? Czy jednak lepiej babke? Mam tez 3 nassariusy i chcialem wiecej wrzucic ale one nic nie kopia..;p

Moze wrzucic jeszcze jeden absorber dla pewnosci? i czyscic skale pedzelkiem i czekac? tylko ile mniej wiecej powinny utrzymywac sie okrzemki i czy swiecic normalnie zeby namnozyly sie najadly i zginely, bo poki co to proboje z nimi walczyc a moze nie potrzebnie?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium młode, rozgwiazda padnie z głodu, lepsza babka :yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że trochę za wcześnie by życie pchać!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur to są normalne objawy dojrzewania, nie panikuj wyszło to samo zejdzie i nie kombinuj z chemią bo jeszcze pogorszysz


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok daje na luz, troche mnie uspkoiliscie, poczekam jeszcze i najwyzej pozniej bede sie tym martwil :)

@Diabel prawdziwy - za wczesnie? nawet jezeli zbiornik jest na suchej skale i wszystkie parametry sa wpozadku? Rybki plywaja juz tydzien i widac ze jest im dobrze, wszystkie trzymaja sie razem i przyjmuja bez problemu pokarm suchy i mrozonki. Czy cos im moze sie stac?

@petrus1 troche sie pospieszylem z rozgwiazda.. ale bede ja dokarmial mrozonkami w piasku.. mam nadzieje ze da rade


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to akwarium dopiero zacząło dojrzewać. Zwłaszcza na suchej skale. Po co tę wódkę tam lać?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek stary, ale czytając go nasuwa mi się pytanie, którego wcześniej na forum nie widziałem: Czy podczas dojrzewania baniaka należy, można, a może wg Was powinno się dodać absorber krzemianów typu Sera Silicate? Czy może lepiej dać się ustabilizować baniakowi własnymi siłami? Proszę o Wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ja nie muszę, chcę wiedzieć. Ktoś uważa inaczej? Jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, solo napisał:

Wątek stary, ale czytając go nasuwa mi się pytanie, którego wcześniej na forum nie widziałem: Czy podczas dojrzewania baniaka należy, można, a może wg Was powinno się dodać absorber krzemianów typu Sera Silicate? Czy może lepiej dać się ustabilizować baniakowi własnymi siłami? Proszę o Wasze opinie.

Myślę, że właśnie na start Silicate Clear bardzo pomaga. Zwłaszcza jeśli skała była poklejona CX5. Po włożeniu do akwarium skały, trzymam ten adsorber w filtrze przez miesiąc. 

large.20180107_112005.jpg.97ef055da92e62

Tutaj 3 opakowania Silicate Clear w akwarium 1150 l. Żywa skała 60 kg, na klejenie poszło 2 kg CX5. 

large.20180107_112526.jpg.17de658904f632

Tak wygląda po 2 tygodniach od włożenia skały. Teraz minął trzeci tydzień i nadal ani śladu czegokolwiek brązowego. Światło T5 800 W przez pierwszy tydzień 5 godzin dziennie, później 9.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć bardzo ładne akwarium,trzymam by szybko wystartowało,aż miło popatrzeć,pytanko co masz w środkowym filtrze przepływowym bo tez z tyłu to biopalet

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O taki konkret mi chodziło! Dziękuję Snocho - ładny zbiornik. 

A ktoś konkretnie, na przykładzie, uważa, że nie powinno się dodawać Sera Silicate (poproszę o konkretne argumenty)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, @Beti napisał:

cześć bardzo ładne akwarium,trzymam by szybko wystartowało,aż miło popatrzeć,pytanko co masz w środkowym filtrze przepływowym bo tez z tyłu to biopalet

Dzięki. W środkowym filtrze jest 1 l Rowa Phos.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znalazła się odpowiedź na moje kolejne pytanie: Czy, a jeśli tak, to jakie inne absorbenty dajecie już od pierwszych dni, tygodni prowadzenia zbiornika?

Mamy: Sera Silicate Clear (od 1 tyg.?) i Rowa Phos (?)

Napiszcie przy danym absorberze od którego tygodnia od startu dodajecie go do obiegu?   

Utworzy się realne kompendium wiedzy w tym temacie dla potomnych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, solo napisał:

I znalazła się odpowiedź na moje kolejne pytanie: Czy, a jeśli tak, to jakie inne absorbenty dajecie już od pierwszych dni, tygodni prowadzenia zbiornika?

Mamy: Sera Silicate Clear (od 1 tyg.?) i Rowa Phos (?)

Napiszcie przy danym absorberze od którego tygodnia od startu dodajecie go do obiegu?   

Utworzy się realne kompendium wiedzy w tym temacie dla potomnych :)

W wodzie, szczególnie świeżej, nieważne jak pokazuje TDS są krzemiany.

Dlatego uzycie absorbera od początku ma sens. Poza tym żywa skala po transporcie oddaje fosforany bo obumiera to co tam było wcześniej. Można czekać ale absorbery w jakiś sposób pomagają kontrolować atak okrzemków, Dino czy niepożądanych glonów. Nie ma pożywki więc łatwiej prowadzić zbiornik.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie: jak często występuje problem z okrzemkami w akwarium starszym, powiedzmy niż 6 miesięcy, gdzie są ryby i korale?

 

@snochoco to za cyrkulatory na zdjęciach powyżej? Vortechy? Jak jest z hałasem tych pomp?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, solo napisał:

I znalazła się odpowiedź na moje kolejne pytanie: Czy, a jeśli tak, to jakie inne absorbenty dajecie już od pierwszych dni, tygodni prowadzenia zbiornika?

Mamy: Sera Silicate Clear (od 1 tyg.?) i Rowa Phos (?)

Napiszcie przy danym absorberze od którego tygodnia od startu dodajecie go do obiegu?   

Utworzy się realne kompendium wiedzy w tym temacie dla potomnych :)

To może nie być taka prosta reguła, bo wszystko zależy od okoliczności. Myślę, że po starcie akwarium adsorber fosforanów również będzie pomocny, zwłaszcza jeśli skała nie jest perfekcyjnie przygotowana (a idealna nigdy nie będzie). Jeśli w systemie docelowo mają być bio-pellety, to też myślę, że warto je dać już na starcie, bo potrzebują min. kilku tygodni, żeby "zaskoczyć". Jeśli muszę wprowadzić na raz większą ilość ryb, daję do filtra zeolit i bakterie do wody. To niby wszystko zupełnie oczywiste, ale często widzę, że akwaryści w początkach prowadzenia akwarium dają mu żyć własnym życiem. Nie jest to błąd, bo często po okresie plag, powstaje świetne akwarium. Jednak nie wszyscy chcą lub nie mogą sobie pozwolić na to, żeby akwarium przez pierwsze miesiące wyglądało źle. 

19 minut temu, katani napisał:

Ja mam inne pytanie: jak często występuje problem z okrzemkami w akwarium starszym, powiedzmy niż 6 miesięcy, gdzie są ryby i korale?

 

@snochoco to za cyrkulatory na zdjęciach powyżej? Vortechy? Jak jest z hałasem tych pomp?

Vortechy MP40. Te stare były nie do zniesienia, wersja QD jest niesłyszalna.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2018 o 11:36, snocho napisał:

Myślę, że właśnie na start Silicate Clear bardzo pomaga. Zwłaszcza jeśli skała była poklejona CX5. Po włożeniu do akwarium skały, trzymam ten adsorber w filtrze przez miesiąc. 

large.20180107_112005.jpg.97ef055da92e62

 

Michał masz jakiś sposób na odklejenie przyłącza od węża przy filtrach Pacific Sun?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Pawel Rozumiem, że masz już filtry zakupione?
Nie zdziwiłbym się jakby Michał zakupił w takiej formie bo z tego co widziałem na stronie Pacifica jest wybór węże/sztywna hydraulika ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

@@Pawel Rozumiem, że masz już filtry zakupione?
Nie zdziwiłbym się jakby Michał zakupił w takiej formie bo z tego co widziałem na stronie Pacifica jest wybór węże/sztywna hydraulika ;P

Mam już filtr, ale trochę przeszkadzają mi węże :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Pawel napisał:

Mam już filtr, ale trochę przeszkadzają mi węże :P 

A zrobić przejście krótki wąż - rura nie będzie w 100% na rurach no ale zawsze coś :P

Z resztą Michał też ma chyba takie krótkie węże silikonowe na wejściu do filtra ;P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Z resztą Michał też ma chyba takie krótkie węże silikonowe na wejściu do filtra ;P

Wydaje się mi że to długie mufy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry PS zamawiam bez żadnych kształtek na przyłączach. Normalnie zakładam na wylot mufę 16 mm lub w razie potrzeby kolano. Nie kleję, wciskam z użyciem taśmy teflonowej. Tutaj akurat nie miałem muf, ale da się ją zastąpić kawałkiem rurki 20 mm (jedno w drugie da się wcisnąć/wkleić, ew. trzeba trochę podgrzać). Nie jest to specjalnie profesjonalne rozwiązanie, ale przy małym ciśnieniu wody działa.

 


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.