Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

Kiedy powiedzieć sobie STOP

Rekomendowane odpowiedzi

Ach na razie nie piszę jaka :whistle: żeby nie było pecha :) ale STOP dla mnie jednak nie istnieje ;)

Fajna ta rybka he he. Ja też wziąłem, bo jak moja żona zobaczyła, to stwierdziła, że bez ryb nie wyjdziemy :D ale widziałem, że miałeś ochotę na to jajeczko rekinka :rofl:

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że jest obok mnie ktoś taki jak moja żona, bo pewnie już by stało jakieś 1000l.

Jak to mówią "Co nagle to po diable"

No to masz ciekawie......moja cały czas mi przypomina, że postawiłem słoik (i już to widzę) i domaga się większego. Jestem pewien, że takie do 1000l zakończy tą sprawę definitywnie. Zobaczymy....


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D ale widziałem, że miałeś ochotę na to jajeczko rekinka :rofl:

Ochota wielka jest,nie wiem jak z przezywalnosciá po opuszczeniu jaja,no i mam duzo drobnego zycia co z czasem byloby rekina posilkiem,tu mówié sobie STOP

Edytowane przez Piotrek z Pabianic (wyświetl historię edycji)

Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie tak , jedzenie jadalnych złowionych ryb jest naturalne ( zgodne z naturą od tysięcy lat ) i w człowieku nie rodzi się rozterka czy ma wybierać te ości czy przerzucić się tylko na korzonki i nasionka . Natomiast jest nienaturalne i dające do myślenia wyrywanie na żywca istot morskich z ich matecznika i umieszczanie ich w ciasnej szklanej klatce w celu ....no właśnie jak zdefiniować w jakim celu ?

Poniewaz nie jest to nam niezbédne ani potrzebne do zycia, nazywajác rzeczy po imieniu odpowiadam na pytanie :)

W celu zaspokojenia wlasnych snobistycznych ambicji :(


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest dość banalna.

Rozpoczynając przygodę z morskim stawiamy na ilość nie jakość. Większe akwarium, więcej korali, więcej ryb itp itd...

Potem z reguły finanse weryfikują możliwości, zapychane jest targowisko i tak w koło.

Z czasem człowiek musi dojrzeć do tego aby jakość była ważniejsza od ilości.

A kiedy powiedzieć STOP? a no wtedy kiedy nie stajesz się więźniem akwarium i kiedy nie wydajesz większości pieniędzy na utrzymanie baniaka.

To ma być hobby a nie niewolnictwo. Nie wyobrażam sobie aby brać drugą pracę bo kasy mało a trzymać akwa 700-1000l z SPSami, gdzie jak wiadomo ze 1000-2000 idzie na utrzymanie.

A jaki litraż max? a no jak pisałem wyżej. Taki aby nadal zyło się komfortowo.

Ja planuje zmienić akwa ale właśnie dlatego nie zwiększe go za bardzo - max 100-150l więcej.

Mimo iz spokojnie mógłbym sobie pozwolic i na 1000l to .... to szkoda kasy ładować tylko w akwa.

Był tu kiedyś jeden kolega, piękne duże akwa, duże wydatki ... i dojrzał, zrozumiał że akwa to nie cały świat a świat warto zwiedzić :-)

Lepiej pokazać ( jak to ma czasem miejsce na RC ) że można stworzyć małe/średnie ale PIEKNE akwarium.

To jest sztuka, litraż to tylko wydana kasa...

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sledzik-wawa a ja się nie zgodze z Tobą bo patrzysz wyłącznie na finanse :) to jest hobby i pasja a tu kasa nie ma znaczenia czy to dodatkowe pół etatu czy cały przynajmniej według mnie.Moja żona ma psiaki i startuje w zawodach i naprawdę to drogie hobby (karmy,sprzęt,wyjazdy etc) ale nigdy mi na myśl nie przyszło żeby jej powiedzieć że nas nie stać wolałbym dodatkową pracę aby ino nie zrezygnowała z pasji.

Ja powiem sobie dość jak ..... no właśnie nie wiem

Wesołych Swiąt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój punkt widzenia - mój jest taki jaki przedstawiłem.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje STOP nie chodzi o wielkość zbiornika , STOP nie chodzi o finanse , STOP nie chodzi o obowiązek ,bo ja potrafię na miesiąc wyjechać ,a akwarium im większe tym łatwiejsze a na miękasach bezobsługowe ,gdzie zbiornik żyje swoim życiem .STOP dotyczy wprowadzania kolejnego życia (koral,rybka,krab,krewetka,rurówka,itd.)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STOP - po co ? :evil: jeżeli lineatusy pięknie pływają parą ,wszystko przez to że do sklepu mam rzut beretem ale zawsze mogę dojechać do Sea World tramwajem "41" który łączy Łódż z Pabianicami od ponad 50 lat , nie warto mówić sobie STOP ,nie wtedy gdy ma się zbiornik :yes


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STOP - po co ? :evil: jeżeli lineatusy pięknie pływają parą ,wszystko przez to że do sklepu mam rzut beretem ale zawsze mogę dojechać do Sea World tramwajem "41" który łączy Łódż z Pabianicami od ponad 50 lat , nie warto mówić sobie STOP ,nie wtedy gdy ma się zbiornik :yes

He he he, ostatnio z kumplem tak gadaliśmy że ciężko sobie powiedzieć stop.

Wystarczy tylko jedna wizyta w sklepie he he


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz 3 razy likwidowałem akwarium a ta cholera nadal stoi w pokoju.Złosliwe jakies czy co?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja miałem akwarium jeszcze zanim zacząłem chodzić do zerówki i nigdy nie było dnia żebym nie miał w domu przynajmniej jednego zbiornika. W sumie od czasów podstawówki miałem zawsze przynajmniej 4 zbiorniki, zawsze próbowałem coś tam rozmnażać. Przez całe dzieciństwo znosiłem różne zwierzęta żyjące w polskich stawach, jeziorach, rzekach. Nie wyobrażam sobie życia bez akwarium. Mogę nie mieć tv, kompa, samochodu, książek, a nawet centralnego ogrzewania ale akwarium być musi.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na studiach też miałeś? Ja miałem w akademiku akwarium słodkowodne, 128 litrów :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako dziecko chodziłem do przychodni tam stało małe akwarium z zamkiem i złotą rybką pamiętam że już wtedy oczekując w kolejce biegłem do akwarium , później wystarczyło że ojciec i starszy brat miał. Od ponad od ponad 11-12 lat nie rozstaje się ze szkłami.Mieszkanie bez ryb jest po prostu dla mnie puste.To pasja na całe życie czy to słona czy słodka woda.Teraz kręci mnie słona ale kto wie co będzie kiedyś?

Może mała kosteczka z nemo i jakieś większe słodkie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, ostatnio sobie o tym właśnie myślałem, czy przez to akwarium które stoi u nas w przychodni, nie zaraziłem jakiegoś dzieciaka akwarystyką na całe życie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A na studiach też miałeś? Ja miałem w akademiku akwarium słodkowodne, 128 litrów :)

Studiowałem w mieście w którym mieszkam i nigdy nie mieszkałem poza domem rodzinnym.

W sumie 2 lata temu skończyłem studia. Teraz robię doktorat.

Do dziś używam swoich starych akwariów. W jednym z nich śmigają krewetki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie STOP calkowity byl blisko, ale chyba kazdemu przychodza trudne momenty.

Jednak energie zmian przy baniaku czy zakupow wole przelozyc na zdobywanie wiedzy o tym co mam , o tym co dzieje sie w moim akwarium.

Poznawanie a nie wymienianie zycia czy "apgrejdy" sprzetowe.

Trzeba sie cieszyc i szanowac tym co sie ma, wystarczy mi juz kombinacji. Mysle ze te wszytskie nasze ruchy przy baniaku to poszuiwanie wlasnej drogi. Ja chyba swoja znalazlem.

Zamiast na zakupy do sklepu wole do kolegii akwarysty na browar wpasc. Bardziej to pozyteczne dla akwarium niz podnieta w sklepie a do domu i tak zawsze sie z czyms wraca. Czy to w worku czy to w glowie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys nauczyciel energo elektroniki wytlumaczyl mi ile juz wiem ... spogladajac z oknja na parterze widze pewien obszar a gdy wejde wyzej dowiem sie wiecej bede na 10 pietrze widze o wiele wiecej i wiem juz jak malo widzialem na parterze dlatego tez kazdy z nas marzyl na poczatku o miekasach i 2 parze blaznow jak sie skonczylo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie pomyślałem że do specjalisty trzeba byłoby się wybrać kiedy człowiek zacznie planować przeprowadzkę do Pszczyny żeby mieć rejestrację SPS w aucie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od początku-słodkie od zawsze,ale córka coś wrzuciła i zdechło,wylądowało w piwnicy,następnie dwa koty od trzech lat,następnie pies od dwóch lat,łazi to teraz po mieszkaniu i zostawia sierść-zgroza,akwarium słone od coś jeden i pół roku,ciekawe jak długo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie baniaki ciągną się od podstawówki, wtedy wszystko się zaczęło. Obecny słony prowadzę na poziomie na jaki mi pozwalają fundusze, chciało by się dużo ale trzeba sobie obrać granicę... przynajmniej na tą chwilę... ;-) No i jeszcze sprawa wyboru priorytetów, poza akwarium jeszcze są inne hobby pożerające czas i kasę.... :-) trzeba wybrać na co ma iść zaskórniak :-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.