Skocz do zawartości
martinniemczyk

Gdzie zamocowac zawor na powrocie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Takie szybkie pytanko, gdzie najlepiej zamowac zawor na powrocie?

Na wyjsciu od pompy, czy np.pod kominem? Czy jest to jakas roznica dla pompy?

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod kominem na zrzucie wody. Wyregulujesz sobie poziom wody w kominie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zrzucie juz jeden jest, ale mi chodzi o powrot z pompy do zbiornika.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość ludzi nie daje zaworów na powrocie bo po co ? chcesz tłumić pompę ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na otwartym zaworze bedzie szlo bez tlumienia, ale mysle ze na wszelki wypadek bedzie mi latwiej wyregulowac poziom (wtedy= sie tlumienie pompy). Nie chce zeby sie okazalo, ze splyw nie nadaza. Pompa dosyc spora, dlatego mysle o takim rozwiazaniu...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to jak chcesz. A gdzie ? bez różnicy - daj w połowie między pompą a kominem ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bez różnicy. Możesz zamontowac bezpośrednio za pompą.


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na otwartym zaworze bedzie szlo bez tlumienia, ale mysle ze na wszelki wypadek bedzie mi latwiej wyregulowac poziom (wtedy= sie tlumienie pompy). Nie chce zeby sie okazalo, ze splyw nie nadaza. Pompa dosyc spora, dlatego mysle o takim rozwiazaniu...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Tłumienie pompy to nie jest dobre rozwiązanie.Lepiej już przygotować jakieś odejście na bypas żeby osłabić siłę wypływu do akwarium i jednocześnie zasilić np reaktor z biopeletami.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU, o tym samym pomyślałem. Wtedy zawór na bypasie i tym zaworem regulacja.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z taka regulacja zawsze jest problem ;P Pompa troche syfu zlapie i juz roznica w poziomie wody w kominie. Dlatego najlepiej regulowac jakims bramowym zaworem na splywie a nie tlumic pompy. Proponuje sprawdzic czy faktycznie pompa bedzie na tyle silna ze splyw nie nadazy ;) ;) Ja mam 4500 na rurkach fi25 - co prawda troche lamancow 90 stopni jest ale spokojnie splyw wyrabia ;P Moze niepotrzebnie sie martwisz, a zawor zawsze zdazysz wstawic gdyby sie okazalo, ze powrot nie wyrabia. Mialem tez bypass i regulacja byla dosc mozolna, z tym ze ja nie mam rewizji ;P No i w filtrze przelewowym potrzebujemy tez regulacji by np. medium nie fruwalo po filtrze, wiec to nie do konca z tymi bypassami jest fajnie kiedy chcemy je wykorzystac do innych celow etc.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu tam zawór,chyba,że kupiona za mocna pompa,ale to byłby następny bezsens.Większość idzie w większy przepływ a TY chcesz ograniczać ? Większość osób kupuje łuki zamiast kolanek by ograniczyć spadek wydajności pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby nie tłumić (przeciążać) pompy.

Co się zrobi albo nie zrobi na bypasie to inna bajka. Można tylko rozładować nadmiar ilości pompowanej wody i już.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to proponowałbym tłumić pompę na wyjściu a nie zasysaniu - miejsce w zasadzie dowolne. Jak się okazuje czasami jest to konieczne - u mnie się trochę rozpędziłem i pompa ma zrobiony bypass na 3 filtry przepływowe a mimo to muszę ją lekko tłumić zaworem bo spływ 2x40mm wyrabia, ale raczej bez zapasu.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł - jak na zasysaniu pompy ? :o Tak to sie chyba nie da - no chyba ze pompa ma jakas regulacje ;) Mowiac o splywie mamy na mysli spust wody z akwa do sumpa :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox- na zasysie nie planuje, tylko na wyjsciu (z pompy- odcinek pompa-komin).

Wiecie- jak nie bedzie potrzebne to ok, ale jak splyw nie wyrobi, to juz gorzej.

Zbiornik 180/60/60 + sump. Pompa RD6500. Kupilem taka zebym za chwile nie musial szukac czegos wiekszego. Byc moze bedzie ok, ale pytam na wszelki wypadek czy ktos ma/mial na powrocie zawor...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł - jak na zasysaniu pompy ? :o Tak to sie chyba nie da - no chyba ze pompa ma jakas regulacje ;) Mowiac o splywie mamy na mysli spust wody z akwa do sumpa :)

Autor pyta zdaje się o zasilanie akwa wodą z sumpa - i tu teoretycznie można regulować pompę na 2 sposoby - albo od strony zasysania - albo od strony wyrzutu wody z pompy i lepiej oczywiście robić to od tej drugiej.

Regulacja spływu oczywiście też jest potrzebna i jest niejako domyślnym sposobem regulacji ilości wody w kominie - ale czasami pompa jest zbyt silna w stosunku do zrzutu i rewizji i trzeba ją trochę ograniczyć. Osobiście u siebie mam właśnie taką sytuację - zawory na spływie otwarte na maxa a mimo to trzeba trochę tłumić pompę żeby woda się akwarium przez krawędzie nie wylewała..

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel - ok kumam o co Ci chodzi, tylko ze na wlocie pompy nie widzialem by ktokolwiek montowal zawor :o Dwa wymagaloby to chyba dania jakiejs rurki na wlot pompy i dopiero zawor - nie wszystkie pompy pewnie maja na wlocie rurke o odpowiedniej srednicy aby cos takiego wyrzezbic :)

Marcin - ja mam za pompa zawor - obecnie otwarty na maxa, poziom wody w akwarium reguluje na splywie - zamykam go jak czyszcze pompe - tak aby mi tam resztki nie kapaly ;) Wczesniej mialem go stlumionego lekko. Miejsce gdzie go dasz - bez znaczenia tak jak pisal Skoczek - czy zaraz za pompa czy przy kominie, najwazniejsze bys mial dostep do regulacji ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR- ma to jakis wplyw na prace pompy? Np. Przy zamknieciu zaworu na 1/3 jestem w stanie ja szybciej zajechac? Dopiero jak zaleje, to sie okaze czy jest jakakolwiek potrzeba "przykrecania", ale wole dmuchac na zimne.

Mam tez RD3500, ale bardziej jako backup, bo moze nie dac rady na dluzsza mete...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj nj4500 przezyl ale osobiscie uwazam ze tak zdlawiona pompa dostaje po d*pie. Ja sobie wyobrazalem to tak. Jak wezme rurke i przez nia dmucham to jest ok, jak ktos mi ta rurke przytka a ja dalej dmucham tak samo to pewnie mi malo policzkow nie rozerwie ;) Z pompa jest pewnie podobnie - jak ja stlumisz to ona dalej bedzie krecila taka samo, gdzie pojdzie ta energia ? nie wiem, zgaduje ze np. w cieplo a wtedy latwo o uwalenie izolacji na uzwojeniach i pompa do kosza. Ale to moja teoria :) Sa pompy z regulacja np. obrotow co za tym idzie mocniej lub slabiej dmuchaja. Ja bym sie wystrzegal tlumienia zaworami na wylocie. Hydraulika powinna byc tak wyliczona by splyw byl w stanie odebrac wode - ale to teoria, z praktyka bywa roznie :)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem każde podniesienie wody zabija pompę :) Gdzieś tam doczytałem że tłumienie na wylocie można porównać do oporów tłoczenia w górę. Delikatnie pewnie nie było by problemu - przy znaczącym zdławieniu pewnie mogło by być gorzej - ale to takie tylko rozważania na chłopski rozum - specjalistą od tego nie jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli dlawimy pompe ciezej ona pracuje, mocniej sie grzeje i szybciej zuzywa nie mowiac o energii. Ja mam tez wstawiony zawór zaraz za pompą (moge dac foto) ale to czysto profilaktycznie do tego jak waz strzeli zeby zamknac szybko czy cos. Pozatym mam siatke regulacyjna jak cos. Dodam ze pompa NJ 2300

Wysłane z mojego HUAWEI Y300-0100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka długość grzebienia?

Mam RD6000 i spływ wyrabia swobodnie. Steruję spływ zaworem bramowym, jest odkręcony na 1/3 nie więcej.

Inna sprawa to długość grzebienia. Mój ma 40cm (chciałem żeby komin był możliwie mały i nie zajmował niepotrzebnie miejsca w baniaku) i tutaj miałem spore spiętrzenie. Wyłamanie zębów w grzebieniu co drugi rozwiązało problem.

Dławić pompę to szkoda jej mocy, chyba że jak już tu wspomniano dla bypassu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem każde podniesienie wody zabija pompę :) Gdzieś tam doczytałem że tłumienie na wylocie można porównać do oporów tłoczenia w górę. Delikatnie pewnie nie było by problemu - przy znaczącym zdławieniu pewnie mogło by być gorzej - ale to takie tylko rozważania na chłopski rozum - specjalistą od tego nie jestem.

Pytanie wlasnie co rozumiemy przez delikatne dlawienie :) Jakie sa opory tloczenia w gore w stosunku do oporu przy zmiejszeniu srednicy przeplywu ? Na oko to jedno i drugie to samo ale czy na pewno te opory sa porownywalne ? Moze zamkniecie przeplywu na 1/3 to tak jakby pompa podnosila na 5m ? Jak masz jakies fajne naukowe wyliczenia to ja chetnie sie zapoznam :) Poki co zawor na max otwarty na powrocie :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No patrzac na chlopski rozum, to jak np pompa podnosi slup wody do 5m, to potrzebujacy tylko dwa mozna by zwiekszyc opor na zaworze ;). Jeszcze inaczej- mozna miec rozne szerokosci powrotu I jak to sie ma w stosunku do pompy? Wychodzi na to, ze lepiej wiecej "zakretow" na powrocie, niz zawor? Pewnie producent powiedzial by, ze slup ma byc tylko w pionie I pompa pod kominem... ;)

Ironista- dlugosc grzebienia po docieciu 31cm, a droga jaka musi pokonac powrot, to jakies +- 2,3m

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No patrzac na chlopski rozum, to jak np pompa podnosi slup wody do 5m, to potrzebujacy tylko dwa mozna by zwiekszyc opor na zaworze ;). Jeszcze inaczej- mozna miec rozne szerokosci powrotu I jak to sie ma w stosunku do pompy? Wychodzi na to, ze lepiej wiecej "zakretow" na powrocie, niz zawor? Pewnie producent powiedzial by, ze slup ma byc tylko w pionie I pompa pod kominem... ;)

Ironista- dlugosc grzebienia po docieciu 31cm, a droga jaka musi pokonac powrot, to jakies +- 2,3m

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Na taką wysokość to nawet wg producenta ona nie poda więcej jak 4-4,2 tys.

Zawór można dać, choćby po to żeby woda nie spływała do sumpa przy podmianie, ale dławić to bym jej nie dławił. Kup zawór bramowy na spływ i wycyrklujesz spływ jak ta lala. Dla mnie osobiście ten zawór, to najlepiej wydane pieniądze przy całej inwestycji w zbiornik.

Jakby się piętrzyło na grzebieniu, to wyłam trochę zębów i po sprawie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.