Skocz do zawartości
janusz-pśl

Jaki ukwiał - nie morderca

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch lat mam w swoim akwarium ukwiała stichodactyla haddoni. Ukwiał jest mieszkaniem dwóch błaznów. Niestety ma jedną wadę. W ciągu dwóch lat zjadł mi kilka ryb (ostatnio doktorka) i kilka innych stworów. Chciałbym kupić jakiegoś innego ukwiała dla błaznów ocelarisów. Jedynym warunkiem jest aby nowy ukwiał nie zjadał ryb. Co byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być Enmactea Quadricolor lub Heteractis. Mam te dwa i błazny ale nie są nimi zainteresowane, a obydwa są symbiotczne u mnie nie znikały przez nie ryby. Ja z Stichodactylą mam niemiłe wspomnienia nie związane z znikaniem ryb a z Idolem który zjadł obydwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest quadri ale błazenki się nim nie interesują ale po prostu niewiedzą że tak można. Wolą odpieniacz to im dom przypomina (czasami przykro patrzeć na moje hodowlane błazny co nigdy wolności nie zaznały).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie do dywanowca trafiły po ok pół roku bycia w jednym akwa z ukwiałęm i od tamtej pory samica cały czas siedzi w ukwiale a samiec czasami wypływa pokąpać się w euphylii

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ukwiał złapie wszystko co do niego wpłynie oprócz błaznów oczywiście. Powinieneś raczej dobierać mądrzejsze ryby albo zapewnić lepsze warunki żeby po prostu nie myślały więcej o samobójstwie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka gatunków ukwiałów.Od małych Quadricolor po ogromne Haterodaxisy do pół metra śtrerdnicy.Wszystkie polowały na ryby i krewetki.Każdy gatunek ma swoją technikę polowania, no i niestety każdy jest skuteczny.Czasami przez pomyłkę zjadają również błazenki.Uważam że ukwiał nie jest bezpiecznym zwierzęciem w akwarium.Na własne oczy widziałem jak 30 cm ukwiał skasował mi 20 cm pokolca.Ukwiały często lubią zmieniać miejsce pobytu.Pażą inne ,czasami bardzo cenne korale.Osobiście staram się unikać tych bandytów w moim akwarium. Dla ukwiałów powinno się budowac akwaria gatunkowe.Takie jest moje zdanie.Jeżeli ktoś uważa inaczej,życzę powodzenia. AG.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

@ AndrzejG

Wydaje się to być całkiem racjonalny tok myślenia. Skoro one polują na ryby i innych mieszkańców akwarium to niebezpieczeństwo istnieje cały czas. Chyba ze ryby w zbiorniku będą sporo większe. A tak na marginesie skoro piszą w erybce że np Stichodactyla tapetum dorasta do 6-7 cm czy dałoby sie taki pojedyńczy ukwiał trzymać w jakiejś 20-30l pikorafie ?

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim akwarium ukwiały mam od początku i doprawdy jeszcze żaden nie zrobił koralowcom krzywdy jeśli już się przemieszczał to tylko w celu podziału. Ja swoje normalnie dokarmiam i siedzą na miejscu. Mam Anemonia Viridis ,Quadricolor Red i Heteractis Crispa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błąd w nazwie. Pisałem z pamięci.Prawidłowa nazwa to HETERACTIS MAGNIFICA.Ale to i tak nie zmienia mojego zdania na ten temat.Dziękuję za interwencję,ponieważ takie błędy świadczą o braku poszanowania dla adwersaża.Nie miałem takiego zamiaru , i bardzo przepraszam. AG


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ AndrzejG

Wydaje się to być całkiem racjonalny tok myślenia. Skoro one polują na ryby i innych mieszkańców akwarium to niebezpieczeństwo istnieje cały czas. Chyba ze ryby w zbiorniku będą sporo większe. A tak na marginesie skoro piszą w erybce że np Stichodactyla tapetum dorasta do 6-7 cm czy dałoby sie taki pojedyńczy ukwiał trzymać w jakiejś 20-30l pikorafie ?

.

Raczej tak, to nie ryba która wyznacza sobie terytorium, jest raczej mało mobilny, obiera sobie po wpuszczeniu miejsce i rzadko je opuszcza.

Natomiast potrafi mieć nawet 15cm, więc to zależy tylko od Ciebie.

Jemu to nie przeszkadza, natomiast koralowce może poparzyć.


Pozdrawiam:

Dominik T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ssj44 to niezawsze jest kwestia hodowli. U znajomego blazny omijały ukwiał aż do czasu jak do akwarium trafił drapieżnik i od razu trafiły do ukwiału a wolały grzałke.

tomasz nie wstyd Ci za tą wypowiedź z rybim samobujstwem?

Radiesteta mam 4 S.tapetum w akwarium i nie są agresywne, nie chodzą, nie dzielą się, i zajmują 20cm na 20cm :) polecam.

Edytowane przez FoxRacing (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Właśnie bardzo mi się te ukwiały podobają tyle, że mam jednak niechęć do tracenia zwierzaków z akwarium. Co innego karmowe a co innego obsada zbiornika. Zwłaszcza, że ślimaków nie ma plagi by ich nie żałować. Dlatego myślałem, czy nie zrobić dla tapetum osobnego mniejszego akwarium. A ukwiał chyba w przeciwieństwie do innych zwierzaków nie zasygnalizuje kiedy jest głodny by go nakarmić tylko sam będzie się starał coś upolować.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja mam w akwarium rożne krewetki od 1 do 7 cm i nic im nie jest. Te ukwiały po prostu nie atakują. Ale fakt ciężko stwierdzić czy są głodne. Ja karmie co 7 -10 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błąd w nazwie. Pisałem z pamięci.Prawidłowa nazwa to HETERACTIS MAGNIFICA.Ale to i tak nie zmienia mojego zdania na ten temat.Dziękuję za interwencję,ponieważ takie błędy świadczą o braku poszanowania dla adwersaża.Nie miałem takiego zamiaru , i bardzo przepraszam. AG

Bardzo dziękuję :)

życzliwy moderator

Co do tematu, jest taki jeden ładny ukwiał, co ani duży nie rośnie, ani zbytnio nie wędruje, ani za mocno nie parzy, ale ma za to jeden feler: błazny raczej w nim nie zamieszkają http://pl.reeflex.net/tiere/3280_Phymanthus_crucifer.htm

prędzej zamieszkają w jakieś Euphylli, moje mieszkają już chyba z 5 lat, nie widzę aby im to w jakiś sposób szkodziło, raczej koralowiec nie jest z tego do końca zadowolony, ale jak marudzi to dostaje jeść i jakoś to się dalej toczy. Do 100 litrów będzie Ci ciężko znaleźć jakiś ukwiał symbiotyczny, może spróbuj z jakimś LPS-em, wiem że to wbrew Matce Naturze itd.. ale lepsze to niż nic, tym bardziej że wydaje się działać.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac: a znasz adres gdzie te skalne ukwiały są dostępne? I ceny? Bo coś słyszałem, ze cenowo potrafią zrobić krzywdę:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

@ Qulfon. Zdecydowanie masz rację.

@ AquaManiac podąłes przykład ukwiała który poluje nie na inne zwierzęta tylko na... nasze portfele i konta. I to polowanie wyjatkowo skuteczne.

http://reefledlights...e=4&language=en

za taką cenę to kurcze konia kupisz i to wcale nie morskiego ;-)

http://allegro.pl/klacz-wielkopolska-kon-malopolski-kuc-i3739482605.html

http://allegro.pl/super-material-na-konia-sportowego-i3722115440.html

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Acroporze były kiedyś po 300 czy 350. Z tymi cenami co na stronie która podałeś jest coś nie tak. Za drogie coś te rico.

Pomijam już Pachyclavularie za 520 $

Edytowane przez FoxRacing (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Nie dośc że spać nie mogę to mnie katujecie takimi pięknościami :shock:

Można to dostać w polandi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stichodactyla jest bardzo lepki. Wszystko co wpadnie na niego od razu się przykleja i nie ma szans uwolnić się z uchwytu ukwiała. Najlepiej spróbować palcem dotknąć dywanowca. Mnie kojarzy się to z dotknięciem jakiejś powierzchni pokrytej super glue. Czy Heteractisy i quadricolor też są takie lepkie czy tylko parzące?

Mam w moim akwarium kuzyna ukwiała z linku - phymantus buitendijki. Jest ładny, spokojny ale jakiś taki trochę bezpłciowy. Sam się karmi (jeżeli się go dokarmia to często się dzieli), mało łazi i nie parzy korali. Niestety nie jest symbiotyczny a nie ma to jak widok błaznów w ukwiale.

Bardzo dziękuję :)

życzliwy moderator

Co do tematu, jest taki jeden ładny ukwiał, co ani duży nie rośnie, ani zbytnio nie wędruje, ani za mocno nie parzy, ale ma za to jeden feler: błazny raczej w nim nie zamieszkają http://pl.reeflex.ne...us_crucifer.htm

prędzej zamieszkają w jakieś Euphylli, moje mieszkają już chyba z 5 lat, nie widzę aby im to w jakiś sposób szkodziło, raczej koralowiec nie jest z tego do końca zadowolony, ale jak marudzi to dostaje jeść i jakoś to się dalej toczy. Do 100 litrów będzie Ci ciężko znaleźć jakiś ukwiał symbiotyczny, może spróbuj z jakimś LPS-em, wiem że to wbrew Matce Naturze itd.. ale lepsze to niż nic, tym bardziej że wydaje się działać.

Nie piszemy posta pod postem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepki to jest Anemonia Viridis czego by nie dotknął, ja Crispe i Quadricolora dotykam ale nie lepią się i nie parzą, bardziej dotkliwie parzy A.Viridis bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia nawet jak się wyciągnie rękę z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić żeby błazenki zamieszkały w ukwiale ?? Poza wpuszczeniem drapieżnika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

A co zrobić żeby błazenki zamieszkały w ukwiale ?? Poza wpuszczeniem drapieżnika :)

Może pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.